časovna odgovornost graditelja

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Zdravo ekipa,

kolikšna je časovna odgovornost graditelja/ podjetja, ki je izgradil blok? Ali sploh kaj takega obstaja?

Stanovanje, kupljeno leta 2008, sedaj na hodniku počila že druga cev za vodo. Kako je to možno, da po 15 letih že razsuva cevi?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.304
113
Zdravo ekipa,

kolikšna je časovna odgovornost graditelja/ podjetja, ki je izgradil blok? Ali sploh kaj takega obstaja?

Stanovanje, kupljeno leta 2008, sedaj na hodniku počila že druga cev za vodo. Kako je to možno, da po 15 letih že razsuva cevi?
Napaka v materialu, delovanje sil na material.... itd... graditelj je proizvajalec cevi?

Za take stvari imaš pač sam sklenjeno zavarovanje za primer izliva vode/lom cevi.

Garancija krije take primere, vendar je ta običajno krepko krajša od časovnice, ki jo ti omenjaš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajn

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Zdravo ekipa,

kolikšna je časovna odgovornost graditelja/ podjetja, ki je izgradil blok? Ali sploh kaj takega obstaja?

Stanovanje, kupljeno leta 2008, sedaj na hodniku počila že druga cev za vodo. Kako je to možno, da po 15 letih že razsuva cevi?
Po tem času ti zgolj morebitno zavarovanje pomaga delno krit škodo.

Vgrajevali so žnj kvaliteto - samo da je bilo ceneje in dobiček večji.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.200
113
Enako težavo imamo mi po 20ih letih. Cevi so prerjavele. Ko sem raziskoval zadevo, se je baje po 1995 pojavilo na slovenskem trgu en kup poljskih cevi, ki so bile seveda cenejše, rezultat tega je pa ta. In če se je gradilo za trg so itak vzeli najcenejše možno.
Je pa zadeva problematična, ker je edina rešitev za to, da se dejansko vse cevi ven vrže in zamenja. Kaj to potegne za sabo, je pa vsem jasno. Zato, da so gradbinci pobasali večji dobiček.
Za piko na i, je pa naš gradbinec še propadel.
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
Zdravo ekipa,

kolikšna je časovna odgovornost graditelja/ podjetja, ki je izgradil blok? Ali sploh kaj takega obstaja?

Stanovanje, kupljeno leta 2008, sedaj na hodniku počila že druga cev za vodo. Kako je to možno, da po 15 letih že razsuva cevi?
Obstaja. Solidnost gradnje. 10 leta na konstrukcijo (in toplotno izolacijo, zvočno izolacijo ter hidroizolacijo). Ostalo pa v skladu s garancijo proizvajalca (2-3 leta). To da pokajo cevi je največkrat sicer keč v uporabi oz. vzdrževanju.

LP
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
Vprašanje gre v detajle (in s tem dobimo veliko variant), ampak vseeno lahko odgovorim 2 mogoča vzroka. Če rjavi od zunaj pomeni da je vlaga/mokrota na cevi -> poiskati vzrok vlage mokrote na cevi. Če rjavi od znoter -> zrak v sistemu. Oboje je posledica slabega ali vsaj ne rednega vzdrževanja, mogoče tudi neprimerne uporabe stavbe.

Lp
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.200
113
Prerjavelo je od znotraj. V pipah ni bilo nikakršnih zračnih sunkov, itd., kar bi nakazovalo na zrak v sistemu. Cevi so prerjavele po različnih nadstropjih in različne cevi.
Prvič slišim, da bi moral vzdrževati cevi od znotraj ali da jih nepravilno uporabljamo.
Sosednji blok je 10 let starejši, niti ene težave s puščanjem cevi. Malo dalj je nekaj blokov iz 70ih let, nobenih težav z vodovodnimi cevmi.
Fotka prerjavele cevi, ki je minimalno puščala (še ni bilo vode spodaj, so pa že znaki pronicanja/rje na zunanji strani):
Cev.jpg
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
Prerjavelo je od znotraj. V pipah ni bilo nikakršnih zračnih sunkov, itd., kar bi nakazovalo na zrak v sistemu. Cevi so prerjavele po različnih nadstropjih in različne cevi.
Prvič slišim, da bi moral vzdrževati cevi od znotraj ali da jih nepravilno uporabljamo.
Sosednji blok je 10 let starejši, niti ene težave s puščanjem cevi. Malo dalj je nekaj blokov iz 70ih let, nobenih težav z vodovodnimi cevmi.
Fotka prerjavele cevi, ki je minimalno puščala (še ni bilo vode spodaj, so pa že znaki pronicanja/rje na zunanji strani):
Poglej priponko 76751
Hvala za fotografije. Po njih sodeč, bi rekel da gre v tem primeru za odlaganje rje, ki ji je izvor nekje drugje v sistemu in ni nujno da je posledica zraka v sistemu (brez kisika ne bo rje). Masa cevi je videti sicer ok. Zunanje rjavenje je pa najverjetneje posledica nabiranja vlage. Cevi ne padejo pod solidnost gradnje (našteto zgoraj) in so inštalacije (posledično je garancija enaka garanciji proizvajalca cevi). Možno je tudi, da cevi ob vgradnji niso bilo očiščene ipd. Posledično je veilko tujkov v sistemu.

Lp
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Prerjavelo je od znotraj. V pipah ni bilo nikakršnih zračnih sunkov, itd., kar bi nakazovalo na zrak v sistemu. Cevi so prerjavele po različnih nadstropjih in različne cevi.
Prvič slišim, da bi moral vzdrževati cevi od znotraj ali da jih nepravilno uporabljamo.
Sosednji blok je 10 let starejši, niti ene težave s puščanjem cevi. Malo dalj je nekaj blokov iz 70ih let, nobenih težav z vodovodnimi cevmi.
Fotka prerjavele cevi, ki je minimalno puščala (še ni bilo vode spodaj, so pa že znaki pronicanja/rje na zunanji strani):
Poglej priponko 76751

Te cevi so pocinkane. Očitno je pri teh že postopek vročega cinkanja izveden slabo (predhodno čiščenje, razmaščevanje cevi) izvedba samega vročega cinkanja,...
Uporabljeni material (jeklo) ni bilo najboljše kakovosti (+ veliko nečistoč), vprašljiv postopek izdelave cevi...itd itd.
Na koncu imaš slab izdelek, ki bo v štartu vizuelno enak a na dolgi rok dobiš to, kar je videti na sliki.

(ko sem jaz doma prenavljal, sem metal ven 40 let stare cevi...od zunaj ko nove, od znotraj je bila po steni plast kamna (kar je običajno) ostalo tipi topi).
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.200
113
Točno to. Isto informacijo sem jaz dobil. Pač zanič kvaliteta cevi. :(