Atrijsko stanovanje ali vrstna hisa ali….

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Mladici bodo kmalu preskrbljeni in isceva kje bi prezivela zadnja leta do penzije in penzijo (kolikor bova pri moceh).

Ker sva Ljubljancana, bi rada zivela v Ljubljani ali okolici (nujen mestni avtobus), ne v centru (rada imava naravo), oba sva aktivna (lepo bi bilo priti na roznik ali golovec ali smarno goro direkt od doma). Nujen je vrticek (majhen, z eno ali dvema jablanama) in prostorom za zar ko bodo prisli vnucki.

Ali naj raje isceva atrijsko stanovanje ali vrstno hiso? Ker ne bi rada veliko pospravljaja, naj bo vse skupaj majhno. Koliko kvadratnim metrov bova rabila?

Mudi se nama ne, za naju bi bila idealna kaka nova gradnja, kjer bi ze pri projektu lahko sodelovala in si izbrala notranjo razporeditev. Kako se sploh lotiti tega projekta - iskanja takih novogradenj. Kaksen budget morava predvideti?
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
atrijsko stanovanje ali vrstno hiso?
Odgovor je atrijska hisa :).
Tast/tašča sta šla na stara leta v to.
70 m2 atrijske hiše na 500 m2 parcele. Vse ravno in kvadratno (sicer imata mansardo preko zložljivih stopnic).
Je pa to jasno v LJ hud luksuz. In neizvedljiv v komercialnih projektih.
Na Rudniku, Sostru,... kupiš staro bajto in postaviš na novo (je kar nekaj sosesk, kjer se skoraj cele renovirajo).
Če je predrago imaš dve opciji:
- povecaš oddaljenost
- znizaš kriterije.

Vrtiček z jablano ali dvema je nedosegljiv kriterij za atrijska stanovanja kakor vidim.

Majhne vrstne hiše so v nadstropjih, kar je katastrofa za stara leta (sem pred nekaj leti zase gledal vrstno hiso s 80m2 neto povrsine, in to v 3 (treh) nadstropjih).

To kar imata tast in tasca je pa res lustno (seveda ni v LJ), tako da te povsem razumem kaj isces :).
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Mladici bodo kmalu preskrbljeni in isceva kje bi prezivela zadnja leta do penzije in penzijo (kolikor bova pri moceh).

Ker sva Ljubljancana, bi rada zivela v Ljubljani ali okolici (nujen mestni avtobus), ne v centru (rada imava naravo), oba sva aktivna (lepo bi bilo priti na roznik ali golovec ali smarno goro direkt od doma). Nujen je vrticek (majhen, z eno ali dvema jablanama) in prostorom za zar ko bodo prisli vnucki.

Ali naj raje isceva atrijsko stanovanje ali vrstno hiso? Ker ne bi rada veliko pospravljaja, naj bo vse skupaj majhno. Koliko kvadratnim metrov bova rabila?

Mudi se nama ne, za naju bi bila idealna kaka nova gradnja, kjer bi ze pri projektu lahko sodelovala in si izbrala notranjo razporeditev. Kako se sploh lotiti tega projekta - iskanja takih novogradenj. Kaksen budget morava predvideti?
Budget za novogradnjo na minimalni parceli v Ljubljani in okolici? Vsaj 500.000 EUR pomoje. Vprašanje če je "starost" v Ljubljani toliko vredna :).
 
  • Wow
Reactions: ales85

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.669
6.227
113
Mladici bodo kmalu preskrbljeni in isceva kje bi prezivela zadnja leta do penzije in penzijo (kolikor bova pri moceh).

Ker sva Ljubljancana, bi rada zivela v Ljubljani ali okolici (nujen mestni avtobus), ne v centru (rada imava naravo), oba sva aktivna (lepo bi bilo priti na roznik ali golovec ali smarno goro direkt od doma). Nujen je vrticek (majhen, z eno ali dvema jablanama) in prostorom za zar ko bodo prisli vnucki.

Ali naj raje isceva atrijsko stanovanje ali vrstno hiso? Ker ne bi rada veliko pospravljaja, naj bo vse skupaj majhno. Koliko kvadratnim metrov bova rabila?

Mudi se nama ne, za naju bi bila idealna kaka nova gradnja, kjer bi ze pri projektu lahko sodelovala in si izbrala notranjo razporeditev. Kako se sploh lotiti tega projekta - iskanja takih novogradenj. Kaksen budget morava predvideti?
Atrijsko stanovanje v manjsem novozgrajenem bloku. Pri hisi upostevaj da bo potrebno tudi kako vzdrzevanje, kar pa ti ni ravno v interesu na stara leta
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirko

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
če ste sedaj v hiši - razmisli ali si na "stara leta" sposoben bit "v bloku" - pa da ti nekdo nekje "serje na glavo", pa sosedovi mulci da loputajo z vrati in ...

če ste sedaj v bloku - razmisli ali si na "stara leta" se pripravljen ukvarjat z vzdrževanjem in delom okrog hiše.. dokler je zdravje in nek omejen obseg projektov pomoje gre - na stara stara leta pa ?
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Hvala za odgovore.

Z mojo drago sva zivela v najeti vrstni hisi (ko so bili otroci majhni in smo bili prvic v tujini), sedaj smo pa spet v tujini (se 3 oz 5 let) in zivimo v stanovanju.

Ravno v izogib vzdrzevanja, si zeliva majhni hiso in majhen vrt (100-200 m2)

Zeliva verjetno okoli 100 metrov
- veliko spanico (z dvema oknoma, kjer bova postavila predelno steno, ko si bova pri 70tih sla na zivce zaradi smrcanja),
- veliko kopalnico z IR savno,
- bivalno kuhinjo
- locen WC (da se ne cakava pred straniscem) kjer je morda se prostor za utility - pralni stroj...)
- 1-2 kabineta

Kako izgledajo te atrijske hise? Koliko me to stane (potem ko imam parcelo)?
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Primer prve atrijske hiše, ki jo je vrgel ven Google (sicer montažna, ampak ni panike, isto narediš klasično gradnjo)
Če je gradbena cena ~1500 €/m2, je to potem 150 000 € gradnja. (+ parcela in pa komunalni prispevki).

Če bi jaz iskal, bi nekje v ravnini (LJ Rudnik, če greš ven iz LJ kakšne Domžale in okolica) postavil nekaj takega.

Vidim pri tastu in tašči (~ 75 let), kaj to pomeni, da imaš celo hišo in parcelo v ravnini
(jaz sem rastel gor na hribu - škarkpa pri škarpi in trinadstropna 270 m2 velika hiša).

1656329217498.png
 

Priponke

  • 1656329118572.png
    1656329118572.png
    506,4 KB · Ogledi: 108

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Hvala johan_blond , atrijsko hiso poznam jaz pod imenom "paviljoncek". oprosti za zmedo.

Budget 600K bi na voljo najprej cez 4-5 let.

Kako se lotiti tega projekta - problem je ker bova se teh pet let zivela v tujini in letiva v Slovenijo samo parkrat na leto, in seveda nima smisla kupovati sedaj nekaj kjer bi se predvidoma selila 2027-28.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.869
1.321
113
Hvala johan_blond , atrijsko hiso poznam jaz pod imenom "paviljoncek". oprosti za zmedo.

Budget 600K bi na voljo najprej cez 4-5 let.

Kako se lotiti tega projekta - problem je ker bova se teh pet let zivela v tujini in letiva v Slovenijo samo parkrat na leto, in seveda nima smisla kupovati sedaj nekaj kjer bi se predvidoma selila 2027-28.

Da bi vsaj parcelo ujagal pa naj pocaka oziroma se v tem casu ukvarjas z birokracijo? Za primer, ce manjka se kaksna zadeva/postopek.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.669
6.227
113
Da bi vsaj parcelo ujagal pa naj pocaka oziroma se v tem casu ukvarjas z birokracijo? Za primer, ce manjka se kaksna zadeva/postopek.
Karkoli manjka mu bo urejal projektant…in so zadeve ki trajajo max leto. Ce se bi pa sel kake spremembe namembnosti…no pol pa lahko danes zacne pa vprasanje ce bo urejeno do selitve
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.869
1.321
113
Karkoli manjka mu bo urejal projektant…in so zadeve ki trajajo max leto. Ce se bi pa sel kake spremembe namembnosti…no pol pa lahko danes zacne pa vprasanje ce bo urejeno do selitve

Projektant ni vsemogočen oziroma se znajo hitro umakniti, če vidijo, da se gre za zahtevnejše postopke. Tudi sam se ukvarjam z namebnostjo. No, lahko samo rečem, da sem šel malo naivno v vse skupaj, ampak zdaj treba iti do konca. Sploh, če je kakšna manjša občina je rokenrol.

Pa iskanje parcele zahteva svoj čas. Še posebej, če iščeta nekaj, kjer bosta preživela starost. Potem je tukaj še špekulacija zaradi cene, lokacija itd. V glavnem jaz bi šel v prostorneješe atrijsko stanovanje, manj dela, običajno je zraven vsa pomembna infrastruktura itd. Opcija je tudi oskrbovano stanovanje, samo tam ne vem, če je kakšno atrijsko. Imaš pa dolgoročno zagotovoljene vse storitve.
 
Nazadnje urejeno:

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Hvala Davidoff in Appolo8

Naceloma nama je nakup "sedaj", prezgodaj, pa tudi "ce je cena zelo ugodna". Trenutno imava 150K gotovine, vecino premozenja pa v stanovanju v tujini, ki ga ne bova prodajala pred 2026 (ker bi placala dohodnino na dobicek pri prodaji pred 10 leti). Vmes bo sicer kaj denarja se "nakapljalo" (za 3 leta assignement na drugem kontinentu ko bova oddala stanovanje), ampak...

Torej: kako se lotiti projekta ce imava sedaj 150K, vsako leto nakaplja se 30-40K, ostalo pa 2026-2027?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Razčisti sam pri sebi kaj želiš. Nekaj nasvetov si že dobil, odločiti se morata pa sama. Ko bosta vedela kaj želita, pa lahko vsakih nekaj mesecev pregledata ponudbe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirko

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.211
3.367
113
Sprejeti lastno odločitev je očitno težko ker, če je napačna nimaš koga krivit, razen sebe.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.869
1.321
113
Hvala Davidoff in Appolo8

Naceloma nama je nakup "sedaj", prezgodaj, pa tudi "ce je cena zelo ugodna". Trenutno imava 150K gotovine, vecino premozenja pa v stanovanju v tujini, ki ga ne bova prodajala pred 2026 (ker bi placala dohodnino na dobicek pri prodaji pred 10 leti). Vmes bo sicer kaj denarja se "nakapljalo" (za 3 leta assignement na drugem kontinentu ko bova oddala stanovanje), ampak...

Torej: kako se lotiti projekta ce imava sedaj 150K, vsako leto nakaplja se 30-40K, ostalo pa 2026-2027?

Najprej lokacija kje bi bila (mesto, podeželje). Če želita mesto si navedel kar nekaj potencialnih lokacij. Rudnik, Rožna dolina/Vič čez železnico, Brod, Poljane ipd. Novgradenj je kar nekaj, nekaj tudi obstoječih gradenj, ki so dobro vzdrževana. Recimo Nova Grbina, tukaj sem jaz živel kar nekaj časa. V tej soseski imaš za moje pojme res dobra atrijska stanovanja velikosti med 80m2 in 110m2. Soseska je varovana, vzdrževana, spodaj so garaže, vsa ključna infrastruktura je v neposredni bližini. Vznožje Rožnika je stvar 10-15 minut. Do centra 15 minut. Dajem samo primer lokacije. Če se gleda hiša, je potrebno razmisliti o lokaciji. Predvidevam, da parcele nimata. Zazidljiva na dobri lokaciji 300-400 EUR. Vse je odvisno kako veliko parcela bi imela, kakšno gradnjo ipd. V primeru da gresta izven mesta je potrebno vzeti v zakup, da je javni promet bolj tako tako. Odvisen si od vozila ipd. Klasična geriatrična vprašanja :D
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
Ali bi iskal gotovo hiso, Al bi izlskal parcelo in potem zidal.
1. Opcija zaenkrat odpade ker nimas denarja.

2. Dobre (ali poceni) nepremicnine se prodajo v nekaj dneh. Tako da gledanje nekajkrat letno...
Dobi zaupanja vredno osebo v Slovenijo za.pregled pa parcel na licu mesta sam pa se naroci na emaile z nepremicnin.net. poklikas kriterije in dobivas mejle. Ko dobis kaj pametnega, kupis parcelo. Za 150 do 200 jurjev dobis tusi ze v okolici lj kaj. Potem pa se v miru posvetis projektiranju na daljavo in na koncu gradnji.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.669
6.227
113
Hvala Davidoff in Appolo8

Naceloma nama je nakup "sedaj", prezgodaj, pa tudi "ce je cena zelo ugodna". Trenutno imava 150K gotovine, vecino premozenja pa v stanovanju v tujini, ki ga ne bova prodajala pred 2026 (ker bi placala dohodnino na dobicek pri prodaji pred 10 leti). Vmes bo sicer kaj denarja se "nakapljalo" (za 3 leta assignement na drugem kontinentu ko bova oddala stanovanje), ampak...

Torej: kako se lotiti projekta ce imava sedaj 150K, vsako leto nakaplja se 30-40K, ostalo pa 2026-2027?
Osebno menim, da moras ti svoje razmisljanje oz projekt "selitev v domovino" razdeliti na dve loceni zadevi. Eno je (A) financna konstrukcija, drugo pa vprasanje (B) kaj tocno si zelita. Ko bomo imeli to dvoje reseno, pride (C) izvedbena faza.

Kar se tice (B) so ti veliko ze napisali, vzami to kot ideje, odlociti se bos moral sam, upostevaj pa tudi da si na forumu in da ne razpolagas z dejanskim podatkom koliko ljudi ti daje nasvete ker so nekje nekaj slisali in koliko jih je na lastni kozi preizkusilo to kar ti predlagajo.

Kar se tice (A) je vec opcij, ena je tudi, da ze danes kupis objekt, ga financiras s posojilom in vmes oddajas. Lahko namensko varcujes. Ker gre za kratko obdobje je malo riskantno razmislja o raznih etfih, delnicah, itd. - pri keriditu se morda lahko dogovris tudi za t.i. "bullet" in imas zadnji obrok precej visok (in ga financiras s prodajo stanovanja v tujini). Ker imas verjetno dobre dohodke in ker bi imel nepremicnino v sloveniji, se bos najverjetneje za posojilo laho dogovarjal tudi v sloveniji ceprav sedaj ne zivis tu. Sem sodeloval pri konkretnem primeru kjer je bilo to mozno.

KAr se tice (C) - c ene bos kupoval sedaj je vse skupaj eno navadno ugibanje. Odsvetujem ti kupovanje zemljisc kjer ni urejena namembnost, ker je pri teh zadevah prevec neznank, ti pa trenutn za to nimas casa, cez nekaj let pa zelis selitev v dokoncan objekt.

Torej prvo A in B, nato pa C.