bolečine v križu

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.897
6.653
113
flexija je po domače ko se hrbtenica "prepogiba", torej če delaš preklon naprej.

Kompresija pa, ko se "stisne", recimo če bi dal palco, težko, direktno na ramena, po domače delal počep s utežmi, ali pa kakšna druga poza, zaradi katere potem mišičevje okoli hrbtenice le-to "stisne".

Nekje sem zasledil, da je že 20min sedenja dovolj, da pride do iritacije diskov, če so le-ti poškodovani, torej bi se moral na vsake 20min vstat in naredit one vaje ko sem ti že enkrat dal link. Roke daš na križ in medenico potisneš naprej, da narediš neke vrste ( z telesom. mckinzijeve vaje torej, stoječe
smile-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Aha, največja težava mi trenutno predstavlja sedenje in potem vstajanje iz sedečega položaja. Pa prepogibanja se izogibam oziroma samo do prvih znakov bolečine. Sem pa probal z 10 min tekom in ni bilo nobenih bolečin ne med in ne po teku.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.897
6.653
113
Sediš "pravilno"? Torej noge pravokotno na vla, stopala plosko na tleh, potem pa 90 stopinj kot v kolenih in v bokih. Trup vzravnan in tudi pravokoten na tla. Ramena nazaj, roke tudi poravnane v 90 stopinjah. Glava podaljšek trupa in ne "viseča" naprej.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.219
1.841
113
Nisem bil še nič na motorinu. Saj nekako se mi dozdeva kje sem ga načel al cudi me da kar traja.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Ja saj drugače trenutno sploh ne morem sedeti. Je pa res da sem do sedaj vedno sedel z ritjo naprej hrbtom nazaj in zvito hrbtenico
redface-1.gif
Saj sem se vedno trudil sedeti pravilno vendar sem se kmalu zavedel da skoraj ležim na stolu. No trenutno me bolečiina sproti opominja da se moram poglihati v pravilni položaj.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.897
6.653
113
No, ampak v takem položaju, kot sem ga opisal, imaš potem kar napeto mišičevje okoli hrbtenice, drugače ne bi mogel tako sedet...torej že s tem obremenjuješ mišice in če je kriv kak krč, si s tem ne delaš usluge
wink-1.gif


zato pa na vsake toliko časa se vstat, se sprehoditi, naredit mckinze vaje, pa mogoče bo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.897
6.653
113
Ali pa kronične bolečine kot posledice stare poškodbe, ki kar trajajo in trajajo, čeprav fizičnega vzroka za bolečino več ni?

Ne, to je jebeno področje, zato bolje preventiva v smislu vaj, ki jačajo križ+hrtenico, pa ima človek zagotovljen mir, čeprav se mu zdi, da ga še vedno boli
smile-1.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.286
1.053
113
Emona / Carnium
Ja, že že, jst sam pravim, da je to (psihične težave) še kako pogost vzrok za bolečine v križu. Ljudje se ne zavedajo in ponavadi iščejo vzroke v fiziki.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.897
6.653
113
Tudi slaba prebava je lahko vzrok za bolečine, recimo kak IBS. Dejstvo pa je da fizično miganje, prave vadbe, škodijo ne in bi bilo prav, da se jih vsak loti, verjamem pa,da je za večino to sila težko, ker nič ni lepšega kot ležat na kavču in mlatit čips+pivo
smile-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Stanje s hrbtenico se je zopet poslabšalo. Včeraj vzel 1x naklofen in 3x ketonal in nobenega učinka
frown-1.gif
. Predklon sploh ni več mogoč.
Sem dobil napotnico za magnetno resonanco pa me zanima če je kdo v kratkem kaj pregledoval čakalne vrste da mi da kakšen koristen namig. Samoplačniško naj bi bilo 250€ na hrvaškem je pa 100€ mi je rekel dohtar.
So mi dali injekcijo ketonala v rit to pa je prijelo
smile-1.gif

Pri predklonu mi manjka kakšen meter do tal
 
Nazadnje urejeno:

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Ja sem delal (no ne čisto vestno)
redface-1.gif
sedaj pa bolj počivam in čakam da se zadeva umiri. Rentgen je pokazal intervertebralno hondrozo segmenta L4-L5. To naj bi bile neke začetne degenerativne spremembe. MR naj bi pokazal predvsem stanje medvretenčnih ploščic za katere sumum da pritiskajo na živčne korenine ker je sedaj diagnoza išias. Po pregledu naj bi imel zmanjšano moč palca leve noge.