32 vs 64 bit

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Redki (starci morda) poznajo te citate, mladi pa ne.
So pa poučni .. in jih je vredno ponoviti
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Dilema, dilema ... najboljse je vedno na okroglo mejo, torej ali takoj na zacetek ali pa cisto na konec, ce ze mora biti fiksno. Idealno bi bilo nastavljivo po zelji (nekaj takega zdaj imas). Da bi bilo ravno nekje na sredi, ni nobenega razloga.
 

airj

Pripravnik
29. sep 2008
450
0
16
Ja ja se razumemo. Ampak nekateri tle trobijo, da 32bitni sistem uporablja samo 3,XX GB RAMA, kar pač ni res. Če ga je notri 4GB, ga toliko tudi uporablja, ker pozabljajo, da se v del. spomin preslikajo tudi ostale naprave, ki zahtevajo direktni dostop. Trdi disk to ni. Je pa recimo kontroler za trdi disk.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Samo tisto potem ni RAM.

Torej se ne preslika v RAM. Tisti del RAM-a je "mrtev". Se ne uporablja.
Naslovi se uporabljajo za nekaj drugega. Kar ni RAM.

Samo zafilozofirali pa ste res...
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
A še niste končal s to temo? Bo prej zunaj prvi 128bitni windows preden bo kdo povedal kaj pametnega!
evil.gif


Citat:
Uporabnik airj pravi:
... Ampak nekateri tle trobijo, da 32bitni sistem uporablja samo 3,XX GB RAMA, kar pač ni res. Če ga je notri 4GB, ga toliko tudi uporablja, ..

Drži se pravilne terminologije, pomnilnik se NASLAVLJA in ne uporablja! Lahko se sicer uporabi še kako drugače, ampak pomemben je tisti, ki je naslovljen in o njem je govora.

In 32bitni proc naslavlja max. 4GB pomnilnika ker potem "zmanjka" naslovnega prostora (registrov).

Torej stvar je nekako podobna knjižnici, police so pomnilnik, knjižničar jih pa polni oz. prazni. Knjižničar ve za vsako knjigo kje je na podlagi svojega "zvezka" kjer ima napisano na kateri polici in v kateri omari se nahaja. Pa recimo da imamo dve knjižnici, v prvi je knjižničar 32-bitni, njemu je dan samo en 40 listni zvezek in tako lahko "naslovi" samo 4 miljarde knjig. V drugi knjižnici pa je 64-biten knjižničar in on ima namesto zvezka kar računalnik v katerega lahko shrani za recimo 65.000 "zvezkov" podatkov. Če sta v praksi obe knjižnici enako veliki (prostor), lahko prvi knjižničar s svojim zvezkom streže samo 4 miljarde knjig, medtem ko jih drugi lahko par desettisoč več! Knjig pa lahko jasno v obe knjižnici napolnijo toliko kot je prostora, s tem da če jih je v prvi (pre)več bodo ostale na policah ker jih knjižničar ne bo mogel uporabljat!

Kakorkoli vzameš, 64bitni sistem je (v prihodnosti) nuja ker je prišlo do omejitev same arhitekture. Ampak kot sem že rekel, pri 4GB pomnilnika je vseeno bolje uporabiti stari 32bitni sistem, ker je (trenutno) bolj zanesljiv oz. je večja verjetnost da bo bolje deloval. Pri 8GB pomnilnika pa tudi veš zakaj ga boš uporabljal (napreden uporabnik) tako da je tam logična izbira sodobnejši 64bitni sistem.
 

Hoof_Arted

Pripravnik
27. avg 2009
313
0
16
Najprej mora biti zunaj 128bitni procesor...

Enostavneje: če imam za poštarjev naslov možne tri številke za hišno številko, lahko poštar dostavlja do 1000 hiš v tej ulici.
Če dodam še eno številko (imam štiri), pa lahko nosi na 10.000 hiš.

"In 32bitni proc naslavlja max. 4GB pomnilnika ker potem "zmanjka" naslovnega prostora (registrov)."
Ne, zmanjka naslovov - ker so registri samo 32bitni, je lahko naslov pomnilnika samo do te velikosti.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Citat:
Uporabnik Hoof_Arted pravi:
Najprej mora biti zunaj 128bitni procesor...

Enostavneje: če imam za poštarjev naslov možne tri številke za hišno številko, lahko poštar dostavlja do 1000 hiš v tej ulici.
Če dodam še eno številko (imam štiri), pa lahko nosi na 10.000 hiš.

"In 32bitni proc naslavlja max. 4GB pomnilnika ker potem "zmanjka" naslovnega prostora (registrov)."
Ne, zmanjka naslovov - ker so registri samo 32bitni, je lahko naslov pomnilnika samo do te velikosti.

Maš res!
redface-1.gif


Naslovni prostor != naslov! Sem pa hotel povedat, da se ne more pomnilnik več "naslavljat" tako da upam da je razmuljivo da ni dovolj prostora za "naslove" in ne naslovnega prostora!
tongue-1.gif
 

Hoof_Arted

Pripravnik
27. avg 2009
313
0
16
Potem pa bolj pazi, saj si sam napisal:
Drži se pravilne terminologije, pomnilnik se NASLAVLJA in ne uporablja!
 

KLuka

Fizikalc
7. sep 2007
1.710
0
36
32 bitin procesor ima 2^32 možnih naslovov kar je 4,294,967,296 kar je ~ 4,3 G. (če pravilno razumem ?)

kam pa gre 0,3 giga???
smile-1.gif

(čeprav meni zazna samo 3,5 GB, če pa pogledam v TaskManager pa 3,7 G)

Pa še tole vprašanje a so to giga biti a bajti ?
mogli bi bit biti ane samo povsod piše velik B kar ponavadi pomeni bajte, a je možno da enemu naslovu pripada 8 bitov torej bajt?
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.323
-8.451
113
Citat:
Uporabnik KLuka pravi:
32 bitin procesor ima 2^32 možnih naslovov kar je 4,294,967,296 kar je ~ 4,3 G. (če pravilno razumem ?)
Ne razumeš čisto prav...
Delitelj ni 1000 ampak je 1024.
4,294,967,296B je točno 4GB
 

KLuka

Fizikalc
7. sep 2007
1.710
0
36
lol prvič silišim za iB

aha zato mi pa v winsih zazna 3,5 GB potem mi pa v task managerju pokaže 3670016 KB

tnx
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik KLuka pravi:
lol prvič silišim za iB

aha zato mi pa v winsih zazna 3,5 GB potem mi pa v task managerju pokaže 3670016 KB

Oznake vpeljane zaradi proizvajalcev diskov in neuke raje, za normalne ljudi je pa B = 1 B, KB = 1024 B, itd. Ce odmislis diske (torej njihove oznake v reklamah in cenikih), povsod drugje nomenklatura drzi, tudi pri diskih, ko enkrat pride OS do njih
evil.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Jaz sem pa vedno mislil, da so bili računalničarji tisti, ki so se prvi odločili ignorirati SI standarde, ter začeli uvajati druge pomene za že uveljavljene predpone kot so kilo, mega, giga, itd.
Kasneje je industrija bila tista, ki je nazaj posvojila klasične pomene (ker je bilo ugodneje za marketing).

776px-Binaryvdecimal.svg.png


Bottom line je, da je SI standard takšen kot je zaradi človeške anatomije. Zaenkrat še nimamo 2 na nekaj prstov. Sicer pa je že nekaj let uzakonjeno, da je potrebno uporabljati dodatek "i" za binarne prefixe, medtem ko stari ostajajo decimalni. Ampak večina proizvajalcev to še vedno gladko ignorira.


Tako da je po mojem ravno obratno - za normalne ljudi je 1 KB = 1000 B.
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Proglem je v tem, da si vsak predstavlja po svoje. Pač kar mu paše. Proizvajalcem diskov zelo paše da uporabljajo metrične enote, ker potem zgleda da prodajo več. Ko pa disk priklopiš na mašino, pa windowsi pokažejo manj. Potem se pa folk čudi, kam je šla razlika. Isto velja za prenosne hitrosti pri internetu. Tudi tu marketingu pašejo večje številke.

Pri pomnilniku je pa problem, da je zaradi binarnega naslavljanja metrični sistem neuporaben. Zato se je inženirjem zdelo, da je 2^10(1024) dovolj blizu 1k in so na splošno začeli uporabljati to kot enoto za kilo. KiB, MiB, GiB..., so prišli kasneje, ko je bilo očitno, da je treba nekaj storiti glede te cele zmešnjave. Windowsi to še vedno lepo ignorirajo in zmešnjava se nadaljuje.