Arduino/Raspberry GPS tracker

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Zdravo,

sedaj imam dosti prostega časa in prišel sem na idejo, da bi nekaj probal narediti z Arduinom ali pa Raspberryjem oz. kakim podobnim, mogoče bolj primernim za tak projekt. Naj povem, da še nikoli nisem delal nič s temi ploščicami, mi pa Linux in programiranje ni tuje, tako da to imam pokrito
smile-1.gif

Dosti kolesarim, ker pa mi ni za dati 200€ za števec od Garmina, da bi mi beležil pozicijo, pa ker bi se rad malo igral, me zanima, kje bi se bilo pametno lotiti in kaj vzeti, da bi lahko tak števec sam sestavil. Za začetek, bi bilo dobro da
- beleži pozicijo, in to shranjujem nekam na kako SD kartico, da se odpre na kakem zemljevidu lahko
- Hitrost se da izračunati, kako bi višino in ostale?
- Če gledam naprej, če to uspe, če ima možnost enega ekrančka, bi bilo še bolje
smile-1.gif

- Ni potrebe po kakem sporočanju ali GSM ali kaj takega, kot sem videl imajo projekti po internetu.

Zaenkrat pa samo, da mi nekam piše koordinate kam sem se peljal. Katera ploščica bi bila po vaše najbolj pametna za izbrat? In še to, kako miste da bo z baterijo, sploh si ne predstavljam, kolikšno bi moral imeti baterijo, da bi mi to beležilo in zdržalo vsaj en dan?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.858
3.882
113
Glede na zahteve po bateriji je logična izbira mikrokontroler (arduino), rpi (ARM board) ti bo lahko kuril z GPSjem več kot 1A in to je že kar konkretna poraba.

Ardiuno (in sorodne platke) so mikrokontrolerji, torej jih programiraš z nekim programskim jezikom na mikronivoju. Načeloma je od arduinota okolje dokaj prijazno, poznat moraš Cjevsko sintakso in logiko delovanja mikrokontrolerjev. Knjižice ki jih rabiš pa verjetno že obstajajo (tudi za priklop GPSja preko seriala). Mogoče glede logiranja, ardino uporablja za zapis EEPROM ki je dokaj low level rešitev pa tudi odvisno od verzije ni ravno "veliko" memorije. Lahko sicer uporabiš zunanji modul za flash "disk".

rpi je sistem v malem, tako da moraš poznat delovanje linux sistema v osnovi. Programiraš pa potem v enem od željenih jezikov, podobno kot bi delal program za PC. Za višje nivoje uporabe je mogoče lažje izvesti neko kodo, ampak če nisi domač v takem okolju zna vzet precej časa samo razumevanje.

Če nimaš pojma od ničesar potem arduino in "sketch" IDE, že sam IDE ima ogromno primerov kode in knjižic ki ti omogočajo da se začneš učit iz nule in da zaštekaš logiko delovanja.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.255
5.820
113
Za arduino lahko uporabiš tudi modul za sd kartico. Oz. namesto arduino plate še bolje, da uporabiš kar golo atmego328p.

Vsekakor pa boljša rešitev kot požrešna zakomplicirana malina z linuxom...

Aja cena... sd card reader 80 centov, lcd 2€, arduino 2€ oz. atmega328 s pripadajočimi kristalom in kondenzatorjem še manj, gps 10€, baterija in drobnarije kakšen €. Zapravljene ure in veselje ob delujočem produktu - neprecenljivo
wink-1.gif
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Super, hvala za odgovora!
@Utisevalec, ja, to bi bil moj prvi projekt z ploščo. Sicer pa C jezik poznam, Linux pa tudi ni problem. Ampak kot si rekel, glede na baterijo, bolje da uporabljam Arduinota. Glede spomina, ja, predvidevam da bo treba uporabiti zunanjo.

@hermann, bolje bo za začetek kar arduino, je vsaj kaj navodil in glede na to, da bo to neki prvega kar bom naredil, je pomoje to bolj pametno.
smile-1.gif

Ja, glede cene... to sem hotel še vprašati, kje se to kupuje ponavadi? Ker kjer sem jaz gledal, cene niti približno niso take kot si napisal
smile-1.gif
Predvidevam da v tujini, to ne predstavlja ovire.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.255
5.820
113
za elektro in arduino sceno je aliexpress pravi in moje cene tudi
wink-1.gif


jaz vse tam nabavljam, pa nimam pritožb nad kvaliteto
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
kaj pa je narobe s pametnim telefonom, ki vse to ima en klik stran:)?

sej razumem, da bi se rad igral, sam da bi na kolo še eno napravo vlačil?

mogoče en predlog za "mal bolj uporabno" igračkanje, da si narediš odklepanje vhodnih vrat z nfc... pa dobivaš obvestila, ko se vrata okdlenejo...
če kdo dvomi v varnost, jah če ropar ne ve, da to imaš, se vrjetno ne bo lotil hekat;)
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Ah, s pametnim telefonom... Saj imam sedaj Endomondota, ampak nevem, rad bi se igral in naredil nekaj kar bi bilo mogoče selo uporabno
smile-1.gif


Ja, to je res. To recimo bi bilo tudi super. Ampak zaenkrat ostajam pri števcu
smile-1.gif
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Jaz sem pred časom zložil (podoben temu) .
Podatke iz SD kartice sem potem uvažal v Google Earth.
Sem pa nekaj spreminjal program na njemu vendar se ne spomnim kaj in niti ne vem, kje je to kajsneje končalo
crazy1.gif
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Aha, torej ti praviš, da za začetek boljše kar Arduino UNO in shield?
Recimo, da vzamem en tak komplet, lahko potem gor priklopim še ekranček oz. še druge module? Lahko ane?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Ja, seveda.
Je pa tako, da če določene i/o pine porabiš za senzor X potem jih ne moreš uporabiti še za senzor Y.

To seveda ne velja za stvari, ki se z arduinotom pogovarjajo prei SPI ali i2c, ker tam je arduino master, ki ima lahko več slave enot na istih pinih.

SPI:
2377224-spi.png


I2C:
MutipleI2C_Devices.png
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Tole je bolj splošni info za tiste, ki jih zanimajo mikrokontrolerji nimajo pa izkušenj z elektroniko...
Za arduino uno obstaja Grove shield:
495px-Grove_-_3-Axis_Digital_Accelerometer_ADXL345_connect_photo.JPG


V ta shield lahko vtakneš vtakneš ogromno senzorjev in ostalih reči; popolnoma plug & play:
Moduli, ki so na voljo: http://www.seeedstudio.com/wiki/Grove_System

Moduli so sicer precej dražji ampak je pa lažji začetek za čiste noobe.
wink-1.gif


Ebay (dosti je klonov, ki pa so cenejši):
http://goo.gl/kVMyQT

Originali:
http://www.seeedstudio.com/depot/s/Grove.html
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Torej, če kupim tole:
Arduino UNO
GPS + SD

To bi moglo bit potem to to, če bi želel da mi na kartico logira podatke o premikanju? Za napajanje na baterijo, kaj bi priporočil da bi kupil? 4xAA ali za 9V baterijo? Ali obstaja kaka druga, boljša opcija, da bi zdržalo čimdlje
smile-1.gif
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Arduino Uno vzemi takega, ki ima CH340G čip za usb/serial npr:
http://goo.gl/jrYXRo

Ker če ima fake FT323R čip, ti ga bo win driver zabrickal...
Več o tem: https://hackaday.com/tag/ftdi/

Kar se baterije tiče 4x2500mAh polnilne bodo zdržale veliko dalj časa kot 9V polnilna, ki ima cca 250mAh.
Idealen je pa seveda power bank npr tale (5V 10000mAh): http://goo.gl/H82T1F

Stem, da pri powerbankih je pa tako, če je tok, ki ga porabnik potegne premajhen, potem se zna zgodit da bo šel powerbank v standby, ker bo mislil, da je naprava že napolnjena...
Ampak glede na to, da boš uporabil GPS modul mislim, da ni te skrbi...
grin1.gif
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Aha, torej bo kar prvi na linku: Tale Arduino vredu.
Torej za baterije bom vzel tega za 4 baterije. Verjetno bosta oba prava.

Res pa ti hvala za te informacije! Sploh o čipu, da ne bo kakih neprijetnih presenečenj
smile-1.gif


Power Bank pa zaenkrat še ni treba, bom videl kako se bodo obnesle baterije. To še vedno lahko zamenjam
smile-1.gif
Hvala!
 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Ja ta Arduino Uno bo sigurno ok, se vidi tudi po številu prodaj.

Kar se pa teh slotov za baterije tiče je pa tako:
- če boš vzel taga z 6xAA (7,2V), potem vštekaj v power jack na arduinotu, da gre štrom čez 5V regulator napetosti
- če pa boš vzel tega s 4xAA (cca 4,8V), pa moraš vezati mimo regulatorja na pina Vin in GND:
F69PJOPH4AGIV2W.MEDIUM.jpg


P.S:
Zadnji driverji za CH430: http://www.wch.cn/download/CH341SER_EXE.html
 
Nazadnje urejeno:

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Super, najlepša hvala za pomoč
Bom ta vikend nabavil Arduinota + tisti GPS + 6xAAA za baterije, pa bom kar power jack uporabil.
smile-1.gif
Pri arduinotu je verejtno treba še imeti običajen USB kabel.

Driverje pa te reči si bom bolj podrobno pogledal, ko Arduino pride.

Upam da bo prišlo čimprej in da bo delalo
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno: