2019 ogrevanje

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.903
4.960
113
Dele se zrajtala... A nisi ti pol fujitsuja nabavil?
Sem bil ful zagret za njega ja. Predvsem zaradi cene. Malo me je motil hrup Fujija, pol so me pa prepricali za Micko. Naj bi bila tišja. Saj mogoce sem bedarijo naredil, ampak zdaj je kar je. Grejemo se in upam da se bomo še dolgo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Evo še naša poraba zemeljskega plina za ogrevanje hiše + ogrevanje sanitarne vode.

Okoliščine:
- ogrevamo 2 etaži - vsaka nekje 125 m2 na 23 - 24 stopinj + stopnišče (cca. 15 st. + še kopalnica v kleti na cca 18 st. + še občasno kakšen radiator)
- v eni etaži radiatorji + klet radiatorji (od 8. - 22. ure), v drugi etaži talno (0. - 24. ure), topla sanitarna voda (od 8. - 23. ure)
- hiša stara 45 let, obnovljena, 5 + 12 cm stiroporja, streha od 35 - 50 cm kamene volne, 3 slojna okna, lokacija Kranj
- 4 odrasle osebe + 3 otroci

Poraba:
- skupno 1504 Sm3
- skupni strošek plina z davkom in ostalimi dajatvami za 930 €
- če zgornji strošek razdelim na sam plin, ga je za 520 €, ostalo so trošarine, ki spadajo poleg.
- na položnici so še kWh, tega je za 15.842 kWh.

V glavnem, mi smo zadovoljni s tem podatkom, sploh glede na stanje in stroške pred sanacijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.340
113
bom kar v to temo. meni je bližje po zimskih sezonah skupaj - od septembra do konca avgusta, torej zima 2019/20 samo za ogrevanje hiše cca 1750kWh, ki smo ga zaključili cca 1 teen nazaj. In nekaj preko jurja za SV do sedaj, to seveda laufa s TČ dalje.. Poleg vsega, kar smo do sedaj v 2020 fasali dobimo spomladi in poleti še polno mrčesa...
 
Nazadnje urejeno:

Oakey

Majstr
3. feb 2016
825
495
63
Moj dobavitelj ni nobena skrivnost :)
Energija narave d.o.o.

Peleti so vedno kupljeni v času ''dnevi odprtih vrat'' v mesecu Maju. Takrat so akcijske cene peletov (kurimo pa mešane 80/20).

Kaj to pomaga, če pa potem nabijejo 18 eur/paleto za dostavo... mal pretiravajo s to ceno dostave, popolnoma ubijejo nizko ceno v primerjavi s konkurenco
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
Kaj to pomaga, če pa potem nabijejo 18 eur/paleto za dostavo... mal pretiravajo s to ceno dostave, popolnoma ubijejo nizko ceno v primerjavi s konkurenco

Ja tole je res začel malo pretiravati... lansko leto je imel 12€/paleto in nekako ''požalvaš'' tistih 60€, ampak izgleda bo začel s prevozom notri prinašati ''akcijsko ceno''; bomo videli koliko časa ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Oakey

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Samo v razmislek: letošnja toplejša zima, polni depoji lesa za pelete/sekance zaradi vetrolomov po Evropi, moda toplotnih črpalk = kakšna cena?

Se bodo morali kar lepo na tla spustit. Ko sem začel pelete uporabljat so bili 2,5€ vreča (15kg), sedaj po 10 letih kupujem A1 kvaliteto najceneje 3,99€!
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
170
99
28
Jaz sem mirno dal 20€/paleto šoferju, ki mi je dejansko palete zapeljal v garažo po kratki in strmi klančini.

Če ti je škoda 6€ več, pa mirno zapni prikolico na avto, pa boš imel peletes, ko boš zlagal žakelj po žakelj...
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.301
3.409
113
Tak malo za Info cena kurilca za 1000 l z dostavo jug Nemčije.
Screenshot_20200508_082441_com.android.chrome.jpg
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Saj veš, da ti to nič ne nuca, ker ga ne smeš čez mejo vozit brez dajatev. ;)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.340
113
Samo v razmislek: letošnja toplejša zima, polni depoji lesa za pelete/sekance zaradi vetrolomov po Evropi, moda toplotnih črpalk = kakšna cena?

Se bodo morali kar lepo na tla spustit. Ko sem začel pelete uporabljat so bili 2,5€ vreča (15kg), sedaj po 10 letih kupujem A1 kvaliteto najceneje 3,99€!

prvo sezono, ko smo ogrevali s TČ (2014/2015) me je povprečen kWh za TČ prišel 10,49 evrocenta, letos 10,19. Nekaj je padlo na to, da smo menjali distributerja, pa tudi akcije so bile take, da je šla elektrika kar dol... S tem, da mene je peč (TČ) prišla 3000€ z davkom. montaža je verjetno tudi cenejša, dimnika ne rabim, dimnikarja tudi ne, prevoz je "pavšalno" plačan v naprej in sama poraba TČ ne spreminja cene. Pa en kup enega dela je s tem. Trenutno smo na tem pri nas, da ljudje, ki imajo svoj les, le-tega prodajajo in sami nabavijo TČ. V švabalandu je pa baje že en čas trend, da je elektrika res kar draga, alternativo pa iščejo, kot zgoraj vidiš, v olju. se vračajo nazaj. zdaj pa sploh, ko je tako poceni. pač 1x/dekado se malo pomeša, s tem da elektrika preko nekih razumnih mej težko gre, saj je vse na štrom. malo je problemov s tem ker ni eko, ker kwh še vseeno porabi več, ampak švaba kot 90% ostalih bo eko, ko se bo to splačalo.

Po drugi strani pa, če pogledaš že temo, glavni trend gre v to, da se dela varčne hiše. Stiropor je pa še vseeno najcenejši dolgoročno gledano in če ti bajta rabi recimo 5000kwh, da jo segreješ, je dosti vseeno, če je račun med energenti za faktor 2 različen. kamot počakaš, da se trend obrne pa bo tvoj energent spet najbolj optimalen, ker menjava delujoče peči je od vsega najdražja opcija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla in sajkek

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
170
99
28
Hja, ljudje (no, pa tudi živali) se vedno obnašamo oportunistično, ampak še vedno po načelu "ima se, može se".
Imeti modrost in vedeti, kaj bo v naslednjih 10 letih in se v danem trenutku odločiti prav? Isto kot izbrati vrsto na blagajni, kjer boš najmanj čakal.
Na žalost tudi velja, da je potrebno za določene investicije (povezane s subvencijami...) odkartat takoj lepe zneske. Če tega nisi sposoben, boš z daljnoročnim kupovanjem manjših količin pomagal zbirati subvencijo bogatašu...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
prvo sezono, ko smo ogrevali s TČ (2014/2015) me je povprečen kWh za TČ prišel 10,49 evrocenta, letos 10,19. Nekaj je padlo na to, da smo menjali distributerja, pa tudi akcije so bile take, da je šla elektrika kar dol... S tem, da mene je peč (TČ) prišla 3000€ z davkom. montaža je verjetno tudi cenejša, dimnika ne rabim, dimnikarja tudi ne, prevoz je "pavšalno" plačan v naprej in sama poraba TČ ne spreminja cene. Pa en kup enega dela je s tem. Trenutno smo na tem pri nas, da ljudje, ki imajo svoj les, le-tega prodajajo in sami nabavijo TČ. V švabalandu je pa baje že en čas trend, da je elektrika res kar draga, alternativo pa iščejo, kot zgoraj vidiš, v olju. se vračajo nazaj. zdaj pa sploh, ko je tako poceni. pač 1x/dekado se malo pomeša, s tem da elektrika preko nekih razumnih mej težko gre, saj je vse na štrom. malo je problemov s tem ker ni eko, ker kwh še vseeno porabi več, ampak švaba kot 90% ostalih bo eko, ko se bo to splačalo.

Po drugi strani pa, če pogledaš že temo, glavni trend gre v to, da se dela varčne hiše. Stiropor je pa še vseeno najcenejši dolgoročno gledano in če ti bajta rabi recimo 5000kwh, da jo segreješ, je dosti vseeno, če je račun med energenti za faktor 2 različen. kamot počakaš, da se trend obrne pa bo tvoj energent spet najbolj optimalen, ker menjava delujoče peči je od vsega najdražja opcija.

???

Nisi sploh zadela pointa na kaj sem odgovarjal - ne, ne citiram posta pred mojim, če nanj odgovarjam. Govorili smo o peletih in "super ugodnih cenah" trenutno.
In ne se slepit, da ima elektrika ne bo šla "čez plafon" - kad tad, ko se doseže kritična masa "večjih" odvisnikov.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.340
113
Ja res, prehitro sem prebrala in si narobe raztolmacila... Me pa zanima, ker nisem spremljala tega energenta - je šla cena po zledu kaj dol, pa po tistem vetrolomu izpred leta ali dveh? Če stoji, a se pokvari, da je treba na horuk prodati? Koliko imajo take situacije vpliva dejansko na končno ceno. S tem mislim na pelete s prevozom, ker zdaj je zraven očitno se povsem marketinška fora, da rečeš, da so peleti ful poceni, potem se pa pri prevozu notri prinaša.

Kakorkoli, mislim da je rešitev v teh nihanjih gore dole vseh energentov izmenično, da se pač zmanjša potreba po njih. Če rabiš 1 paleto npr pa je razlika 6€ v prevozi, pa cena energenta za 50% gor npr, ti je prav vseeno. In upaš da ti bo peč delala vse do takrat, ko bodo spet poceni. Seveda zdaj pridemo stromarji na vrsto, pa bomo budale, ki smo silile v strom, pa tako naprej... Bajto oblect pa peč dolgo časa imeti pa sploh ne bo važno po kok je bilokaj.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Lahko govorim samo za kaminsko peč in pelete na žakle - ker vse skupaj na leto pokurim med 40 (letos) in 60 (najhujša zima) 15kg žaklov. Tudi kupujem jih po etapah, ker pač nimam kam shranjevat. Sicer imam kurjavo na mestni plin.

Peletni kamin imam 10 let +- in razen, da ga enkrat letno na koncu sezone pošteno očistim + sproti pač pepel in žlindro (pri slabih peletih) je to to.
Plina sem porabil v letih pred peleti cca 200€ v hladnih mesecih, temperatura je bila max 22°C; sedaj porabimo max. 120€/mesec, temperatura v bivalnem delu 23-24°C.

Peč me je stala 900€ in je že zdavnaj amortizirana, naslednja bo s priklopom na centralno - pol pa sem zmagal. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi in kapadimul

Oakey

Majstr
3. feb 2016
825
495
63
Samo v razmislek: letošnja toplejša zima, polni depoji lesa za pelete/sekance zaradi vetrolomov po Evropi, moda toplotnih črpalk = kakšna cena?

Se bodo morali kar lepo na tla spustit. Ko sem začel pelete uporabljat so bili 2,5€ vreča (15kg), sedaj po 10 letih kupujem A1 kvaliteto najceneje 3,99€!

Zraven dodaj še nizko ceno nafte, ki je trenutno 650 eur/1000 L.

Meni je en trgovec s peleti celo rekel, da bodo letos šle cene konkretno navzdol, namignil je da v rangu 30% navzdol glede na zadnjo sezono. Ampak kakor vidim v primeru Energije narave so cene šle samo za drobiž dol, pa še to potem s prevozom notri prinese in si skoraj na istem kot lani.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.064
788
113
Ta teden je "dan odprtih vrat". Čas za nabavo, če imaš prostor za hranitev. Letos sem kuril pelete l. 2018 in nisem opazil nobene razlike, kar se starosti tiče. Ker imam še slabi 2t zaloge, jih letos ne smem kupiti. Oglaševana cena je 240€ (1.050kg), torej 3,43€ / žakelj 15kg oz. 0,046c / kWh izkoristka pri namenski peči. Energija narave, prevzem pri njih. Cene za prevoz so meni razumne.

Ta energent je specifičen. Jaz sem hišo gradil z mislijo na ogrevanje z drvmi, potem se je cena TČ ZV razpolovila, na koncu sem pristal na peletih zaradi bližine tovarne pelet in zaradi nestabilnega štroma pri nas. Še kar zmeda. Sem pa zadovoljen, za ogrevanje SV sem kupil namensko TČ.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.064
788
113
Ogrevam talno 130m2 v dveh etažah, temp med 21 in 22 konst, vzporedno ogrejem 300l bojler na 55°C. Izolac so 20cm beli EPS fasada, 35cm kapa, 3 slojna zasteklitev ne preveč velikih oken, NE vrata. Poraba (zima 18/19) 1.260kg pelet. Poleti STČ na 45°C, strošek 6 mesecev cca. 20€. Občasno za višje udobje v glavnem prostoru kurim Lokaterm kaminsko peč, poraba 1 prm, dvig na 24°C. Smo na 500m nm, sončnih pribitkov pri nas pozimi ni, orientacija na Z, skupni stroški ogrevanja NEH in SV na letni ravni <400€. Ohlajevanja oz. klime poleti zaradi akumulacije in zadnje AB plošče ne potrebujemo.

Tole zimo oz. stroški za leto nazaj, je šla poraba pod 300€, izgleda sem se prvo zimo preveč igral s pečjo. Izolacija je zakon.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek