Roba brez dobavnice

janika

Pripravnik
2. okt 2009
99
0
16
Pozdravljeni!

Imam manjšo trgovino s tekstilom na vasi in bi rada kupovala tekstil na madžarskem (Lenti ipd.) in jo pri nas prodajala,
ampak je težava da tam nemorem dobit dobavnice oz. listine katero bi nato računalniško prikazala v računalniku oz.
v skladišču.

Naši dobavitelji so enostavno predragi (15% dražji kot čez mejo, prodaja zdaj pa že šepa kajšele s temi dodatnimi 15%, pa še
imajo minimalno količino, tako da mi nikakor ne pašejo...).

Moje vprašanje je, kako bi robo kupovala na madžarskem in jo nato prikazovala "na papirju". Zanima me predvsem legalna pot,
ali v skrajnem primeru pot "luknja v zakonu", bojim se inšpekcije, saj mi še tako mala kazen lahko pomeni konec z mojo malo trgovino...

Zraven še prodajam šolske stvari (mini papirnica), če bi to kakorkoli pripomoglo k rešitvi mojega problema!

Z željo po vaših nasvetih vas lepo pozdravljam!

Jana, MS
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Če dobiš račun, potem ni težav. Bluzenje pa odsvetujem, verjetno boš imela od prodane robe manj profita kot bi znašala morebitna kazen.
Ne vem, jaz se na tvojem mestu ne bi igral, če ne dobiš dokumenta.
 

janika

Pripravnik
2. okt 2009
99
0
16
Kupovala bi na Lentiju (tržnica, račun nemogoč, razen na roko napisanna list papirja, ki pa ne koristi nič,...)

A bi kaj pomagal tisti račun (obrazec), ki so kot v takih blokcih, pa da se napiše ročno gor + še kaka štampiljka?

Recimo; (samo bi pol blo to v madžarščini,...)

alea5_39.jpg
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Obstajajo obvezne "sestavine" računa, in če le teh ni na fakturi, ti davčna, oz. tržna inšpekcija naredi štalo. Ne se igrat s tem. Drugače pa tudi vsak, ki prodaja na tržnici mora imeti registrirano dejavnost in načeloma bi ti lahko izdal račun. Samo ga nočejo, ker mutijo z davkom in prikazanim prometom.
 

janika

Pripravnik
2. okt 2009
99
0
16
Bom se ekstra pozanimala, problem je, da noben ne govori ang. ali nem. jaz pa madžarsko tut neznam in se je težko dogovorit...
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Nikjer ne piše, da mora biti račun izpisan računalniško. Predpisane so samo sestavine računa, kot je omenil tito.
Nujno je, da je napisano:
- izdajatelj računa (naziv, naslov sedeža oz. poslovalnice, davčna številka)
- razen če ne gre za fizično osebo mora bit pisan prejemnik računa (enako kot prej: naziv, naslov, davčna)
- zaporedna številka računa
- datum opravljanja storitve (če je različen od datuma izdaje računa)
- datum izdaje računa
- valuta
- postavke računa, kjer mora biti pri vsaki postavki razvidno vsaj količina, cena za komad, cena x količina in davčna stopnja
- na koncu še seštevek postavk, morebitni rabati
- razčlenitev DDV oziroma kateregakoli davka (po stopnjah, ki so uporabljene: najprej osnova, zaračunan davek ter skupen znesek)
- skupen znesek za plačilo
- žig in podpis prodajalca

To je tako, na hitro. Velikokrat se prakticira tudi tako, da se na oddaljeni lokaciji recimo samo prevzema roba, napiše se dobavnica. Cene na dobavnici niso obvezne, fajn pa je če so. Če plačaš na licu mesta (torej ob prevzemu) mora biti to zapisano na dobavnici (pač samo plačano z gotovino ali kaj podobnega). Na podlagi dobavnice lahko že isti dan robo prevzameš v trgovini/skladišču in jo prodajaš naprej, račun pa ti dobavitelj lahko pošlje naknadno.

Skratka, če nočeš imet problemov, se ne zezaj.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Mislim, da je trigga zelo lepo povedal.
Potrebuješ račun (seveda z vsemi potrebnimi podatki) in to je to. Naj ga rodijo ali napišejo, potrebuješ ga.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
ksz...

Fantje, deklina ima firmo oz. s.p. in bi rada legalno spravila robo v trgovino. Brez racuna ne bo slo in nek fizikalc na stantu ji ga ne bo napisal poleg tega se mi zdi, da je poslovanje z gotovino omejeno ( ne mores kar za par jurjev cekinov odkartat ampak zato obstajajo transakcije). Skratka zelo tezka bo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.341
6.535
113
ko bi vi vedeli kakšne "račune" pošilja ebay, pa je vse ok.

če je tako, da ne dobi računa, pa ga naj sama "napiše", kdo pa bo šel preverjati kako in kaj za neki mali s.p. ki robo vozi iz mađarske.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Citat:
Uporabnik Schumi pravi:
ksz...

Fantje, deklina ima firmo oz. s.p. in bi rada legalno spravila robo v trgovino. Brez racuna ne bo slo in nek fizikalc na stantu ji ga ne bo napisal poleg tega se mi zdi, da je poslovanje z gotovino omejeno ( ne mores kar za par jurjev cekinov odkartat ampak zato obstajajo transakcije). Skratka zelo tezka bo.

Če se ne motim, s.p. lahko razpolaga s 400 EUR gotovine (za plačilo računov), če je znesek računa višji, mora biti plačilo preko transakcijskega računa. Se pravi če greš v nabavo s kešem, lahko pri vsakem dobavitelju nabaviš za 400 eur robe.

Ampak če punca niti jezika ne obvlada... jaz se v to na njenem mestu ne bi spuščal, vsaj sam ne. Obvezno s sabo nekoga, ki jezik razume in govori, vsaj od začetka.