Sardinija

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Obljuba dela dolg.
smirk-1.gif


Na Costa Smeralde, kamor zahaja italijanski jet-set. Jaz sem se ji na široko izognil, ker tam baje ni nič konkretnega za videt.

Prvi postanek je bil v mestu Cala Gonone.



Prvi zaliv je pod mestom, vseh skupaj je 5, najbolj oddaljeni je seveda najlepši, dostopni so večinoma le s čolnom.



V Cala Gonone sva doživela tudi zmago Italijanov na svetovnem prvenstvu v nogometu. Fešta je bila nepopisna.
cool-1.gif




Cala Gonone je tudi dobro izhodišče za enodnevni izlet v sotesko Gola Su Gorruppu. Na dnu je v senci prijetno hladno, stene enormno visoke, pot nazaj gor pa .... ah, kaj bi govoril, v zgodnjepopoldanski vročini doživetje zase.
grin1.gif




V notranjosti otoka je obvezen postanek v poslikanem mestu Orgosolo.



Relativno blizu je drugi najvišji vrh otoka, Bruncu Spina, ki je pozimi smučišče.



Pokrajina je fenomenalna.



Drugi "obalni" postanek je bil na jugu, na Costa Rei. Ta del otoka je bil meni najlepši - vsaj kar se plaž tiče.



Še posebej Villasimius, kjer je mogoče videti tudi precej flamingov.



Glavno mesto otoka je Cagliari, katerega je smiselno obiskati v času popoldanske sieste, ko je prometa in gneče na ulicah manj. Je pa vročina zato toliko bolj neznosna.



Na jugu otoka so ruševine antičnega mesta Nora. Polovica mesta je potopljenega, lahko se ga ogleda s potapljanjem.



Od tu sva pot nadaljevala proti zahodni obali. Pokrajina spet fascinira.



Ustavila sva se v marini Arbus, katero upravičeno nazivajo "evropska Sahara".



Nekaj kilometrov stran v Iglesias so ostanki starih rudarskih mest.



Sicer pa je bilo meni najlepše mesto Oristano. Ravno prav veliko, obvladljivo in zanimivo.



Nekoliko severno so ostanki še enega antičnega mesta, Tharrosa. Ta je nekoliko lepši od Nore.



Seveda Sardinija ne bi bila Sardinija, če si ne bi ogledala tudi enega izmed cca. 8000 nuragejev. Oziroma kar je od njih še ostalo.



Zadnji postanek je bil v Castelsardo, ki je lepo staro mesto, zgrajeno na griču. Na vrhu stoji grad.



Tipična cesta, z obeh strani zarasla z bujnimi cvetečimi grmi (bugenvilij?) pelje tudi na verjetno najbolj "pocukran" kraj na otoku, Stintino. Tukaj je ena najbolj obleganih plaž na otoku.



Asinarski zaliv je za kopanje precej topel, voda hitro kalna, ima pa zato kar dobre sončne zahode.



Potovanje po otoku je relativno lahko, saj so ceste dobre. Je pa otok precej velik in velikokrat celo izgubiš občutek, da si dejansko na otoku. Ljudje so zgodba zase, saj imajo čisto svojo govorico in kulturo, za katero trdijo, da niti približno ni italijanska, oni pa seveda niso Italijani. Vse skupaj precej spominja na Korziko, tudi hrana. Skupaj sva prevozila približno 3500 kilometrov.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.324
953
113
Odlično za lušte delat...
cheer.gif


Drugače bi pa še vprašal kje sta spala in okvirno koliko je koštalo vse skupaj?
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
O spanju sem že pisal tukaj.

Koliko je vse skupaj stalo se ne spomnim več, na oko pa verjetno nekako takole:
- kamp v povprečju 25 EUR, cca. 15 nočitev, skupaj 375 EUR
- trajekt cca. 40.000 ex-SIT, torej približno 166 EUR
- gorivo cca. 3500 km / 600 km/tank / 50 l na tank / 1,35 EUR za liter, skupaj približno 400 EUR
Tole znese cca 950 EUR, temu prištej še hrano in pijačo in razne vstopnine. Sklepam, da okrog 1500 EUR.
 

Zerly

Pripravnik
20. avg 2007
592
0
16
Sardinija (22.07 – 05.08.08)

Ker sem za lanski dopust (Korzika) večino informacij dobil prav na tem forumu, ter nisem še nič dal v zameno, sem se tokrat odločil, da malo opišem kako je potekal letošnji dopust na Sardiniji.

Ideja je padla že lansko leto, tako da za letos nisva (z boljšo polovico) imela težav pri iskanju destinacije. Karto za trajekt sva rezervirala na <a href="www.corsicaferries.com" target="_blank">corsicaferries</a> v mesecu juniju. Povratna karta naju je na začetku stala 73€ (avto + dve osebi) nato pa 68€ - a o tem malo kasneje.
Zbiranje informacij je bil malo trši oreh, saj ni bilo nikjer toliko informacij na kupu, kot npr za Korziko. Za nasvet sem vprašal strica Googla ter sestavil nekakšen program poti, ki pa sva ga sproti prilagajala. Nekaj linkov do koristnih informacij je tudi že v tej temi.

Približeval se je dan odhoda, potekali so še zadnji nakupi mankajoče kamp opreme (kupila sva tudi nov šotor Ancona 4, saj se nama je zdel lanski iglu nekako premajhen), ko sem prejel sms, naj čimprej pokličem v Italijo, saj je trajekt za 22.08.08 ob 8.15 odpovedan. Klicali so me na mobitel, na stacionarni telefon, poslali sms ter email, tako da sem bil kar presenečen nad njihovim »centrom za obveščanje«. Predlagali so nov termin, ki je bil 21.08.08 ob 23h. Nova cena karte je bila 68€, kabina pa je bila gratis.

Potek potovanja:

1. dan, (21.07):
- Odhod od doma ob 14h, prihod v Livorno po 6.5h vožnje.
- Čakanje na trajekt, ki se je ob 23h le prikazal. Pribljižno ob 00 pa smo odrinili na pot.
Nočna vožnja je minila zelo hitro, saj sva ob 00.30 zaspala, zbudili pa so naju glasni udarci po vratih kabine ob 06h zjutraj. Če se še kdaj odpravim na Sardinijo, sigurno vzamem nočni trajekt, saj lahko drugi dan 100% izkoristiš (pa čeprav kabina stane 20€ - če se ne motim).

Kabina na trajktu:
vj2-P72100.jpg


2. dan, (22.07):
- Prihod trajekta v Golfo Aranci ob 07h.
- Vožnja proti severu je potekala po obalni cesti. Opevano Costo Smeraldo sva videla le na obcestnem kamnu, ki je označeval njen začetek. Prav tako Roccia del l’Orso – skalo v obliki medveda.
- Po nekaj urnem iskanju kampov sva le našla takšnega, ki nama je ustrezal kot celota, ter kot baza za kasnejše oglede.

Kamp International camping Velledoria
- Avto v garažah, gratis piknik (ribe + vino – ješ in piješ »kukr fabrka da«), zastonj animacije preko celega dneva, itd
- Cena brez elektrike 20€/dan (šotor, avto, 2 osebe)
- Elektriko je nama posodila avstrijska družina, ki je bila na Sardiniji že 10x in so nama posredovali kar nekaj koristnih informacij.

Roccia del l`Orso (medo) od daleč, verjetno tudi ne iz prave strani:
o3d-P72200.jpg


Prvi kamp International camping Valledoria:
le6-P72702.jpg


Garaže:
kn8-P72702.jpg


Prvi dan je bilo morje zelo valovito...
7bl-P72200.jpg


nato se je morje umirilo
evil.gif

qvp-P72300.jpg


3. dan, (24.07):
- Počitek in nabiranje moči za prihodnje dni.

Animatorji v akciji:
buh-P72500.jpg


Prodajalci, ampak ne ljubezni:
ieh-P72500.jpg


Najina parcela, ter kombi prijazne avstrijske družine:
amf-P72300.jpg


4. dan, (25.07):
- Odšla sva na izlet v terme Casteldoria - reka Coghinas, ki so bile od kampa oddaljene 20min vožnje. Do term vodi makedamska cesta po desnem bregu, ter asfaltna po levem. Ambijent je bil kar prijeten, gužve skoraj nič. Glavna značilnost term je poleg (pre)vroče vode, ki teče iz bljižnega hriba ter se steka v stoječo mlakužo, zdravilno blato. Blato izkoplješ, ter se namažeš tam, kjer bi rad doživel spremembe
grin1.gif
. Lahko pa tudi za nekaj minut ali ur postaneš Majkl Ðekson v mladih letih.

Takole pa zgledajo terme:
n6i-P72300.jpg

viq-P72300.jpg

bz3-P72300.jpg

66h-P72300.jpg


Najin kupček blata
61v-P72300.jpg


5. dan, (26.07):
- Odhod do mesta Castelsardo. Nič posebnega, mesto kot mesto. Na kratko povedano zabijanje prostega časa.
- Na poti do Castelsarda sva si ogledala še skalo v obliki slončka - Roccia del l’Ellefante.

Castelsardo iz plaže:
nci-P72300.jpg


ter malo bližje:
6b2-P72300.jpg

1hd-P72300.jpg


Slonček:
sk3-P72300.jpg


Osliček:
hcm-P72300.jpg

6. dan, (27.07):
- Daljši izlet do mesta Alghero v jamo Grotta di Nettuno. Morska jama polna kapnikov. Kar fina zadeva za pogledat. Do jame se lahko pripelješ z ladjo ali pa prehodiš 600 stopnic do jame. Kot prava gorenjca sva izbrala drugo varjanto.
- Po ogledu jame vožnja skozi Alghero(podnevi nič posebnega, verjetno bi bil nočni obisk boljši) ter nato po najkrajši poti domov.
- Pot ni bila najkrajša saj sva se tja in nazaj zgubila v mestu Sassari. Oznake katastrofalne, same enosmerne cest itd. Za drugo leto si bom omislil gps, ker je res škoda zapravit eno uro v mestu.

Grotte di Nettuno:
cv-P72601.jpg

hgf-P72601.jpg

uhg-P72601.jpg

91l-P72601.jpg

9nj-P72601.jpg

3a3-P72601.jpg

lu3-P72602.jpg

pim-P72602.jpg


Okolica jame:
qf6-P72602.jpg

b6-P72601.jpg

v1q-P72601.jpg


7. dan, (28,07):
- Pospravljanje šotora ter pot proti jugu
- Krajši postanek še na najbolj ohranjenih Nuragih - Nurage su Nuraxi (Barumini)– ogled traja cca 1h z vodičem, ogledi pa so na vsake pol ure.
- Kot izhodišče sva si izbrala otok Sant Antioco ter poiskala primeren kamp

Kamp Saline
- Avto na parkingu
- Parcele kar solidne
- Cena 31€/noč (avto, šotor, 2 osebe, elektrika)
- Topla voda na žatone (to sem ugotovil šele zvečer pred tuširanjem), mrzla gratis
grin1.gif


- Že prvi dan sva ugotovila da je bila to napačna izbira. Morje in plaža dokaj vredu. Gužva na plaži pretirana.

Pot proti jugu:
qwk-P72602.jpg

x1-P72702.jpg

71z-P72702.jpg

693-P72702.jpg


Ogled Nuragov:
4qk-P72702.jpg

f4i-P72702.jpg

ynp-P72702.jpg


Indijana Ðouns je bil tudi med nami
grin1.gif

lzf-P72702.jpg


8. dan, (29.07):
- Izkoristiva za kopanje na bližnji plaži ter za planiranje nadaljne poti.
- Odločila sva se da izpustiva glavno mesto ter Costo Rei

Slike plaže:
gqr-P72803.jpg

4ex-P72803.jpg


Zvesti spremljevalec:
iej-P72803.jpg


9. dan, (30.07):
- Z veseljem sva zapustila otok ter se odpravila nazaj proti Costa Verde iskat primeren kamp. Po informacijah, naj bi bilo na tem področju malo kampov, tisti ki so, so pa zelo majhni.
- Kamp sva le našla v bližini kraja Buggerru. Lep zaliv, s še lepšo plažo. Gužve nobene. V kampu pa je bilo prostora za max 50 šotorov (verjetno kakšen manj).

Kamp Ortus de mari
- Cena 27€/dan (avto, šotor, 2 osebe, elektrika)
- Lep, prijeten kamp, urejene sanitarije

Kamp:
py8-P73004.jpg

Recepcija:
grin1.gif

7c-P72903.jpg


Najbližja plaža cca 1km iz kampa:
lj7-P72903.jpg

755-P72903.jpg

pc-P73105.jpg


10. dan, (31.07):
- Zgodnje bujenje ter priprava zaloge za celodnevni izlet.
- Vožnja proti costa verde. Pot naju je vodila skozi kraj Ingortusu, kjer je včasih obstajal rudnik. Kraj je poln zapuščenih ter razpadajočih hiš. Tu se tudi začne makedamska cesta, ki vodi vse do izliva reke Piscinas - plaže.
- Plaža je res lepa in kar dolga. Tako da se turisti kar porazgubijo na njej. Vse povsod mivka, plažo pa obdajajo tudi sipine.
- Parkirnina za avto je 4 ali 5€ za cel dan (se ne spomnim).
- Pozno popldne sva po makedamski cesti naredila krog do mesta Arbus. Na poti je bilo zopet polno propadajočih ostankov rudnika. Drugače pa nič posebnega - nabiranje kilometrov.

Ostanki rudnika:
o92-P73004.jpg

k3m-P73004.jpg

vgy-P73004.jpg


Verjetno to ni projekt SCT-ja:
gdv-P73004.jpg


Sipine in plaža:
b26-P73004.jpg

edq-P73004.jpg

kvz-P73004.jpg


11. dan, (01.07):
- Odhod na bližnjo Calo Domestico – cca 15 min vožje iz kampa.
- Plaži sta dve. Iz prve prideš skozi majhen prehod (luknjo v skali) na drugo
- Obe sta dokaj kratki, gužva je, ni pa prevelika
- Midva sva si rentala kanu ter zavesljala ob stenah, ki obdajajo obe plaži. V steni je tudi manjša jama v katero zapelješ s čolnom – nič posebnega
- Parkirnina za avto 4 ali 5€ za cel dan (se ne spomnim).

Cala Domestica:
ntm-P73105.jpg

inh-P73105.jpg


Plaža 1
xj7-P73105.jpg

dez-P73105.jpg


Prehod:
ns8-P73105.jpg

c31-P73105.jpg


Plaža 2:
ubb-P73105.jpg


12. dan, (02.07):
- Pakiranje ter odhod na vzhodno stran v kraj Santa Maria Navarreze – blizu mesta Arbatax
- Znamenitost so rdeče skale (Roccie Rosse), ki pa so že malce zbledele
grin1.gif

- Kamp so nama priporočali avstrijski kolegi iz prvega kampa.

Kamp MareBlu
- Cena okrog 30€/dan (avto, šotor, 2 osebe, elektrika)
- Kamp leži ob plaži. Kolegi so nama »rezervirali« mesto poleg njih, tako da sva imela pogled na morje
grin1.gif


Kamp:
3nf-P80506.jpg

dp-P80305.jpg


Pogled iz šotora:
jj5-P80105.jpg


Plaža in rdeče skale:
ir1-P80105.jpg

dp-P80305.jpg

9be-P80105.jpg

ctr-P80305.jpg


13., 14 dan, (03. - 05.08):
- Ležanje in čakanje na odhod
- Plaža nič posebnega, »žur« je bil vsak večer v našem kampu ali pa v sosednjem Solemar – kako zgleda ne vem, ker ni bilo časa še za te stvari
evil.gif

- Večerja v kraju Santa Maria Navarreze je naju prišla cca 50€. (2x morski mix na žaru, 2x solata, 2x kozji sir, ½ l vina, ter 1l vode, 2x pogrinjek)

15. dan, (05.08):
- Pakiranje in odhod proti trajektu. Vkrcanje je bilo od 16.30, odhod pa nekaj čez 17h.
- Trajekt naj bi bil najhitrejši te vrste v evropi, saj je dosegel 75km/h – tako je pisalo na prospektu. Sedeže sva imela rezervirane že avtomatsko, saj je na palubi bilo zelo malo prostora, tako da je bilo potrebno celotno pot prebiti v notranjosti trajekta.
- V Livorno smo prispeli nekaj čez 00h, nato pa je sledila še dolga pot proti domu.

Zanimiva lega stadiona:
33b-P80506.jpg

h3m-P80506.jpg


Trajekt za odhod na celino:
14i-P80506.jpg


Zaključek:
- Celotni stroški so prišli okvirno 600€ po osebi.
- Kampi so bili dokaj dragi v primerjavi z lanskimi na Korziki. Avto sva lahko imala poleg šotora le v enem kampu, tako da večji šotor pride kar prav.
- Cene v trgovinah podobne našim, v restavraciji ne pretirane. Zmotil me je edino pogrinjek, ki stane 2€ po osebi
- 14 dni je definitivno premalo da bi si ogledal celo Sardinijo, zato bo potreben še kakšen obisk
- S in J povezuje avtocesta, na kateri pa ni cestnin. Ostale cesto so urejene, normalno prevozne. Vsak daljši premik skozi notranjost, pa ti takoj vzame 4h, saj je cesta zelo ovinkasta in poteka po hribovitem svetu.
- Ljudje zelo prijazni, tako na ulici kot na delovnem mestu.
- Prevozila sva cca 3000km.
- Uporabljala sva avtokarto Freytag&Berndt: Sardinia


Lp
Zerly
 
Nazadnje urejeno:

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Odlično. 5
star.gif
tudi od mene.
Je prav fino obujati spomine. Sem dobil občutek, da sta bila povsod tam, kjer midva nisva bila.
wink-1.gif
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
OK zdaj pa me malo begajo tile kampi kjer pustis avto na zunanjem parkiriscu, kar je zelo nepripravno za lastnike malih iglu sotorov. Kaj so bili vecinoma vsi kampi z zunanjim parkiriscem ali si le ti iskal take? Pa cene kampov so mi kar visoke, ceprav buđet 600€/osebo mi ni velik za 14 dnevno potovanje.

LP

PS.:
Sem ti nakazal 100ALTekov
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Jaz sem na Siciliji trofnil en tak kamp, kjer je bilo parkirišče za avtomobile precej stran od prostora za šotor. Meni je bilo skrajno nepripravno - seveda vsa krama v igluju, ker se mi ni dalo za vsako malenkost hodit do avta. Pa sem se kljub temu še vedno naredil kar nekaj dolžin. Hvala bogu, da sva bila takrat "v tranzitu" in sva se ustavila samo za en dan, ker dvomim, da bi sicer zdržal kaj dlje. Zame
ne-ne-1.gif
.

Na Sardiniji sam nisem našel nobenega takšnega.
 

Zerly

Pripravnik
20. avg 2007
592
0
16
Lani na Korziki sva imela izredno srečo da so bili kampi taki, da sva lahko imala avto zraven šotora - tudi midva sva imela igluja.

Pametno je invenstirat v večji šotor, ker je res neprijetno za vsako stvar it do avta. Kampov pa nisva izbirala. Če nama je bil na prvi pogled všeč sva tam tudi ostala.

Cene kampov so pa res navite, še posebej v začetku avgusta.

hvala za ALTe
cheer.gif


jutri ti lahko skeniram še brošuro s kampi in jo prilepim, da ti bo v pomoč.

lp
 
Nazadnje urejeno:

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
No bom porocal kake bodo cene kampov prvih 14 dni v septembru...da bomo lahko primerjal. Za brosuro se pa priporocam
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

Zerly

Pripravnik
20. avg 2007
592
0
16
če mi jo slučajno ne uspe skenirat, si lahko iste kampe pogledaš na TEJ strani.
brošura je takšna kot na spodnji sliki, dobiš jo pa verjetno pa vseh info točkah. Midva sva jo dobila v prvem kampu

brochure-hp.jpg




cene kampov bodo pa vrjetno okrog 20€...

lp
 
Nazadnje urejeno: