Dimnikarska mafija spet teži

Citat:
Uporabnik alpine pravi:
Na podeželju do tega ne bo prišlo, bolj tam, kjer je naselje, mal se ozrite okrog v naselju, kaj vse eni kurjo, enga mizarja poznam kuri vse živo, sploh kak les - lepilo, pa en drug se ogreva na odpadno olje, je mehanik in dejmo mal tud pozitivno razmišljat. Eni pač kurjo, kar hočejo. Sosed pa naj to prenaša vsak dan
bonk.gif

alpine pa se ti zavedaš da med "tistimi tehniki na Gregorčičevi v Lj" in med tem kaj je dejnako izveldjivi, kako in podobno je vsaj svetlobno leto razlike. Ja kuri se svega i svašta, ampak filtri tega prav dosti ne bodo očistili. Odstranili bodo trdne delce, pa še to je treba vedet kako , kaj to s sabo potegne (mogoči požari zaradi vžiga teh delcev, itd).....

glej jaz raj vidm da sosed kuri magari iverko ko da se špila in eksperimentira z nekimi filtri....Se je že večkrat pokazalo kaj zna ratat ven
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik peters pravi:

Pa splošna diskusija se sploh ne nanaša na hiše novejšega datuma. Vsi pač ne živijo v novogradnjah s super truper TČ in kamini, kjer je bolj ali manj vse po regelcih in gradbenih dovoljenjih in ostali napisani solati.
Diskusija je med drugim tudi o hišah, grajenih pred 50 in več leti (beri tudi 100 in več), gradbenih dovoljenj ni ali pa so izgubljena itd... - in tu je vprašanje kdo in kako bo gledal kako se ogrevaš...

Upam, da gre pri teh filtrih samo za vročo juho, ki se bo ohladila, ker večje neumnosti kot je to, že dolgo nismo slišali...
Dimnikarji obstajajo že sto in več let in imajo evidence o kuriščih za večino hiš. Če pa za katero zelo staro to ne bi bilo kasno, bodo pač smatrali, da se ogrevaš na drva. Na tebi pa bo, da boš potem prijavil kurilno napravo na drug energent ali inšpektorje prepričal, da se sploh ne ogrevaš.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Gre se samo za to da jih vse več kuri na drva in država ob nakupu drv ne pobere davka. .
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Če si pameten...

Ti pa imaš ta pravo ime... Tele-X
stupid-1.gif
Sem dober in sem ti lepo napisal, kaj se zgodi če ne spustiš dimnikarja do kurilne naprave ti pa namesto hvaležnosti vračaš tako
stupid-1.gif
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik nacek pravi:
Nove zahteve: v kamine, peči ali štedilnike bo treba vgraditi filtre

Ljubljana, 11.07.2016, 18:54 | SVET

Težko je v taki vročini misliti na kurilno sezono. A bodo tiste, ki imate doma kamin, lončeno peč ali štedilnik na drva, v to prisilile nove zahteve okoljskega ministrstva. Po novem bodo namreč morali tudi te pregledovati dimnikarji, na neustrezne kamine, peči ali štedilnike pa bo treba vgraditi filtre ali jih kar za vedno ugasniti.

http://www.24ur.com/novice/slo...iti-filtre.html

Ta odredba ne velja za tiste, ki so jim inkriminirane zadeve edini način ogrevanja.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik visek_izobrazbe pravi:
Citat:
Uporabnik alpine pravi:
Na podeželju do tega ne bo prišlo, bolj tam, kjer je naselje, mal se ozrite okrog v naselju, kaj vse eni kurjo, enga mizarja poznam kuri vse živo, sploh kak les - lepilo, pa en drug se ogreva na odpadno olje, je mehanik in dejmo mal tud pozitivno razmišljat. Eni pač kurjo, kar hočejo. Sosed pa naj to prenaša vsak dan
bonk.gif

alpine pa se ti zavedaš da med "tistimi tehniki na Gregorčičevi v Lj" in med tem kaj je dejnako izveldjivi, kako in podobno je vsaj svetlobno leto razlike. Ja kuri se svega i svašta, ampak filtri tega prav dosti ne bodo očistili. Odstranili bodo trdne delce, pa še to je treba vedet kako , kaj to s sabo potegne (mogoči požari zaradi vžiga teh delcev, itd).....

glej jaz raj vidm da sosed kuri magari iverko ko da se špila in eksperimentira z nekimi filtri....Se je že večkrat pokazalo kaj zna ratat ven

Jaz pa raje vidim, da iz dimnikov ne prihaja svinjarija in zadnji čas je, da se izpuste predpiše (za vse, ne le za novogradnje) in to tudi uveljavi. Tako kot v veliko mestih stari avte ne morejo v mesto, se lahko tudi generalno prepove uporabo individualnih kurišč, ki ne bi izpolnjevala ekoloških zahtev. Bi s tem naredili veliko več kot z Euro6, 7 in še več predpisi ...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Citat:
Uporabnik nacek pravi:
Nove zahteve: v kamine, peči ali štedilnike bo treba vgraditi filtre

Ljubljana, 11.07.2016, 18:54 | SVET

Težko je v taki vročini misliti na kurilno sezono. A bodo tiste, ki imate doma kamin, lončeno peč ali štedilnik na drva, v to prisilile nove zahteve okoljskega ministrstva. Po novem bodo namreč morali tudi te pregledovati dimnikarji, na neustrezne kamine, peči ali štedilnike pa bo treba vgraditi filtre ali jih kar za vedno ugasniti.

http://www.24ur.com/novice/slo...iti-filtre.html

Ta odredba ne velja za tiste, ki so jim inkriminirane zadeve edini način ogrevanja.

Na žalost. Kakšna bedarija.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik peters pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
In s kakšnim pooblastilom bo lahko dimnikar vstopil v stanovanje in pregledal kamin?

Koliko bo novo zaposlenih inšpektorjev kateri bodo imeli sodni nalog za vstop v objekt in iskanje kaminov, lončenih peči in štedilnikov?
Če si pameten, ga pač ne spustiš v hišo/stanovanje. Malce kasneje ti poštar prinese pismo s položnico katero, če si pameten ti ni treba prevzeti. Potem ti čez čas poštar prinese pismo z obvestilom Fursa katerega pameten kot si spet ne rabiš prevzeti. Pol ti pa hišo/stanovanje prodajo na dražbi in pameten kot si javkaš in johtaš po medijih, kako krivična je država do tvoje pameti
stupid-1.gif


PS- če hočeš karkoli zgraditi rabiš gradbeno dovoljenje. V gradbenem dovoljenju je določen način ogrevanja. Tako da noben inšpektor ne rabi hoditi po hišah, da bi vedel s čim se ogrevaš.

Pa splošna diskusija se sploh ne nanaša na hiše novejšega datuma. Vsi pač ne živijo v novogradnjah s super truper TČ in kamini, kjer je bolj ali manj vse po regelcih in gradbenih dovoljenjih in ostali napisani solati.
Diskusija je med drugim tudi o hišah, grajenih pred 50 in več leti (beri tudi 100 in več), gradbenih dovoljenj ni ali pa so izgubljena itd... - in tu je vprašanje kdo in kako bo gledal kako se ogrevaš...

Upam, da gre pri teh filtrih samo za vročo juho, ki se bo ohladila, ker večje neumnosti kot je to, že dolgo nismo slišali...

Ima telex tule prav-jaz sem raje plačal zadnji opomin pred izvršbo, kot pa da se bockam z njimi, ker bi sigurno popušil.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.844
113
pri taščici
Najvecjo tezavo vidim v ljudeh, ki ne znajo kuriti z drvmi. Ali imajo cisto sveže (drugacnih v trgovinah itak ne dobis), ali narobe nakladajo drva kurisce, ali pa drva pajcajo v kuriscu, ker nimajo zalogovnika. Tega bi naredil obveznega za vse topovodne razvode ki se ogrevajo na drva.
1. Zaradi boljsega gorenja
2. Predvsem zaradi vecjega udobja v hisi.



Zalogovnik se mi zdi tak napredek kot pred 50 leti ko so sli iz krusnih peci na centralne peci.

Sandra: nimas pojma. Davek dobi, ne dobi trosarin.
Razen ce kupis drva tako kot zadnjic znanka preko bolhe. Velika verjetnost je da je kupila ukradene. Pripeljali so jih okvirji....
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:


Zalogovnik se mi zdi tak napredek kot pred 50 leti ko so sli iz krusnih peci na centralne peci.
Ah daj no. Centralno ogrevanje ni staro 50 let ampak so centralno ogrevanje s toplim zrakom poznali že Rimljani pred 2000+ leti.
Centralno ogrevanje tudi ni nadomestek za krušno peč. Lahko bi bil kvečjemu nadomestek za lončeno peč.

PS- včasih je lončena peči bila nameščene na sredini hiše in segala v vse prostore. Si zjutraj na hodniku nametal drva in je nato oddajal prijetno toploto v vse prostore do naslednjega dne. Danes pa kupiš uplinjevalno peč na drva, zalogovnik, radiatorja, črpalke, mešalne ventile, termostate... zjutraj namečeš drva v preč in se ogrevaš do naslednjega dne. Če upoštevaš obratovalne stroške (elektrika, voda...) in možnost napak se zares sprašujem, kje je tu napredek?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.844
113
pri taščici
Predvidevam da nisi izkusil ne lončene, ne uplinjevalne peči.
Se pa strinjam da so sodobne kurilnice na drva predrage. Ampak saj cene padajo.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
Neuspešno so se lotili greznic in malih čistilnih,zdaj bodo šli na kurišča, omike na hribovskih starih kmetijah, pa lahko gredo kar na štrik. Mogoče bi imeli koncesijo za evtanazije kar dimnikarji oziroma dimnik. inšpektorji.
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.844
113
pri taščici
Ko sem kupil uplinjevalno peč, sem imel nekaj težav z njo. Težil sem tudi dimnikarju. No, od takrat ga ni več. Pa ga tudi ne rabim.Špegu znam tudi sam porinit v dimnik za 40 evrov.
če pa mu rečem, da naj očisti peč, pa se zna zgoditi, da jo dobim v prafaktorjih.... nazaj jo bo sestavil pa kdo?
In ja, čiščenje peči se mi zdi pomembno, če želiš šparat na drveh.
Se lepo vidi razlika v temperaturi vode, pred in po čiščenju peči.
 
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ko sem kupil uplinjevalno peč, sem imel nekaj težav z njo. Težil sem tudi dimnikarju. No, od takrat ga ni več. Pa ga tudi ne rabim.Špegu znam tudi sam porinit v dimnik za 40 evrov.
če pa mu rečem, da naj očisti peč, pa se zna zgoditi, da jo dobim v prafaktorjih.... nazaj jo bo sestavil pa kdo?
In ja, čiščenje peči se mi zdi pomembno, če želiš šparat na drveh.
Se lepo vidi razlika v temperaturi vode, pred in po čiščenju peči.

hanzi tole me bega če pa mu rečem, da naj očisti peč, pa se zna zgoditi, da jo dobim v prafaktorjih..

kaj pa odškodnine? Mislim če se neki tazga pokvari, a ne skeširea potem tisti ki je to ušpičil? saj konc koncev te peči niso ravno poceni. magari vprašaj na pristojno ministrstvo (okolje in prostor, če se ne motm), kaj se v takih primerih zgodi(če ti dimnikar "pokvari" peč)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.844
113
pri taščici
Ne bom nic spraseval, dimnikarja pa tudi ne rabim. Imam krtačo za dimnik (pa je njabrz nikdar vec ne bom rabil) pec je pa še dovolj simpl sestavljena da jo v eni uri sam razderem spucam in sestavim nazaj, najbrz precej bo lje kot dimnikar. Ponavadi vsaj enkrat na dva meseca. je pa na njej samo nekaj mm prahu in pepela.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Predvidevam da nisi izkusil ne lončene, ne uplinjevalne peči.
Se pa strinjam da so sodobne kurilnice na drva predrage. Ampak saj cene padajo.
Ni poanta v samih pečeh ampak v tem, da danes za enak učinek (toplo stanovanje) ob enakem delu (nalaganje drv, praznjenje pepela) potrebuješ 100+ kompliciranih naprav.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.844
113
pri taščici
Pa saj tudi avto ima bistveno vec kompliciranih naprav kot tisti pred 100 leti.
Sam sem mladost preživel ob krušni peci in elektricnem radiatorju, potem nekaj let ob navaeni centralni, in sedaj ob neki poceni uplinjevalni peci z zalogovnikom. Zato vem kako se je voziti s kočijo, hroscem in cliotom.
wink-1.gif
in ja tudi lri uplinjevalni peci moras nakladat drva in pucat pepel. Ampak ne v vsaki sobi in ne vsaki dve uri(dva dni pepel).