Maldivi 2009

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Tole ne bo ravno reportaža, ker praktično ni kaj pisat.

Sredi junija sva po propadu (iz znanih razlogov) načrtovanega dopusta v Mehiki na hitro vplačala 16 dnevni aranžma na Maldivih, atol Raa, otok Meedhupparu, hotel Adaaran.

Povratna karta za vlak do Munchna, povratni let do Maleja, povratni let s hidroplanom do hotela in polpenzion tam naju je stal 1130 EUR na osebo. Za ta denar sva dobila res vse, kar sva si lahko želela: odličen bungalov (celo LCD TV 32") z vsem udobjem, odlično hrano, mir (na 300x150 metrov velikem otoku naj je bilo manj kot 50) in predvsem to, za kar sva tja, kot navdušena free diverja, sploh odšla: toplo morje, koralni greben pred vrati bungalova in neskončno število raznovrstnih rib, ribic, skatov, moren, rakov, koral, pa tudi mant in morskih psov.

Najin urnik je vseh 16 dni izgledal takole: pred zajtrkom vsaj 1 ura pod morjem, do kosila potem vsaj še 2 uri in po kosilu najmanj 2 uri. Po večerji, ob 21:30 je hotelska uprava vsak dan organizirala hranjenje rib, kjer se nas je zbrala večina začasnih prebivalcev otoka in zlasti ribe (ogromni primerki šnjurov) ter skati in želve, pa tudi kak morski pes je občasno zašel na severni pomol, kjer se je vse skupaj dogajalo. Sledilo je spanje in zjutraj vse znova.

Kot navdušen free diver in amaterski podvodni fotograf (namenoma imam le podvodnega kompakta, brez ohišja, dodatne osvetlitve itd, pa tudi sam ne uporabljam uteži, ampak le masko, plavuti in dihalko ter globinomer, da ne grem pregloboko in "poplavim" fotoaparata) sem naredil na stotine fotografij in desetine filmčkov (večino na "globinah" 3 do 6 metrov - več mi fotoaparat ne dopušča
frown-1.gif
).

naša plaža

manta

par malo bolj eksotičnih stvari










Mnogo več fotk je še TULE (izberi HD ogled).
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Citat:
Uporabnik Primus pravi:
Povratna karta za vlak do Munchna, povratni let do Maleja, povratni let s hidroplanom do hotela in polpenzion tam naju je stal 1130 EUR na osebo. Za ta denar sva dobila res vse, kar sva si lahko želela: odličen bungalov (celo LCD TV 32") z vsem udobjem, odlično hrano, mir (na 300x150 metrov velikem otoku naj je bilo manj kot 50) in predvsem to, za kar sva tja, kot navdušena free diverja, sploh odšla: toplo morje, koralni greben pred vrati bungalova in neskončno število raznovrstnih rib, ribic, skatov, moren, rakov, koral, pa tudi mant in morskih psov.

shocked-1.gif


Jaz sem imel v glavi, da Maldivi stanejo konkretno več. Ali mi zaupaš, kje se dobi takšna ponudba? Lahko na privat. Hvala.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Jaz sem ponudbo našel na www.odklop.com. Sem pa v hotelu o cenah povprašal namestnika managerja za verigo Adaraan hotelov in mi je odgovoril, da je trenutno svetovna kriza, da zlasti Rusov ni več veliko in da so zato ZAČASNO znižali cene, ki naj bi take ostale vsaj še letos. Torej pohiti!

Vendar pa se zavedaj, da tam pod milim bogom nimaš kaj početi, razen seveda če, tako kot midva, cele dneve snorklaš, se prosto potapljaš, ali pa se potapljaš z opremo, kar pa ni poceni; ali pa si na medenih tednih, kot večina turistov, ki sem jih tam videl.
 

absistem

Pripravnik
3. sep 2008
550
0
16
Ljubljana - Vič
Ma se vam je dalo 3x na dan "šnorklat"? A ni lepše s celo opremo in še malo globje in videt kaj več, že če ste šli na Maldive?
Kakšne so cene izposoje dol?
Lp
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
ksz...

maldivi so za izležavat zakona ali tako kot pravi primus za snorklanje.moraš se zavedat da tam 14 dni visiš na enem atolu kjer razen hotela ni nič več.če hoče kdo kaj več potem definitivno mavricijus
zmaga.gif
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Kaj bi brez takih nasvetov
smile-1.gif
. "S celo opremo" se potapljam že preko 35 let in ta način sploh ni lepši (kot to ti trdiš), kot pa free dive način.

Če se potapljaš, potem veš, da za tistih pol ure pod vodo (žal je na svetu 90% "novokomponiranih" potapljačev, ki zrak podihajo v pol ure, skoraj ne znajo plavat, ne znajo uporabljat opreme, ..., so pa v vsaki skupini) izgubim vsaj 3 tri ure (načrt, priprava, pregled opreme, prevoz, potop, prevoz, ...). Zaradi prej omenjenih razlogov je čas potopa kratek in kvečjemu do globine 10-12 metrov, pa še omejen si s skupino. Sicer pa je v tropskih morjih tako ali tako večina tistega kar zanima ljubitelje podvodnega sveta, na globinah to kakih 10 metrov. Globje se potopim le kadar zasledujem kak večji in bolj eksotičen primerek podvodnega življa.

Če pa se potapljam prosto, sem pa svoboden, neomejen (grem kamor hočem in kadar hočem), dosegam bistveno večje globine (do 20 metrov, včasih tudi več in zato po tvojih merilih vidim še "kaj več") in tako na dan dosežem efektivno 2 do 3 ure podvodnega užika in to v čisti tišini (brez šuma izdihanega zraka in mehurčkov vse naokoli) in sam, ali z ženo, ki jo te aktivnosti tudi navdušujejo.

Resda je tak način precej bolj naporen in zlasti težko je fotografirat, je pa to zato pravi šport. Ne pa kot večina današnjih "potapljačev" s prekomerno težo, brez kondicije, ki brez vse opreme in vodstva niti pol metra pod vodo ne pridejo in ki jim je dviganje vrča piva najtežje fizično opravilo.

Da ne pozabim, tam je cena potopa, opreme, prevoza in vodstva 60 USD, vendar pa lahko dobiš tudi preko 50% količinski popust.
 

decva

Pripravnik
5. sep 2007
462
0
16
super slike! no, tud jaz upam, da mi bo enkrat zneslo tako "potapljaško potovanje"..
sicer sem pa na odklopu tudi že zasledila ponudbo nekje 600 eur 11dni (pa nisem več prepričana, da je bil all inclusive)...
ampak kot pravite, če se ne greš potapljat ali romantike v dvoje, je pa tistih 11dni dopusta mal preveč..
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
za šnorklanje in potoapljanje je odlična destinacija tudi rdeče morje natančneje egipt.cena je po špici caa 300€.sploh iz minhna v marsa alam so aranžmaji z AI v solidnem hotelu 250-350€
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Žal to kar trdiš ni več čisto res. V zadnjih šestih letih sem bil tam 7 ali 8 krat in v tem času so množice nekulturnih rusov uničile praktično vse, na kar so naleteli, tako pod vodo, kot tudi nad vodo. Mirno lomastijo po koralah ali pa jih celo namenoma trgajo, preganjajo ribe itd. Turisti vseh ostalih narodnosti so se skoraj popolnoma umaknili od tam, tako da je sedaj razmerje kakih 90:10 za ruse in to je zelo, zelo neprijetno.

Jeseni grem še enkrat pogled v Marso Alam in če je tam tudi podobno stanje, potem bom Egipt črtal s spiska mojih počitniških destinacij.

Glede podvodnega sveta pa tole: potapljaš se lahko kjerkoli v Egiptu, vedno te bodo peljali na primeren kraj, sa snorklanje z obale pa so primerne samo še tri lokacije v Sharmu: CoralBay, Ras um Sid in Ras Muhammad. Tu je (bil) podvodni svet lepši in barvitejši kot v kakšnem dobrem akvariju.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
992
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik shift pravi:
za šnorklanje in potoapljanje je odlična destinacija tudi rdeče morje natančneje egipt.cena je po špici caa 300€.sploh iz minhna v marsa alam so aranžmaji z AI v solidnem hotelu 250-350€

Pa si ti dejansko bil za 250-350 v AI hotelu v Egiptu? Ali si to bolj slišal, da za ta denar dobiš soliden hotel? No sam sem bil 3x v zadnjih letih, pa nikoli za ta denar, pa tudi, da bi hotele za 400 - 500€ hvalil, tudi ne!
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
No, zdaj mi je pa končno uspelo narediti še eno video reportažo, v dveh delih:

1. pot do Maldivov, Maldivi, otok Meedhupparu, plaže in pot nazaj


2. podvodni svet lokalnega grebena otoka Meedhupparu, pa tudi nekaterih bližnjih otokov

[youtube][/youtube]
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
No, reportaža je sedaj iz treh delov:

2. podvodni svet lokalnega koralnega grebena otoka Meedhupparu (prosto potapljanje)


3. podvodni svet lokalnega koralnega grebena otoka Meedhupparu, pa tudi nekaterih bližnjih otokov (prosto potapljanje)

 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Maldivi so sestavljeni iz stotin malih otočkov in ko si na enem od njih si s hrano in pijačo vezan na hotel, ki je na tem otočku (ni popolnoma nobene druge alternative). In hrana ter še zlasti pijača sta v hotelih draga, zato je na Maldivih all inclusive daleč najboljša izbira. Ceneje bi bilo le, če bi namest AI vzel polpenzion in čez dan ne jedel in ne pil ničesar drugega kot samo vodo (ki pa je tudi draga). Zato na Maldivih vsekakor AI!

Sicer pa so cene pijač (tudi vode v plastenkah) v hotelu enake ali višje kot pri nas v hotelih.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Sem (i)zbral še nekaj podvodnih portretov (večina fotk je iz Egipta in Maldivov) in jih "zapakiral" v filmček:


Vse fotke so bile narejene pri prostem potapljanju, brez dodatnih uteži, z žepnimi kompaktnimi fotoaparati Pentax Wx in Panasonic FTx, brez ohišja ter brez dodatne osvetlitve (celo brez fleša).