Avtodom / van ... VanLife

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Mogoče malo offtopic ... Pa misliš živet v kamperju 6 mesecev in to večinoma "offgrid"? A boš vsak dan sral noter v kemičen WC (in ga praznil vsak teden), se tuširal v "omari" z meglico od vode in pral cunje ter posodo v vedru? Ker vse tole je totalno nekonfortno še na dopustu, kaj šele da se greš nomada za pol leta. Kar vem za take nomade imajo vsi samo klasične tamale integrirce s posteljo in osnovnim "pohištvom", ostale življenske potrebe (wc, tuš, hrana, mrzel pir) opravljajo v javnih stavbah ki so temu namenjene.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.519
267
113
pa malo glej da bo imel celice za elektriko...

je pa res, da nomadsko življenje zahteva precej prilagajanja... če si pa tega vajen, itak ne bo problema...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ganesh in gr69

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Mogoče malo offtopic ... Pa misliš živet v kamperju 6 mesecev in to večinoma "offgrid"? A boš vsak dan sral noter v kemičen WC (in ga praznil vsak teden), se tuširal v "omari" z meglico od vode in pral cunje ter posodo v vedru? Ker vse tole je totalno nekonfortno še na dopustu, kaj šele da se greš nomada za pol leta. Kar vem za take nomade imajo vsi samo klasične tamale integrirce s posteljo in osnovnim "pohištvom", ostale življenske potrebe (wc, tuš, hrana, mrzel pir) opravljajo v javnih stavbah ki so temu namenjene.

Zadevo bom, če se bo vse izšlo, kombiniral z drugimi zadevami, tako da bo "offgrid" on/off.

Kaj je komfort bi se dalo debatirati. Za marsikoga je komfort narava, doživetja in ne plac, kjer crashnes, da prespiš. Zadnjih 15 let so vsi moji dopusti in večina preživljanja prostega časa nekomfortni po standardih večine, meni in moji okolici, prijateljem, so pa zakon in še kaj dobrega pride iz tega, kar počnemo. Tako, da ja... o argumentih, ki si jih omenil sem seveda razmislil. In ravno zato želim dobro premisliti, preden nabavim (nakup bo čez 8-9 mesecev a vmes me kake pol leta ne bo v slo). Civilizacijo bo potrebno obiskovati.
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Sem razmišljal ali naj ti sploh kaj napišem, ker si očitno "dobro podkovan" v sem kar se tiče "offgrid" življenja, pa bom vseeno ker ti hočem dobro:
- nič ne vemo koliko si star (temu primerno gibčen v majhnih avtodomih), s čim se ukvarjaš (torej kaj se bo delalo in kaki so prostorski zahtevki za "hobby program"); kakšne bodo destinacije (sever, jug, vzhod, zahod, pomlad, poletje, jesen, zima), koliko kilometrov, koliko stanja v komadu, kakšne imaš izkušnje s kampiranjem, prikolicami, avtodomi, vse to so pomembni faktorji...

Tako na prvo žogo (in iz 15+ letnih avtodomarskih izkušenj) ti bom rekel tole: kupi za 10.000€ en soliden predelan kombi - VAN imenovan in pojdi za kak mesec na pot. Ko se vrneš, ga prodaj za +- enak denar in kupi to kar boš ugotovil, da rabiš. Najboljši čas za nakupe je oktober do februar, za prodajo april do julij!

PS: mimogrede - Gestr ti hoče dobro, tudi on ima kar nekaj avtodomarske kilometrine!
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Sem razmišljal ali naj ti sploh kaj napišem, ker si očitno "dobro podkovan" v sem kar se tiče "offgrid" življenja, pa bom vseeno ker ti hočem dobro:
- nič ne vemo koliko si star (temu primerno gibčen v majhnih avtodomih), s čim se ukvarjaš (torej kaj se bo delalo in kaki so prostorski zahtevki za "hobby program"); kakšne bodo destinacije (sever, jug, vzhod, zahod, pomlad, poletje, jesen, zima), koliko kilometrov, koliko stanja v komadu, kakšne imaš izkušnje s kampiranjem, prikolicami, avtodomi, vse to so pomembni faktorji...

Tako na prvo žogo (in iz 15+ letnih avtodomarskih izkušenj) ti bom rekel tole: kupi za 10.000€ en soliden predelan kombi - VAN imenovan in pojdi za kak mesec na pot. Ko se vrneš, ga prodaj za +- enak denar in kupi to kar boš ugotovil, da rabiš. Najboljši čas za nakupe je oktober do februar, za prodajo april do julij!

PS: mimogrede - Gestr ti hoče dobro, tudi on ima kar nekaj avtodomarske kilometrine!
Fair point.

Ha... o tem, da sem dobro podkovan ne bi rekel.

Sem v zadnjih mesecih dosti naštudiral, da sem se odločil za popotniški način življenja. Nekaj, o čemer sem začel premišljevati okoli 2000, a takrat očitno še ni bil čas. Za delo potrebujem prenosnik (monitor je velik+) in dostop do spleta.

Nikoli v življenju (pri 40+ letih) nisem dopusta preživljal v apartmaju ali hotelu. Kampi, šotori, prikolice, crashanje ob kolesu na plaži na črno, jadrnica (mala)... all goes. Na naših taborih ali vajah/preizkušnjah je maksimalno, kar imamo na razpolago kake 3m2 v šotoru; spanje v avtu s podrtimi zici, pa pri nogah še kak pes, je čisto super - danes se ravno odpravljam na eno tako 5-dnevno reč. Zato se bojim teh "kratkih" testov, saj se mi bo zdelo vse kot razkošje. Je pa tvoj predlog za nekaj za nekaj mesecev seveda vreden premisleka.

Verjamem, da Gestr obvlada in ima izkušnje ter morda celo hoče dobro a tega s svojim "odgovorom" žal še zdaleč ni pokazal.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.303
1.178
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Glede na njegov popotniški način življenja in opis, kaj bo delal, kaj potrebuje ipd. se mi ne zdi nujno, da kupuje nekaj za par mesecev poskusno. Zadevo je izgleda že dobro preštudiral. Ne vem sicer, kakšen je njegov budget, ampak za cca. 30k se da dobiti soliden AD. Moj je sicer precej cenejši in starejši, ampak vsakemu svoje, jaz svojega ne zamenjam za novejšega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Seveda ne, za njega ne dobiš veliko, popravit ga zna vsak z osnovnimi ključi v.zepu in nekaj motoroznanstva.
Ganesh. Če bo s hodil po nerazvitih državah imej tudi v mislih kdo in kako ti bo kaj popravil če kaj crkne.
Spomnim se kako je desert soul nabavljal svojega ivecota in ga kasneje opremljal. On je sicer precej bolj resno vzel takrat ampak....mogoče pa tudi tebe kdaj kaj takega zamika.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ganesh

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Pri vanih (serijskih ali predelanih) imaš običajno precej trdnejšo školjko, kot integrircih, ki so na drugi strani palice. Potem je tu višina/širina, ki te po eni strani omejuje (ponekod višje cestnine, dražji trajektni prevozi, oteženo parkiranje, prepoved vstopa v mesta) ali ti daje potreben bivanjski prostor in udobje (notranji tuš in WC proti zunanjemu tušu in Thetfordovemu prenosnemu WCju).
Sledi potreba po (vsako)dnevni uporabnosti, kjer je lahko van tudi luksuzna potovalna limuzina.

Recimo jaz sem po dolgem premisleku in nekaj izposojah par let nazaj kupil svoj van, ki je v osnovi 6 sedežni potovalnik (to sem rabil zaradi treh otrok), a z dvižno streho (2 ležišči) in klopjo, ki se podere v posteljo (dodatni 2 ležišči) - vse tovarniška oprema oz. od Westfalie.
Zaradi izkušenj o zanesljivosti (predvsem od drugih :) ) sem vzel varianto brez el.drsnih vrat in brez el.dvižne strehe. Res ni bil najcenejši, a če bi kupil podoben serijski van in naknadno vgradil strešni šotor, bi dobil občutno slabši izdelek (videl sem Reimotove dvižne strehe za 8.000EUR in bil razočaran). Malo iz varnosti (prehitevanja, klanci) , malo iz navade (nikoli ne bom odrasel :) ) je motor moral biti najmočnejši, torej 3litrski V6 diesel, s katerim se tudi polno naložen avto konkretno premakne.
Na koncu je zadeva nanesla tako, da je stari družinski enoprostorec kljub drugačnim načrtom ostal pri hiši (vreden ni dosti, dela pa kot nov :) ), z 'novim' vanom pa smo veliko večino kilometrov naredili na daljših potovanjih (slabih 35.000km v treh letih), vmes pa stoji v garaži. Edina pomankljivost je prej omenjena višina/širina: čeprav gre v vse garaže in je po vseh standardih s pospravljeno streho tretiran kot osebni avto, je postal letos za 5-člansko družino premajhen (najmlajši mulc je zrastel za 25cm v ene letu). Kampi še sicer gredo skozi (zahvala gre predšotoru), PZAji pa so postali muka.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.229
113
Fair point.

Ha... o tem, da sem dobro podkovan ne bi rekel.

Sem v zadnjih mesecih dosti naštudiral, da sem se odločil za popotniški način življenja. Nekaj, o čemer sem začel premišljevati okoli 2000, a takrat očitno še ni bil čas. Za delo potrebujem prenosnik (monitor je velik+) in dostop do spleta.

Nikoli v življenju (pri 40+ letih) nisem dopusta preživljal v apartmaju ali hotelu. Kampi, šotori, prikolice, crashanje ob kolesu na plaži na črno, jadrnica (mala)... all goes. Na naših taborih ali vajah/preizkušnjah je maksimalno, kar imamo na razpolago kake 3m2 v šotoru; spanje v avtu s podrtimi zici, pa pri nogah še kak pes, je čisto super - danes se ravno odpravljam na eno tako 5-dnevno reč. Zato se bojim teh "kratkih" testov, saj se mi bo zdelo vse kot razkošje. Je pa tvoj predlog za nekaj za nekaj mesecev seveda vreden premisleka.

Verjamem, da Gestr obvlada in ima izkušnje ter morda celo hoče dobro a tega s svojim "odgovorom" žal še zdaleč ni pokazal.
Ker sem bil ravno omenjen... napisal si da boste obcasno 3+3 .... no v VAN izvedbi bo to navadno mucenje in je nesmiselno da rines v VAN, ce ze ves da boste trije spali v kemperju. Gotovo je tu kdo ki se to gre in mu je super ampak IMHO (pa sem se v vseh variantah prevozil) je VAN za max dva. Price/performance so VAN variante med drazjimi. Takih brez wc-ja sploh ne glej...potem bodo pa cene hitro okoli 20k.

Pse absolutno vozi v namenski prikolici, ki je hkrati lahko tudi tovorna...ce boste “delali” in imeli s seboj opremo, potem rabis prikolo ker bos sicer stalno pretezek (presegal NDM).

Kupi integrirca ali polintegrirca ter prikolico za pse in tovor. Kupuj po sezoni in pred nakupom preveri da ni pregnit
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Jeseni misli moj frend prodajat avtodom (20let star, uvožen bil 10 let star iz D) ... če bo koga zanimalo, naj me ZS za njegovo cifro, ko bo cajt ...
-----------------------------

"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Ker sem bil ravno omenjen... napisal si da boste obcasno 3+3 .... no v VAN izvedbi bo to navadno mucenje in je nesmiselno da rines v VAN, ce ze ves da boste trije spali v kemperju. Gotovo je tu kdo ki se to gre in mu je super ampak IMHO (pa sem se v vseh variantah prevozil) je VAN za max dva. Price/performance so VAN variante med drazjimi. Takih brez wc-ja sploh ne glej...potem bodo pa cene hitro okoli 20k.

Pse absolutno vozi v namenski prikolici, ki je hkrati lahko tudi tovorna...ce boste “delali” in imeli s seboj opremo, potem rabis prikolo ker bos sicer stalno pretezek (presegal NDM).

Kupi integrirca ali polintegrirca ter prikolico za pse in tovor. Kupuj po sezoni in pred nakupom preveri da ni pregnit

ej Apollo8 ker so te glih omenili... kakšen "veze" imaš ti v tej tematiki? Lahko na zasebno.

Ker tudi jaz že predolgo "cincam" s tem klinčevim ADjem. Ko sem se že fiksno odločil, da bo VAN, vedno bolj gledam po klasiki (zaradi udobnosti). Pa rabim samo za 2 osebi in eventualno 2 mački :). Je pa tudi ideja o več mesečni odsotnosti in pač biti tam kjer nama bo pasalo.

Pa tudi ne vzamem v najem za en teden, ker vem da mi na prvo žogo ne bo všeč, ker nisem nikoli kampiral in sem malce "razvajen".
Za 2 meseca mi je pa najem predrag in bom pri nakupu verjetno manj izgubil...