Ravna streha, toča in uničena "sika"

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Kamena volna se gotovo ne bo mogla posušiti, če je zaprta z vseh strani. Gotovo pa tudi v Sloveniji obstajajo mojstri, ki imajo dejansko izkušnje s takimi problemi.
V tem trenutku je verjetno tudi važno, da takoj začnete z zavarovalnico postopek, kaj točno od sanacije bodo krili. Da veste, če imate sredstva takoj od njih, se boste še kaj pogajali, tožili in boste morali imeti drug vir. Maksimum, ki bi ga po moji logiki lahko krila zavarovalnica, je povrnitev v prvotno stanje. Bolj pravilne in mogoče dražje izvedbe, verjetno ne.
Na naši firmi smo 10 let "čakali" denar od zavarovalnice povezan z ravno streho. So se pustili lepo tožiti ... Če si naročnik, izvajalce moraš plačati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Kamena volna se gotovo ne bo mogla posušiti, če je zaprta z vseh strani. Gotovo pa tudi v Sloveniji obstajajo mojstri, ki imajo dejansko izkušnje s takimi problemi.
V tem trenutku je verjetno tudi važno, da takoj začnete z zavarovalnico postopek, kaj točno od sanacije bodo krili. Da veste, če imate sredstva takoj od njih, se boste še kaj pogajali, tožili in boste morali imeti drug vir. Maksimum, ki bi ga po moji logiki lahko krila zavarovalnica, je povrnitev v prvotno stanje. Bolj pravilne in mogoče dražje izvedbe, verjetno ne.
Na naši firmi smo 10 let "čakali" denar od zavarovalnice povezan z ravno streho. So se pustili lepo tožiti ... Če si naročnik, izvajalce moraš plačati.
ja vse mi je poznano. Od zavarovalnice niti ne pričakujemo "izboljšave". Tisto bomo že financirali. Menjava sike, toplotne izolacije, obrob in pač kar spada zraven pa nekako bi pričakovali. Mi je pa jasno, da se bo zataknilo, ker ne gre za par 100€. Zato zbiram čim več info, da se lažje pogovarjam.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Kot sem že napisal po informacijah kolega, ki to polaga, pravilni vrstni red je:

Parna zapora, termoizolacija, filc, sika, prodec
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Kje “vmes”? Parna gre na “nosilno” (AB plata, OSB - kar pač je).
ta "parna zapora". A pa bi naj bila ta parna zapora toliko dobro položena/urejena, da voda dejansko ne sme skozi nikjer (okoli zračnikov recimo) in ima potem na tem nivoju tudi svoj odtok za primer "sranja", ali je to pač praksa namazati AB ploščo z bitumnom in je kao to to?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Je pa tak, da je namen parne zapore, da ne gre vlaga proti izolaciji. Ozr. da “toplejši” del ločuje od “hladnejšega” in se morebitnemu konfdenzu prepeči vdor v izolacijo.

Ergo: spoji morajo 100% dihtati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.789
113
kod Džej-Zija
prav nasprotne info imam od "mojstrov".

Če je termoizolacija kamena volna (mehka), potem gre sika gor direkt,
Če pa je termoizolacija stiropor, xps... (trda) pa gre vmes filc.

Seveda pa ne pravim, da je tako prav.
To se meni zdi zelo čudno. Potem sika obvisi v zraku brez podpore in posledice vidiš na lastni strehi. Poleg tega brez podpore sika ne more nositi teže granulata.

Parna zapora takoj sledi knaufu ali lesenemu opažu. Preprečuje, da bi se vlaga iz notranjega prostora preselila v izolacijo. Izvedba je ponavadi alu- ali pvc folija in naj bi bila 100 %. Če je pravilno izvedena in ni toplotnih mostov, do kondenzacije skoraj ne bi smelo priti.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Kaj bi bil pravilni vrtni red?
Ne bi vedel kako bi moglo bit a nekako mi vse skupaj ne pije vode (čeprav vam zdajle pošteno :oops1: )...ta premaz sike je kaj... 5 mm debel (centimeter?), in položen direktno na kameno volno, ki je načeloma kot podlaga za fiksen 'nadvložek' dovolj trdna, a da bi bila streha objekta direkt kamena volna in čez nek sloj v debelini 1 cm pa kar kliče po problemih (ravno točkovne obremenitve).

Tule nekako pogrešam nekaj cm estriha na katerem bi bil HI premaz.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mosseero

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.789
113
kod Džej-Zija
Evo, o tem govorim. Za res stabilno streho bi naredil vrstni red knauf -> parna zapora -> izolacija -> lesen opaž -> filc -> sika v primeru mehke volne. V primeru trde pohodne volne je lesen opaž odveč.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo