A morajo biti navodila v slovenščini?

nadebudnez

Pripravnik
4. okt 2010
243
0
16
Kupil sem novo počitniško prikolico v Sloveniji.
Gre za nemško prikolico.
Navodila sem dobil v angleščini in nemščini.

A ni zakonsko predpisano, da mora za vse artikle, ki se prodajajo v Sloveniji, biti navodila v slovenščini?
Kateri organ to nadzira, tržni inšpektorat?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.896
5.456
113
Brez zamere...a ti dejansko rabis navodila za uporabo prikolice?
hysterical-1.gif
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.797
4.306
113
Citat:
Uporabnik nadebudnez pravi:
Kupil sem novo počitniško prikolico v Sloveniji.
Gre za nemško prikolico.
Navodila sem dobil v angleščini in nemščini.

A ni zakonsko predpisano, da mora za vse artikle, ki se prodajajo v Sloveniji, biti navodila v slovenščini?
Kateri organ to nadzira, tržni inšpektorat?

Da, navodila morajo biti v slovebščini.

Kaj zdaj, ti kaj ni všeč pa bi ga rad potunkal, ali želiš samo navodila, če je slednje mu pisno zateži.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Ko se kaj zalomi (polomi), pa ti povedo, da v navodilih lepo piše, da ..., ugotoviš, da jih potrebuješ. Pa četudi samo zato, da prebereš, da za uporabo prikolice ni posebnih postopkov.
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Citat:
Uporabnik Garfildd pravi:
Citat:
Uporabnik nadebudnez pravi:
Kupil sem novo počitniško prikolico v Sloveniji.
Gre za nemško prikolico.
Navodila sem dobil v angleščini in nemščini.

A ni zakonsko predpisano, da mora za vse artikle, ki se prodajajo v Sloveniji, biti navodila v slovenščini?
Kateri organ to nadzira, tržni inšpektorat?

Da, navodila morajo biti v slovebščini.

Kaj zdaj, ti kaj ni všeč pa bi ga rad potunkal, ali želiš samo navodila, če je slednje mu pisno zateži.

Ni, ni potrebno. "Povzetek" mora biti slovenscini. Naceloma je to lahko pol lista A4 dokler je dovolj za osnovno uporabo in to v tem primeru je. Ce bi vsak izdelek mora biti navodila v slovenscini bi verjetno vecina podjetij v SLO nehala prodajati zaradi stroskov.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Tako je.

Sploh pri industrijskih izdelkih, kjer se proda 1 z besedo (EN) kos.
Morda 1 krat in nikoli več.

Navodila pa obsegajo par 100 strani.

Potem jih pa kupci spolh ne berejo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.321
6.530
113
33. člen


(1) Blagu, pri katerem je za njegovo pravilno uporabo potreben določen postopek ali bi potrošnik z njegovo napačno uporabo lahko povzročil nevarnost zase ali za druge ali onesnažil okolje, mora proizvajalec priložiti navodilo za uporabo. Navodila za uporabo so lahko tudi prilepljena ali natisnjena na blagu oziroma na njegovi embalaži. Navodilo za uporabo je lahko v obliki besedila, slike ali skice oziroma kombinacije teh oblik.

(2) Vsebina navodila za uporabo mora biti za potrošnika lahko razumljiva in mu mora omogočati pravilno uporabo izdelka. Kadar je blago namenjeno prodaji na ozemlju Republike Slovenije, mora biti navodilo za uporabo v celoti v slovenskem jeziku.

(3) Navodilo za uporabo je dolžno priložiti tudi podjetje pri prodaji blaga potrošnikom.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik nadebudnez pravi:
Kupil sem novo počitniško prikolico v Sloveniji.
Gre za nemško prikolico.
Navodila sem dobil v angleščini in nemščini.

A ni zakonsko predpisano, da mora za vse artikle, ki se prodajajo v Sloveniji, biti navodila v slovenščini?
Kateri organ to nadzira, tržni inšpektorat?

Preden moriš organom, povprašaj prodajalca, če ti jih niso pozabili priložiti.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.372
155
63
V bistvu je v počitniški prikolici kar nekaj naprav, za katere je dobro imeti navodila v znanem jeziku.

Sam sem mnenja, da bi, v kolikor si kupil novo, pri našem zastopniku, dobiti navodila v slovenskem jeziku. Sicer pa poglej v knjigice posameznih aparatur, je že kar nekaj v slo jeziku.

Sam vem, da bi hotel imeti za plinske in električne naprave sigurno navodila v slovenščini.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.797
4.306
113
Citat:
Uporabnik Bastard pravi:
Mora banka ob izdaji denarja priložiti slovenska navodila za uporabo?

Govori se o tehničnem blagu, dobiš pa pri banki, ko se naročiš na primer na spletno banko, tudi navodila za uporabo...



Prvi zadetek v googlu slovenka navodila za uporabo

JEDRO:
Podjetje, ki blagu priloži navodilo za uporabo, ki ne vsebuje slikovnega prikaza blaga v slovenskem jeziku, temveč se glede tega sklicuje na originalno navodilo v tujem jeziku, krši 2. odstavek 33. člena ZVPot, saj tako navodilo za povprečnega potrošnika ni lahko razumljivo, niti ni v celoti v slovenskem jeziku. Slikovni prikaz nekega blaga, ki se s prevodom sicer ne spremeni, namreč vsebuje tudi imena posameznih delov blaga, ki pa morajo biti prevedena v slovenski jezik.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.372
155
63
Citat:
Uporabnik Bastard pravi:
Mora banka ob izdaji denarja priložiti slovenska navodila za uporabo?

Primerjava ena A, ni kaj rečt.
A te kretenizme iz navodil ven pišeš, ker drugače ne vem kje jih pobiraš.

Dej k vse veš, tko iz glave, mi napiši menjavo varovalke na vgradnem kemičnimem WC ju v prikolici recimo.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
ksz

Čeprav realno, tudi če so priložena slovenska navodila, so v več kot 50% primerov neuporabna, ker prevajalec ni imel pojma o izdelku, za katerega je prevajal navodila, kaj šele, da bi mu zastopnik omogočil, da si izdelek v živo ogleda in preizkusi.

Ja, se ukvarjam med drugim s pisanjem in prevajanjem navodil in če mi izdelek oz. njegovo delovanje ni poznano, zahtevam možnost ogleda oz. preizkusa izdelka, sicer zavrnem prevajanje.
 

TMJ

Fizikalc
4. jul 2013
1.587
8
38
če pa danes ne znaš Nemško ali Angleško.....si pa res neizobražen lolek
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
54
28
Ti, ki pa nemško in angleško znaš, si pa primitiven BOLEK! TESLO NEOTESANO! Da te ni sram!
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.372
155
63
Poglej, veliko jih je, ki nemško in angleško ne znajo, saj tega po končanem izobraževanju niso uporabljali, saj imamo in smo ponosni na svoj jezik, ki mu pravimo slovenščina. Enim gre še ta slabo, še predvsem pisanje velikih začetnic, kajne?

Če bi razmišlal na tvoj način, tudi tega našega ponosa, svojega jezika, ne rabimo.

Kako pa je kaj z velikimi začetnicami, pa si le poglej, da boš izpadel tako, kot očitaš drugim, lolekasto.
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
54
28
Velike začetnice ne pozna, zna pa "Nemško" in "Angleško"...to je "in" za njega...
 

nadebudnez

Pripravnik
4. okt 2010
243
0
16
Da še malo dopolnim:
- Kupil sem novo počitniško prikolico v Sloveniji.
-Gre za nemško prikolico.
- Prodajajo cca. 15 tipov prikolic tega proizvajalca
- Navodila sem dobil v angleščini in nemščini, splošna, ne točno za tip prikolice, ki sem ga kupil

Plin, električna vezava, prezračevanje, gretje, zavore, ... so pomembne zadeve in bi jih raje imel v slovenščini.

Kaj lahko naredim napram prodajalcu? Ker sem ravno v zaključni fazi prevzema prikolice in tudi neke druge zadeve ne štimajo...
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.915
278
83
tam ko se terc po tori rola
Ja, morajo biti zraven navodila v slovenščini. V Evropi je pač tako, da morajo biti navodila v jeziku države, kjer se roba kupi. Pred meseci kupim fotoaparat in pol škatle je bilo samih navodil. Res -od nemških do grških.... So pač dali vse jezike noter, kjer se bo zadeva prodajala...
 

Afroman

Pripravnik
25. sep 2012
769
0
16
Če res želiš to prikolico, ne kompliciraj z inšpekcijami. Ne boš nič dosegel. Če ne poznaš dobro tehničnih izrazov, pojdi z prodajalcem stran po stran po navodilih, pa naj ti on pove/prevede na brzino važne stvari. Je prav da se pozanimaš in si siguren v uporabo in vzdrževanje. Ampak tudi ni velika znanost.