CAD program

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Zivjo,

Mene pa zanima, ce pozna kdo kak program za risanje v 2D, ki ima funkcijo kot Fusion360, kjer lahko dolocis eno dimenzijo z besedo in lahko potem poljubno spreminjas tisto dimenzijo in se ti model sam spreminja? A je to parametricno oblikovanje ali kako se rece? Oziroma pod kaksnim nazivom bi lahko iskal?

Lp
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Ne vem kaj točno rabiš, ampak večinoma vsi CAD programi omogočajo tole. Gre se za skriptno urejanje, vsak CAD ima načeloma spodaj neko svojo sintakso oz. uporablja nek "obstoječ" skriptni jezik za podlago. Sam uporabljam veliko zastonjski OpenSCAD ki je 100% skriptni urejevalnik (vse vnašaš s kodo, ni interaktivnega GUIja). Je pa res vse tole primarno 3D, se pa jasno da delat tudi 2D (kot z večino CAD modelirnikov). Za določeena področje imaš dodatke ki so eksplicitno 2D orientirani (podpora namenskim teksturam ipd.).

Za grafično 2D imaš potem vektorske risarske programe, ki povečini tudi podpirajo skriptno urejanje. Pa recimo bolj specifično imaš tudi matematične modulirnike za geometrijo in funkcije ali pa "geografske" za zemljevide ipd. Boš moral torej malo bolj točno povedat kaj naj bi bil osnovni namen tega kar rabiš?
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
ok, čist preveč zakomplicerano... ja, openscad poznam... sam se nisem nikdar poglobil, da bi se naučil... uporabljal samo malo za 3d print kose delat, kateri so bili ze izpisani...

rabil bi za škatle delat. podatki ki se spreminjajo so dolžina, širina, višina in debelina materiala (zaradi nadmer, da se lepo zapira) in to je. rad bi narisal eno škatlo, potem pa samo po potrebi spremenil te 4 dimenzije in da bi zadeva se sama komplet spremenila... da ne bi vsakič na novo risal stvari...
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.533
2.388
113
Sem najprej mislil, da rabiš nekaj zastonj.... pa vidim, da je tudi črna kopija uredu.... Tule ima že pretvorjeno v pločevino. So pa to resni industrijski programi.

Tule je v solidworsku....


Se pa da narediti v vseh CAD programih.... Creo, solidworks, catia, solidedge, inventor.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
ne, sej to vem da gre... jaz sicer uporabljam fusion 360... ampak sem mislil, da je kak tak program samo za 2D... kot autocad, ok sam je tud 3d risanje... nanocad, librecad, draftsight... kej v tej smeri?
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
ja, draftsight je postal plačljiv... na enako foro je nanocad... sedaj uporabljam to namesto draftsight... osnovno 2d je free, ostalo je za plačat... ampak rabim samo 2d tako da mi je super... pa lahek program je, še mobitel mi ga poganja xD skor... edino kar je, če imaš nekaj neomejeno velik 2d file, gre samo do 3gb, ker je free verzija samo 32bitna...

nene, nič ne rabim krivit ali kaj, kartonska škatla... samo ločit morem odrez in bige...
 

Alko_man

gps navigator
26. avg 2007
972
1
18
Ali ima kdo (če sploh obstajajo) kakšna navodila (po možnosti SLO) za LibreCAD?
Se priporočam :)