avtoklima plin r1234yr

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik 3287
  • Začetni datum

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ma sem zadnjič že iskal to nalepko, koliko plina gre not pa kaj je not, zdaj pa ne vem, ali sem butast ali sem slep. Sem pa iskal tam okoli "lajtng" za klimo, ni pa da se ubiješ :evil:
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Če pa gledam po šasiji klima kompresor za dotičen avtomobil pa zanj piše: Hladilno sredstvo: R134a

Kaj to pomeni? Drago? Poldrago? Poceni? :)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ja ravno berem članek da je to ta, ki se je nekaj 100% podražil, da ta novejši pa bi naj bil še dražji...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.144
113
ja podražli so ja konkretno.
Tanovi je pa itak nenormalno drag. Tam bo polnjenje klime preko 100€ pomojem
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Preko 100€? Samo? Ja koliko pa misliš da bi naj stalo povprečno polnjenje z starim plinom? Sicer pa tako iz izkušenj, kdaj naj se gre sploh prvič po nakupu novega avtomobila na to mašinerijo da potegnejo ven, prečistijo in dofilajo? Pri predpostavki da delaš letno 20-25k km?
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

"stari" plin polnenje po max 35 eur. po vseh koncih slo. za primerjavo: lj siska avto stop: 35 eur "stari" plin, "novi" plin 180 eur. cene "akcija".

po prebranem ni vsem jasno zakaj se je eu odlocila za ta novi plin. samo dve podjetji ga prodajata (jap ameri). naj bi bil bolj "eko" od starega po razgradnji. po varnosti pa naj bi bil novi plin zelo nevaren za nas "koncne" uporabnike.

cene starega gredo baje gor zaradi prepovedi eu-ja o uporabiti le tega (letna zmasnjevanja dovoljenih kolicin).

mercedes jih baje ne hebe pet posto. toyota pa jih ne uposteva niti pod razno
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
"stari" plin polnenje po max 35 eur. po vseh koncih slo. za primerjavo: lj siska avto stop: 35 eur "stari" plin, "novi" plin 180 eur. cene "akcija".

po prebranem ni vsem jasno zakaj se je eu odlocila za ta novi plin. samo dve podjetji ga prodajata (jap ameri). naj bi bil bolj "eko" od starega po razgradnji. po varnosti pa naj bi bil novi plin zelo nevaren za nas "koncne" uporabnike.

cene starega gredo baje gor zaradi prepovedi eu-ja o uporabiti le tega (letna zmasnjevanja dovoljenih kolicin).

mercedes jih baje ne hebe pet posto. toyota pa jih ne uposteva niti pod razno
Zadeva se lahko hitro reši... kateri plin v klimi uporabljaš? A R134a? Ja žal, potem pa ne bo nič s prodajo novih vozil v Evropi. Pa kaj lahko še v USA... Tudi tistih, ki so na lagerju.
Kdo potem koga ne bo šljivil 5%? Mečka pa kot si prebral že išče alternativo v CO2.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.362
987
113
Celje
Obišči stran
A da ti butan notri nafilajo?

Ne bit pameten, če ne poznaš branže... ko bi vedel koliko klima plina se pripelje iz bosne in po drugih neuradnih kanalih... cene polovične, plin je pa praviloma kar pravi.

Je to ok? Ni, ampak dokler boste, vsi iskali polnjenje klime po 35€ in bo to delal vsak vulkanizer, se bo prodajalcem plina na črno smejalo. Ne rabiš izpitov, ni papirologije, ni poročil, cena je nižja...
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Ne bit pameten, če ne poznaš branže... ko bi vedel koliko klima plina se pripelje iz bosne in po drugih neuradnih kanalih... cene polovične, plin je pa praviloma kar pravi.

Je to ok? Ni, ampak dokler boste, vsi iskali polnjenje klime po 35€ in bo to delal vsak vulkanizer, se bo prodajalcem plina na črno smejalo. Ne rabiš izpitov, ni papirologije, ni poročil, cena je nižja...
Lokalni je nafilal rav4 za 30€ dal not 300g plina. Naj bi šlo pa pol kile. Če je meni dal napačen plin not, pol je vsem v okolici. Kako pa naj vem kaj dal not? Klima hladi, to je pa meni pomembno.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.327
3.423
113
Ne bit pameten, če ne poznaš branže... ko bi vedel koliko klima plina se pripelje iz bosne in po drugih neuradnih kanalih... cene polovične, plin je pa praviloma kar pravi.

Je to ok? Ni, ampak dokler boste, vsi iskali polnjenje klime po 35€ in bo to delal vsak vulkanizer, se bo prodajalcem plina na črno smejalo. Ne rabiš izpitov, ni papirologije, ni poročil, cena je nižja...


Evo eno online prodajo v Srbiji, ja ni v EU in ne veljajo nori EU zakoni tam.

http://dekom.co.rs/92-freoni-freon-i-drugi-gasovi-za-rashladne-uredjaje-cena
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Bo pa zanimivo ko bo prišla v EU ali kot pridružena članica... Ko bo potrebno urejati EU pravni red...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
A je s tem novim plinom vsaj kaj boljša tesnost? Najbrž ne. Ker vsi vemo kako to gre, tisti stari ultra umazani plin (R12) je še danes v vozilih original in klime delajo brez da bi jih kdorkoli tikal. Sealed for life se temu reče, nobenega puščanja, nobenega olja zato da maže kompresorje ipd. Uničuje ozon, samo dokler je v napeljavi nima nobenega učinka = totalno ekološki. Kot moj gorenje hladilnik star 50 let, freoni gor ali dol odkar je bil hladilnik narejen ni prispeval nič k ozonski luknji.

Potem pride R134a, ki kao ne uničuje ozona .. ampak jebiga, ima samo ene 1000x večji efekt na segrevanje ozračja kot pa CO2. Pa ker ima drugačne lastnosti ta plin lažje uhaja pa še mazalne lastnosti so slabe (oz. je bolj agresiven do maziv) in mora kompresor tečt na svežo mešanico. Plin uhaja v ozračje, če pa ne ga moraš pa vseeno redno "čistit" zato da ne zariba kompresor. Skratka na življensko dobo vozila gre v ozračje en kup tega plina. Ekologija na vrhuncu!

Seveda so to EU birokrati naumili sedaj in predlagajo nov plin ki bo super eko ... mogoče sam plin je bolj eko od R123a, ampak če ga morajo že sedaj lastniki 1-2 let starih vozil filat kam to vodi?

CO2, a se hecate? Dobili bomo zero emission E vozila ker je kao CO2 največja grožnja svetu, klima bo tekla pa na CO2. Dofilavanje 500g skoraj zastonj .. samo vsak servisni interval bo treba to dofilat (se pravi par (10) g CO2 izpusta na km samo zaradi klime)!;)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Danes sem našel nalepko s podatki, gor na haubi je nalepljena od znotraj..... No gre res R134a, gre pa not 550g+-20g.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Kako je vse preprosto, a ne?
50 let star hladilnik mogoče res ne svinja s plinom, svinja pa vse ostalo, ker kuri enormno elektrike.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Večina razlike v porabi ne prinese sama efektivnost kompresorja ampak debelina izolacije. Pri IC motorjih kjer je en kup "izgub" je pa razlika glede uporabljenega plina in optimizacije kompresorja sploh zanemarljiva.