Dry Hopp

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
full sem slab v fiziki...tako da ti znanstveno ne znam odgovoriti. Gre pa za to, da če ti delčki peleta pobegnejo v steklenico, se pri karbonizaciji mehurčki naberejo pod "smet" in ko odpreš flašo, se full zapeni, ker.....ne znam povedati :D nej utiševalec nadaljuje :D

Coldcrash in pretakanje sta rešitev

Co2 se zaradi presežka glede na tlak začne izločat iz raztopine, to ustvari v pivu mehurčke (ki so jasno lažji od vode in gredo proti površini) in posledica tega je tudi pena na vrhu piva.

Agitacija v raztopini pa pospešuje izločanje Co2ja, zato se tudi na F1 šampanjec prej trese da je efekt "erupcije" večji. Tudi pivo lahko pretreseš in vsi vemo kakšen je efekt. Če imaš v pivu trdo materijo deluje kot mešalo čeprav je pivo pri miru. Zato lahko hmelj pa tudi večji koščki kvasa ob dviganju iz dna povzročijo "reakcijo" v kateri se zaradi agitacije sprošča vedno več co2ja, kar vedno hitreje meša trdo materijo in efekt je potem podoben kot da bi nekdo steklenico prej fino pretresel!
tongue-1.gif


Razlika med previsoko karbonacijo in to "agitacijo" je v tem da se slednja začne z malo zamika, torej odpremo steklenico in zgleda vse ok potem pa začne počasi nastajat pena ki vedno hitreje leze iz flaške. Pri previsoki karbonaciji pivo bruhne ven že takoj ko ga odpremo. Pa pri previsoki karbonaciji bo pivo tudi po izbruhu imelo še vedno veliko (preveč) mehurčkov, pri problemu s "trdo materijo" pa bo po začetnem penjenju pivo bolj kot ne "flat".
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
325
83
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
full sem slab v fiziki...tako da ti znanstveno ne znam odgovoriti. Gre pa za to, da če ti delčki peleta pobegnejo v steklenico, se pri karbonizaciji mehurčki naberejo pod "smet" in ko odpreš flašo, se full zapeni, ker.....ne znam povedati :D nej utiševalec nadaljuje :D

Coldcrash in pretakanje sta rešitev

Co2 se zaradi presežka glede na tlak začne izločat iz raztopine, to ustvari v pivu mehurčke (ki so jasno lažji od vode in gredo proti površini) in posledica tega je tudi pena na vrhu piva.

Agitacija v raztopini pa pospešuje izločanje Co2ja, zato se tudi na F1 šampanjec prej trese da je efekt "erupcije" večji. Tudi pivo lahko pretreseš in vsi vemo kakšen je efekt. Če imaš v pivu trdo materijo deluje kot mešalo čeprav je pivo pri miru. Zato lahko hmelj pa tudi večji koščki kvasa ob dviganju iz dna povzročijo "reakcijo" v kateri se zaradi agitacije sprošča vedno več co2ja, kar vedno hitreje meša trdo materijo in efekt je potem podoben kot da bi nekdo steklenico prej fino pretresel!
tongue-1.gif


Razlika med previsoko karbonacijo in to "agitacijo" je v tem da se slednja začne z malo zamika, torej odpremo steklenico in zgleda vse ok potem pa začne počasi nastajat pena ki vedno hitreje leze iz flaške. Pri previsoki karbonaciji pivo bruhne ven že takoj ko ga odpremo. Pa pri previsoki karbonaciji bo pivo tudi po izbruhu imelo še vedno veliko (preveč) mehurčkov, pri problemu s "trdo materijo" pa bo po začetnem penjenju pivo bolj kot ne "flat".
nahrung002.gif
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Super odgovor. Hvala.

@HafnerMa: Saj princip zakaj pride do vulkana poznam. Samo zanimalo me je, zakaj so hmeljena pivo bolj občutljiva na to, kot tista manj. --> Da lahko plavajoči delci v pivu vežejo CO2 nase in povročijo verižni reakcijo izločanja CO2 iz piva. Še enkrat hvala Utiševalcu!
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Zdravo,
ali kdo od vas mesa pivo med dry hopom? Ali bi bil izkoristek kaj boljši ali menite, da glede na možnost okužbe, ni vredno?
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Je zelo velika nevarnost okužbe (moraš ZARES paziti), je pa po informacijah znalcev potrebno 4x manj hmelja za isti efekt, če ga daš v ločeno flašo iz fermentorja, dobro premešaš in nazaj notri v fermentor zliješ.

Ampak, kot sem rekel, okužba ne počiva, tako da je to tvegano ...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Efektivnost klasičnega dry hoppinga je dokaj nizka oz. se da dobit boljšo (krajši čas hmeljenja in/ali manj hmelja). Ampak za sam homebrewing je metoda "usuj in pozabi" čisto ok ker so alternative precej bolj komplicirane. Mešanje z žlico 5 min nima nobenega posebnega efekta, poveča pa se možnost oksidacije in okužbe, poleg tega se dviga usedlino tako da tak način odsvetujem.

Lahko vsuješ hmelj v fermentor kot ponavadi in potem uporabiš kakšno zunanjo metodo agitacije. Recimo za homebrewing se lahko uporabi "blago" tresenje fermentorja, konstanten vir tega je lahko vibrator (=stvar ki oddaja vibracije, kje to dobit prepuščam domišljiji) ali pa nek basovski zvočnik. Sicer se dobi tudi namenske ultrazvočne "mešalce", ki so namenjeni laboratorijski agitaciji. Z takim tresenjem se povzroča blago valovanje v pivu in s tem se poveča absorbcija hmelja v pivo. Čas hmeljenja je ustrezno krajši oz. se izloči v krajšem času več arome, koliko je idealne čas je pa odvisno od veliko dejavnikov tako da mora vsak sam stestirat na domači opremi. V osnovi pa se čase zmanjša na 25-50% prvotnega.

V večjih pivovarnah se dry hopa pretočno, torej hmelj gre v košaro in potem se pivo iz fermentorja cirkulira preko tega nazaj v fermentor. Dry hopping na tak način traja občutno krajši čas, ponavadi traja vse skupaj nekaj ur.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Najlepša hvala za te odgovore. Zanima pa me še kako je z dodajanjem sadja v že fermentirano pivo. Kaj predlagate? Kako ga pripravite, da dobite prijetno aromo ter okus in brez okužbe
smile-1.gif


Kaj bi še lahko naredil glede pomarančne lupine? Ko sem le-to dodal v fermentor, ko se je že zaključila primarna fermentacija, je pred flaširanjem iz fermentorja zelo lepo dišalo po lupini. Kasneje v pivu ni bilo ne duha ne sluha o pomaranči v pivu. Kako bi to lahko popravil? Pomarančno lupino sem pripravil s pomočjo vodke.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
325
83
Lupinice naj bi se dodajalo zadnjih 5 minut boila.
Sam saje dodajam v sekundarni fermentor, prej ga minuto ali dve "steriliziram" v mikrovalovni
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Kolikoi časa potem še počakaš? Če je kaj fermentabilnega sladkorja ga kvasovke najbrž pomalcajo v tej fazi? Ni potem nevarnosti pri karbonizaciji?
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Lupinice naj bi se dodajalo zadnjih 5 minut boila.
Sam saje dodajam v sekundarni fermentor, prej ga minuto ali dve "steriliziram" v mikrovalovni

Mikrovalovna ti segreje lupinice, da jih sterilizira; ali to kakorkoli vpliva nanje (aroma, okus)?
Jaz bi jih recimo dal sterilizirati v vodko. Pa potem pa medija za sterilizacijo ne bi zavrgel ....
bonk.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Eterična olja pomaranče so precej hlapljiva (in gorljiva). Sicer nebi se sedaj spuščal v kemijo in fiziko in računanje, ampak se zna pojavit ob viru iskre pri cmarjenju v mikrovalkovki tudi kakšen "boom"!
grin1.gif
V vsakem primeru je potrebno pazit na segrevanje ker nad 70C se eterična olja začnejo spoščat (zavrejo, se uplinijo), do 70C ki jo dosežeš za kratek čas pa nimaš nobene resne sterilizacije. ČE so lupinice pomaranče posušene pa je sploh efekt segrevanja tam kjer bi moral bit ničen, ker ni vode ki bi absorbirala energijo mikrovalov.

Tako da mikrovalovka za tole ni najboljša, je ok za sadje in podobne stvari ki niso tekoče (da bi jih lahko steriliziral na običajen način na toploti) vsebujejo pa veliko vode v lupini.

Eterična olja pomaranče so tudi zelo topljiva v alkoholu tako da vodka ali še bolje 90+% alkohol bo raztopil večino olja. Dejansko je bolje dat potem v pivo ta alkohol kot pa lupino, vsekakor pa oboje ker vsebuje alkohol večino eteričnih olj.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Sam eksperimentiram z dodajanjem mangota v semipšenično pivo. Kupim svežega, dobro operem, razkužim delovno površino, nož. Zmrznem (nekje sem prebral da je pametno, da popokajo celične stene). Odmrznem v mikrovalovki, toliko da je "topel". Naj bi imelo dvojni efekt, hitrejše kot je odmrzovanje, manj je šans za okužbo, mikrovalovi pa naj bi pobili tudi morebitne mikroorganizme. Dodam v fermentor (svež, razkužen, za to da ne aeriram pivine in ne dvigujem usedline) in pretočim iz pipice na pipico - torej, da teče od spodaj tako da pride čim manj piva v stik z luftom. Moram reči, da kvasovke obožujejo sadje, ker nekje dva dni majo ful fešto
grin1.gif


mnenja o moji metodi zelo dobrodošla
smile-1.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Da bi mikrovalovi pobijali mikroorganizme bo potrebno verjetno še malo čarovništva dodat ...

Drugače mi je pa v vsem ostalem tvoja metoda všeč. Mislim, da sem na TV gledal enega iz ZDA, ki je razlagal, da lubenice ustrezno tretira, da dobi sok iz njih, katerega doda med batch-primingom. Efekt je, da kvasovke požrejo cuker iz soka lubenice, eterična olja alias arome pa ostanejo in da je super za poleti. Čakam na taprave lubenice, da probam letos ...
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Je zelo velika nevarnost okužbe (moraš ZARES paziti), je pa po informacijah znalcev potrebno 4x manj hmelja za isti efekt, če ga daš v ločeno flašo iz fermentorja, dobro premešaš in nazaj notri v fermentor zliješ.

Ampak, kot sem rekel, okužba ne počiva, tako da je to tvegano ...

Evo,še malo znanosti na temo: xBmt ... http://brulosophy.com/2017/05/...riment-results/
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Je zelo velika nevarnost okužbe (moraš ZARES paziti), je pa po informacijah znalcev potrebno 4x manj hmelja za isti efekt, če ga daš v ločeno flašo iz fermentorja, dobro premešaš in nazaj notri v fermentor zliješ.

Ampak, kot sem rekel, okužba ne počiva, tako da je to tvegano ...

Dejstvo je, da večina okužb nastane pred dodajanjem kvasa... Med hlajenjem, pretakanjem pivine pred fermentacijo, do začetka fermentacije.
Po končani fermentaciji oz. pred dodajanjem DH-a je možnost okužbe precej manjša (% alkohola, manj sladkorja itd.)
Če se ti ni okužilo med hladnim whirpolom (ki ga najbrš dela večino od nas), se ti ne bo tudi med DH-om ( seveda če paziš enako), pa tudi če malo pomešaš, čeprav po mojem mnenju ni potrebno.
 
Nazadnje urejeno:

bibi83

Pripravnik
25. sep 2015
79
0
6
je kdo že dodajal bezeg po fermentaciji za aromo, na spletu sem zasledil kjer priporočajo narediti čaj iz posušenega bezga ,kako je pa s svežim bezgom, namakanje v vodki, da se razkuži? hvala za odgovor
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
325
83
jaz sem ga dal čist mal vode pa zavrtel v mikrovalovki za minuto pa pol, pa se ni nič okužilo
 

Podobne teme