Budget 4x4

MAKY_

Fizikalc
10. nov 2007
1.199
2
38
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:

Da pa se to zgodi, mora biti vozilo na posebnem popisu o cemer je lastnik obvescen. Torej ne, ni avtomatsko v evidenci z nakupom. Je pa dejstvo, da bi v primeru vojne bil ta popis takoj dopolnjen z vsemi moznimi vozili iz evidenc. Poleg tega se skladno z zakonom vedno vpoklice vozila ki so novejsa. Torej starejse ko je vozilo iz popisa, kasneje ga bodo vpoklicali.=)
kar je seveda bullshit ker se ne gleda uporabnosti vozila in njegove vozne lastosti po trenu.
leta 1997 smo bili hkrati lastniki 2 terencev - nov ml 320 in mitsubishi pajero letnik 1990 2,5 z reduktorjem. pajero ni bil v nikakršni evidenci - za njega nismo dobili nikakršnega obvestila ker je bil predvidevam "prestar". pa je neprimerno boljše (preverjeno večkrat na terenu) terensko vozilo. tam, kamor sem prišel s pajerotom, sem z MLom lahko samo sanjal.... samo ni pa mel servota, klime in usnjenih elektronskih sedežev in strešnega okna... reduktor, višja oddaljenost od tal, kljuka,... so takrat bili nepomembni podatki...

btw mojih terencev v zdajšnji situaciji da dobim poziv ne dam. pošraufam dol glavo al pa menjalnik pa se naj jebejo. dokler policija kupuje tourane in podobna pretiravanja tipa ML moji niso na voljo. ker logika "novejši terenec je boljši" pomeni da bodo poklicane vse 2x2 KIE in niso ne pravi terenci ne uporabni terenci, so pa novejši kot marsikateri Jimny ki bi ga dobili za bagatelo in bi prišel tja, ker kak sorento le sanja... že npr subaru legacy me je pripeljal dlje kot sorento... dokler nisem nasedel
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Še 1x, sorento prve generacije je pravi terenec s šasijo in reduktorjem. Pa BTW ko omenjaš pajerota - prvo generacija pajerota je licenčno izdeloval Hyundai pod modelom galoper (dejansko gre za isti avto sploh v prvi "generaciji", potem so malce polepšali karserijo in notranjost, ampak osnova je enaka), drugo generacijo pajerota pa kot terracan. Sorento je Kiina izvedba terracana. Skratka v osnovi je to pajero 2. generacije (pogoni in šasija sta od pajerota). Tako da če na eni strani hvališ pajerota na drugi strani kritiziraš pa korejce ki so dejansko licenčna kopija nekaj ne štima!
grims-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
No, ni ravno tako da je pajerota izdeloval hyundai, res pa je da je bil kasneje hyundai galloper "kopija" pajerota prve generacije.
wink-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Prvi galoper je bil samo rebadge, na nekaterih trgih se je prodajal celo pod mitshubushi znamko. Tudi motor je bil od micke (no sej to so itak vsi korejski motorji izpeljani iz japonskih osnov).

Druga generacija in potem terracan so pa korejci že šli malo po svoje s svojimi motorji, ampak vseeno so uporabili za osnovo pajerotovo (2. generacija) šasijo in tudi same dele pogona (akse ipd.).

Kia je na tej osnovi naredila potem sorentota.

Skratka vsa ta vozila si niso toliko različna ker izhajajo iz enakih osnov.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
... in bistvo, ki sicer danes ni več tako relevantno: galloperja so začeli izdelovati 1991, ko se je pajero prve generacije poslovil in so že predstavili drugo generacijo.
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
282
30
28
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
vsak "jeep" ima tudi vojaško knjižico....v primeru vojne si lahko vojska (država) sposodi/zapleni tvoje 4x4 vozilo za svoje potrebe...

Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Vojaških knjižic pa res ni.

Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
A prov vojasko knjizico ma avto? ... In ne ni vojaskih knjizic.

No tule se moram jaz oglasit, čeprav je to čisti off topic glede na temo.
Ne bi dlakocepil o fizični obliki (knjižica, izkaznica ...) ampak tukaj ima Kamele0N v osnovi čisto prav. "Knjižica" je obstajala in izgleda podobno kot prometno dovoljenje, le da je bele barve in se imenuje "Vojaška listina za imetnika materialnega sredstva". Vsebuje naslednje strani: I. Podatki o imetniku, II.Podatki o materialnemu sredstvu, III. Podatki o razporedu materialnega sredstva, IV. Podatki o uporabi materialnega sredstva (tabelica, kamor so se vpisovali "vpoklici") in V. Obvestilo imetniku materialnega sredstva (tukaj je bilo pet alinej o dolžnostih imetnika). Ne vem do kdaj so jih izdajali, zadnja ki sem jo jaz videl ima letnico 2004.

Tale knjižica je bila nekaj česar si v takratnih časih nobeden lastnik 4x4 ni želel posedovati. Tudi lastniki motorjev niso bili izvzeti.
 

Niki11

Pripravnik
22. feb 2013
192
1
18
Kupi si Kio Sportage z 2,0 dizlom in 4x4. Vzameš 5 let star avto, ki se ga da dobiti že za spodoben denar, pa še avto imaš, ki je še 2 leti v garanciji...če ti slučajno kaj crkne med tvojimi avanturami...To je po mojem pod črto najbolj optimalna varianta
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.239
113
Citat:
Uporabnik landcruiser pravi:
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
vsak "jeep" ima tudi vojaško knjižico....v primeru vojne si lahko vojska (država) sposodi/zapleni tvoje 4x4 vozilo za svoje potrebe...

Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Vojaških knjižic pa res ni.

Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
A prov vojasko knjizico ma avto? ... In ne ni vojaskih knjizic.

No tule se moram jaz oglasit, čeprav je to čisti off topic glede na temo.
Ne bi dlakocepil o fizični obliki (knjižica, izkaznica ...) ampak tukaj ima Kamele0N v osnovi čisto prav. "Knjižica" je obstajala in izgleda podobno kot prometno dovoljenje, le da je bele barve in se imenuje "Vojaška listina za imetnika materialnega sredstva". Vsebuje naslednje strani: I. Podatki o imetniku, II.Podatki o materialnemu sredstvu, III. Podatki o razporedu materialnega sredstva, IV. Podatki o uporabi materialnega sredstva (tabelica, kamor so se vpisovali "vpoklici") in V. Obvestilo imetniku materialnega sredstva (tukaj je bilo pet alinej o dolžnostih imetnika). Ne vem do kdaj so jih izdajali, zadnja ki sem jo jaz videl ima letnico 2004.

Tale knjižica je bila nekaj česar si v takratnih časih nobeden lastnik 4x4 ni želel posedovati. Tudi lastniki motorjev niso bili izvzeti.
Sej ce bos prebral se kak post naprej, bos videl da sem nastel kaj vse spada pod materialno dolznost (tudi nepremicnine). In obvestilo (knjizico, dokument, obvestilo, younameit) dobi samo lastnik, ki ga uvrstijo na seznam sredstev po zakonu o materialni dolznosti. Ce nisi na seznamu, tega ni.

Nas kamelci je pa napisal da ima vsak "jeep" vojasko knjizico.

Ce pa bi res dlakocepili, je ze termin "vojaska" malo neprimeren, ker ce pogledas okrog sebe, se bo prej zgodilo, da ti ga civilna zascita vzame kot pa vojska...

Mi je pa smesno da je do sredstev iz materialne dolznosti upravicena tudi banka slovenije npr...
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
ksz....

to so imeli še za kamione (v bistvu za vse vrste delovnih strojev)

Citat:
v zdajšnji situaciji da dobim poziv ne dam. pošraufam dol glavo al pa menjalnik pa se naj jebejo

Mislim, ti bi si dal dela, da še sam težko nazaj sestaviš avto. Odklopiš kak v armaturki skrit konektor (ali pa tam dodaš novega) in je...

Če bi bila vojna, bi najprej moral vpoklicat stare fotre, ker mlajši ne bi znali več vojaških specialk brat (so preveč vajeni na GPS in smartphone).
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.239
113
No ampak to s sraufanjem glav oz. povzrocanjem okvar je precej brezveze... Namrec ce bi zares izbruhnila vojna, recimo v rangu dveh let, bi mel samo dve opciji...ali bi avto slej ali prej nekomu moral dati, ali pa bi ti stal, ker se z njim ne bi upal voziti (da ti ga ne bi vzeli)... Tko da...precej jalovo pocetje pomoje.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Hm, jaz pa sem mislil, da ima to kaj zveze s tem, da so se klasičnim terencem zadnja vrata odpirala na stran in ker so ponavadi imeli na njih obešeno še rezervno gumo, so odprta zadnja vrata zakrila luč na eni strani, če je ta bila zgoraj.
Točno tole bo. Zadaj morajo biti luči in če jih zakriješ z npr. odpiranjem prtljažnika, morajo biti nadomestne luči.
Recimo Audiji Q imajo luči na prtljažniku, ki se odpre navzgor. Zato imajo spodaj v odbijaču majhne dodatne luči, ki prevzamejo funkcijo, ko se odpre prtljažnik.
Tukaj je to zelo lepo vidno, ko se te luči vključijo in izključijo, ko je prtljažnik spet zaprt:
https://youtu.be/qUNkGEHlbAE?t=2m26s
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.548
8.901
113
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Ja saj ti lahko se danes, sam ta s knjizicami je bla tok mocna da sem se mogu oglasit.

Ce pa zelimo biti cisto tocni - to o cemer govoris se imenuje materialna dolžnost in jo ureja zakon o materialni dolznosti. Ce govorimo o vozilih, se lahko za potrebe vojske, policije, civilne zascite, itd (tudi banke slovenije) vpoklice osebna terenska vozila, kombinirana vozila, tovorna vozila, avtobuse, motorna kolesa itd...

Da pa se to zgodi, mora biti vozilo na posebnem popisu o cemer je lastnik obvescen. Torej ne, ni avtomatsko v evidenci z nakupom. Je pa dejstvo, da bi v primeru vojne bil ta popis takoj dopolnjen z vsemi moznimi vozili iz evidenc. Poleg tega se skladno z zakonom vedno vpoklice vozila ki so novejsa. Torej starejse ko je vozilo iz popisa, kasneje ga bodo vpoklicali.

Nasprotno pa lahko policija za svoje delovanje uporabi katerokoli tuje prevozno sredstvo in to na ustni ukaz pooblascene uradne osebe.

Tko da kameleon ne skrbi, dokler te MORS ne obvesti, da je tvoj terenec na seznamu sredstev za materialno dolznost, se nimas kaj bati =)

Sam tale zakon, ki ga omenjaš, je majčkeno zadaj, tko da si naj država kar namala materialno dolžnost, pa vaje pa podobno sranje. Je hodil z mano po terenu en iz MORSa, v božjo mater vojno lice. Pa mu je frančika iz UE lepo razložila, da je kle še kej drugega kot teli vojaški zakoni.

Ko gre za izredne razmere ali izredna potreba, je zadost, kot si rekel, ukaz uradne osebe, pika. Podobno je razložila frančika vojnemu licu, ki je kompliciral življenje za brez veze. O čem je šlo lahko pa na privat, če te zanima.
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.239
113
Jaz se z materialno dolznostjo kot tako ne ukvarjam, ker se zavedam, da ce pride do resne piz.darije, da bo folk, ki danes operira z evidencami/seznami/itd prvi ki bo bezal iz drzave in se bo itak treba sproti znajt.

Se najbolj tak "sokanten" poseg je odvzem avta v mirni dobi s strani policije, ko je vojna ti je itak jasno da je vojna za vse...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.548
8.901
113
Mogoče veš kako je z odškodnino v primeru poškodovanja. Verjetno je zavarovano ali kako to gre?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.239
113
Ne vem ali imajo zavarovano ampak ze iz zakona izhaja da dobis vso skodo povrnjeno. Tko da to je dejstvo da bos magar denar za novega dobil. Bolj tezko je cloveka na licu mesta prepricat da mu res nameravas avto vzet.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Morš priznat, da je tale na ustno zahtevo v mirnem času malo bukova...
wink-1.gif

Da se kr sprdne enemu Franclu, da bi se s tujim avtom okol fural, brez, da ti da neko potrdilo z razlogom zakaj, ga je zasegel...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.548
8.901
113
Citat:
Uporabnik darko11 pravi:
Morš priznat, da je tale na ustno zahtevo v mirnem času malo bukova...
wink-1.gif

Da se kr sprdne enemu Franclu, da bi se s tujim avtom okol fural, brez, da ti da neko potrdilo z razlogom zakaj, ga je zasegel...
Sej premoreš tok mozga, da ti je jasno, da se kar enmu franceljnu ki vidi fajn avto pač ne more sprdnit da ga zaseže za en krog. Ko ti bo, če ti bo, policaj rekel da ****** iz vozila, verjemi, da bo imel prekleto dober razlog.