SiOL TV na optiki po novem z 2,3 Mbit MPEG4 stream

jinetera

Pripravnik
7. sep 2007
544
8
18
no, slaba slika ravno ni. Slabo sliko ima T2, tudi na optiki. Še posebej se pozna na večjih TVjih. Poznam primere (ravno te dni), ko so uporabniki T2 trio paketa na optiki odjavili IPTV, IPTV pa so naročili na SiOLu. Ok, tukaj je sedaj vprašanje ali je smiselno zaradi stroškov imeti storitve dveh ponudnikov v hiši.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Saj ti ni treba "požreti"... imaš prosto izbiro operaterja.
Sure, zato je eno vrstico nad to tvojo izjavo napisano: "Eni imajo izbiro TV ponudnika, drugi je nimamo..."

Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:Mogoče se pa pripravljajo na izklop izvorne kvalitete streamov, s čimer bi lahko svoje core omrežje razbremnili za cca. 1Gbit/s prometa (pa imaš en možen tehničen razlog).
Običajni paketi na FTTH povezavah so Toptrio z 50/20. Zakaj bi hotel krčiti SD TV signal iz 10% nominalne internetne hitrosti (tj. 5Mbit) na 5% nominalne internetne hitrosti (2,5Mbit)? Ob tem gre povedati, da gre tu za hitrost na enega uporabnika (tj. unicast), multicast je z vidika hrbteničnega omrežja pa še bolj učinkovit, saj se en stream prenese do posamezne omrežne točke samo enkrat.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Običajni paketi na FTTH povezavah so Toptrio z 50/20. Zakaj bi hotel krčiti SD TV signal iz 10% nominalne internetne hitrosti (tj. 5Mbit) na 5% nominalne internetne hitrosti (2,5Mbit)? Ob tem gre povedati, da gre tu za hitrost na enega uporabnika (tj. unicast), multicast je z vidika hrbteničnega omrežja pa še bolj učinkovit, saj se en stream prenese do posamezne omrežne točke samo enkrat.
V hrbteničnem omrežju imajo sedaj vklopljenih približno 2x200 multicast kanalov, ki non-stop streamajo. Imajo možnost ta load zmanjšati za približno 70%, če izklopijo izvirno kvaliteto. Last mile tukaj (kot že sam ugotavljaš) sploh ni problem...
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Bom naslednje dni posnel video primerjavo med originalnim in transkodiranim videom in jo prilepim. 10Gbit WDM oprema je cenejša kot pred leti, 100Gbit linki so na vidiku. Cifra, ki jo omenjaš, je worst case, če uporabniki na posamezni centrali gledajo vsak svoj stream. Če posameznega TV programa nihče ne gleda, centrala ni naročena na ta multicast stream. Ampak tudi v primeru, vsi gledajo vsak svoj TV program, ima video VLAN prioriteto pred netagganim internetom, torej pasovne širine mora biti dovolj.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik jinetera pravi:
no, slaba slika ravno ni. Slabo sliko ima T2, tudi na optiki. Še posebej se pozna na večjih TVjih. Poznam primere (ravno te dni), ko so uporabniki T2 trio paketa na optiki odjavili IPTV, IPTV pa so naročili na SiOLu. Ok, tukaj je sedaj vprašanje ali je smiselno zaradi stroškov imeti storitve dveh ponudnikov v hiši.

Kolikor vem, T-2 ni nikoli stiskal slike, ne na x-DSL, ne optiki pa še manj.
 

jinetera

Pripravnik
7. sep 2007
544
8
18
verjetno je problem v omrežju. Sem gledal, kako so varili optiko kar na prostem, ob prometni cesti...
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Kolikor vem, T-2 ni nikoli stiskal slike, ne na x-DSL, ne optiki pa še manj.
Od poleti 2012 ima T-2 tudi rekompresirane programe za tiste bolj oddaljene oziroma tiste, ki bi radi imeli več TV, pa imajo prenizko xDSL sinhronizacijo za izvorne streame.

Glej: http://www.rula.net/t2/
239.b.1.d - original
239.b.2.d - MPEG4 transkodirano

Glede zmogljivosti Telekom backbone omrežja - ne me basat. Leta 2003, ko sem imel SiOL TV na ADSL1 (stari Calisto modem), je bilo backbone omrežje v redu za originalni video. Leta 2013 pa naj naenkrat kar ne bi bilo...
uf-1.gif
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Kolikor vem, T-2 ni nikoli stiskal slike, ne na x-DSL, ne optiki pa še manj.
Od poleti 2012 ima T-2 tudi rekompresirane programe za tiste bolj oddaljene oziroma tiste, ki bi radi imeli več TV, pa imajo prenizko xDSL sinhronizacijo za izvorne streame.

Glej: http://www.rula.net/t2/
239.b.1.d - original
239.b.2.d - MPEG4 transkodirano

Glede zmogljivosti Telekom backbone omrežja - ne me basat. Leta 2003, ko sem imel SiOL TV na ADSL1 (stari Calisto modem), je bilo backbone omrežje v redu za originalni video. Leta 2013 pa naj naenkrat kar ne bi bilo...
uf-1.gif

T-2 ima MPEG4 samo za izjemne primere, ko pač ne znese 9Mb za navaden SD !

Uh- celih 9Mb - saj ti je pri Siolu že FullHD
d055.gif


"Backbone omrežje" pa zmore precej več kot 2x200 programov - multicast streamov je v resnici precej več.
Imaš MPEG4, MPEG2,HD streame in sedaj še Timeshift, kjar je vsak STB svoj stream - 1Gb linke pozabite saj je to za po hiši
wink-1.gif


BDW: Prekodiranje v višjo bitno hitrost je bedarija (TV3)
uf-1.gif
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik jinetera pravi:
verjetno je problem v omrežju. Sem gledal, kako so varili optiko kar na prostem, ob prometni cesti...

In gospod stručnjak bi predlagal ??
Morda izvlek celega kabla in odpeljat v laboratorij varit ??

Poznaš morda osnove prenosa IP-TV signala in vpliv prometne ceste (pa to,...) na kvaliteto slike ??

Pojej še eni dve liziki,poguglaj na wikipediji in potem komentiraj
wink-1.gif
 

jinetera

Pripravnik
7. sep 2007
544
8
18
Vem, da se optika vari v kombiju, na suhem in brez prahu. Zato so v jaških rezerve kabla, da spojka doseže v kombi.
Nisem mislil, da sam promet vpliva ampak, prah ob cesti zaradi prometa.
A tebi se zdi normalno, da se vari optika ob takšnih pogojih?

No, morda bi pa vseeno ti malo poguglal, he he.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik jinetera pravi:
Nisem mislil, da sam promet vpliva ampak, prah ob cesti zaradi prometa.
Dokler ima var (splice) slabljenje 0,01db, ni panike...
Spojka z notranje strani res ni dobro da je blatna, ampak običajni prah pa res nima stranskih učinkov.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Sure, zato je eno vrstico nad to tvojo izjavo napisano: "Eni imajo izbiro TV ponudnika, drugi je nimamo..."
Mogoče malce offtopic... a ni bil telekom prisiljen svojo optiko dati na razpolago tudi ostalim operaterjem?
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik jinetera pravi:
No, morda bi pa vseeno ti malo poguglal, he he.

Največkrat ne pomaga Guglat - je treba tudi kaj preizkusiti v praksi
wink-1.gif

Res je nisem varil sem pa pripravljal vlakna v decembru ko je bil zastoj na avtocesti pri Postojno (okrog sv. Miklavža). Razmere so bile res laboratorijske - če bi delal raziskave z takočim dušikom
crazy1.gif


Ko je kabel enkrat očišken umazanije (primerno skrajšan) se vlakna okupi in očisti z 90% alkoholom in vtakne v "splicer",k i jih zvari z plazmo. Tistih par mikronov prahu, ki se dvigne iz ceste ne igra omembe vrednih izgub.

Evo še en kratek filemček kako se to počne - v naslovu ignoriraj "for dummies - sem pač poiskal nekaj kratkega in jedrnatega.


BDW: Smo močno zašli iz teme - slika na Siolu je res zmeraj slabša.
Mini HD - ne hvala.
MPEG4 - če je res potreba - jaz sem obsojen na njega
frown-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Pa si ti v živo že videl recimo mini HD Planet TV? Če temu rečeš ne hvala in raje gledaš SD mpeg2, potem nisi ravno objektiven. Torej za xdsl userje je miniHD neprimeno boljši od SD verzije in od tega, da HD sploh ne morejo gledati, in to je vsa poanta tega. Pusti ob strani, da tudi optičarji nekatere kanale gledajo v mini HD verziji.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Na Siolu (VDSL) je History HD res lepa čista slika. Če bi bili vsi kanali taki, bi bilo čisto vseeno da so zelo stisnjeni.
 

janezpesec

Pripravnik
6. jan 2008
487
0
16
Kaj drugega pricakujes od zaposlenega na T-2 kot pljuvanje konkurence ? Ce zapisem v njegovem stilu: misli da je vso znanost o omrezjih osvojil ce je postavil par modemov pri strankah.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.988
113
EU
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Sure, zato je eno vrstico nad to tvojo izjavo napisano: "Eni imajo izbiro TV ponudnika, drugi je nimamo..."
Mogoče malce offtopic... a ni bil telekom prisiljen svojo optiko dati na razpolago tudi ostalim operaterjem?
V EU je bilo govora o tem, da se mora optika tudi dati v šering. Telekom se dela gluhega. Pri nas v bloku je telekom napeljal optiko, katero SIOL tudi ponuja.
Povpraševanje AMISA in T2- ja da odgovor "ni možno".
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Kot sem obljubil, je sem posnel oba streama SiOL TV naenkrat (istočasno). Za primerjavo sem vzel MTV Hits, ki ga tudi na Boxe na optiki pošiljajo v transkodirani (MPEG4) obliki. Kvaliteto slike in zvoka lahko presodite sami - prenesite si datoteko https://www.dropbox.com/s/4ufrs1oxq0cn6bu/MTV%20Hits%20-%20SiOL%20MPEG4%20vs%20MPEG2.zip

Podatki:

Citat:
MPEG2

Video
Bit rate : 3 329 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps

Audio
Bit rate : 256 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -384ms

Citat:
MPEG4

Video
Bit rate : 1 928 Kbps
Width : 544 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 1.85:1
Frame rate : 25.000 fps

Audio
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -1s 300ms

Kot vidite je zmanjšana resolucija z 720x576 v 544x576, bitrate videa je zmanjšan z 3329 Kbit v 1928 Kbit, prav tako je spremenena informacija o razmerju stranic. Ker je bilo oboje posneto istočasno se tudi vidi, da transkodirani video zaostaja nekaj sekund.

Audio je zmanjšan iz 256 Kbit v 192 Kbit, predvajati pa se začne 1300ms pred videom, namesto 300ms, kot v originalu.

Transkodiran video bolj "cveti", še posebej okoli logotipa in črk. Na splošno je slika z več MPEG artefakti in bolj kockasta, obenem pa je tudi bolj mehka (manj ostra). Zvok se mi zdi bolj kovinski v transkodiranem streamu.