Backup za domačo uporabo

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.963
812
113
Ok fotkanje ti je “kruh”..

Jaz bi sel v smeri NAS pa dveh diskov postavljenih v raid - stalno prikljucen na “domaco mrezo”.. dodal bi se enega zunanjega, na katerega kopiras po urniku (tedensko recimo).

ce hoces bit pa res res sigurn (alpa delit svoje delo se s kom) pa se en cloud nekje - samo tam imas z raw zelo hitro lahko premal prostora..

ceprav si sam rekel, da “pospravljas”
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in igi

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.908
5.460
113
avtomatika težko laufa, če "moraš" priklapljati in odklapljat diske. sam imam nas in potem še backup na zunanji disk (slike). nimam pa tiste redundance na drugi lokaciji (ja, vem...)
vseeno bi priporočal en nas (začetna investicija je žal draga), ampak potem imaš lahko avtomatiko. backup/sync software pa je že postal tako pameten, da zna ščititi pred kripto virusi. oziroma imeti verziranje dokumentov.
Začetna investicija sta lahko tud 2 stari 64bit kišti (core2duo....i3-i5-i7 prve-pete generacije bo čist zadost....pa 4gb+ rama)....4x 1Tb....xyTb diski (raid1 podvajanje)

Omv (openmediavault).....pa ena kišta doma kamor vse shranjuješ.....druga na remote lokaciji kjer naštimaš da se 1x 2x na teden prižge za 2-3ure in posynca vse kar imaš na domaci kišti....
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Stare kište so kot star avto... več je dela z njimi kot pa učinka. Zunanji diski so čisto OK opcija, ne rabi biti online.
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
kašna starejša brand mašina lih ni problem.
zgorni omv zgleda kul, sam isto dobiš s kerimkol linuxom - če ni mal žilce za linux se jest tud z omv ne bi jajcal
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.908
5.460
113
Sej like....99% serverjev laufa na Linuxu....

Tud če bo kupu Qnap al pa Synology.......bo to linux sistem..... :)
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.865
391
83
s telefona kopiram na dva zunanja diska + v google photos (sem vzel najnižjo naročnino).
Samo to vzame kar nekaj časa. Ker imam full star pc in je usb počasen (tudi diski so stari)
Google pa ne želi prepoznat folderjev, tako je potrebno folderje na roke ustvarjat in v vsakega posebej kopirat... Na srečo lahko cca 5 folderjev narediš ko se prejšnji še kopirajo.
Nimam pa avtomatskega backupa v google, ker mi vse pomeša..
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.080
799
113
Ljubiteljskemu fotografu sem postavil Qnap TS-451+-2G, štartal je z dvema 6Tb diskoma, tako si je pač zaželel, glede na njegove RAW količine. RAID 1 in možnost razširitve na nov RAID 1. Malo sva prediskutirala njegov način dela in prišla do sklepa, da sem mu pokazal, kako se uporablja timer, mu prvega nastavil in mu na delovni laptop mapiral prostor na NAS. Dodatno si dela cold storage na prenosni disk.

Se pa Qnap zelo dolgo postavlja, 6, 7 minut, drugo mi je boljše, pregledneje kot Synology. Ni ga pa čez TrueNAS.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.821
638
113
Ja vem samo mi nič kaj ne pomaga. :norec:

Zbrišem vse in to bo to. Potem moram pa še sam mal bolj naštudirat kaj lahk še sam naredim, da se mi kaj takega ne ponovi.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.908
5.460
113
A Qnap ma IP blocklisto tko kot ma, Synology? Če kdo ve.?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.908
5.460
113
Nazadnje urejeno:

Schime

Guru
22. nov 2008
1.821
638
113
Mogoče sam info od tistih, ki se bolj spoznate na te zadeve. Vseskozi mi meče ven error notifikacije za fail to log in pa ip adressa zraven.
Je to normalno ker pač konstantno kdo hoče vdirat ali moram kaj ukrepat, da tega ne bo. In kaj bi to bilo.