SAP program

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Da pri malo večjih firmah investicija takoj lahko stane milijomček, dva ali tri. Nadgradnje in kasnejše kostumizacije pa se desetke tisočakov hitro znebiš.
Sem že prej vprašal, kaj se smatra pod "veliko podjetje", kjer pride implementacija 1mio+ €... V Sloveniji je namreč zelo malo implementacij SAP-a, ki so prebile milijonček. ;)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.934
5.002
113
Malo jih je, obstajajo pa. Za svetovni trg so to še vedno manjša podjetja, za Slo so pač velika.
Nam so odnesli krepko več kot milijonček. Za info, samo strežniki za Hana baze so prišli krepko preko 100k. Potem so še aplikacijski strežniki vsak po 10k, pa se še niti en klik na miški ni naredil....

Je pa res da smo skoraj vso poslovanje selili na SAP. Od ERPa, skladišča, do servisa.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Malo jih je, obstajajo pa. Za svetovni trg so to še vedno manjša podjetja, za Slo so pač velika.
Nam so odnesli krepko več kot milijonček. Za info, samo strežniki za Hana baze so prišli krepko preko 100k. Potem so še aplikacijski strežniki vsak po 10k, pa se še niti en klik na miški ni naredil....

Je pa res da smo skoraj vso poslovanje selili na SAP. Od ERPa, skladišča, do servisa.

Jasno, če pa ljudje mislijo, da server je pač samo en "malo močnejši" dekstop računalnik in da potrebuješ samo enega ali pa še to ne, mogoče samo pol :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Malo jih je, obstajajo pa. Za svetovni trg so to še vedno manjša podjetja, za Slo so pač velika.
Nam so odnesli krepko več kot milijonček. Za info, samo strežniki za Hana baze so prišli krepko preko 100k. Potem so še aplikacijski strežniki vsak po 10k, pa se še niti en klik na miški ni naredil....

Je pa res da smo skoraj vso poslovanje selili na SAP. Od ERPa, skladišča, do servisa.
OK, ampak vi (ker sem uspel razbrati, o kateri firmi je govora ;) ) ste le bili ena največjih implementacij v SLO. Implementacija v povprečnem slovenskem podjetju traja krepko manj časa in stane krepko krepko manj €... ;)
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Kaj ni itak vse v oblaku? :)

Za tako konfiguracijo postavitve v cloudu te upalijo kot črnca. Sicer se to C-grade ljudem to sliši zelo fino, kako so stroški mesečni, pa predvidljivi, pa oh in sploh, pa ni treba imet ITja, pa sysadminov, pa mrežnega stručkota, in je dovolj samo en študent ki "pošraufa" računalnike, ponavadi pa prej kot v enem letu se jim stemni pred očmi, da posteljica postlana z marjeticami in zvončki kar naenkrat postaja trnasta in peče, polna robide in kopriv. Ker stroški enormno zrastejo, nihče ni upošteval v izračunih tudi prenosa podatkov, backup storitve ipd., in bi rad šel stran od cloud providerja, pa ne moreš, ker so te pogodbeno zavezali za X let, pa tudi migracija na drugi cloud servis je praktično mission impossible brez dolgega downtimea. In potem se začne spet trnova pot vzpostavitve IT oddelka, iskati ljudi, znova kupiti in postaviti vso opremo. In potem imaš kup Cjev mrkih in zagrenjenih pogledov, ker so padli na finto.

Pač cloud ni za vseh in za vse primeren.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.981
9.098
113
39
MB
OK, ampak vi (ker sem uspel razbrati, o kateri firmi je govora ;) ) ste le bili ena največjih implementacij v SLO. Implementacija v povprečnem slovenskem podjetju traja krepko manj časa in stane krepko krepko manj €... ;)
no dobro, tule zraven bi jaz primaknil še izpad dohodka med samo implementacijo. pa smo hitro na miljonih. mimovrste naprimer ...
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.972
5.179
113
Sem že prej vprašal, kaj se smatra pod "veliko podjetje", kjer pride implementacija 1mio+ €... V Sloveniji je namreč zelo malo implementacij SAP-a, ki so prebile milijonček. ;)

Načeloma 50 miljončkov letnega prometa in 200+ zaposlenih. Je pa treba ločiti SAP 4/Hana in SAP Biznis 1. Biznis 1 je precej drugačen in namenjen manjšim podjetjim (čeprav strošek je spet večkratnik implementacije slovenskega ERPa z podobnimi moduli). Excela pa se v nobenem primeru ne rešiš.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Nekje sem pred par leti prebral, da je Lidl je po ~ pol milijardi € rekel, da on ne bo svojih poslovnih prednosti prilagodil na SAP in posloval enako kot drugi samo zato, ker SW to zahteva in se SW ni sposoben prilagoditi njim.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
no dobro, tule zraven bi jaz primaknil še izpad dohodka med samo implementacijo. pa smo hitro na miljonih. mimovrste naprimer ...
Implementacije (oz. roll-outa) na Mimovrste ne morem komentirati, ker je bila izvedena v "lastni režiji". Načeloma pa mora implementacija biti izvedena tako, da redno poslovanje ne trpi. Lahko se povečajo kakšni stroški zaposlenih oz. ponavadi se (za čas implementacije), poslovanje pa mora potekati nemoteno.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.431
5.424
113
Nekje sem pred par leti prebral, da je Lidl je po ~ pol milijardi € rekel, da on ne bo svojih poslovnih prednosti prilagodil na SAP in posloval enako kot drugi samo zato, ker SW to zahteva in se SW ni sposoben prilagoditi njim.
Tukaj je dober pregled, kaj se je takrat dogajalo.

 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla in SoulMan

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Načeloma 50 miljončkov letnega prometa in 200+ zaposlenih. Je pa treba ločiti SAP 4/Hana in SAP Biznis 1. Biznis 1 je precej drugačen in namenjen manjšim podjetjim (čeprav strošek je spet večkratnik implementacije slovenskega ERPa z podobnimi moduli). Excela pa se v nobenem primeru ne rešiš.
Nobeno slovensko podjetje s 50 mio letnega prometa in recimo da 200 zaposlenih še ni plačalo 1mio za implementacijo SAP-a. ;)

Business one pa v Sloveniji ne pride kaj veliko v poštev, ker kolikor vem, ni lokaliziran. Tako da si v vsakem primeru na "polnem" SAP-u.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Nekje sem pred par leti prebral, da je Lidl je po ~ pol milijardi € rekel, da on ne bo svojih poslovnih prednosti prilagodil na SAP in posloval enako kot drugi samo zato, ker SW to zahteva in se SW ni sposoben prilagoditi njim.
Ja, res je. Ampak v tem primeru je šlo za, če mene vprašaš, velik fail pri implementaciji in ne za težavo s programom. Ta showstoper bi obe strani (naročnik in implementator) morala detektirati krepko prej oz. prej spoznati, da prilagoditev SAP-a za nekaj takšnega nikakor ni dobra ideja...

Mimogrede - Lidl vseeno uporablja SAP za preostalo poslovanje. Tale fail je povezan "le" z maloprodajnim delom oz. s softwarom za maloprodajo.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.981
9.098
113
39
MB
Implementacije (oz. roll-outa) na Mimovrste ne morem komentirati, ker je bila izvedena v "lastni režiji". Načeloma pa mora implementacija biti izvedena tako, da redno poslovanje ne trpi. Lahko se povečajo kakšni stroški zaposlenih oz. ponavadi se (za čas implementacije), poslovanje pa mora potekati nemoteno.
"mora" zgodilo se ni pa še nikoli :D
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.981
9.098
113
39
MB
Kako velik je tvoj statistični vzorec? ;)
še nobena taka stvar se ni nikoli zgodila brez najmanjšega glitcha. že iz vidika tega ne ker maš par bukovih zaposlenih, če že druga ne.

sicer pa nas čaka prehod iz lastne rešitve stare 20+ let na dynamics, bom poročal kak bo brez problemov :cool:
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
še nobena taka stvar se ni nikoli zgodila brez najmanjšega glitcha. že iz vidika tega ne ker maš par bukovih zaposlenih, če že druga ne.

sicer pa nas čaka prehod iz lastne rešitve stare 20+ let na dynamics, bom poročal kak bo brez problemov :cool:
Pa dobro no...eno so glitchi, ki so itak stalnica. Drugo pa je nek omembe vreden izpad dohodka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: hadghah

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
Sap je namenjen vecjim podjetjem. Minimum je 300 zaposlenih. Optimalno je 10 000 plus zaposlenih z 50 plus podjetji po celem svetu. Vse deluje na enem sistemu, povezano, avtomatizirano. Ni pa poceni, niti enostavno za uporabnika (vsaj na zacetku).