Vpliv hitrosti na porabo

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Citat:
Uporabnik Sulc pravi:
Zdaj, ko si se izkazal z računanjem
priden.gif
ti dajem še jaz eno računsko nalogo.
200 dni na leto po 10 minut je pa koliko?
Če si tri dni počitniškega stroška prišparal z nižjo porabo, si pa dva dni zabluzil na cesti, namesto v ležalniku ali karkoli pač počnemo na dopustu. Je vredno?

Po mojem bi bila prava računica taka - vozim relacijo 100km in lahko to prepeljem v eni uri ali pa uri pa 6 minut (10% nižja hitrost). Razlika je torej 6 minut. Razlika v porabi je recimo 0,2 litra, torej enih 0,25 EUR. Evo, kdor svojo (počitniško?) urno postavko ceni na 2,5 EUR ali manj, se mu splača voziti počasi. Komur je pa čas bolj dragocen, pa hitreje.
Številke so izmišljene, mislim si pa, da je končni znesek tamtam. Čekomu ni všeč, naj si pa izračuna za svoj avto in porabo.
wink-1.gif


izjava desetletja. neumna. on dejansko prispara letno 300eur in je zato 10min dlje na cesti, medtem, ko ti v teh 10min dejansko zapravis dva eur, ker vmes en pir spijes ali napises en neumen post na forumu. kdo zdaj bolje upravlja s casom. koliko casa prezivimo po forumih in ostalih neumnosi po webu, doma, na sihtu.. izracunaj se ta cas. brihta.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.101
811
113
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Lahko vam vržem še eno kost. Odkar vozim na Hofer dizl, imam še ene 2 dcl na 100km manj
grims-1.gif

Poraba Diesel pri družbi OMV: 5,36 l/100km (št. zapisov: 32)
Poraba Diesel pri družbi MOL: 5,22 l/100km (št. zapisov: 7)
Poraba Diesel pri družbi Petrol: 5,17 l/100km (št. zapisov: 88)
Poraba Diesel pri družbi Hofer: 4,97 l/100km (št. zapisov: 15)

Petrol pustimo pri miru, ker je v njem tujina zabeležena, ker se mi ni dalo urejat potem, ko je prišla tudi možnost izbire tujine na poraba.com. Zato je tudi daleč največ zapisov, od dopustovanj.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
886
97
28
Citat:
Uporabnik ggg pravi:

izjava desetletja. neumna.
...
napises en neumen post na forumu. kdo zdaj bolje upravlja s casom. koliko casa prezivimo po forumih in ostalih neumnosi po webu, doma, na sihtu.. izracunaj se ta cas. brihta.

To pa ni tak problem izračunati.
Poglej število mojih postov in število svojih postov.
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
Citat:
Uporabnik Sulc pravi:
Zdaj, ko si se izkazal z računanjem
priden.gif
ti dajem še jaz eno računsko nalogo.
200 dni na leto po 10 minut je pa koliko?
Če si tri dni počitniškega stroška prišparal z nižjo porabo, si pa dva dni zabluzil na cesti, namesto v ležalniku ali karkoli pač počnemo na dopustu. Je vredno?

Po mojem bi bila prava računica taka - vozim relacijo 100km in lahko to prepeljem v eni uri ali pa uri pa 6 minut (10% nižja hitrost). Razlika je torej 6 minut. Razlika v porabi je recimo 0,2 litra, torej enih 0,25 EUR. Evo, kdor svojo (počitniško?) urno postavko ceni na 2,5 EUR ali manj, se mu splača voziti počasi. Komur je pa čas bolj dragocen, pa hitreje.
Številke so izmišljene, mislim si pa, da je končni znesek tamtam. Čekomu ni všeč, naj si pa izračuna za svoj avto in porabo.
vsi narobe računate.

smiselno je, da si čim manj časa v avtu. to, a si v avtu 60 al pa 66 minut dnevno je brezveze. najbolj kamot, je da si na dan 0 minut v avtu.

kar se pa računic tiče: nekoč sem pogosto vozil dobrih 1000km nekam na severozahod evrope. Kakor koli sem vozil, na konc sem bil v priblizno istem času tam... sem bil pa na konc precej manj utrujen, če sem vozil pod 150.

O tem, koliko več šans je za nesreče, radarje in podobne pripetije pri velikih hitrostih, sploh ne bi izgubljal besed.

 
Nazadnje urejeno:

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik alpine pravi:
2.0 manj pokuri na AC kot 1.2 motor se pa na regionalni obrne.
Moj je res top, ima oboje, je varčen na regionalni in AC, saj pri 140km/h porabi 6.5l.
Ima 1000 obratov več kot identični avto s 55kw, moj 74kw, več navora, zato ima tud pri več obratih nižjo porabo, nad 160km/h pa itak vsi avti žrejo. Pri 110km/h imam 3000 obratov, predvidevam, da identični s 55kw ima že blizu 4000 obratov.
To imaš AUB, drži? Bi res rad videl POVPREČNO PORABO 6,5 pri 140km/h. Zgolj v info: avto ima skupno deklarirano porabo 6,9 litra, izvenmestno pa 5,5 (če so podatki na netu pravilni). Tako da teh 6,5 je no go.

Mogoče bolj 7 pri 140km/h, samo teče že 5 leto od kar ga mam in poraba vedno tam malo čez 6, pozimi blizu 7l.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Kr tako, vmes - dve leti imam laguno 2, 2001 letnik, bencinar - povprečje over je 7,2l. Nisem baš v mestu, na AC mi pa poraba kvečjemu pade. Z pametno vožnjo, pa se ni treba cjazit, le naprej gledat
smile-1.gif
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Tvoj dizel ti toliko kur?
shocked-1.gif
A si mislu mene ?
na regionalni med 5.5-6l...samo se full pozno ko se vozim domov v hribe. Da pa bom dirkal po cestah pa pozabi, tale moj avto bi zaradi drugih doživel že vrsto karambolov, zadnjič sta me dva izsilila, če bi se zaletel, bi mi manjkal skor pol avta. Sam jaz pa sem tak da znam na cest predvidevat. 12 leto teče in brez nesreče skoraj že 300 jurjev prevozil.
 

INKVIZITOR

Archbishop
3. apr 2009
3.516
5
38
KSZ

Mene pa zanima, kolk vas je že razmišljalo o samomoru, če ste recimo porabli 20,45€ več za gorivo, kot v preteklem letu....
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
...ali pa kolk od vas vozi dinamično in se je že zaletela ker so 20km/h preveč pripeljal, ker niso hotel privarčevat teh ušivih 20,45 evrov/leto.
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Je kdo kako relacijo prefural v zavetrju kakega šleperja ali kombija?
Ali pa če so gume bolj napumpane?
Ali zimske vs letne?
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.043
4.049
113
Vsaj pri eleketričnem avtu se pozna vse troje, ampak prve točke ne prakticiram, ker ni varno, poleg tega pa še v avto dobivaš kamenčke. Se ne splača. Drži varnostno razdaljo vsaj 2 sekunde.

Če so bolj gume napumpane se pozna, ampak ne preveč prepumpati, ker je potem vožnja trda, trpi podvozje, pa še tekalna površina ni uporabljena v celoti in enakomerno. Recimo, 0.2-0.3 bara nad predpisanim pri vratih, po mojih izkušnjah, ni problema.

Bi rad podal točno oceno, pa imam različne dimenzije in različne feltne za zimske in letne gume. Po mojih opažanjih pa se pod 0°C ne splača voziti z letnimi, ker postanejo tako trde, da jim trdota dejansko poveča rolling resistance napram zimskim gumam ob 0°C in nižje, ki so ob teh temperaturah mehkejše.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.857
98
48
štajerska
KSZ
no jaz pa sem ugotovil, da če se moram po mestu jajčkat med 20 in 40 km/h, da porabim več kot pa če vozim po AC 130-140 km/h, enako porabim več ,če se po regionalki jajčkam 60-70 ( kot je navada pri slovenceljnih ) ali pa vozim normalno 90-100 km/h
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.348
2.431
113
še v SLO - ampak komaj
"Zadnja" trditev drži v kolikor je tisto jajčkanje povezano z stalnim zaviranjem in pospeševanjem - "dinamična" pa brez ovir na cesti.
Do "zaletavanja" pa pride, ker večina "dinamikov" enostavno noče priznati, da je (večinoma) nesmiselno "riniti" naprej, če je pred njim pač kolona.
Na "moji" regionalki so na 40 km ostala točno 3 mesta, kjer lahko varno in po CPP (hitrost in "dovoljeno prehitevanje) prehitiš več kot 1 avto. No - pa tudi mest, kjer lahko "normalno" prehitiš 1 avto so bolj redka.
Kamiona (al dva) in za njimi kakšnih 5 avtov = poiskati kakšno dobro muziko in "pamet na pašo" za naslednje (vsaj) pol ure.
crazy1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.564
9.269
113
Citat:
Uporabnik SoulMan pravi:
Citat:
Uporabnik pablohasan pravi:
Citat:
Uporabnik SoulMan pravi:
Ksz...

Dajmo se nečesa zavedat...pri vozniku, ki je "malce" nad slovenskim povprečjem po prevoženih kilometrih na leto (recimo nekje okoli 50k km) je razlika med vožnjo 140 km/h in med vožnjo s 120 km/h po AC lahko nekaj dni dopustovanja.
kwa?????
13.gif

Če se jaz po AC vozim s 120 km/h (realno, ne po števcu) namesto s 140 km/h, na letni ravni pri mojem načinu vožnje in pri mojih kilometrih privarčujem preko palca 400€...

Edit: popravljam...preko palca cca. 300€...

Lahko pa ravno teh 20km, kdaj odloča al boš šel na dopust ali pa na žale. Logika da te kap.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.564
9.269
113
Drugače pa nadgradnja sparovne voznje je zdaj "jadranje"..to zdaj kolega počne s polno naloženim kombijem in je rukno porabo dol za kar nekaj%. Cist srečen ko lahko v ler meče.