5 litrni mini keg

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Živjo!
Ima kdo izkušnje z njimi?
Kako je s čišenjem in za kolikokrat se lahko uporabi?
Kje se dobi najugodneje?
Kateri je boljši, s pipico ali brez?
Recimo, ali gre lahko ta s pipico v tisti mini točilnik-hladilnik?
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Jaz imam nekaj teh mini kegov, brez vgrajene pipice (torej party keg), imam pa "party star" pipo na co2 bombice za točiti.

Glede čiščenja - ko se spije, nalijem vročo vodo in kristalno sodo ali oxy in pretresem, malo pustim, obrnem, še malo pretresem in pustim, potem vse skupaj splaknem z vodo in na koncu dodam še starsan in pretresem, da se zapeni in zlijem ven. Vse skupaj par minut dela, zaenkrat ni bilo težav s kakimi okužbami. Ne bi vedel za kolikokrat se lahko uporabi, če jih skrbno čistiš in paziš da ti kam ne pade ali se kakorkoli drugače poškoduje je pomoje lahko za vedno, so pa dosti občutljivi na kake udarce, ker to je pač pleh kot malo trša piksna. Pri meni je šlo že kar kakih 10 rund preko teh kegov pa so še vedno kot novi.

Glede same uporabniške izkušnje je pa tako, da sem prvih nekaj rund porabil, da sem naštudiral karbonacijo. Po netu sem našel en kup nasvetov od tega, da daš samo 1/3 sladkorja kot sicer pa polovico pa 2/3 pa 3/4 pa do tega, da daš kar isto in karkoli sem probal mi ni nikol nič pametnega uspelo, pivo je bilo vedno čisto brez mehurčkov.. Hkrati naj bi bilo tudi pomembno kako visoko ga napolniš saj se vsak cm headspace-a pozna.. Vglavnem ni enako kot keg, saj nimaš nobenega pametnega nadzora nad pritiskom, zato sem bil dosti razočaran, ker so bili vedno neki problemi in stvar ni bila ravno pitna. No, po večih poskusih in predvsem prebiranju tujih forumov pa sem nekako naštudiral - za razne paleale in podobna piva sem dajal sladkorja (dekstroze) 20g/5L (to je cca 2/3 tega kar bi dal v steklenice pri tej količini), sod sem napolnil na cca 1,5cm od vrha, ko sem ga napolnil sem ga zaprl in obrnil na glavo - to je bilo ključno. Namreč tisti čep na vrhu očitno ne tesni dobro, dokler ni pod pritiskom in co2 je enostavno uhajal. Če ga obrneš na glavo pa tesni dovolj, da tekočina ne steče ven, hkrati pa lepo nastane znotraj co2, kar po nekaj dneh vidiš, saj se dno (ki je pri obrnjenemu kegu seveda na vrhu) malo napihne.

Dalje sem naštudiral še to, da ga je treba prvo prezračiti, se pravi ko nataknem pipo gor, jo ne zabijem takoj do konca (kot v videih na youtubu ;)) ampak samo par milimetrov in odprem, da se sprosti pritisk, nato pa šele pipo porinem do konca in ponovno vzpostavim pritisk s co2 bombico. Vglavnem, zdaj ko sem vse te reči naštudiral, mi je čisto OK, lepo se toči in tudi praktično za kam s sabo nesti, je pa res, da skoraj več ne uporabljam, saj sem vmes prešaltal na taprave kege s katerimi je bistveno manj problemov pa praktično enako dela za 4x večjo količino.

Pri tistih "easykeg"-ih s pipico pa predvidevam, da je zgodba ista, s tem, da ko ga enkrat načneš, ga moraš spit do konca, saj nimaš co2 na vrhu ampak zrak in se seveda pivo pokvari, razen če imaš aparat ki dozira co2. Samo tisti namizni aparati za 40€ ki hladijo in ne počnejo nič drugega so pa pomoje totalno brezveze, pri taki količini je vseeno če kupiš eno 5L žirafo in pretočiš in daš na mizo :) v vsakem primeru je treba spit takoj, saj sicer grejo mehurčki...

Kje se dobijo najugodneje ne vem, sem takrat sicer iskal ampak na koncu nič pametnega našel in na koncu kar pri mojepivo vzel, tudi če sem kje v tujini našel ceneje, je bila pa poštnina takšna, da se ni splačalo. Imam teh sodčkov mislim da 6, pa niso več dosti v uporabi, tako da z veseljem tudi kakega prodam. Vglavnem čisto iskreno sem se tega lotil zato ker sem bil naveličan flaširanja, hkrati sem pa cincal in se mi je zdelo škoda investirat v pravi keg sistem. Seveda sem čez par mesecev vseeno pristal na pravih kegih in se mi zdaj ti mini kegi in pipa zanje samo še valjajo v omari :)
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Hvala Varilec za podrobne odgovore!
Pri meni je enako - neda se mi več stekleničit in bolj praktično mi je 5 litrov, ker je lep vikend količina za 2 in kak obisk...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Če že imaš klasične corny kege dobiš sedaj tudi inox "growlerje" in za njih keg glavo ki ima klasične ball lock priklope tako da lahko porabiš obstoječo opremo. So v volumnih 2-5l. Dobiš jih s kitajske (aliexpress) malo ceneje, sicer pa ima pa maltmiller nekaj tega v ponudbi.

Če nimaš cornyjev se dobi za te iste growlerje/kege tudi druge glave, od čisto preprostih s party pipico, do takih ki imajo pipo in kartušo za CO2 integrirano, tudi do takih ki omogočajo priklope na tiste mini točilne avtomate. Lahko pa jih samo zapreš z navojim pokrovčkom in deluje kot steklenica.

Klik za malo idej.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Ima kdo izkušnje s tistimi pvc pipcami za ta male 5 L sodičke, ki imajo zgoraj tlačilko?
V kolikem času moraš popit pir, da se ne pokvari(zaradi zraka, ki je notri)?
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Pač odvisno od tega, kako visoka pričakovanja imaš od svojega piva. Jaz sem v petlitrce točil najbolj ljudska piva, da so se čimprej spila, se pa spomnim ene, ki smo jo v treh dneh počasi izpraznili, pa je bila vmes v hladilniku in na sobni temperaturi. Mehurčki so bolj angleški, ampak mene ne moti.