Brušenje svedrov

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Dajte mi malo pomagat. Kateri način brušenja svedrov je najbolj učinkovit?

klik1

klik2

klik3

Do zdaj sem manjše svedre do 4 brusil z dremelom, 4+ pa na pamet na brusilniku. Marsikdaj ne trofiš pravega kota in se fookaš.
Nekak se mi prva varianta najbolj dopade. Drill doctor na drugi sliki naj bi bil po mnenju uporabnikov supadupa, ker ma three-step sharpening, stane pa 100 EUR
bonk.gif


Hvala lepa.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Imel sem prvo varianto, pa z njo nikakor nisem uspel narediti kar koli uporabnega.
Sedaj imam tretjo in jo uporabljam že dobrih deset let brez problema.
Res pa je, da sem pred nekaj leti nabavil oplemenitene (TiN) svedre, s pravo prevleko ne pobarvane, od tedaj je brušenja svedrov za kovino bistveno manj.
 

zgrabljenec

Fizikalc
4. sep 2007
1.524
0
36
MS ali LJ
Tale tretja varianta zgleda kar ok, do sedaj sem vedno nekaj sprobaval na brusilniku, kot pa je že omenjeno, ga nikoli ne zbrusiš čisto prav! Mislim, da bom kar izdelek letel v Conradovo košarico!
grin1.gif
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Meni na brusilnik od oka včasih ne rata, zato sem predvideval, da bi s tem držalom dobil bolj fabriški rezultat.
smile-1.gif
Jutri grem itak v conrad, bom kupil tega za bormašino, čeprav nima nastavljivega kota, 11 EUR bom že pozabil, če ni ok.

Ti svoje držalo še maš? Je bilo nastavljivo na več različnih kotov kot to na sliki?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik Naglfar pravi:Ti svoje držalo še maš? Je bilo nastavljivo na več različnih kotov kot to na sliki?
Predvidevam, da je to vprašanje zame.
Ne, nimam, po nekaj deset poskusih sem ga prodal. Problem je bil, da so bili posamezni sestavni deli izredno grobo obdelani, ali pa na nek način preveliki (nastavna špica za spiralo), da je bilo vrtenje celega zgornjega kosa neenakomerno. Rezultat je bil v različnosti odvzema brusilnega koluta na eni in na drugi strani svedra. kako pa takšen sveder vrta, pa zanesljivo veš.
Bil pa je natanko tak, kakršen je na sliki, 'Made in England', kupljen v Celovcu nekje v sedemdesetih.
Dopuščam pa možnost, da bi se morda moral bolj potruditi za dober končni rezultat, tako da ni nujno, da je priprava neuporabna.
Spremembe kotov so namenjene različnim vrstam materialov in v navodilu je bila tudi tabela.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Morda nisem dobro razumel vprašanja, ki ga je postavil Naglfar na začetku, ker če namerava brusiti svedre s profesionalnim strojem, potem verjetno strošek od 400 do 900€ res ni velik... za domačo uporabo pa so tri variante, ki jih je postavil čisto dovolj dobre, po mojem mnenju je druga (drill-doctor) celo predobra.
 
Nazadnje urejeno:

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Fantje, bognedaj, nisem profi, to je za hobi. Domestic use!
smile-1.gif
Mam ene 70 HSS svedrov, vsi majo boge konice, obče pa so zdravi in gladki. Novi se mi pri taki količini ne splačajo, ker bojo isto tak topi po nekaj cajta kot moji. Če pa gledam kake svedre v baubau pa me kar mine, tako so neprecizno izdelani. Še v leclercu sem videl boljše.

Kakega CNC-ja ali frezalnika res ne rabim, bi pa poudaril, da je tisti nastavek za bormašino še najbolj baubau.
wink-1.gif


EDIT: prej sem samo kliknil na link, nisem videl priporočila ta katalog ... v zmogljivosti takih zadev ne dvomim, mi pa finančno ne znese.
 
Nazadnje urejeno:

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Citat:
Uporabnik ziggy pravi:
Na http://wd-tehnik.si, na strani 47 imaš resen brusilnik za svedre. Tele bau.bau variante so... khm, neuporabne za karkoli resnega.
Ta strojček je zelo uporaben, preverjeno....
Drugače pa če ti ni pretežko pojdi do prvega strojnika , naj ti ta pokaže teorijo brušenja svedrov,občutek boš pa dobil ko boš žrtvoval nekaj svedrov in se na njih učil...... Verjemi ko boš znal ne pozabiš več....
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik dsf pravi:

Drugače pa če ti ni pretežko pojdi do prvega strojnika , naj ti ta pokaže teorijo brušenja svedrov,občutek boš pa dobil ko boš žrtvoval nekaj svedrov in se na njih učil...... Verjemi ko boš znal ne pozabiš več....

Se še učijo brušenja svedrov v srednji šoli?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik patriot pravi: Se še učijo brušenja svedrov v srednji šoli?

Seveda, pri praktičnem pouku, tako na poklicni kakor tudi na tehnični usmeritvi.
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik dsf pravi:

Drugače pa če ti ni pretežko pojdi do prvega strojnika , naj ti ta pokaže teorijo brušenja svedrov,občutek boš pa dobil ko boš žrtvoval nekaj svedrov in se na njih učil...... Verjemi ko boš znal ne pozabiš več....

Se še učijo brušenja svedrov v srednji šoli?
Ja kje si pa videl strojnika kateri ne zna nabrusit svedra?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Za pravilno brušenje svedra je seveda najboljša možnost profi brusilec, ki je predlagan v eni od povezav, nato pa še dražje in manj drage variante, ki so uspešne svoji ceni primerno, če pa brusilec ve, kaj želi doseči, so tudi te cenene variante uporabne.
Težje je pravilno nabrusiti sveder popolnoma ročno (seveda ob uporabi kolutnega brusilnika). tehnika predvideva veliko ročne spretnosti pri obratu brušenja, ko je glavni faktor - občutek. To, kar odbrusimo na vsaki strani mora biti od rezilnega dela proti spirali za malenkost več odbrušeno, da ustvarimo tako imenovani 'prosti kot'. kakšen pa bo osnovni kot glede na vzdolžno os svedra pa je odvisno od vrste materiala, ki ga kasneje želimo vrtati.
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Citat:
Uporabnik dsf pravi:
Citat:
Uporabnik ziggy pravi:
Na http://wd-tehnik.si, na strani 47 imaš resen brusilnik za svedre. Tele bau.bau variante so... khm, neuporabne za karkoli resnega.
Ta strojček je zelo uporaben, preverjeno....
Drugače pa če ti ni pretežko pojdi do prvega strojnika , naj ti ta pokaže teorijo brušenja svedrov,občutek boš pa dobil ko boš žrtvoval nekaj svedrov in se na njih učil...... Verjemi ko boš znal ne pozabiš več....

He he, sem bil pri strojniku in smo ugotovili, kaj je narobe. Na brusu moram menjat šajbo, ker mam zdaj predebelo. Nikoli nisem prirezal svedra po sredini, zmeraj sem mu brusil samo krono. Ostalo pa praksa + delovne ure, itak.

Inside cut pri 1:04, tega jaz na debeli šajbi ne morem in to je izvor mojega problema - sveder zareže, ampak se ne puca, nekateri pa tudi plešejo v vse smeri. Other than that I'm good to go.
smile-1.gif
Prej bi našel ta vid, prej bi mi kapnilo.
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Film sem si pogledal in svedrov na ta način ne brusim..... Če imaš širšo "šajbo" brusi sveder na čelu šajbe ne na boku, za HSS rabiš belo ali roza šajbo, fino zrnato ne grobo. Konico svedra zabrusiš na sredini pa s konico šajbe.... Ne vem če sem bil razumljiv .....