Začetnik-varjenja pive

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Deetz je golden ale, torej ne gre za klasičen pale ale in ima ustrezno tudi manj PA karakterja. Po grainbillu uporabiš večinoma pilsner slad, lahko malo karamela (5%) pa še tega bolj svetlega. Lahko greš tudi bolj na ameriški "cream ale" stil in dodaš neslajena koruzo ali riž za še nižji body.

...

Danes sem v SirWilliamsPub-u videl v ceniku, da Deetz spada v Koelsch kategorijo? Je to napaka ali kaj drugega?

Deetz je kolsh po stilu, čeprav je kar hoppan.
So jih pa nemci zafrklni in zahtevali da ga preimenujejo, tako da po novem je hoppy golden ale. Zakaj?
Ker kolsh je regijsko zaščiten in ga lahko delaš samo v določenih predelih (podobno kot trapist).
In čeprav je Vasja uporabil prave tehnike in kvas za omenjeni stil, ga je moral preimenovati zaradi nemških pravil.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Kölsch kvas se uprablja za precej "fake lagerjev" oz. se uporablja recimo v ameriki zelo pogosto za "cream ale", tako da ne moreš piva narejenega s tem kvasom avtomatično imenovat kölsch (pustimo regionalne zaščite ki za homebrewing niso pomembne).

Citiram BJCP:
Citat:
A clean, crisp, delicately balanced beer usually with a very subtle fruit and hop character
Citat:
Characteristic Ingredients: Traditional German hops (Hallertau, Tettnang, Spalt or Hersbrucker).

Da se ne prepriramo preveč, gre pa vsekakor za pivo iz stare kategorije 7. (Light Hybrid Beer) v katero spadajo Kölsch, Cream ale in Blond (golden) ale.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Koje flaša razkužena, se izogibaj tekoče vode. ChemOXI in StarSan ostanki v flašah po čiščenju niso problematični za flaširanje.
 

sasoz

Zelenc'
22. apr 2013
18
0
1
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Koje flaša razkužena, se izogibaj tekoče vode. ChemOXI in StarSan ostanki v flašah po čiščenju niso problematični za flaširanje.

Kaj pa metabisulfit je tudi ok? Bral sem da metabisulfit uporabljajo za razkuževanje vinarji in menda naj bi ga tudi uporabljali za žveplanje vina.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Metabisulfit ni ravno dobro razkužilo. V vinarstvu se ga uporablja ker je pravilno doziran dobro selekcijsko razkužilo. Recimo grozdje vsebuje polno divjega kvasa in ta bi lahko prevzel dominantno vlog v fermentaciji, če dodaš dovolj žvepla in kvasa ki je toleranten na tako količino žvepla zavreš rast divjega kvasa in omogočiš delovanje "kulturnemu" vinskemu kvasu.

V pivovarstvu stremiš k temu da pobiješ čimveč. Sicer sam metabisulfit lahko uporabljaš kot no-rinse, ampak v količinah ki se ne čutijo ima zelo šibko delovanje. Če ga daš pa malo več dobiš pa vonj po žveplu.

Tako da namenski pivovarski produkti kot sta oxi ali starsan so precej boljše alternative, tudi varekina recimo v pravilnem doziranju.
 

sasoz

Zelenc'
22. apr 2013
18
0
1
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Metabisulfit ni ravno dobro razkužilo. V vinarstvu se ga uporablja ker je pravilno doziran dobro selekcijsko razkužilo. Recimo grozdje vsebuje polno divjega kvasa in ta bi lahko prevzel dominantno vlog v fermentaciji, če dodaš dovolj žvepla in kvasa ki je toleranten na tako količino žvepla zavreš rast divjega kvasa in omogočiš delovanje "kulturnemu" vinskemu kvasu.

V pivovarstvu stremiš k temu da pobiješ čimveč. Sicer sam metabisulfit lahko uporabljaš kot no-rinse, ampak v količinah ki se ne čutijo ima zelo šibko delovanje. Če ga daš pa malo več dobiš pa vonj po žveplu.

Tako da namenski pivovarski produkti kot sta oxi ali starsan so precej boljše alternative, tudi varekina recimo v pravilnem doziranju.

Torej če prav razumem metabisulfit naj nebi razkužil kot bi bilo treba, na samo zdavje oz. morebitne težave pa v tej količini kot so kapljice v flaši naj nebi vplival? Metabisulfit sem dobil v kitu za izdelavo piva na vsezapivo.si, bom pa za naslednjič nabavil razkužilo ki si ga priporočal.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Ne ni problema. Vina vsa po vrsti vsebujejo precej več metabisulfita (žveplanje ob doajanju kvasa, žveplanje za zaustavitev fermentacije) kota ga boš ti dobil ven iz procesa razkuževanja opreme in steklenic. Tako da lahko ga uporabiš če ga imaš.
 

Rsk

Fizikalc
31. maj 2016
150
54
28
Živjo,
Imam vprasanje glede fermentacije.
Pred 14 dnevi sem prvič kuhal po BIAB metodi, po receptu:
Batch: 37L
Slad: -Pale Ale 2 row - 9kg
-Munich Malt - 2kg
Hmelj: Wolf 80g
Kvas: safale US-05 x2
OG: 1062
FG: 1016
Fermentor je bil v kleti ves čas na 18-20 stopinj, fermentacija prvih 5 dni zelo intenzivna nato se je vse skupaj umirilo.
Včeraj sem meril pivino in nameril 1027, zdaj pa me zanima, če sem mogoče dodal premalo kvasa ali še počakam kakšen teden?

Lp
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Po 14h dneh bi moralo pa že kaj več narediti... Mislim, pivo nebo slabo, bo pa malo bolj za najest kot bi rekel Kalbo
aplauz.gif


Kaj bi lahko bilo narobe....

-Za začetek lahko če plovček pravilno kaže v navadni vodi, pokazati mora 0.
-Lahko je kaj z kvasom, ali je bil predhodno vsaj rehidriran, če je bil rehidrian je važna temp. vode (nikakor več kot 32C).
Potem je tu še temp pivine, ki ne sme imeti več kot 5 stopinj razlike med pivino in rehidriranim kvasom.
 

Rsk

Fizikalc
31. maj 2016
150
54
28
Kvas sem predhodno rehidriral v 6dl prekuhane vode, temperatura vode je bila 22 stopinj, ko sem rehidriral kvas, temperatura pivine je bila tudi 22 stopinj ko sem dodal kvas. Je pa pivina zelo motna, kot mošt (sivo - rjave barve), okus se mi zdi OK, le malo presladko
sprasujem se.gif
 

Rsk

Fizikalc
31. maj 2016
150
54
28
Je mogoče krivo to da sem v fementor pretočil še usedlino, ki je ostala po v vrenju?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
ne, vsedlina ne more motiti procesa fermentacije. Pa tudi na motnost načeloma nebi vplivala, ker se posede.
Sama motnost, naj te ne skrbi, pivo se bo še samo ščistilo. Glede visokega FG, pa trenutno nimaš kej dosti...
 

Rsk

Fizikalc
31. maj 2016
150
54
28
Razmišljam v tej smeri da mi čez pipico fermentorja potegne usedlino (zato mogoče tako motna pivina) in mi zato na aerometru pokaže večjo specifično maso, ker se usedlina zmeša s pivino
sprasujem se.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Usedlina ne more dvigniti FG-ja. Ker dvigne ga sladkor, le ta pa ni v usedlini, ker je topen v vodi, razen če bi imel nepopolno pretvorbo in bi ti ostal škrob.
Sicer pa nalij v valj, počakaj da se posede in nato pomeri, sam nebi smelo meti razlike
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Citat:
Uporabnik Rsk pravi:
Razmišljam v tej smeri da mi čez pipico fermentorja potegne usedlino (zato mogoče tako motna pivina) in mi zato na aerometru pokaže večjo specifično maso, ker se usedlina zmeša s pivino
sprasujem se.gif

Jaz vedno delam tako, da vse kar skuham v loncu prelijem v fermentor. Ni problem to motnosti, ker jaz po temu naredim še cold crash in se pivo full ščisti. Potem dobim v fermentorju full usedline recimo, ko naredim 23 litrov dobim ven 18 litrov piva ostalo je vse usedlina.

Pa tudi nikoli nisem pretakal iz enega fermentorja v drugega da bi se znebil usedline, ker je preveč enega pucanja.
 

Rsk

Fizikalc
31. maj 2016
150
54
28
Možnosti cold crasha žal nimam, imam pa možnost fermentor prestavit v predklet kjer se giblje temperatura nekje med 22-26 stopinj. Bi to prebudilo/pospešilo kvasovke? Je možnost da se pivina pokvari?
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Če nimaš možnosti cold crasha pač pustiš dlje časa pivo in se samo ščisti.
Jaz imam doma piva, ki nisem naredil cold crasha, ki so stara 1 leto in je pivo čisto. Se pa temperature prostora kamor imam pivo giblje od 8 do 22°C.