Kako zapreti ventil za pipo?

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Pozdravljeni!
Midlim da bom tukaj dobil odgovor še najhitreje. Zapreti moram dva klasična ventila v kuhinji, kjer imam za zamenjati pipo. Zapreti moram dotok tople in mrzle vode. Da nebom česa naredl narobe, raje prej vprašam. Blok je starejši in ima v kuhinji še vedno tiste klasične podumetne ventile, zraven pipe na vsaki strani. Čez je potem okrasni pokrovček? Kako zapreti takšen ventil?
Lahko samo vzamem ključ in ga zasučem? Nebi rad kaj zajebal, če bi bil kakšen poseben ventil in bi se ga moralo zasukati samo za 90° naprimer?

 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.000
9.129
113
40
MB
odpreš pipo
zategneš ventil
ko neha tečt
je ventil zaprt
grin1.gif
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Jah vem, saj pravim mogoče malo čudno vprašanje. Mene zanima ali sučem kar preko teh pokrovov ali moram to kako dol vzet?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
odpreš pipo
zategneš ventil
ko neha tečt
je ventil zaprt
grin1.gif
upoštevaj zgornje

Odvij okrasne pokrovčke (v levo se odvija) in pod pokrovčki boš našel ventil. Zapreš (v desno) in .... beri zgornji post.
grims-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
Če imaš opcijo zapri glavni ventil za stanovanje. Tile ventilčki po možnost kakšni stari litoželezni, zelo hitro začnejo puščat ko jih obrneš!
tongue-1.gif
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Glavnega dovoda ni problema zapret, problem je, da je cca. polovico stanovanj v bloku brez vode, ker nimamo glavnih ventilov pred/v stanovanju.
Kot novi priseljenec, si ne želim izkusiti upokojenskega besa
smile-1.gif
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
Naredi tako kot ti je napisal @Tomi, če pa bo preveč teklo iz starega ventila, se bo potrebno dogovorit z sosedi o zaprtju gl.ventila.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Ti ventili se strašno težko zaprejo, sploh še, če se niso še nikoli!

Tako da...odvij okrasni pokrov (običnjao gre z roko) potem pa primi tisti lulek z vodovodarskimi kleščami..in ga poskusi zapret koliko gre...nato se vrni nazaj in spet...zasukat ga moraš za 90 stropinj.
Zadeva je iz medenine in je sila mehka....tako da...se ti zna zgodit da ne boš uspel zapreti vode - torej ti bo ostala edina opcija da zapreš vodo na vstopu v objekt.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Še eno vprašanje; kakšna je razlika med gumjastim in "papirnatim" tesnilom? Ne vem kako bi se drugače izrazil. Zraven enega "podaljška", sem dobil zraven že tesnila, ki pa niso gumjasta. So boljša kot gumjasta ali kako? Veretno je verjetno kolko lahko katerega zategneš?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.313
2.409
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Abomination1 pravi:
Glavnega dovoda ni problema zapret, problem je, da je cca. polovico stanovanj v bloku brez vode, ker nimamo glavnih ventilov pred/v stanovanju.
Kot novi priseljenec, si ne želim izkusiti upokojenskega besa
smile-1.gif

Pipa je zamenjana v 15 minutah - se pravi bo "blok" pol ure brez vode.

Ko boš zjebal podometni ventil boste bistveno dlje brez vode.

Zdaj pa sam odloči s katero akcijo si boš nakopal večji upokojenski bes.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.313
2.409
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Abomination1 pravi:
Še eno vprašanje; kakšna je razlika med gumjastim in "papirnatim" tesnilom? Ne vem kako bi se drugače izrazil. Zraven enega "podaljška", sem dobil zraven že tesnila, ki pa niso gumjasta. So boljša kot gumjasta ali kako? Veretno je verjetno kolko lahko katerega zategneš?

Oboje drži, če je pravilno vstavljeno in zategnjeno.

Vrvico oz. teflon imaš?
(Pa dovolj ga moraš imeti - v prvo boš itak v narobe smer navil - tako kot vsak pravi domači mojster, z mano na čelu.
wink-1.gif
)
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Jah, doma so me učili da se navija kontra navoju? Se pravi če je desni navoj, da se levo? Ker bom montiral en "distančnik" na cev ki pride iz stene in se distančnik zateguje desno, mora imeti cev levi navoj, se pravi navijam desno? No, pa sem se tudi jaz izgubil, kako je prav?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Hm ja...jaz bi ti morda raje prioročal da komu rečeš da ti zamenja pipo..sploh še, če ti ne uspe zapreti teh dveh ventilov in bo treba zapirati glavni dovod, ker boš časovno omejen.

Na pipi odšravfaj okrasna pokrova, zadaj bosta dva ekscentra...zdaj ali ju boš menjal ali vsaj na novo dal gor prejo...verjetno nova pipa ne bo pasala v nulo na obstoječe stanje..torej boš moral ekscentra na novo uloviti..tako širino nastavkov nove pipe, kakor vse skupaj v vago (ta dva ekscentra med sabo).
Zdaj če se boš še s prejo lovil...kjer je bistveno da bo tudi držala vodo...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Vrvico na navoj naviješ tako, da se ti pri privijanju pipe ne bo odvijala. Torej pri desnem navoju navijaš v levo oz prozi smeri ure in pri levem v desno oz. v smeri ure.

Ventilčkov pa se nikar ne poloti z rorcangami, da ga zares ne boš utrgal. Poskusi dobiti kakšen krogec od ventilov ali pope in poskusi s tem. Lahko vzameš tudi viličasti ključ. Z ventilom delaj nežno. Če se ne bo premaknil praktično brez napora poskusi v drugo smer. Če ne gre ga raje pusti in zapri glavni ventil.
Ni nujno, da je vgrajen kroglični ventil, katerega premakneš za 90°ampak je lahko vgrajen običajni katerega boš moral zavrteti nekajkrat za 360°. Če že dolgo vgrajen se je lahko na lezišču nabral vodni kamen in ga bo praktično nemogoče zapreti toliko, da voda ne bi vsaj malce kapljala. Nikar ga ne zateguj na vso moč in raje pusti, da ti voda malce kaplja. Je veliko enostavneje obrisati manjšo lužo kot pa zamenjati cel ventil.
Naj ti bo osnovno vodilo- nežno in brez sile.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik Abomination1 pravi:
Še eno vprašanje; kakšna je razlika med gumjastim in "papirnatim" tesnilom? Ne vem kako bi se drugače izrazil. Zraven enega "podaljška", sem dobil zraven že tesnila, ki pa niso gumjasta. So boljša kot gumjasta ali kako? Veretno je verjetno kolko lahko katerega zategneš?
Tisti "papirnati" je klingirit.
grims-1.gif
 

Sine370

Pripravnik
27. jun 2015
816
0
16
Citat:
Uporabnik luciano pravi:
Naredi tako kot ti je napisal @Tomi, če pa bo preveč teklo iz starega ventila, se bo potrebno dogovorit z sosedi o zaprtju gl.ventila.
Nič se ni treba dogovarjati, samo obvestilo obesiš na oglasno desko in se držiš časa, ki ga boš zapisal. Prosim na začetki in hvala na koncu delata čudeže!
Lahko pa pokličeš upravnika (hišnika, če ga imate), pa bo urejeno!
 
Nazadnje urejeno:

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
samo v blokih je potem večkrat po "prosim" in "hvala" - J_ebi se"
evil.gif

no.. upravnik bi pa že moral zrihtat,,,
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Predvsem, loti se zadeve ob takem času da greš lahko v štacuno po nov ventil, v primeru da začne puščat. Če gre vse po sreči, imaš vse skup narejeno v 15minutah, če kaj pušča, je pa malo več... Skratka, ne delaj tega v soboto zvečer
grin1.gif


Meni recimo je začel ta ventil spuščat, ko sem ga nazaj odprl (torej, pipo sem zamenjal po suhem), pa ni imel nič kamna in zavrtel se je čisto lepo. Samo pač, ko sem ga nazaj odprl, je kapljalo in ni bilo druge kot menjat. Sem imel sicer to srečo, da ima flat glavni ventil za vodo, samo sem hotel prišparat vodo v bojlerju
tongue-1.gif


p.s.: najprej daj dol pokrovčke, da vidiš stanje ventilov. Če bodo zgledali, kot da so že kdaj puščali, resno razmisli o menjavi teh ko menjaš pipo, zapret boš pa itq moral cel blok.

p.p.s.: kaj pa imaš za en sistem tople vode, da imaš pred pipo oba ventilčka? Nimaš lastnega bojlerja?