Boleče in oteklo koleno...

rokyo87

Pripravnik
20. jan 2013
32
0
6
Pozdravljeni,

pred cca 2-ma tednoma sem v kolenu pričel čutiti bolečino, ki je bila sprva blaga in bolj izrazita pri hoji po stopnicah, nakar je postajala izrazita tudi, ko sem skrčil nogo, nato je koleno po cca enem tednu od začetnih simptomov oteklo in začelo boleti ne glede na to, v katerem položaju sem imel nogo. Ker je zadeva postala zaskrbljajoča, sem se odpravil k osebni zdravnici, ki me je poslala v laboratorij, kjer so odkrili povišano sečno kislino (S-Urat = 469 umol/L, S-CRP = 19.5 mg/L). Osebna zdravnica je mnenja, da je vzrok za moje težave Sečna kislina oz. Putika, kar pa glede na mojo starost (25 let) in obveščenost o putiki dvomim. Pri putiki bi naj šlo za oteklino z rdečico, ki bi se naj pojavila nenadoma, čez noč in bi naj bila zelo ostra, pojavlja pa se predvsem pri osebah v srednjih oz. starejših letih. Pri meni se je zadeva pojavljala postopoma, kot sem že povedal. Poleg tega mi je osebna zdravnica postavila diagnozo samo na podlagi izvida iz laboratorija, kjer se je ugotovilo povišano sečno kislino v krvi. Naj povem še to, da se s športom profesionalno ne ukvarjam, zgolj občasno rekreativno, prav tako se ne spomnim, da bi si koleno kdaj vidno poškodoval (npr. udarec,...). Povedati moram tudi, da sem v tem istem kolenu občasno čutil bolečino že pred nastopom sedanjega problema in sicer v zadnjih parih letih, cca 3x na leto ob hoji po stopnicah, ki pa je ponavadi hitro ponehala. Pri osebni zdravnici sem dobil tudi napotnico za ortopeda, vendar sva z zdravnico v dogovoru, da grem k ortopedu po potrebi oz. po kontrolnem pregledu, ki ga imam v ponedeljek. Oteklina do danes še ni izginila, prav tako je še vedno prisotna bolečina.

Prosil bi za vaše mnenje in nasvet.

Hvala.

LP

Rok
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Neglede nato ali je dejanski vzrok res putika ali ne, bo koleno potrebovalo vsaj se kak teden dni mirovanja, kaksne masaze z protibolecinskim gelom itd... da se bo stvar pomirila.
 

rokyo87

Pripravnik
20. jan 2013
32
0
6
To mi je jasno ja, ker gre pač za sklep... Najbolj me skrbi to, da je možnost, da gre za putiko...ampak, kot sem rekel, da dvomim... Zato me zanima mnenje vas tukaj...

LP

Rok
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Povsem mozno da je putika, ce ni drugega jasnega izvora (poskodba, nerodni gib, padec, obremenitev meniskusa - smucanje?). Ni to noben bavbav.
 

rokyo87

Pripravnik
20. jan 2013
32
0
6
OK. Danes sem malo raziskoval o bolečem kolenu in naletel na to:

"Voda"
Simptomi: Eksudat se pojavlja pri različnih bolezni kolena. Lahko je bister (hydrops), krvav (haemarthros) ali gnojen (empyema), kar ugotovimo s punkcijo kolena. Oblika kolena se spremeni, njegov obseg se poveča. Značilna je obojestranska odebelitev nad pogačico, na notranji in zunanji strani. Pogačica lebdi nad trdno podlago. Če jo potisnemo navzdol, odrine tekočino in udari ob podlago (balotiranje pogačice). Bolečine nastopijo zaradi pritiska na ovojnico. Koleno je rahlo upognjeno, saj ga bolnik ne more popolnoma upogniti, ker je sklepna ovojnica zaradi nabiranja tekočine napeta. Včasih je koža na tem mestu nekoliko toplejša, opazimo lahko tudi ohlapnost kolenske vezi. Na rentgenski sliki je videti, da je sklepna špranja razširjena.
Izliv nastane zaradi poškodbe, vnetja ali alergičnega draženja. Če vzroka ne poznamo, govorimo o idiopatičnem izlivu. Izliv je serozen (bister), tekočina je svetla, prozorna in rumenkaste barve. Včasih se kar naprej ponavlja, bodisi sam od sebe bodisi zaradi kroničnega vnetja, kot denimo pri revmi. Vzrok za izliv moramo, če je le možno, poiskati.
Zdravljenje: Zdravimo predvsem vzrok izliva. Če se v sklepu nabere veliko tekočine, ki v tednu ali dveh ne izgine ter razteguje sklepno ovojnico in kolenske vezi, je potrebna punkcija. Če se izliv pogosto ponavlja in je konservativno zdravljenje neuspešno, je potrebna operacija. Navadno zadostujeta dve ali tri punkcije s hkratnim vbrizgavanjem kortizonskega preparata v sklep.

No, ko sem prebral "Pogačica lebdi nad trdno podlago"... Sem pogačico seveda raziskal tudi pri mojem bolečem kolenu... In glej ga zlomka...premika se... "Značilna je obojestranska odebelitev nad pogačico, na notranji in zunanji strani. " Glej ga zlomka, tudi to imam...na notranji in zunanji strani, nad pogačico... Tudi kolena ne morem upogniti, ker boli... Seveda sem pogačico poskusil premakniti tudi na drugem kolenu in se premika bistveno manj, kot na oteklem kolenu... In še to samo malenkost levo in desno...komajda... Na oteklem kolenu lahko pogačico premikam konkretno levo in desno, prav tako naprej in nazaj... Ko nogo premikam naprej in nazaj mi v kolenu poka in občasno tudi "škripa"...

In sedaj še bolj dvomim, da gre za putiko...

Kaj pa vi mislite?

LP

Rok
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Kaj si žleht
evil.gif