Bralna očala

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.636
6.463
113
Izgleda da si bom moral v bližnji prihodnosti omisliti kakšna bralna očala, saj imam probleme z branjem SMS-ov na Windows Phone in tudi pri branju kakšnega Lonely Planeta zgubim voljo do branja, zaradi majhnih črk. Poizkusil sem nekaj očal v Müllerju, pa nisem ravno navdušen. Opazil sem, da je pri bralnih očalih najmanjša možna dioptrija +1, kar pa se mi zdi da je mogoče zame že kar malce preveč. Obstajajo bralna očala z manjšo dioptrijo kot je +1? Kje se da dobiti najboljše za dobro ceno? Skratka, z vidom nimam ne vem kakšnih težav, zato ne mislim kupovati okvir + stekla, kar je hitro 100€ +. Torej, zanimam se za bralna očala, pri katerih izbereš samo model in barvo. Kaj in kje kupiti?
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Ne bi bilo najbolje najprej iti na pregled, da ti vsaj točno dioptrijo izmerijo ? Konec koncev ni nujno, da je enaka na obeh očesih...
 

QBR

Pripravnik
26. okt 2012
886
0
16
Dobiš jih od +0,75 dalje. Povprašaj še kje drugje. Tudi v lekarni.
Ja, res je. +1,0 je za začetne starostne težave z vidom kar močno preveč.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Citat:
Uporabnik QBR pravi:
Dobiš jih od +0,75 dalje. Povprašaj še kje drugje. Tudi v lekarni.
Ja, res je. +1,0 je za začetne starostne težave z vidom kar močno preveč.
Imaš tudi +0,5 , sem kupil pri kitajcih na štantu.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Ce ti ni cisto vseeno za oci, pojdi raje do okulista pri optiku, na pregled vida in dolocitev dioptrije... in raje reskiraj par deset € za ocala, ki so narejena po tvojih merah in glede na tvoje potrebe in ne kupuj tistih univerzalnih za par evrov... Tisto so res bolj kot zasilna resitev za to,d a jih imas recimo v predalu v avtu, ce pozabis svoja ocala doma ...
smile-1.gif
...
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.636
6.463
113
Dejansko bi jih potreboval samo za kakšen SMS ali pa kakšno knjigo z zelo drobnim tiskom. Drugače očal ne potrebujem in zato se mi zdi škoda € za nekaj kar ni nujno. Me zanima tole kar je pod +1
 

paci

Fizikalc
19. jul 2007
1.567
5
38
Kot mi je znano se očala prodajajo z razliko + 0,50 Samo pomojem se začnejo z +1.5 (ne vem )).Omislil sem si očala iz Mulerja in Leclerka Vzamem pa ene z nižjo ene z višjo dioptrijo,ker opažam da včasih vidim tudi z nižjo.Sicer pa cena cca 8-12€ ...
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.636
6.463
113
V Müllerju sem jih gledal in je najmanjša dioptrija +1. Za Leclerc pa ne bi vedel.
 

Abraham

Fizikalc
16. feb 2011
5.436
2
36
63
V Hoferju jih imajo tudi, kljub temu pa se strinjam s @catom in @jestom: če te je začela jebati dolžina rok pri drobnem tisku, je čas za pregled pri okulistu in nabava ustreznih očal. Ker če boš oči matral z nepravilnimi očali, bo šla zadeva strmo navzdol v kratkem času. Pri okulistu ti bodo, poleg dioptrije, izmerili tudi eventualne t.i. cilindre (astigmatizem), te korekcije "tahitra" očala nimajo.
Jebat ga, leta prinesejo svoje in roke postanejo prekratke in je treba po špegle.
smile-1.gif
 

Abraham

Fizikalc
16. feb 2011
5.436
2
36
63
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Pa ne samo roke
evil.gif
Hmmm... Kaj naj bi to pomenilo? Znano je, da s starostjo vse raste in se povečuje (nos, ušesa, čelo
evil.gif
...).
Na kaj si torej mislil? Predvidevam, da nedeljska spoved ne bo zadosti
evil.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
V bistvu če gre za "starostno daljnovidnost" je matranje oči samo blagodejno oz. ne kvari dioptrije. Takoj ko razvadiš oči (mišica) z očali se bo stanje poslabšalo oz. bo šla dioptrija samo še "navzgor".

Tako da mogoče alternativni nasvet Fadilu, če gre in dokler gre brez očal se splača potruditi ker v nasprotnem primeru boš samo poslabšal stanje in boš moral kmalu brat še naslove v časopisu z njimi!
tongue-1.gif
 

Abraham

Fizikalc
16. feb 2011
5.436
2
36
63
No, to je verjetno res, čeprav nedokazano, je pa to ljudska fama.
Je pa še vedno bolje imeti prava očala (če jih že maš), kot kar nekaj univerzalnega (ker, kot vemo, univerzalna stvar ponavadi ni za nič).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Starostna daljnovidnost je posledica tega da leča v očesu ni več mehka in fleksibilna, se pa namesto "upogiba" leče ostale mišice v očesu trudijo dobit sliko v fokus. Ko enkrat začneš nosit očala te mišice ne delajo več in oslabijo kar ima za posledico nezmožnost fokusiranja na ta način = obvezna uporaba očal če želiš kaj videt.

Po drugi strani krepitev mišic (redno "matranje" z branjem brez očal ipd.) krepi mišice in tako se simptomi ne slabšajo, kratkoročno se lahko celo izboljšajo.

Ne velja to za vse oblike napak vida, tako da ne vzet za sveto, ampak pri teh klasičnih "časopis tiskajo vsak dan manjši" težavah pa napisano drži.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik paci pravi:
Kot mi je znano se očala prodajajo z razliko + 0,50 Samo pomojem se začnejo z +1.5 (ne vem )).Omislil sem si očala iz Mulerja in Leclerka Vzamem pa ene z nižjo ene z višjo dioptrijo,ker opažam da včasih vidim tudi z nižjo.Sicer pa cena cca 8-12€ ...
To ne drži.
Začnejo se z 0.50 in potem po 0.25 navzgor. To kar prodajajo kitajci in Leclerci pa je nevarno. zakaj, je bilo zgoraj že zapisano.
Vsaj za začetek je pametno iti do pravega optika, da izmeri vse parametre in naredi očala po meri. Recimo moja prva so imela na enem očesu 0.50, na drugem pa 0.75. Sedaj, po 25 letih sem na 2.25 in 2.50. Poskusil sem tudi kombinirano varianto, torej tri polja, vendar se tega nisem mogel navaditi.

Glede treninga očesnih mišic pa: začel sem s tem treningom, pa je bil edini rezultat po enem letu, da me je večkrat bolela glava, tako da to spada bolj med urbane mite (vsaj pri meni)
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.636
6.463
113
Kot sem že omenil, dejansko nimam težav z vidom. Pri slbaši svetlobi in ko so oči že utrujene, pa manjšega tiska vidim za en k... Pred časom sem si v knjižnici sposodil zanimivo knjigo katera pa je imela tisk tako droben, da sem po nekaj prebranih straneh popenil in knjigo vrnil. Prav tako razni Lonely Planet-i imajo tisk da bi lahko bral z mikroskopom. Za take in podobne stvari bi potreboval očala z minimalno dioptrijo. da se ne mučim in napenjam oči, saj me preveč živcira. Če grem k optiku, mi bo izmeril majhno dioptrijo ( bil pred leti ) in mi povedal da za očala ni, vendar če pa želim pa lahko itd... Torej, če se odločim za takšna očala pri optiku, me okvir stane cca. 100€ + ter stekla, verjetno 50€ +. To ni malo denarja za tisto kar potrebujem jaz. Ravno zaradi tega sem prišel na idejo o bralnih očalih, z dioptrijo, recimo + 0,5 ali + 0,75.
 

Abraham

Fizikalc
16. feb 2011
5.436
2
36
63
Pol pejt pa v Hofer po +0,5 za 3€.
Vzemi s sabo kak mali tekst za referenco.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Fadil, če se pa samega sebe nimaš rad, potem pa kar!
tongue-1.gif


Oči so osnovno sredstvo, zato ni 100 ali 200 E-jev nič tako hudo. Konec koncev so te učinkovito pripeljale do (poznih) 40. let, ko se zadeve začno pojavljati.

Tako to je!
tongue-1.gif
Sem pa proti, tudi jaz, ampak jebiga!
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Za branje SMS-ov na Windows Phone..prešaltaj na Android phone in nastavi velikost črk "large"
zmaga.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pa - jaz tudi mislim, da so v začetku očala bolj za potuho. Ko sem si jih dal prvič gor, po enem tednu nisem več znal cajtengov brati brez!