začelo se bo forsiranje najema

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Ker ko človek enkrat preračuna, koliko gre letno denarja za lastništvo avta - če svojo plačo razdeliš na del, ki ga potrebuješ za življenje in del, ki ga lahko daš na stran (če seveda obstoja), ter nabavo avta (letno izgubo vrednosti), registracijo, zavarovanje, gume, bencin, tekočine, servisi, pranja...razdeliš na del plače, ki jo lahko daješ na stran...ugotoviš da nekje do julija, avgusta (se pravi od novega leta) delaš samo za avto. Preostanek pade pade na dopust, investicije oz. dejansko varčevanje.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.477
9.201
113
to je res, ampak, ce bi pa potem preracuanl, koliko ur na leto bi prezivel v cakalnicah in na javnih busih, ter pri nujni hoji v 3pm. si pa verjetno tudi zmagovalec. V mojem primeru bi to bilo 30 celih dni/leto..WTF efekt.
Denar se pa na koncu mora nekak porabit, tako ali drugače.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.477
9.201
113
še en podatek. 45 mesecev lastništva zgonjene premije (1. avto v familiji) cca 20 do 25kkm na leto (ful kasko in podobne scene, servisi pri uradnem ..preplačujemo vse po vrsti).
registracije 4750€,
gorivo 7100€
servisi, gume , in kakšen izreden strošek, 5292 €

delimo s 45 = 380€/mesec
padca vrednosti v teh 4 letih ni bilo razen inflacije, lahko pa računamo cca 1500 na leto v normalnih časi, potem si na 513€ na leto

Drugo vozilo pa v zadnji 45 mesecih pri cca 8kkm/ na leto (servisi v lastni domeni, osnovna zavarovanja itd.)
sem pa na 98€/mesec brez padca vrednosti... uf, svašta.
pa z izgubo recimo ocenjeno cca 160€/mesec

To so realne številke, ravno za to debato, kako je z ekonomiko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in pek007

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
še en podatek. 45 mesecev lastništva zgonjene premije (1. avto v familiji) cca 20 do 25kkm na leto (ful kasko in podobne scene, servisi pri uradnem ..preplačujemo vse po vrsti).
registracije 4750€,
gorivo 7100€
servisi, gume , in kakšen izreden strošek, 5292 €

delimo s 45 = 380€/mesec
padca vrednosti v teh 4 letih ni bilo razen inflacije, lahko pa računamo cca 1500 na leto v normalnih časi, potem si na 513€ na leto

Drugo vozilo pa v zadnji 45 mesecih pri cca 8kkm/ na leto (servisi v lastni domeni, osnovna zavarovanja itd.)
sem pa na 98€/mesec brez padca vrednosti... uf, svašta.
pa z izgubo recimo ocenjeno cca 160€/mesec

To so realne številke, ravno za to debato, kako je z ekonomiko.

V tem smislu ja, čeprav je trenutno čas izrednih razmer pri izgubi vrednosti, a po večini lahko računaš od 2 jurjev letno (če kupiš nov avto oz. tja do treh let) in gor. Pri 'premijah' zgubljat 10.ko letno ni nič pretresljivega.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Veliko ljudi tudi uporablja predrage avtomobile in bi lahko ze na ta nacin privarcevali. Seveda 100 ljudi 100 cudi. Jaz samo upam, da se taksni potem ne zalijo kako velik strosek jim je avto.

Ze ce vzames poceni novi avtomobil za 12k in ga po 10 letih prodas za 2k (ce), si placal 1k/letno za amortizacijo. Pa pustimo se izgubi pri teh 2k zaradi inflacije.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.966
5.052
113
Ker ko človek enkrat preračuna, koliko gre letno denarja za lastništvo avta - če svojo plačo razdeliš na del, ki ga potrebuješ za življenje in del, ki ga lahko daš na stran (če seveda obstoja), ter nabavo avta (letno izgubo vrednosti), registracijo, zavarovanje, gume, bencin, tekočine, servisi, pranja...razdeliš na del plače, ki jo lahko daješ na stran...ugotoviš da nekje do julija, avgusta (se pravi od novega leta) delaš samo za avto. Preostanek pade pade na dopust, investicije oz. dejansko varčevanje.
To je res, ker si večinoma ljudje kupujejo avte nad svojimi zmožnostmi. Recimo da zaslužiš 2 jurja mesečno. Potem je jasno da je za tebe avto do 30k owerkill. Tak avto bi moral zdržat 10 let. Torej je sama nabavna vrednost 3k na leto. Potem še zavarovanje, servisi, gume, lahko rečeš še 1,5k letno. Pa smo pri plači, kot sem napisal, na sredini marca. Bencin, pa tako ali tako pri najemu plačuješ. Ali misliš da ti ga še tankajo?
Če se tega držiš se da shajat.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
To je res, ker si večinoma ljudje kupujejo avte nad svojimi zmožnostmi. Recimo da zaslužiš 2 jurja mesečno. Potem je jasno da je za tebe avto do 30k owerkill. Tak avto bi moral zdržat 10 let. Torej je sama nabavna vrednost 3k na leto. Potem še zavarovanje, servisi, gume, lahko rečeš še 1,5k letno. Pa smo pri plači, kot sem napisal, na sredini marca. Bencin, pa tako ali tako pri najemu plačuješ. Ali misliš da ti ga še tankajo?
Če se tega držiš se da shajat.
No, nekaj se dobi nazaj tudi ob prodaji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
vsak pač zapravlja za tisto, kar mu je pomembno. mene bolj presenetijo kadilci, ki vsak dan skurijo xx evrov dobesedno v zrak. ali pa ko gledam lokalne pijančke v bifeju čez cesto, vsak dan sisajo par steklenic piva. pa to ne gre za gospode z 2000+ EUR plače. pač enemu več pomeni pleh na cesti, kot pa morda nov telefon vsake pol leta leto, žuranje vsak vikend ali potovanja ob vsaki priliki.
da bi pa nekomu rekel, da si je kupil predrag avo glede na njegov plačo, je pa malo lovska. kvejčeju bi lahko rekel, glede na to, koliko denarja mu ostane konec meseca.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra

sad

Guru
24. avg 2007
20.529
9.220
113
Ni samo specifičnim. Recimo precej družin bi se brez večjih težav odreklo drugemu vozilu.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.880
1.331
113

Razumem, da se večinoma gleda skozi stroške. Meni npr. pade vse skupaj že pri dveh otroških sedežih. Da ne govorim o udobju in svobodi, ki mi ga omogoča parkiran avto pred bajto. Je pa res, da bi verjetno malo drugače gledal, če ne bi imel zagotovljenega parkirišča doma kot v službi. Pa tudi takrat bi verjetno iskal rešitev v kakšni drugi smeri in ne v smeri mobilnosti, najete.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in ales85

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
Sama se je na Avant2Go registrirala avgusta leta 2019 in do danes za souporabo avtomobila potrošila 1163 evrov. V tem času je prepeljala 2191 kilometrov, vozilo za souporabo pa je uporabljala 165 ur in 57 minut. Njen partner je v slabih štirih letih za souporabo vozila porabil 2.200 evrov...
realno to pomeni, da je ona letno prevozila dobrih 700km, njen partner pa 1100km. pri takih kilometrih seveda ni smiselno si lastiti avta. ampak takih družin je zelo malo, si upam trditi, da večina družin, ki si lasti avto, že samo za vožnjo na poletni dopust naredi več km, kot onadva letno.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
realno to pomeni, da je ona letno prevozila dobrih 700km, njen partner pa 1100km. pri takih kilometrih seveda ni smiselno si lastiti avta. ampak takih družin je zelo malo, si upam trditi, da večina družin, ki si lasti avto, že samo za vožnjo na poletni dopust naredi več km, kot onadva letno.
A ni pri takih zneskih in kilometraži taksi tu nekje po ceni? Pa ne rabiš niti 50m it peš do prvega A2G parkinga.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in tony