Uporaba brezplačne glasbe na YouTube-u - copyright

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Kratko opozorilo za tiste, ki objavljate kaj na YouTube-u.
Določeni avtorji dajo svojo glasbo brezplačno v uporabo, če v video posnetku ali opisu video posnetka zapišeš za katerega avtorja in pesem gre. Logično in tudi pošteno. Sam sem tako uporabljal določeno pesem in seveda vedno v opisu videa zapisal izvajalca in naslov pesmi ter tudi povezavo do njegove FB strani, saj se mi zdi pošteno, da se ga promovira, če je že dovolil uporabo pesmi.
No, po več kot enem letu, sem sedaj dobil x copyright zahtev, ker je očitno avtor sklenil pogodbo z enim glasbenim distributerjem. Avtorja sem kontaktiral in zagotovil mi je, da bodo ''kaznovani'' le tisti, ki mu niso priznali avtorstva glasbe. Ok, sem si rekel, bom pač spravil čez ugovore na vse copyright zahteve in bo sproščeno. To je tudi bilo za nekaj videov, kjer sem se skliceval na DOVOLJENJE uporabe, ki je bilo striktno zapisano v opisu njegovega video posnetka. Med tem so to dovoljenje umaknili in sedaj so mi zavrnili ugovor pri enem video, za ostale bom pa še videl kako in kaj. Sem sicer spet ugovarjal, tokrat s printscreeni, itd., pa bom videl kako in kaj se bo odvilo. V skrajnem primeru mi lahko blokirajo video.
Toliko v opozorilo vsem, ki uporabljate takšne pesmi. Jaz se bom verjetno sedaj držal le še brezplačnih pesmi, ki jih ponuja YouTube, če bom pa karkoli drugega uporabil, bom pa prej dobil pisno dovoljenje, ker se mi res ne da izgubljati časa s takimi brezveznimi stvarmi.
jezen.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Ja. Sicer za slovensko glasbo običajno ne težijo, če bo pa v ozadju kakšen svetovni hit, boš pa v roku par minut dobil copyright strike na mail.
wink-1.gif

PS: To, da za slovensko glasbo ne težijo pomeni le, da tista pesem ni v sistemu za samodejno prepoznavo in seveda ne pomeni, da lahko kar tako uporabljaš.
 

CoreySteel

Pripravnik
18. nov 2014
52
5
8
Če je sicer glasba dovolj tiha, je sistem niti ne zazna.
Drugače pa svoj posnetek uploadaš, daš privat. Počakaš in vidiš, če kaj zazna. Če ne, objaviš
smile-1.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Ja, postopek je recimo takšen, ampak po mojih izkušnjah zazna vse. Jaz enkrat nisem niti slišal glasbe v ozadju, ko sem urejal video, pa sem dobil copyright obvestilo.
 
22. jul 2007
12.798
1.313
113
123
Čudno sam še nisem dobil opozorila za video, kateri ima zraven muzko pa ga imam naloženega že cca.3 leta
sprasujem se.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
To pomeni le, da pesem ni dodana v sistem za prepoznavo copyright-a. Če jo bo avtor dodal (ali v njegovem imenu kakšno podjetje, ki se ukvarja s tem), boš kmalu dobil obvestilo
wink-1.gif
.
In če video monetiziraš, gre ves prihodek avtorju.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Jewtube je postal dokaj siten ja. Ko enkrat dobis copyright infringement, to prinese kar nekaj omejitev. Meni je celo nekdo dal copyright claim na moj video, ki sem ga objavil pod CC, on pa ga je vzel za svojega.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Pri meni? Poslal sem zahtevo za odstranitev omejitve in napisal dejstva. Trajalo je okoli dva tedna.
 

CoreySteel

Pripravnik
18. nov 2014
52
5
8
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Ja, postopek je recimo takšen, ampak po mojih izkušnjah zazna vse. Jaz enkrat nisem niti slišal glasbe v ozadju, ko sem urejal video, pa sem dobil copyright obvestilo.

Meni zazna samo kakšne Rammstaine in podobne :D
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
451
83
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
In če video monetiziraš, gre ves prihodek avtorju.
Ni nujno, pri meni se na enem videu deli prihodek na pol, torej pol avtor, pol dobim js. Očitno je odvisno kako se avtor odloči.
Drugače pa tudi po mojih izkušnjah zazna veliko večino (dance glasbe), mogoče kakih remixov ne.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Tega pa nisem vedel, da se lahko deli.
Kakorkoli, jaz sem se odločil za naprej kako in kaj, vsekakor si ne bom po nepotrebnem oteževal dela.
Upam, da bo to še komu prihranilo nepotrebno ukvarjanje s tem.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Jaz ponavadi izberem eno s seznama YouTubeovih zastonjskih. Pa izbiram med tistimi, ki niti navedbe ne zahtevajo, ravno zaradi takih neumnosti, ko se na koncu kdo vtakne v to, da je s premalim fontom napisano.
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Kratko opozorilo za tiste, ki objavljate kaj na YouTube-u.
Določeni avtorji dajo svojo glasbo brezplačno v uporabo, če v video posnetku ali opisu video posnetka zapišeš za katerega avtorja in pesem gre. Logično in tudi pošteno. Sam sem tako uporabljal določeno pesem in seveda vedno v opisu videa zapisal izvajalca in naslov pesmi ter tudi povezavo do njegove FB strani, saj se mi zdi pošteno, da se ga promovira, če je že dovolil uporabo pesmi.
No, po več kot enem letu, sem sedaj dobil x copyright zahtev, ker je očitno avtor sklenil pogodbo z enim glasbenim distributerjem. Avtorja sem kontaktiral in zagotovil mi je, da bodo ''kaznovani'' le tisti, ki mu niso priznali avtorstva glasbe. Ok, sem si rekel, bom pač spravil čez ugovore na vse copyright zahteve in bo sproščeno. To je tudi bilo za nekaj videov, kjer sem se skliceval na DOVOLJENJE uporabe, ki je bilo striktno zapisano v opisu njegovega video posnetka. Med tem so to dovoljenje umaknili in sedaj so mi zavrnili ugovor pri enem video, za ostale bom pa še videl kako in kaj. Sem sicer spet ugovarjal, tokrat s printscreeni, itd., pa bom videl kako in kaj se bo odvilo. V skrajnem primeru mi lahko blokirajo video.
Toliko v opozorilo vsem, ki uporabljate takšne pesmi. Jaz se bom verjetno sedaj držal le še brezplačnih pesmi, ki jih ponuja YouTube, če bom pa karkoli drugega uporabil, bom pa prej dobil pisno dovoljenje, ker se mi res ne da izgubljati časa s takimi brezveznimi stvarmi.
jezen.gif

dokler ne boš dobil izvržbe na bajto je ok
smile-1.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Ne, ni ok.
Zadeve morajo biti po pravilih in definitivno podpiram, da moraš podati avtorja, če uporabljaš njegovo glasbo (seveda, če to dovoli). Ni pa ok, da se NAKNADNO spreminjajo pravila in zajeb... uporabnike, ki so mu pomagali razširiti njegov vpliv.
Sam ne dam več nobene njegove pesmi noter in kot vidim po odzivih na njegovi FB strani, nisem edini.

PS: Sem pa rešil vse dispute uspešno do sedaj, čeprav sem pri nekaterih moral še enkrat eskalirat zadevo. Nisem pa še rešil vseh, ker še vedno dobim po par claimov na teden. Čeprav sedaj bo počasi dovolj, ker bo zmanjkalo videov
smile-1.gif
.

Lekcija je bila dobra, gremo naprej.
cheer.gif
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Za en moj video so napisali:

Ni na voljo v nekaterih napravah:
Vašega videoposnetka ni mogoče predvajati v nekaterih napravah, na primer mobilnih telefonih, igralnih konzolah ali digitalnih sprejemnikih.)

---------------

In v resnici ne moreš gledat na mobitelu.
smile-1.gif