Zavarovanje svetlobnih teles (luči) pri avtu?

romci

Pripravnik
21. sep 2007
143
0
16
Mene pa neki zanima glede zavarovanja. In ker nisem registriran pri zavarovanje.org, bi prašal kar tukaj.

Pri svojem avtu imam zavarovana svetlobna telesa, ob zavarovanju sem imel navadne žaromete, sedaj pa sem si vgradil xenonke (original). Ali je lahko kaka komplikacija sedaj, če razbijem luč, da mi neb hotel plačat xenonke? Sicer ni nikjer nič omenjeno, da je xenon, niti ni avto noben pogledal ob zavarovanju.
LP
 

Goran_82

Fizikalc
21. jul 2007
1.539
2
38
Citat:
Uporabnik WhiteCell pravi:

100% nebodo plačali...xenon so dodatna kombinacija.




Ravno danes smo debatirali v službi o tem. Če ima AO in komb. J, potem bi naj plačali xenon, če ima pa kasko, pa na polici NI zavedeno pod dodatno opremo xenon (ali pa da ni v sklopu osnovne opreme), potem pa bi naj izplačali vrednost navadnega žarometa.
 
Nazadnje urejeno:

romci

Pripravnik
21. sep 2007
143
0
16
Citat:
Uporabnik Goran_82 pravi:
Citat:
Uporabnik WhiteCell pravi:
100% nebodo plačali...xenon so dodatna kombinacija.

Ravno danes smo debatirali v službi o tem. Če ima AO in komb. J, potem bi naj plačali xenon, če ima pa kasko, pa na polici NI zavedeno pod dodatno opremo xenon (ali pa da ni v sklopu osnovne opreme), potem pa bi naj izplačali vrednost navadnega žarometa.
Avto ni kasko, so le doplačane kombinacije (divjad, stekla, svetlobna telesa, ogledala, parkirišče).
 

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Goran_82 pravi:
Citat:
Uporabnik WhiteCell pravi:
100% nebodo plačali...xenon so dodatna kombinacija.

Ravno danes smo debatirali v službi o tem. Če ima AO in komb. J, potem bi naj plačali xenon, če ima pa kasko, pa na polici NI zavedeno pod dodatno opremo xenon (ali pa da ni v sklopu osnovne opreme), potem pa bi naj izplačali vrednost navadnega žarometa.

mislm da bo kar držalo.
 

romci

Pripravnik
21. sep 2007
143
0
16
Torej v mojem primeru plačajo xenonko, če jo slučajno razbijem? Če je tako, potem je ok, sem brez skrbi.
wink-1.gif
 

mitja

Pripravnik
29. jul 2007
430
0
16
jp....sam bos nosil stroške....je šel agent osebno preverit kaj je na avtu..:D
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.399
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Po mojem pa ne. Žal plačajo samo tisto kar je napisano pod opremo, če gre za uveljavljanje kombinacij ali pa kaska, torej če sam razbiješ.

Pri uveljavljanju škode iz obveznega zavarovanja (če ti nekdo da kuponček), pa jih tvoja polica načeloma ne zanima.

Torej če si za poškodbo xenonk kriv sam, boš dobil povrnjeno škodo za navadne žernice, razen če boš imel xenon vpisan na polici.
 

romci

Pripravnik
21. sep 2007
143
0
16
@mitja: No, pri meni ni šel nihče nič pogledat niti vpršal me ni noben nič o tem.



@Narodnjak: Ne, ne mislim tega delat, ker je žarnica ceneje kot 1 ura driblanja z zavarovalnico. Vendar nikoli ne veš, če ti recimo prileti kamen v luč ali karkoli da jo poškoduje.



No, pa da dam malo bolj konkretne podatke:

- zavarovano je pri AS

- kaska ni

- kombinacije na polici so H in E (Delno zavarovanje vozila po pogojih AASP-06 in AAPP-06, H E kombinacija)



Na njihovi internetni strani pa piše naslednje:



Citat:
Kombinacija E



Zavarovalnica krije:

Neposredno škodo, ki nastane zaradi razbitja ali poškodovanja standardno vgrajenega stekla, svetlobnih teles in vzvratnih ogledal (tudi obratovalna škoda);

Neposredno škodo, ki nastane na motornem vozilu z neposrednim naletom oz. trkom v živali.



Kombinacija H

Zavarovalnica krije:

Neposredno škodo, ki nastane zaradi poškodovanja ali uničenja pravilno parkiranega osebnega vozila in ki jo je z neposrednim dotikom povzročilo drugo neznano motorno vozilo (škoda na parkirišču);

Neposredno škodo zaradi strešnih snežnih gmot in ledenih sveč ali ledenih tvorb, ki padejo s streh stavb na pravilno parkirano vozilo.


In če še upoštevamo to, da me nihče ni vprašal kakšne luči so vgrajene, nevem, kako bi potem mogli komplicirat glede tega?
 
Nazadnje urejeno:

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
nevem kako je pri AS...pri Tilii vem da je xenon dodatna kombinacija.....samo je nikjer ni v opisih...vem da je v programu bila....ko si obkljukal svetlobna telesa....se je dodatno pojavija opcija xenon....

pokliči zavarovalnico ali svojega agenta in prašaj....
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
>>>Neposredno škodo, ki nastane zaradi razbitja ali poškodovanja standardno vgrajenega stekla, svetlobnih teles in vzvratnih ogledal


Ta stavek ti pove vse.
Če so na tvojem avtu standardno vgrajenai xsenoni, potem DA, drugače NE.
 

romci

Pripravnik
21. sep 2007
143
0
16
In iz česa se ve, če je standardno (že pri novem) vgrajen xenon? A grejo gledat za vsak avto po št. šasije? Al na kak način ugotovijo, ali je original ali naknadno?
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Oprema, ki jo ima določeno vozilo je napisana v tovarniških katalogih, specificirana na računu za vozilo in pa v zavarovalniških katalogih. Tudi klic na servis, kakšne ksenonke vgrajuje proizvajalec ni od muh.


Tako, da če hočejo tudi ugotovijo ali je bil ksenon serijsko ali dodatno vgrajen.


Skratka težko je dobiti odškodnino na nepravi način.

Kaj lahko narediš? Nič posebnega. Za dozavarovanje (npr. ksenona) mora biti vsaj osnovni kasko, kjer tedaj lahko posebej zavaruješ luči. Sem se pa včeraj peljal proti Domžalam in pred Dragomljem sem videl reklamno tablo, ki vabi k vgradnji takih žarnic za 90 evrov.

Če ti prileti kamen in razbije žaromet bo id delne kombinacije plačan, če je bil pa razbit tudi ksenon, boš pa sam segel v žep, saj izgleda žarnice niso več tako drage.
 

romci

Pripravnik
21. sep 2007
143
0
16
No, da se razumemo, nisem vgradil xenon kita, ampak sem navadne žaromete zamenjal za original BMW bi-xenon žaromete (take, kakršne bi imel avto, če bi jih doplačal pri novem). Torej nikakršna leva (kitajska) zadeva. Zato me zanima, kako zavarovalnica ugotovi, ali je bil ta žaromet že pri novem ali enkrat kasneje vgrajen. To se lahko ugotovi le po izpisku na BMW servisu na podlagi št. šasije.
In ne mislim dobivat odškodnine na nepravi račun in če se da dozavarovat xenon (kar je očitno potrebno), bi tudi to storil, vendar ker imam čas, sedaj iščem odgovore še na to.
wink-1.gif
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
ene zavarovalnice imajo opcijo posebej za ksenon, na polici imas S ali pa S-ksenon, samo potem moras povedat ko sklepas zavarovanje da imas ksenon sicer ce das zavarovat samo luci in stekla ti ksenona ne priznajo.
sploh pa ni neke panike glede ksenonk, ker prazna luc ima skoraj enako ceno kot ksenon, razlike je nekaj evrov, trafo pa je v vsakem primeru posebej in ti ga ne bo noben zamenjal pri samo zlomljeni luci
 

romci

Pripravnik
21. sep 2007
143
0
16
Citat:
Uporabnik 01481 pravi:
Meni je prav.
wink-1.gif


Imaš tudi kasko zavarovanje ali samo kombinacije, da ne berem vsega kar je napisano?
No, pa da dam malo bolj konkretne podatke:
- zavarovano je pri AS
- kaska ni
- kombinacije na polici so H in E (Delno zavarovanje vozila po pogojih AASP-06 in AAPP-06, H E kombinacija)
zmaga.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.400
246
63
Kras
www.mtl.si
Ker sem ravno pri tem nekoliko noter.

Pri AS imaš pri delnih kaskih kot sledi:

D2A kombinacijo (razširjeno - stekla), katera ima IZRECNO IZKLJUČENE xenonke. Potem imaš pa D2B kombinacijo (razširjeno - stekla), katera ima IZRECNO VKLJUČENE xenonke.

Ker imaš torej kombinacijo E (sestavljajo jo D1B, D2B in D3) imaš xenonke torej zavarovane.



Če bi imel samo kasko in nimaš pod opremo navedene xenonke potem si lahko lahko le rit obrišeš z zavarovalno polico, ker ti xenonk ne bodo plačali. Namreč kasko se računa od cene vozila in ne boš verjel, da če jim poveš, da vključi xenonke, se potem tudi cena vozila dvigne in seveda tudi premija.



Citat:
In če še upoštevamo to, da me nihče ni vprašal kakšne luči so vgrajene, nevem, kako bi potem mogli komplicirat glede tega?


hysterical-1.gif


A si dobil en list kateremu se reče Splošni pogoji? No vidiš in če bi imel D2A kombinacijo, ter bi sesul xenonke, bi se lahko samo nasmehnil, kajti od zavarovalnice bi dobil NIČ. Zato pa se, preden se karkoli podpiše, vse prebere (ja, tudi drobni tisk v Splošnih pogojih), kjer marsikaj zanimivega izveš. Predvsem pa lahko prideš do ugotovitve, da precej zavarovalnih agentov tudi pojma nima o tem kaj prodaja. No, lahko pa seveda, da tudi namerno nategujejo. In ko pride do primera velja tisto kar je NAPISANO v pogodbi oz. v polici in ne tisto sladko sranje, ki ti ga je agent bluzil pred podpisom pogodbe.



V glavnem, tokrat se ti je izšlo, drugič bi bilo pa le morda bolje, da tudi kaj prebereš preden podpišeš.
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno: