8 ohm, 6 ohm, 4 ohm?

Goran_82

Fizikalc
21. jul 2007
1.539
2
38
Jaz jih uporabljam kot minimalno dopolnilo srednjih tonov k sprednjemu sistemu...kar se tega tiče, je center super. Nima pa ta center niti 20% dinamike, ki jo premorejo Mission-i.
Pri reprodukciji glasu (govor, vokal) ne opazim kake posebnosti.

Kupil sem pa rabljenega, za 40 EUR
zmaga.gif
Tako da se sploh nisem obremenjeval če je nevem kako dober. Za ta denar je odličen.

btw, zadnjič sem v BB gledal DALI center (nisem si zapomnil oznake). Zvočnik velikosti cca. 75 x 35 x 20 cm, znižan iz 400 EUR na 240 EUR. Sem že razmišljal če bi šel v nakup...
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.444
865
113
jaz mam lcr6 če se ne motim, ali pa nekaj takega. Vem pa da je bil naslednjik tega cc6, ki ti sprašuješ
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Tole z močmi - premočan zvočnik nikoli ne more skurit ojačevalca, ker če je enaka impedanca itd, ga obremeni toliko kot mu ojačevalec "da".
Saj nisem rekel, da premočan zvočnik skuri ojačevalec, ampak, da ga preobremeni. In pol zaščite ven mečejo (kar si opisal v nadaljevanju).
Pa dejte brat, no.
rolleyes-1.gif
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Ne more zvočnik preobremenit ojačevalca. Če gledamo moč, če gledamo impedanco je druga stvar. Če ima ojačevalec 50W in uporabimo 60 ali pa 600W zvočnik, ojačevalec o tem ne ve nič in se obnaša popolnoma enako, če je impedanca obeh zvočnikov enaka.
Moč zvočnika nam pove samo to, koliko moči je sposoben trajno "prebavit", brez da bi se uničil. To je vse.
Za ostale zadeve so daleč bolj pomembni podatki kot so impedanca, zvočna moč, posledično izkoristek, resonančna frekvenca itd.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
smirk-1.gif

Govoriš o stvareh, o katerih nimaš pojma.
Obesi dvotonsko prikolico na fičkota - a bo vleku? Bo, po ravnem - ali dokler se ne bo pokadilo iz sklopke...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Ja ,sem že porajtal to...tako da mi je brez veze kaj komentirat, pač petelin v svojmu kurniku
bonk.gif


aja..verjetno je fant včeraj končal faks ja...mamo takih pametnih na tone pri nas..
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
No vidva, zaradi mene trdita svoje. Mešata zadeve, ki se ne smejo mešati. Primerjati prikolico na fičku je isto kot žarnico na 220voltih. Večjo kot daš, več bo vlekla toka. Do tu imata prav. Ojačevalec pa da iz sebe toliko, kot ti nastaviš glasnost in kot je to povezano z impedanco.
Ne mi o faksu in podobnih zadevah.
Hočeta dokaz?
Ok. Napajanje ojačevalca je 2x50 Voltov. Na maksimumu to pomeni 100v peak to peak oz. 50V od nule do vrha sinusa. Ker to ni efektivna moč, jo je treba deliti z korenom iz 2, torej z cca 1,41. Torej je efektivna napetost cca 35,46 Volta.
Ode nekdaj (oziroma odkar velja ohmov zakon) je moč na porabniku enaka U*I, ker je tok enak U/Z to pomeni da je moč enaka kvadratu napetosti deljeno z impedanco zvočnika. V tem mojem primeru z iz tega ojačevalca dobiš na 4 ohmskem zvočniku maksimalno 314W. (da se kdo ne spotakne - niso upoštevane izgube, ki so odvisne od razreda ojačevalca in še marsikaj ni upoštevano, gre se za dokaz), na 8 ohmskem zvočniku pa dobiš ravno pol manj, torej 157W. Ali je kdo tukaj zasledil v enačbi moč zvočnika? Glej ga zlomka, pa res ne! Verjetno enačba ne velja, ker sem si jo jaz izmislil? Zvočnik je sigurno ena zajebana stvar, ki iz ojačevalca kar "vleče" energijo in ga s tem uniči. Fanta moja draga, prejšnji post vama pove vse. Tale ojačevalec iz mojega primera bi v idealnih pogojih lahko od sebe dal 314W in če jih ima zvočnik 500, bo vse ok. Če pa jih ima zvočnik samo 300, bi zvočnik krepnil. Simpl as that in ne delat scene, tam kjer je ni.

P.S. - kregat se ne mislim več. Kdor me pozna ve, da pišem o tistem kar obvladam. S faksem in tonami pametnih pa komentiraj v svoji družbi - star pregovor pravi da tiči iste sorte vkup letajo, zato ne sodi drugih po sebi.
 
Nazadnje urejeno:

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
No, ja, teoretik...
priključi enkrat 1000W zvočnik na 100W ojačevalec...
smirk-1.gif
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Se že večkrat. Nič bat - samo ti mi povej kaj naj bi se zgodilo. Meni se pač ni nič drugega kot to, da je zadeva zelo v redu špilala. Pa še eno vprašanje - glede na tvoje trditve - a se ti ne zdi, da bi v primeru da imaš prav ti in ne jaz vsaj resne firme v navodilih napisale da ne priključujte zvočnikov, močnejših od xy watov na določen ojačevalec. Ker po tvojih trditvah bi lahko ojačevalec skuril s premočnim zvočnikom, kanede.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Ne podtikaj mi izjav, ki jih nisem izrekel.
Nikoli nisem trdil, da premočan zvočnik skuri ojačevalec. Ampak, da ga preobremeni. Pa daj si to že enkrat dotajčat (če zmoreš, seveda - ego je hudič in priznat zmoto še večji
evil.gif
)
Me off.
Ti pa veselo priklapljaj 1kW zvočnike na TDA2005...
bonk.gif
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
To zadnje z lahkoto. Preobremenitev pa vedno vodi k uničenju, drugače pa ni preobremenjen. Sicer pa - ok. priznam, nisi napisal skuriš, ampak preobreminiš. Pa mi povej ZAKAJ ga preobreminš? In dokaži tudi, ne mi napisat zato, ker je zvočnik močnejši.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Sicer pa - kot sem rekel se ne mislim kregat. Imaš dobre ideje in dosti pomagaš, ujela sva se tudi že marsikdaj. Tu se pa pač ne zastopiva. Jaz sem ti dokazal svoje z preprosto enačbo, ki ji ne verjameš (praviš teoretik). Glede na število fršterkerjev in zvočnikov ki sem jih izdelal ali popravil bi temu lahko oporekal, a tega ti ne mislim dokazovat z arhivi na papirju izpred 15 let. Rabim samo en trden dokaz za tvoje trditve - enačbo, user manual ojačevalca, zvočnika, karkoli in bom tiho. Do takrat pa javno stavim gajbo piva, da se motiš.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
Evo..zaključek prve zgodbice
smile-1.gif


Nabavil sem rabljen center B&W CC6.

Tegale z oglasa:
http://www.bolha.com/oglas2696695

______________________________________
Kako se bo obnesel predvidevam da še lep čas ne bom vedel (ko bom imel ojačevalec) grem pa zdaj počasi naprej.

Verjetno bom najprej nabavil še prednja dva satelita (po moje kar rabljena - več muzika za isti denar v primerjavi z novimi), potem pa se preusmeril na ojačevalec oz. reciver.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Yamaha te ne bo razočarala v predvajajnju 5.1 ali 7.1. Zvok oz. reprodukcija glasbe je pa druga stvar....
Sam osebno sem bolj za Marantza, je bolj realen, bolj natančen, zvok je mehkejši.
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Se strinjam s tabo...

za druga dva ki prodajata buce zgoraj pa... ce zrihtas 1000w zvocnik, ga jest priklopim na izhod (mojega) telefona za prostorocno telefoniranje. Zmenjeno? (lahko pa tudi das kej € na mizo)

lp
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Si upaš prikopit recimo, B&W z minimalno impedanco cca 2.2 ohma in občutljivostjo 88 dB ?
evil.gif