Bitcoin-hudičeva valuta.

sanco

Fizikalc
19. jul 2007
1.200
8
38
40
Trenutno mi je uspelo pridit v denarnico. Kam naj si prestavim na nekaj bolj varnega? Ether in tokene imam na myetherwallet in je super za bitcoin pa ne vem kam naj z njim... ali na menjalnico?
 

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Ali je dovolj varno da imam kovance na Bitstampu ali pa si moram omisliti denarnico in če katero?
 

rawr

PDA maher
19. jan 2012
6.188
1
38
Dokler ne heknejo v bitstamp, dokler bitstamp laufa, pol je okej...

Nabavi Ledger Nano S. Maš na Eventus in Mimovrste. Podpira res že ogromno različnih valut, največ poleb modela Blue, kolko vem. Edina težava je, da lahko na to strojno denarnico hkrati naložiš samo 5 programskih denarnic, torej recimo Eth, Btc, Ark, Neo in Doge . Po izbrisu katere od omenjenih denarnic iz Nano S, vsi kovanci ostanejo in ni skrbi, da bi se kaj zgublo..
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
In kaj, ce se Ledger pokvari? Saj je navsezadnje to le strojna oprema, kot recimo navaden usb kljucek, zvocna kartica, graficna ali kakrsen koli kos drugega hardwera al morda kaj ne vem? Torej, pokvarjen Ledger ali Trezor?
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Če si si nekam zapisal tiste "magične" besede, ki jih je zgeneriral ključ ob inicializaciji, potem lahko stanje zasebnih ključev kadarkoli restavriraš na drugem ključu ali denarnici.

Sam ključ ni pomemben in ga lahko tudi izgubiš ali uničiš, pomembno je zaporedje besed, ki generirajo zasebne ključe in te je obvezno arhivirati (zapisati).
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citat:
Uporabnik uuu pravi:
Če si si nekam zapisal tiste "magične" besede, ki jih je zgeneriral ključ ob inicializaciji, potem lahko stanje zasebnih ključev kadarkoli restavriraš na drugem ključu ali denarnici.

Sam ključ ni pomemben in ga lahko tudi izgubiš ali uničiš, pomembno je zaporedje besed, ki generirajo zasebne ključe in te je obvezno arhivirati (zapisati).

Samo pod pogojem, da je tudi generator enak - torej isti algoritem za generiranje ključa, ki uporabi tvoje zaporedje besed na enak način. Standardov ni.
 

Dik

Fizikalc
28. okt 2007
1.539
77
48
Od križišča mal naprej na desno
Citat:
Uporabnik dem pravi:
Ali je dovolj varno da imam kovance na Bitstampu ali pa si moram omisliti denarnico in če katero?

Jaz imam bitcoine vedno na bitstampu ( ce gre kaj "narobe" da lahko hitro prodam), prenasal sem jih na ledger le v casu forkov zaradi free kovancev
smile-1.gif
. Bitstamp so tudi ze napadli in ukradli za nekaj miljonov btc ampak kolikor vem so vse vrnili. Jaz jim naceloma zaupam, ne zaupam pa drugim hitbtc, bitrex,polo....tam kovance ne drzim ce ne trejdam z njimi short term. Ce jim ne zaupas si omisli exodus ali jaxx ali...
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
To so standardi in ledger in trezor uporabljajta BIP44 standard, po katerem so generirani zasebni ključi v HD denarnicah
(hierarchical deterministic wallets)

kompatibilne denarnice:

Mycelium Bitcoin Wallet (Android)
Copay
CoinVault
Samourai Wallet
Coinomi
TREZOR
KeepKey
Ledger Wallet
21 Machine Wallet
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Jaz mam na usb ključu, inštaliraš veracrypit in imaš lahko kolkor hočeš walletov gor, pač odvisno kolko GB maš na usb. Ene 16GB dobiš za kake 5-10€. To je najcenejša in najhitrejša varjanta
smile-1.gif
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Zasebne ključe (ali pa zaporedje besed za generiranje ključev) je dobro imeti shranjene na več lokacijah in po možnosti zašifrirane, če jih kdo nepoklicani slučajno najde, da si z njimi ne bo mogel pomagati brez (močnega, najmanj 20 znakov dolgega) gesla.
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Ajde zdaj govorite ko da živimo med samimi kriminalci. Če si daš na usb ali ledgere je ok. Kdo ti bo vdiral v bajto ali stanovanje. Če se ti to ni nikoli zgodilo se ne bo, če se je, pa roparja ne zanima nek usb ključek ali list papirja z nekimi čačkami gor. Oni bodo vzeli vredne stvari, ki se dajo prodat na hitro.

Če bo kdorkoli šel za vašim USB ključi ali gesli, bo to vaš znanec ki ve da se s tem ukvajate. V tem primeru ne priporočam javne debate ob šanku in hvaljenja kolko ste naredili profita na kriptovalutah in bo mir. Čim bolj normalno se obnašaš in bo vse OK. Če mate denar na mobitelu ala jaxx wallet potem, lepo izklopite wifi, bluetuth povezave ko greste ven iz bajte in se ne prijavljajte v javna omrežja in to je to.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
V zadnji epizodi serije The Big Bang Theory so imeli zasebne ključe (na katere so narudarili bitcoine leta 2011) shranjene na usb ključku, ki pa ga je model izgubil v trgovini, kjer ga je našel prodajalec, ga formatiral in prodal naprej
evil.gif
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Največkrat si sam sebi največji sovražnik.
Izgubiš ključ, crkne disk ali telefon na katerem imaš edino kopijo zasebnih ključev.
Nek model iz Anglije je na smeti odpeljal disk, na katerem je imel edino kopijo ključev, ki so danes vredni preko 100 milijonov.

Ali pa požar v hiši in podobne nezgode so tudi taki (sicer redki) dogodki, ki te prizadenejo šele takrat, ko se zgodijo in je že prepozno ..

S kriptovalutami je vsak sam svoj bankir (nobena instituicija ga ne bo ščitila) in mora zato vsak sam poskrbeti za varnost,
ki pa se jo da na srečo izvesti zelo enostavno in hitro.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.018
113
Na bitstampu je na 10keur ena velika stopnica. Lahko pričajujemo zopet korekcijo takrat?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.018
113
Pa še nekaj me znima. Zakaj imate etherium in bitcoin praktično enako krivuljo padcev in dvigov valute? Kaj sta toliko odvisna drug od drugega?
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Nihče ne ve, kako se bodo gibali tečaji, o tem se lahko le špekulira.

Na večja gibanja tečajev sicer lahko vplivajo bogati trgovalci (whales), ki z večjimi dump/pump akcijami vplivajo na tečaje.
Vendar z rastjo bitcoina tudi njim počasi zmanjkuje sape.

Dump/pump operacije se izvajajo na več valutah hkrati, zato imajo tudi podobne kratkoročne oblike krivulj, vendar dolgoročno obstajajo opazne razlike.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Dont be greedy in naj te FOMO ne premami, sem si vceraj ponavljal, ko sem bil ze prijavljen v Bitstampu in sem hotel kupiti po ceni 9150€. Potem sem se odjavil brez nakupa. No, sedaj, ko je ze cez 9700 pa imam natanko 0 dobicka. Presneto dont be greedy in Fomo
bonk.gif
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Pa še nekaj me znima. Zakaj imate etherium in bitcoin praktično enako krivuljo padcev in dvigov valute? Kaj sta toliko odvisna drug od drugega?

BTC vpliva na vse, ker vsak altcoin ki ga hočeš kupit ga kupiš z BTC. Se pravi hočeš kupit xy coin potrebuješ prvo kupiti BTC nato ta BTC prodaš za xy coin. In posledično ko BTC pada/raste velja podobno za altcoine.

Ko se bo kak altcoin odcepil od primeža BTC potem zna ubrati drugo krivuljo. ETH je že "skoraj" dovolj samostojen vendar ni še tam, sicer je druga najbolj priljubljena kriptovaluta in se da z njim kupiti ali plačati raznorazne stvari ampak dokler ne bo neodvisen bo šel tam kamor BTC gre.