Blue ray - HD DVD in zvok.

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.966
5.052
113
Mene zanima kaki je zvok pri menjenih HD DVD in BlueRay. To me zanima zato, če je potrebno tudi pri nakupu reciverja mislit na to. Sice pri proizvajalcih še nisem najdel da bi posebej povdarjali o dekodiranju teh signalov. Pa zanima me še z čim so povezani ti playerji z reciverjem? A se še vedno priklaplja preko optike/coaxa, ali že playerji dekodirajo na 5.1 sistem?
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
kak to misliš, da playerji dekodirajo?
po mojem se bo še kr neki časa priklapljalo preko optike, coax pa se mi zdi da bo bolj redkost. že sedaj se mi zdi da imajo reciverji po 2x optiko in 1x coax. vrjetno pa je zadeva še bolj poenostavljena in gre slika in zvok kar preko hdmi-ja in če je reciver dovolj pameten bo to iskoristil in se tako znebiš enega kabla.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.456
6.572
113
Zvok pri blu ray or HD DVD je v večini TrueHD, DD+, DTS-HD česar velika večina receiverjev ne zna dekodirat, oz jih dekodira kot "navaden" dolby. Zadnič sem enkrat zasledil, da je Toshiba naredila receiver ki je zmožen tega, ampak o ceni in dobavljivosti pri nas nisem obveščen. Zadnje čase se tudi pojavljajo različice z PCM zvokom, torej brez kompresije 24 bitni zvok, kateri ima celo 7mbps prepustnost, noro
smile-1.gif


Seveda pa blu ray oz hd dvd playerji sami to dekodirajo, tako da pač zvočnike priklopiš direktno na player. Ampak se s tem zgubi kvaliteta zvoka, se razume.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Mene zanima kaki je zvok pri menjenih HD DVD in BlueRay. To me zanima zato, če je potrebno tudi pri nakupu reciverja mislit na to. Sice pri proizvajalcih še nisem najdel da bi posebej povdarjali o dekodiranju teh signalov. Pa zanima me še z čim so povezani ti playerji z reciverjem? A se še vedno priklaplja preko optike/coaxa, ali že playerji dekodirajo na 5.1 sistem?

Seveda gredo tudi receiverji v korak s časom, vendar je skrb odveč. Namreč DD(EX) in DTS(ES) bosta v prihodnosti še vedno standard. V vsakem primeru bo receiver tisti, ki bo odkodiral signal.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.966
5.052
113
No od kod mi je prišlo to na misel?

Gledal sem en samsungov BlueRay player in vidim specifikacije:

Dolby Dital Decoder
DTS Decoder
Dolby Digital Plus Decoder
DTS HD Decoder
Dolby True HD Decoder

Ta zadnja opcija mi ni jasna, kaj pomeni. Saj če je player vse to sposoben dekodirat pol ni problema, ker se v tem primeru pač lahko signali priklopijo na diirect input na reciverju.
Pa kot vidim ima veliko reciverjev že RS232 port za firmware upgrade, tako da bi lahko novi firmwari tudi kaj rešili v tej smeri.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.456
6.572
113
Ne vem kaj ni jasno tukaj, saj sem povedal?

Sami playeri so seveda sposobni dekodira vse kar ponua Blu Ray player, ampak kvaliteta zvoka ki jo "izpljunejo" je slabša kot pa "pro" oprema.

Seveda lahko ti daš tale signal potem na receiver, ampak do receiverja bo že prišel dekodiran signal in bo isti [censored], edino ojačal ga bo lahko.

Najbolj kvaliteten zvok se dobi, če se preko playerja in spdif izhoda (optičnega, ker digitalni je baje preslab) ali pa kar direktno preko hdmi, pelje digitalni signal na receiver, kateri ga potem dekodira. ampak receiverjev za to se pri nas še ne da dobiti - vsaj močno močno dvomim da se jih da.
 

mish

Pripravnik
18. avg 2007
181
0
16
Obišči stran
Če ima player lastno ozvočenje, že sam dekodira 6 kanalni zvok - ravno tako kot današnji DVDji.

Sicer pa se zvok preko HDMIja prenaša na TV v vseh 6 kanalih, TV pa bo v prihodnosti smiselno povezati na kakšen samostojen ojačevalec z vsemi dekoderji. Skoraj vsak sodoben LCD/plazma ima zadaj SPDIF ali optični izhod za zvok.

Z HD televizijo bo namreč na naše domove priromal tudi 6 kanalen zvok, vsak HDTV signal naj bi prenaša 5.1 zvok - torej boš lahko gledal 24ur v dolbly digital 5.1 :D



Citat:
Ta zadnja opcija mi ni jasna, kaj pomeni. Saj če je player vse to sposoben dekodirat pol ni problema, ker se v tem primeru pač lahko signali priklopijo na diirect input na reciverju.


To so neki novi standardi razviti za blue-ray in hddvd. Nekateri podpriajo če se ne motim več kot 13 kanalov, ter zvok popolnoma brez izgub.

Za povprečno človeško uho bo verjetno še vedno popolnoma zadovoljiv format DD5.1 ali DTS. Kvaliteto že sedaj prepoznajo višjo od te samo kakšni audiofili, 13 kanalov pa se mi tudi zdi že rahlo pretiravanje
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

JEREMIJA79

Pripravnik
11. dec 2007
32
0
6
Točno tako stereo je stereo.Mel sem recimo primer ko je cd player z 18bit-nim dac-om igral parkrat boljše od 24bit-nega.Bistveno je kakšni so elementi vgrajeni v določeno aparaturo.
cool-1.gif