Zakaj GPS kaže previsoko nadmorsko višino?

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Ne pravim tega. Bil sem sarkastičen.
evil.gif


Muči me to, da bi moral vedno kalibrirati, če hočem točne podatke. Kaj če se vreme vmes spremeni?
rolleyes-1.gif

Potem višinomer ni več natančen?! Nisem bil še v takšni situaciji, zato si ne znam tega pravilno predstavljati.

Za moje potrebe je dovolj, če pomnožim horizontalno natančnost s faktorjem napake za višino, ki je bil vsaj včasih 1.5.
Torej, če je "natančnost" GPS signala 4m - sem nekje v okvirju 6m višine po GPS meritvi. Je tako?
sprasujem se.gif
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Če poznaš višino referenčne točke, itaq ne rabiš višinomera, kateremu moram sam povedati na kateri višini je.

Če imaš višinometer na napravi zato, da si taglavni na vasi, potem res ne. Drugače bi pa vedel, da referenčne točke niso naokoli posejane vsakih 5 minut in da je pogosto prekleto pomembno vdeti, na kateri višini si. Samo to v kafiču ziher ni!
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Kalibriraš doma preden greš na turo. In to je popolnoma dovolj, razen v primeru,
da se hitro približuje kakšna fronta, ampak v takšnem primeru verjetno kakšna celodnevna rekreacija odpade.
smirk-1.gif

V primeru zgolj ure uporabiš papirnat zemljevid ali znano višino, če imaš TOPO GPS, pa pride v poštev še tudi elektronski zemljevid ali GPS višino. Ampak kot sem že napisal, za krajše akcije je dovolj enkrat dnevno.

V raznih globačah ali stenah je lahko višina iz GPS signala zgolj pobožna želja (z vsako generacijo sprejemnikov je k sreči bolje).

Za primerjavo, ročni Garmin se v primeru večjih vertikalnih sprememb obnese precej bolje kot Polar na roki(enkrat bom preveril ali je kriva samo temperatura telesa).
grin1.gif
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Citat:
Uporabnik Matjaz1974 pravi:
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Če poznaš višino referenčne točke, itaq ne rabiš višinomera, kateremu moram sam povedati na kateri višini je.

Če imaš višinometer na napravi zato, da si taglavni na vasi, potem res ne. Drugače bi pa vedel, da referenčne točke niso naokoli posejane vsakih 5 minut in da je pogosto prekleto pomembno vdeti, na kateri višini si. Samo to v kafiču ziher ni!

Matjaz ti predlagam, da greš ti na kavico in se izogneš bedasti pisariji na alterju!
stupid-1.gif


@Matko - hvala za razlago.
zmaga.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Po moje so ti instrumenti bolj važni za kakšne jadralce kot pa za pohodnika.
smile-1.gif
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
tudi jaz sem bil malce sarkastičen ;-)

hotel sem videti, ali še kdo drug ve, da pri tlačnih višinometrih (ki jih seveda vsi piloti uporabljamo v letalih) moramo paziti na to, da je zračni pritisk redno in pravilno vnesen, da naprave točno delujejo.
mislim pa da je gps način računanja višine bolj točen, seveda pa je tudi odvisno od števila najdenih satelitov....

v praksi bo namreč težje umeriti tlačni višinomer, če nimamo informacije o spremembi pritiska v danem trenutku....
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Citat:
Uporabnik mcn pravi:
tudi jaz sem bil malce sarkastičen ;-)

hotel sem videti, ali še kdo drug ve, da pri tlačnih višinometrih (ki jih seveda vsi piloti uporabljamo v letalih) moramo paziti na to, da je zračni pritisk redno in pravilno vnesen, da naprave točno delujejo.
mislim pa da je gps način računanja višine bolj točen, seveda pa je tudi odvisno od števila najdenih satelitov....

v praksi bo namreč težje umeriti tlačni višinomer, če nimamo informacije o spremembi pritiska v danem trenutku....

Samo nekaj, se pri teh tlačnih vnaša dejanski ali reguliran zračni tlak? Na 1000m je razlika lahko kar velika.

PS: še dobro, da se bolj morja držim, kot hribov, tam vedno vem, kdaj sem prenizko, metoda je analogna - če imam noge mokre, je treba ukrepat.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

No, za to našo "Himalajo" pa res ni potrebna ultra natančna višina
smile-1.gif
 

Jonatan

Zelenc'
14. jan 2010
8
0
1
Citat:
Uporabnik mcn pravi:
tudi jaz sem bil malce sarkastičen ;-)

hotel sem videti, ali še kdo drug ve, da pri tlačnih višinometrih (ki jih seveda vsi piloti uporabljamo v letalih) moramo paziti na to, da je zračni pritisk redno in pravilno vnesen, da naprave točno delujejo.
mislim pa da je gps način računanja višine bolj točen, seveda pa je tudi odvisno od števila najdenih satelitov....

v praksi bo namreč težje umeriti tlačni višinomer, če nimamo informacije o spremembi pritiska v danem trenutku....

Vsekakor je metoda s pomočjo zračnega tlaka veliko bolj zanesljiva od GPS izračuna. Zato se na primer v letalstvu GPS izračun sploh ne uporablja, ampak le barometrični višinomeri.
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
No, za to našo "Himalajo" pa res ni potrebna ultra natančna višina
smile-1.gif

Čakaj malo, če se že repenčijo, kaj je bolj natančno in da za take svetovljane, ki ne sedijo po kafičih in razkazujejo vsak svojega, tako kot mi, je to a so na 1196 al 1198 metrih strašno važno. Zato imajo barometrske višinomere, ker ti so pa do milimetra natančni (če vsakih par metrov izmeriš tlak in ga korigiraš, al kako), mene pa samo zanima, katero vrednost je treba vnesti, realno ali korigirano. Če da narobno, bo verjetno na vrhu puklna še kar lezel, ker navigacija ga bo prepričevala, da še ni tam (al se bo pa pod vrhom ustavil).
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.332
9.720
113
kod Džej-Zija
Načeloma se za korekcije v barometrične višinomere vnaša korigirani zračni tlak. To je enostavno zato, ker moraš bit za absolutni zračni tlak tudi na pravilni referenčni višini. Torej, če sem jaz v Litiji, mi podatek o absolutnem zračnem tlaku v Ljubljani ne pomaga nič, ker je napaka zaradi višinske razlike ogromna. Absolutni tlak je uporaben le, če ga vneseš v uro zraven inštrumenta, ki ga je izmeril.

Korekcije višine preko podatkov o zračnem tlaku se načeloma za precizno delo ne izvajajo. Običajno si raje na referenčni (npr. izhodiščni) točki nastaviš točno višino. In ne boste verjeli, v hribih je v resnici kar precej referenčnih točk. Če koga moti napaka višinomera za kakšnih 20-30 metrov, pa to pač ni igrača zanj.

O GPS višinomerih pa raje ne bi. Lani smo hodili po Dolomitih v Italiji in je imel en frend najnovejšega zapestnega Garmina. Kako pa ta zadeva za en drek dela, se ne da povedat. Ko smo se približali steni, je višina začela noret pa par 10 do 100 metrov, čisto ob steni pa odčitka tako ali tako ni več bilo. Skratka, GPS višinomer, NE hvala.
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Načeloma se za korekcije v barometrične višinomere vnaša korigirani zračni tlak. To je enostavno zato, ker moraš bit za absolutni zračni tlak tudi na pravilni referenčni višini. Torej, če sem jaz v Litiji, mi podatek o absolutnem zračnem tlaku v Ljubljani ne pomaga nič, ker je napaka zaradi višinske razlike ogromna. Absolutni tlak je uporaben le, če ga vneseš v uro zraven inštrumenta, ki ga je izmeril.

Korekcije višine preko podatkov o zračnem tlaku se načeloma za precizno delo ne izvajajo. Običajno si raje na referenčni (npr. izhodiščni) točki nastaviš točno višino. In ne boste verjeli, v hribih je v resnici kar precej referenčnih točk. Če koga moti napaka višinomera za kakšnih 20-30 metrov, pa to pač ni igrača zanj.

O GPS višinomerih pa raje ne bi. Lani smo hodili po Dolomitih v Italiji in je imel en frend najnovejšega zapestnega Garmina. Kako pa ta zadeva za en drek dela, se ne da povedat. Ko smo se približali steni, je višina začela noret pa par 10 do 100 metrov, čisto ob steni pa odčitka tako ali tako ni več bilo. Skratka, GPS višinomer, NE hvala.

No vidiš, ravno to me je begalo, resnično nisem vedel. Ker ARSO podaja korigirane na 0m in kakšen genij bi to vnašal, ko bi prišel nad 700m, kjer korekcij ni več, pa tistega, ki bi ga dobil. Kar naenkrat bi bila višina povsem druga. Seveda bi bila potem mašina kriva.

Jasno je, da naprava, ki višino določa na osnovi triangulacije s treh ali (raje) več satelitov, pod steno ali v steni NE more dati podatkov, ki bi bili uporabni.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.332
9.720
113
kod Džej-Zija
Isto velja za lokalne vremenske razmere. Recimo, se pelješ z avtom par 10 kilometrov, kar je sploh v spremenljivem vremenu več kot zadosti za nekaj hPa spremembe. Potem pa vsi vreščijo, da so višinomeri zanič. Ne, niso zanič, samo vi, gospoda, si navodil niste prebrali.
bonk.gif


Nekoč sem prodajal enega Suunta, če se prav spomnim, je bil Altimax, pride kupec, in začne spraševati, če vreme vpliva na višino. Mu odgovorim, da seveda vpliva, me pa začne napadati, da prodajam sranje, ker da vojska ima pa barometrično kompenzirane višinomere in da on že ve, ker je slišal o tem.
bonk.gif