Bitka pri Grahovem med Domobranci in Partizani

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.293
3.169
113
Zarad mene komot. mene ni bilo tam, tebe tud ne, tko da se lahko samo prerekava na podlagi izpovedi posameznikov, kateri pa spet itak vsak na svojo stran vlečejo. No, sej kmalu pa še njih ne bo več.

Lahko se pa še naslednjih 50 let s tem ukvarjamo, kot da ni drugih večjih problemov in ostajamo razdeljeni. Rezultat bo pa enak. Vsak bo še vedno vlekel na svojo stran.
Če bova midva prva, ki bosta nehala s pogrevanjem misliš, da sva dovolj velika kritična masa, ki bosta v enako dejanje spravila še preostale pogrevalce?
 
  • Haha
Reactions: B81

Floki

Guru
6. sep 2007
9.938
3.056
113
Če bova midva prva, ki bosta nehala s pogrevanjem misliš, da sva dovolj velika kritična masa, ki bosta v enako dejanje spravila še preostale pogrevalce?

Meni nikoli ni bilo jasno zakaj se morajo glede tega "spraljati" tisti ki so bili rojeni desetletja po vojni. Gospa ki je bila udeležena vseh grozot pa je javno rekla da oni so se že zdavnja "spravili".

Zame je to zgodovina za v knjige, sem pa prebral dovolj enih in drugih tako da mislim da vsaj približno vem kaj se je dogajalo.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.293
3.169
113
Meni nikoli ni bilo jasno zakaj se morajo glede tega "spraljati" tisti ki so bili rojeni desetletja po vojni. Gospa ki je bila udeležena vseh grozot pa je javno rekla da oni so se že zdavnja "spravili".

Zame je to zgodovina za v knjige, sem pa prebral dovolj enih in drugih tako da mislim da vsaj približno vem kaj se je dogajalo.
torej smo že trije in morebiti še ti Floki
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.741
252
113
Če bova midva prva, ki bosta nehala s pogrevanjem misliš, da sva dovolj velika kritična masa, ki bosta v enako dejanje spravila še preostale pogrevalce?

ne, nisva midva kritična masa, sva pa del te mase. Pa naši otroci so tudi del te mase. Me skrbi, ko se vidim mulce, ki se že prerekajo o belih in rdečih. Že mi nimamo pojma, oni pa še toliko manj. Ampak to so pač krivi starši, ki hočejo ta problem prenašat na naslednje generacije.

Seveda bi bilo najbolje nesodelovat v takih debatah. Sej verjetno bi se naveličali čez ene 3 generacije morit s tem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.293
3.169
113
ne, nisva midva kritična masa, sva pa del te mase. Pa naši otroci so tudi del te mase. Me skrbi, ko se vidim mulce, ki se že prerekajo o belih in rdečih. Že mi nimamo pojma, oni pa še toliko manj. Ampak to so pač krivi starši, ki hočejo ta problem prenašat na naslednje generacije.

Seveda bi bilo najbolje nesodelovat v takih debatah. Sej verjetno bi se naveličali čez ene 3 generacije morit s tem.
Jaz sem vsa meni poznana dejstva posredoval potomcem.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.741
252
113
sam vidiš... s tem si mu odvzel možnost, da bi se v to sam poglobil in si sam ustvaril mnenje, če ga to sploh tako zelo zanima.

ti si podal tako mnenje, nekdo drug drugačnega, tadva mulca bosta nekoč debatirala o tem in tako se kolo vrti naprej...

A je težko priznat mulcu, da pač vemo premalo dejstev, da bi lahko podali zanesljivo mnenje ZAKAJ se je vse to dogajalo davnega leta 45?
 
  • Haha
Reactions: Kamele0N

hermann

Guru
19. mar 2014
9.300
5.890
113
ne, nisva midva kritična masa, sva pa del te mase. Pa naši otroci so tudi del te mase. Me skrbi, ko se vidim mulce, ki se že prerekajo o belih in rdečih. Že mi nimamo pojma, oni pa še toliko manj. Ampak to so pač krivi starši, ki hočejo ta problem prenašat na naslednje generacije.

Seveda bi bilo najbolje nesodelovat v takih debatah. Sej verjetno bi se naveličali čez ene 3 generacije morit s tem.
Jaz imam vseeno malo upanja, da bo enkrat bolje, ker moji mulci recimo o temu ne vejo popolnoma nič in jih tudi popolnoma nič ne briga. Pomagam tudi sam, ker jih s tem ne fotram, ker tudi nimam preference za nobeno stran in je moj pogled na to kvečjemu hladno oddaljen oz. "znanstven". V sorodstvu sem tudi slišal dovolj zgodb, iz obeh strani, od krvnikov do tistih, ki so končali v jamah, da imam o vsem neko mnenje, ki ni ne belo in ne rdeče.

Žal mi je edino tega, da kot narod nismo sposobni stati skupaj takrat, ko je treba. Mar bi se med sabo stolkli po vojni ne pa se špilali revolucijo, kolaboracijo in vse kar je danes bistvo problema, ko je bil tukaj sovražnik.
 

B81

22. jul 2007
34.746
9.106
113
mislim, da ni debata o pobranem premoženju.

Ker če je pobrano premoženje največji problem...
No tudi angleška vrnitev ujetnikov našim komunistom, kjer so se potem izživljali in vse potamanili...ali pa ona ciganska skupina, katero so peljali na odstrel...ali pa mnogotere familije, katerih hiše so ostale prazne, oni pa zazidani v jami...pač še več je, kot samo oni s premoženjem, prav imaš.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.741
252
113
No tudi angleška vrnitev ujetnikov našim komunistom, kjer so se potem izživljali in vse potamanili...ali pa ona ciganska skupina, katero so peljali na odstrel...ali pa mnogotere familije, katerih hiše so ostale prazne, oni pa zazidani v jami...pač še več je, kot samo oni s premoženjem, prav imaš.

tko je. odvzeto premoženje je še najmanjši problem.

Pa da se vrnemo na debato - dogodki o katerih pišeš - si bil zraven, da točno veš, kako in zakaj se je vse zgodilo?
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.293
3.169
113
sam vidiš... s tem si mu odvzel možnost, da bi se v to sam poglobil in si sam ustvaril mnenje, če ga to sploh tako zelo zanima.

ti si podal tako mnenje, nekdo drug drugačnega, tadva mulca bosta nekoč debatirala o tem in tako se kolo vrti naprej...

A je težko priznat mulcu, da pač vemo premalo dejstev, da bi lahko podali zanesljivo mnenje ZAKAJ se je vse to dogajalo davnega leta 45?
Pričevanja neposrednih udeležencev niso dovolj (pa četudi morda vemo zakaj)?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.741
252
113
Pričevanja neposrednih udeležencev niso dovolj (pa četudi morda vemo zakaj)?

ja, ampak to je ena stran zgodbe. Torej smo na istem, kot če sedaj verjamemo le eni strani.

hočem rečt, da nikoli ne bomo točno izvedeli zakaj se je zgodil katerikoli poboj.

pa ne me narobe razumet, da kakorkoli zagovarjam poboje, ampak ne moremo biti mi sodniki, 3. generacija kasneje.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.293
3.169
113
ja, ampak to je ena stran zgodbe. Torej smo na istem, kot če sedaj verjamemo le eni strani.

hočem rečt, da nikoli ne bomo točno izvedeli zakaj se je zgodil katerikoli poboj.

pa ne me narobe razumet, da kakorkoli zagovarjam poboje, ampak ne moremo biti mi sodniki, 3. generacija kasneje.
Povojne poboje ne bom komentiral. Deda je pričevanje enega od vaških "funkcionarjev" rešilo pred fojbo. O tem sem izvedel od sedaj že pokojnih vaščanov, ki so ga osebno poznali.
Potrdila o dvoletnem počitninikovanju njegove žene po vojni zaradi zgolj domnev nimam ali še nimam. So pa o tej njeni odsotnosti znali povedati njeni potomci od katerih je najmlajši imel komaj nekaj let. Sama je o tem molčala. Tisti najmljaši je kasneje bil moj krstni boter, pa ne tostran meje.
Foter mi je zgolj namignil/zabrundal neko opazko, ko sva se po razpadu ljube domovine peljala ob jadranski magistrali s prelepim pogledom na morje z otočki pa o tem nikoli ni pripovedoval. Imam pa na srečo potrdilo o odpustku z otočka s katerega plovbo si je moral plačati iz lastnega žepa.
Mislim, da si pravnuki oz. vnuki zaslužijo poznati neka za nekoga "dejstva".
 

B81

22. jul 2007
34.746
9.106
113
hint, če se kaj išče...ker smi mi uničili 95% arhivov, jih Srbija ni in se veliko najde v beogradu.
 
  • Ljubezen
Reactions: Kamele0N

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.447
9.927
113
kod Džej-Zija
sigurno jih je precej najebalo po nedolžnem. Velika večina pač ne. Celo ti rovi po sloveniji niso naš problem.
Tu so srbi obračunali z ustaši in četniki, žal s celimi familijami.
To tudi približno ni res. Večina jih je po nedolžnem, nekaj pa upravičeno. Ampak nič ni upravičeno brez (nemontiranih) procesov.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.774
9.032
113
sigurno jih je precej najebalo po nedolžnem. Velika večina pač ne. Celo ti rovi po sloveniji niso naš problem.
Tu so srbi obračunali z ustaši in četniki, žal s celimi familijami.
Predlagam branje knjige Vigred se povrne. Precej realen oris dogajanja v Celju in širši okolici. Med vojno žive svinjarije, posledica, ob koncu vojne je ogromno ljudi je samo izginilo in nikol noben ne bo vedel, al so bili krivi ali ne. V vojni vedno pridejo na plano sociopati, ki brez siceršnjih zadržkov izvajajo svinjarije. Tako da ja, ogromno jih je najebalo po nedolžnem na vseh straneh. Samo mi tega tri generacije kasnej ne bomo popravli. Tist ki to pogreva ima samo agendo čip glasove dobit in nič drugega.