Bodbid

GSMobil

Fizikalc
6. jan 2008
2.505
5
38
Zdaj sem pa zmeden
sprasujem se.gif
.

02.jpg
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Škatla je za 42" 107cm
smile-1.gif
se vidi lepo...

drugače pa:

Članek Finance

Uporabniki opozarjajo na dvomljive spletne dražbe na strani Bodbid

OGLAS

Preberite tudi:

Nasvet: Kako se obvarovati pred spletnimi prevarami

Prek spletne dražbene strani Bodbid lahko kupite računalnik ali televizor že za nekaj evrov, za ugoden nakup pa morate sodelovati pri dražbi in pravočasno dati zadnjo ponudbo. A nekateri uporabniki ob tem svarijo, da je vse skupaj le dobro organizirana prevara in po njihovem na dražbi ni mogoče zmagati. Primer proučujejo tudi tržni inšpektorat, policija in davčna uprava.

Bralec, ki je želel ostati anonimen, nas je opozoril na spletno dražbeno stran Bodbid. Pojasnil je, da je prek spletnih strani sodeloval pri nekaterih dražbah in izgubil 200 evrov, po njegovem pa ga ni premagal pravi igralec, ampak kar računalnik. Na spletu smo na različnih forumih našli še nekaj objav, kjer se je več uporabnikov omenjene spletne strani pritoževalo, da so izgubili tudi po 400 evrov pri sodelovanju na dražbah, na koncu pa so vedno zmagala nenavadna uporabniška imena, ki so po mnenju uporabnikov kar računalniško vodena.




Na spletni dražbeni strani Bodbid je bil Samsungov telefon galaxy ace menda prodan za 4,13 evra, v prosti prodaji pa stane okoli 330 evrov.

Končne cene ponujenih predmetov le nekaj evrov

Na spletni strani Bodbid na različnih dražbah ponujajo računalnike, televizorje, telefone (tudi priljubljena iPhone 4 in iPad 2 sta bila na voljo), igralne konzole, potovanja in podobno z izklicno ceno nič ali nekaj centov. Udeleženci se morajo registrirati in za udeležbo kupiti tako imenovane bide, s katerimi lahko potem višajo ponudbo; deset bidov stane denimo pet evrov.

Uporabniki lahko pri dražbi, ki je časovno omejena, vsakokrat višajo ponudbo le z enim bidom, ki v dražbi pomeni cent. Na koncu, po izteku časa, zmaga tisti uporabnik, ki je zadnji zvišal ponudbo. Končne cene ponujenih predmetov so ponavadi nekaj evrov; uporabnik tako za prenosni računalnik lahko plača recimo okoli 15 evrov (poleg bidov, ki jih je že porabil za sodelovanje pri spletni dražbi), ki bi sicer v trgovini stal več sto evrov.

Bralec je pojasnil, da lahko uporabnik s sodelovanjem v več dražbah hitro izgubi več deset evrov, skupaj z uporabniki s forumov pa mani, da pri dražbah sodeluje tudi računalnik, ki zvišuje ceno, včasih tudi zmaga, vse z namenom, da bi od uporabnikov pobral denar, želenega predmeta pa ne bi dobili. Vprašanje je tudi, ali se podjetju to splača, saj imajo s tako rekoč vsakim izdelkom veliko izgubo, se še sprašuje bralec. Izdelki se namreč kljub dražbi prodajo precej pod ceno, zato so njihovi dvomi še toliko večji. S pritožbami so se obrnili tudi na kontaktno telefonsko številko in elektronski naslov, a odziva ni bilo.
Organizator dražb podjetje iz Srbije

V ozadju omenjene spletne strani, ki je začela delovati sredi marca, je podjetje Romeo Media , ki je registrirano v Srbiji, s sedežem v Beogradu. Kot je razvidno iz srbskega registra podjetij APR, je direktor družbe Nermin Ičanoviæ, ki je ob registraciji podjetja predložil slovenski potni list. Plačila v Sloveniji (bide je mogoče kupiti prek plačilnih kartic, monete in po prevzemu) ureja podjetje Gorga iz Radomelj, katerega lastnik in direktor je Matjaž Gačnik. Preverili smo tudi domeno bodbid.si in ugotovili, da je bila registrirana s spletnega elektronskega naslova Adela Djutoviæa, strežnik pa naj bi bil pri podjetju Modro Nebo .
Dobitnica nagrade dekle registratorja domene?

Srbsko podjetje smo kontaktirali prek spletnega naslova, saj se na klice niso oglašali. Pojasnili so, da je Slovenija le ena izmed držav, kjer Bodbid deluje, pritožbe uporabnikov pa so po njihovem neutemeljene, saj ti pred sodelovanjem verjetno niso prebrali pogojev poslovanja. Zavračajo tudi očitke o sodelovanju računalnikov pri dražbah, prejšnji teden pa so objavili imena in fotografije nekaterih zmagovalcev.

Dobitnica računalnika MacBook Pro je Nermina S. (dekle podjetnika Adela Djutoviæa je po poročanju nekaterih medijev Nermina Sijamhodžiæ, ki je zelo podobna dobitnici nagrade). Na podelitev nagrad so sprva povabili tudi nas, nato pa smo prejeli klic osebe s Floride, ki je želela ostati anonimna, a je klicala v imenu podjetja Romeo Media, od nas pa je želela vedeti, zakaj bomo objavili članek in nam grozila z odvetniki.
Podjetje bi moralo imeti v Sloveniji podružnico

Razočarani uporabniki so nam povedali, da so omenjeno spletno stran prijavili tudi pristojnim institucijam. Na tržnem inšpektoratu so potrdili, da so prejeli že tri prijave oziroma vprašanja v zvezi z navedeno spletno stranjo, zato so takoj začeli ugotavljati dejavnost in izvor spletne strani. Pojasnili so še, da mora biti podjetje za opravljanje katerekoli dejavnosti v Sloveniji registrirano, oziroma mora imeti v Sloveniji podružnico, če gre za podjetje s sedežem zunaj EU.

Dodali so še, da iz vsebine prijav izhaja, da bi lahko šlo za goljufijo, in nas napotili še na generalno policijsko upravo, kamor je zadevo prijavil tudi eden od uporabnikov. Tam so potrdili, da so prejeli prijavo in jo bodo proučili. Na davčni upravi pa so nam pojasnili, da če so strežniki dejansko v Sloveniji (strežnik za izvajanje dražb in strežnik za plačila), je mogoče s teh strežnikov pridobiti podatke o transakcijah, v okviru nadzora na podlagi pridobljenih podatkov pa lahko davčna uprava opravi analizo in izvede ustrezno obdavčitev.

Kaj so peni dražbe

V tujini tovrstne spletne dražbe zelo razširjene

Takšne spletne dražbe v tujini imenujejo penny auctions (peni dražbe) in so precej razširjene. Na spletnih straneh, kot so QuiBids, Beezid in BigDeal, ponujajo na teh dražbah marsikaj - od nakita, elektronskih naprav do posode, modnih dodatkov in kuponov za restavracije. A tudi v tujini strokovnjaki opozarjajo, naj uporabniki sodelujejo le pri priznanih in certificiranih spletnih straneh, saj pogosto takšne dražbene strani ne delujejo pregledno. Sodelovanje pri dražbah nekateri enačijo tudi z igrami na srečo, saj uporabnik s sodelovanjem izgublja denar, ne ve pa, kolikšne možnosti sploh ima, da dobi želeni izdelek.



Kaj velik po moje od Davčne ne bo, itak bo trajalo da se tega lotijo...