Oprema

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
smile-1.gif


Na internetu je neeešteeeetooooo pravih pivskih receptov
smile-1.gif


Ena izmed slovenskih strani (če nočeš preizkušat receptov s forumov) je https://www.homebrewersassociation.org/
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Dude. Vsi smo ti rekli, da ne uporabljaj pekovskega kvasa, še preden si ga uporabil. Let it go.

Na internetu (in v naših revijah sploh) piše marsikaj, pa zato še ne pomeni, da je vse res.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
324
83
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Se strinjam z zgoraj napisanim, vem pa tudi, da se ni za držat vseh receptov.
V receptu, ki sem se ga držal, je pisalo pekovski kvas...

Upam da nisi od tukaj pobral recepta: http://www.goricko.net/staticpages/index.php?page=20030620154737711
evil.gif

Ne, sem pa gledal!
bonk.gif

Joj no
hysterical-1.gif

To je bil pred sedmimi leti, ko sem jaz začel z domačim pivovarstvom, eden redkih virov literature v domačem jeziku :D

Sedaj imaš na voljo precej boljšo bazo, svetujem recepte iz pivopisove strani
smile-1.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Kupil sem nov zapiralec steklenic, stoječ.
Me pa matra, ker ne spusti steklenice, ko jo zapre!
Moram prav nakrenit in spulit steklenico iz njega...
Se lahko zadevo pobrusi ali kaj?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Ne vem kateri sistem imaš ampak pri enih se da z vrtenjem glave (zavijanjem) določat kolikšno silo naj ima povratna vzmet.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Ali kdo uporablja RO za pripravo vode za pils, lager? Kakšen RO sistem svetujete, da zagotavlja minimalne zahteve za ta namen? Cene so od 50€ pa do neba;).

Ali je bolje, da kupim za začetek destilirano vodo, ki je sicer namenjena za likalnike, avto in akvaristiko. Tu me skrbi neoporečnost plastike v kateri je shranjena voda. Oznaka na plastenki je PE-HD 02.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Sam jo ne, ker imam dosti mehko vodo in nimam problemov z minerali/solmi za svetle lagerje,

O RO smo sicer æe pisali če se ti da iskat. Načeloma tudi najcenejši RO so ok oz. če povzamem:

Na trgu se dobi za pipe/stanovanja "sisteme" ki ponujajo RO v kombinaciji s predfiltriranjem, hranilnikom RO vode in dodatnim "mineralizatorjem" vode. To je za pivo BZ oz. celo kontra temu kar bi rad dosegel.

Če imaš vstopno vodo čisto (glede na to da jo piješ najbrž je) bo za RO dovolj RO membranski filter in "ohišje" .. kar si prav ugotovil da stane par 10 EUR. RO filter prikjučiš na vir tekoče vode (recimo pipo) in ven prideta dve vodi, demineralizirana voda in pa odpadna voda. Odpadne vode bo mnogo več, odivsno tudi od tega kakšna je vstopna voda in kako kvaliteten je filter. Zbiraš deminiralizirano vodo ki bo tekla po kapljicah .. skratka traja par (10) ur da zbereš ustrezno količino vode.

Voda iz klasičnega enojnega RO filtra pride cca. 1/10 demineralizirana, torej ima 10X manj mineralov/soli in ostalih delcev kot vstopna voda. Za potrebe pivovarstva se jo lahko smatra kot "destilirano" in potem pripravi za potreba piva iz nule.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Hvala za odgovor. "Moja" voda je precej trda bikarbonatna trdota=263mg/l, tako da mi drugega skoraj ne preostane.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Je že kdo uporabil ali naročil te cevi?
https://www.oprema.com/support/cat/Oprema_Tubes-en.pdf
Naši sosedje jih hvalijo, cenovno ugodne in baje boljše od bakra...
Dobil izračun iz firme cevi, 11ka in ptt me pride enako kot 10 m baakrene 10ke pri nas v trgovini.
Vprašanje kar se tiče bakra, sosedi ga lotajo, nekateri, s cinol pasto in cinom za elektroniko.
Kako je pri nas?
Namreč, tega imam doma tud sam...
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Lahko ga lotaš s cinom samo je bolje da vzameš cin za lotanje cevi ker je nekoliko trši lot. Še bolje pa je če ga zvariš z medenino.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Vedno obstaja kaj boljšega!
evil.gif


Ampak za ta denar je to to in funkcionira ok.

Ta (rdeča) silikonska tesnila so v kombinaciji ravnih podložk en k..., ne smeš zategnit preveč ker ti iztisne tesnilo in začne puščat. Poleg tega pri segrevanju na velikem plinskem gorilniku ta tesnila ne zdržijo toplote. Boljše dat teflonska tesnila (PTFE) ki so precej bolj trda in lahko zategneš pipo z rorcangam+klučem v nulo, pa še teflon ima par 100C višjo max. delovno temperaturo.