Bojler ne greje

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
V glavnem nej ti in konkretno pogleda zadevo. Za kopalnico ne bi bla slaba ideja razmislit o zaščiti na diferenčni tok.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Verjetno nimaš fida ampak ničenje. Zadeva ti je prebila na ohišje in preden je zabrisalo ven varovalko ti je tamle zadevo zakurlo, mogoče ma clo zaščitni vodnik slabši spoj. Če bi iskril ničelni vodnik, bi se tole pregrevalo dalj časa in vijak spojke bi bil oksidiran.

Če prebije na ohišje (kratek stik) vrže ven varovalko tipa B v msec. V tem času ni šans da dobiš tak vzorec taline, ali se vidi "švas" ali pa nič.

Štrclji od faze in ozemljitve ki gredo v bojler so čisto ok, tisti od nule se pa vidi da je stopljen. Na drugi strani "v steno" je pa tudi smer topljene plastike po N vodniku in zaradi vročine in najbrž dima je tudi L in E vodnika malo obarvalo. Na "čokoladici" je plastika od samega ovoja dovodnega kabla, tako da to da je teklo na E spoj ne pomeni da je tam vir. Tako da če si res pozoren na topljeno plastiko je šlo pomojem preko N vodnika vse.

Dodatno imam še občutek da so vodniki iz bojlerja tanjši (1.5mm2 vs 2.5mm2), če bi bila karkoli v stiku na teh vodnikih bi pregorel najprej del kabla pri bojlerju.

Je pa res da je sedaj diagonoza na daljavo glede na slike in ob predpostavki da je napeljava ok. Poseganje v elektriko je jasno na lastno odgovornost. Sam bi najprej menjal kabel (če se uporabi istega glej da ga odrežeš še varnostno par cm in mora ostat še vedno dovolj dolg da vse štukaš).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
A ste prepričani da barve kablov ustrezajo standardu.
Ne bo prva instalacija kjer barve nimajo nobenega pomena. Faza na plavi, al pa celo zeleno rumenem kablu ne bo zame nič novega pa nisem videl veliko inštalacij.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Če prebije na ohišje (kratek stik) vrže ven varovalko tipa B v msec. V tem času ni šans da dobiš tak vzorec taline, ali se vidi "švas" ali pa nič.

Štrclji od faze in ozemljitve ki gredo v bojler so čisto ok, tisti od nule se pa vidi da je stopljen. Na drugi strani "v steno" je pa tudi smer topljene plastike po N vodniku in zaradi vročine in najbrž dima je tudi L in E vodnika malo obarvalo. Na "čokoladici" je plastika od samega ovoja dovodnega kabla, tako da to da je teklo na E spoj ne pomeni da je tam vir. Tako da če si res pozoren na topljeno plastiko je šlo pomojem preko N vodnika vse.

Dodatno imam še občutek da so vodniki iz bojlerja tanjši (1.5mm2 vs 2.5mm2), če bi bila karkoli v stiku na teh vodnikih bi pregorel najprej del kabla pri bojlerju.

Je pa res da je sedaj diagonoza na daljavo glede na slike in ob predpostavki da je napeljava ok. Poseganje v elektriko je jasno na lastno odgovornost. Sam bi najprej menjal kabel (če se uporabi istega glej da ga odrežeš še varnostno par cm in mora ostat še vedno dovolj dolg da vse štukaš).
Ne ga sračkat.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Zdravo.
Crknil mi je bojler tip Gorenje GBL 80. Glavni kabel je stopilo, pa ne vem ali bi bil problem grelec ali termostat? Mislim, da gre za indirektno gretje (grelec ni v stiku z vodo).
Lahko kdo prosim iz slike razloži, kaj bi bilo potrebno storiti in kje se povleče grelec ven? Ni ravno tipičen model z enim grelcem ali pač? Meni laiku zgleda, da jih je več (beli kabli)?

Poglej priponko 31311Poglej priponko 31312

Glede na sliko je po moje poskodovan oziroma v stiku kabel na mestu, kjer je pritjen (objemka) mogoce ker je bil prevec zategnjen. Vrstna sponka pa je crna zato, ker je tisto crno s.anje nanjo nabrizgal kabel. V dolgoletni karieri namrec se nisem videl pregrete sponke, ki bi bila videti fizicno neposkodovana, ce jo pogledas s strani, je videti pravilne oblike in bela. Tudi rumenozaeni vodnik (levi) je videti bplj crn proti kablu kot pa proti sponki.
Je pa to samo na osnovi fotke, ce nisi preprican, poklici profija da ne bo res koga ubilo, bojler je ravno zaradi stika z vodo ena najbolj nevarnih naprav, ce res ni vse po PS.
Pa na FID pomisli, vsaj za kopalnico
 

Jastreb

Fizikalc
2. mar 2018
216
26
28
Tudi jaz sem mnenja da je bil slab spoj, ponovno poveži zadevo in boš videl kaj se bo zgodilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: beno

scsiii

Pripravnik
1. sep 2007
156
2
18
To črno teče iz ovoja kabla in nima veze z spojko oz obremenitvijo, ampak zgradbe kabla.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
To črno teče iz ovoja kabla in nima veze z spojko oz obremenitvijo, ampak zgradbe kabla.
A kar tko teče? Brez gretja? Mislim, da je bla dana precej verjetna diagnoza, šmelca v kablu, ki je stisnjen v objemko. Ni pa ziher in glede na vprašanja, ki jih dec postavlja, in dejstvu, da gre za bojler se mu sam svetuje, naj pokliče štromarja, ker z bojlerjem se ni za igrat.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
a lahko avtor teme oziroma lastnik bojlerja z roko proba če je kabl majav, in poroča? al mu je pretežko?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Še zmeri nisi povedal, kakšno imaš zaščito, kakšne varovalke v omarici.
 

scsiii

Pripravnik
1. sep 2007
156
2
18
Ja ena serija kablov je tekla brez obremenitve tudi ko so v skladišču....
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Možno, samo glede na to, da gre za bojler, bi bilo pametno preizkusit zaščito, če sploh obstaja, preden se odreže kabel in ponovno zveže. Kakorkoli, če ni FIDa, bi bilo pa če ne drugega, pametno vsaj namesto varovalke za ta bojler zmontirati KZS.
 

Kalex

Zelenc'
6. nov 2019
12
3
3
Lahko da je pri snemanju zunanje izolacije kabla bilo zarezano preveč in se je zarezala tudi izolacija samih žil kabla. Ko pride zraven malo vlage zadeva začne prebijati in pregrevati.
Skratka pusti pri miru in pokliči štromarja !
Pred parimi leti je v Domžalah nekdo ki je mislil, da vse zna sam priklopil štedilnik in mu je ubilo ženo.