Začetnik-varjenja pive

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
325
83
Meni osebno se tako pivo precej bolj ščisti in posledično imam tudi v steklenicah malo usedline
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik jaka1980 pravi:
Ali ima smiselno da po 14-tnih dvevih fermentacije pretocim v drug fermentor in pustim se 7 dni preden flasiram..?

Ce previdno pretocis (autosifon, brez pluskanja in ce je mozno se z dodajanjem co2 v sekundarca pred pretakanjem) potem se lahko izognes delcku kvasne usedline in dobis bistrejso pivo oz manj kvasa na dnu steklenice. Jaz ne pretakam. Po treh tednih dam primarca za par dni v cold crash in dobim bistro pivo. Za se bistrejse pivo pa uporabim zelatino. V glavnem ce ne pretakas in ce nimas moznosti cold crasha, potem samo pazi, da med pretakanjem v sod za steklenicenje ne zajames kvasne usedlino in bo enako kot ce bi uporabil sekundarca. Tako da meni se zdi uporaba sekundarca nesmiselna. Pa tudi dry hop naredim vcasih v primarcu plus cold crash in ne opazim razlike
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Kako pa cold crash poteka pri tebi, ce lahko prasam..Ce dam v hladilni za tri dni bo dovolj, res da hladilnik doseze samo 7 stopinj.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Pet dni na 2 stopinji. Na sedmih stopinjah pusti kakšen teden ali več, pa bo veliko boljše. Tudi ce pustis tri dni bo boljse kot nic. Piva bo odlicna tudi ce ne bos dal v hladilnik.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Včeraj sem prvič delal po BIAB metodi, in sem potem iz lonca vse skupaj direktno ohlajeno prelil v fermentor danes že vreje. Me pa zanima če je treba kakšen pretok naredit kasneje ker je zadeva kar konkretno motna zaradi hmelja ki se je kuhal, ali se bo to samo rešilo do konca fermentacije?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.264
-8.463
113
No fino je, če že preliješ v fermentor s čimmanj vsedline.
Če boš pustil v fermentorju ene 3 tedne, se bo večinoma spucalo. Ne bo pa kristalno čisto.
Dodatno se bo še malo ščistilo v flašah.
 

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Pozdravljeni. Mojih vprašanj ni videti konca... Naredil sem svoj prvi BIAB batch (#3). Do sedaj sem delal pivo iz celovitega ekstrakta. Filtracijo sem izvedel le enkrat - skozi vrečo. Takrat se nisem kaj veliko obremenjeval.
Sedaj , po 14 dneh in pred tem, da bom stekleničil (Aerometer kaže vrednost 1008) sem opazil, da je pivina zelo motna in da ima le ta usedlino (ostanki drozganja? - če prav opisujem). Okus, in vonj pivine je super, moti me le moje slabo opravljeno drozganje.

Kaj lahko v tem trenutku sploh še naredim? Ali lahko pri pretakanju v drugi fermentator naredim še eno filtracijo (seveda z razkuženo opremo)? Bi cold crash pomagal? oz. Kaj se zgodi, če takšno pivino flaširam? Ali se lahko zaradi tega pivo v steklenicah pokvari?

Še slika:

Hvala za vašo pomoč.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
To si vzel vzorec iz fermentorja s pipico? Meni zgleda kot usedlina ki se nabere v pipici, kar je normalno. Stoči prvi dcl in odlij stran in potem natoči pol kozarca svežega vzorca. Tisto bo dalo pravi videz piva.

Sicer na splošno filtracije nima smisla delat, tole se bo samo posedlo samo čas mora imet. Če se ne bo je pa nekaj narobe v procesu drozganja, lahko gre recimo za škrob ker ni bila popolna encimska pretvorba. Po dveh tednih tudi nima smisla še delat cold crasha (več škode kot koristi), raje pusti pivo še 2 tedna v fermentorju pa se bo samo sčistilo še bolj.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik ArcaneWater pravi:
Včeraj sem prvič delal po BIAB metodi, in sem potem iz lonca vse skupaj direktno ohlajeno prelil v fermentor danes že vreje. Me pa zanima če je treba kakšen pretok naredit kasneje ker je zadeva kar konkretno motna zaradi hmelja ki se je kuhal, ali se bo to samo rešilo do konca fermentacije?

Jaz delam po BIAB metodi in vso vsebino vlijem kar v fermentor. Če prelivaš počasi, potem je že na oko na koncu zelo gosto od usedline, to zavržem, ni pa nujno. Sama usedlina od ječmena in hmelja ne bosta dala nobenega učinka na okus in vonj. Nekateri so pristaši tega, da pazijo in veliko pretakajo, nekateri tega ne počnejo. Če želiš čistejše pivo je fajn, da pretočiš, in sicer, ko se fermentacija zaključuje, a še teče, ker se bo v takem primeru še izločal CO2 in bo tako izpodrinil zrak iz fermentorja. Tako lahko pivo potem tudi dalj časa pustiš v fermentorju, da kvasovke naredijo svoje.

Jaz pretakam največ 2x (če še dry hopam), če ne, pretočim enkrat. Na koncu pa pretočim seveda tudi v polnilno posodo. Torej pretočim 2x oz 3x.

Cold crash pomaga, seveda, a ne ga delat prekmalu, pusti, da kvas naredi svoje, s tem se bo pa tudi pivo precej sčistilo.
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
flaširanje:

pred 48 urami sem flaširal lager kateri je predhodno počival v fermentorju 2-tedna. Flaširal sem s 5g belega sladkorja na flaško-O,5L.

Ker sem neučakan sem pravkar (po 48h v flaški) odprl eno flašo in......polmetrski gaizerji ...CO2 za ga prodajat!!!!

Seveda sem moral sprovat še drugo flašo in isti rezultat - pena, pena, pena....


Ali se zadeva z časom pomiri - stabilizira? Al bo cela serija šla v zrak?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Fermentacijo si delal pa na koliko stopinj? Oz. za kalkulacijo koliko sladkorja rabiš moraš upoštevat temperaturo (najvišja temperatura ki jo je pivo doseglo po koncu fermentacije).

5g sladkorja je vsekakor preveč, recimo če bi bila fermentacija na 12C je to 3.5 vol CO2.

Sicer če si poskusil pivo po 48h in je že bila polna karbonacija je tole še dokaj neuležano pivo (veliko kvasa) tako da če je pivo doseglo polno karbonacijo načeloma slabše ne bo, se zna po tednu ali dveh še izboljšat ker bo manj pene pa co2 bo lepše raztopljen. Lahko pa niti še ni ves sladkor presnovilo in bodo steklenice še pod večjim pritiskom.

Sicer že 100x omenjeno, tule je en preprost kalkulator za izračun sladkorja. Če to uporabiš s pravimi vrednostmi nimaš kaj narobe naredit, od kje si ti dobil tistih 5g pa ne vem.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
To si dal pol preveč cukra. Sicer pa gejzirji pomoje niso od prevelike karbonizacije, ki se sigurno ni dokončala v 48 urah, ampak od nedokončane fermentacije... Koliko si imel FG?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Kaj pomeni, da je počival v fermentorju? Če je to skupen čas piva v fermentorju (od takrat, ko si dodal kvas) in si fermentiral na primerno nizki temperaturi, je tudi možno, da kvas v 14 dneh ni še do konca opravil svojega in ti sedaj v flaškah še poteka fermentacija (tista prva).

Jaz predlagam, da ne glede na to, kaj je šlo narobe, flaše pokriješ z neko deko ali brisačo, tako da bojo pokrite tudi ob strani. Jaz sem ga pri svojih začetkih tudi nekje biksnil in mi je ponoči streljalo, tako da je cela bajta v luft skočila. Naslednji dan sem ostale flaše odprl na vrtu in imel skoraj metrske gejzirje. Ko v kleti kaj odmikam še naletim na kak košček stekla. Skratka, lahko je nevarno...
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
benti sem ga kiksu .... to sem poslušal trgovca.. z prvim betchom nisem imel težav, zato sem tudi za drugi poskus ponovil postopek.
Razlika je ta da prvič je pivo ležalo v fermentorju 7 dni pri 11*C, drugi poskus je pivo ležalo 14 dni v fermetorju (zadnjih 5 dni - suho hmeljanje) pri 13 *C. Vedno isti kvas, količine...razen suho hmeljanje.

Pri drugi rundi sem počakal dva dni ko v vrelni vehi ni bilo več "premikov", nato je šlo v flaše.

Naslednja runda več kot 2g na flašo ne bom dajal !!!
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Spet tole. Piva pred tremi tedni ne tikaš, ne pa da flaširate po enem tednu. Povedano že milionkrat, da mirujoča veha ni nujno znak končane fermentacije. Tudi ko je fermentacija zaključena, kvas ostane aktiven in začne pucat za sabo in nujno je pivo pustit v fermentorju minimalno tri tedne, moji so vsi vsaj 4.
To delaš celoviti kit, al kaj, ker če delaš all grain z lager kvasom pol si absolutno prezgoden? V kolikor delaš pa lager celoviti kit si pa s fermentacijo krepko prenizko, ker v bistvu delaš z ale kvasovkami. Pa prosim napiši kater trgovec, da se bodo enkrat naučil, da se takih nasvetov ne daje.
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
allgrain, uporabil sem kvas Gozdava Lager w35 , 10g za 20L
ja, ja zdaj vem da se hitenje ne izplača...razen popit bomo morali preden popokajo zamaški
smile-1.gif



Pa še za nasvet prosim, za naslednjo rundo bom moral uporabiti kvas ALE (temperatura v garaži se mi je dvidnila na 15*C), katerega priporočate? Uporabljam pa domači slad, sužen pri 100*C, z dodatkom 2% ovsenih kosmičev rjavo zapečeni.