Problem z routerjem ali stanovanjem?

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.283
3.688
113
davorinm.wordpress.com
Hej.

Sem narisal skico stanovanja in lokacijo routerja. Kako bi ugotovil ali imam problem z routerjem in anteno ali je stanovanje problem? Če je antena problem, potem bi menjava oz. popravilo routerja popravilo zadevo. Nekako se mi zdi, da bi router za 100 eur moral pokriti tole vse skupaj BP. Imam pa Asus rt66n

Z rdečo je označeno kjer WIFI ne lovi oz. je bolje kar takoj preklopiti na LTE. Oranžno je kjer dela pa ne dela...za browsanje je, za video pa niti ne. Zeleno je ok.

Stanovanje ni veliko, cca 70m2. Router je na pisalni mizi ob steni, ki meji na spalnico.


Kakšne ideje?
 

Priponke

  • router.png
    router.png
    32,1 KB · Ogledi: 398

fujtajksel

Pripravnik
4. sep 2014
167
5
18
Mislim da ni čudno da je tkole, sicer odvisno od zidov in sosedovih ruterjev (na n 2.4 GHz je tipično gužva, ac 5 GHz pa ima krajši domet).

Jaz bi tud poskusil najprej dat na sredo stanovanja, mikrolokacija glede na lokalne debeline zidov in armature, pa antene pokonci. Tudi 200€ ni garancija da bo bolje, ker je moč oddajanja zakonsko omejena. Lahko poskusiš uporabit daljše antene z večjim ojačenjem (ki naj bi usmerile območje sprejema iz "kroglastega" v bolj diskasto - večji radij a manjša višina). Če prav zastopim se da pri pro ruter variantah, najcenejši kakšen Mikrotik, mogoče tudi s kakšnim dd-wrt ipd pri nekih domačijskih ruterjih, nastavit malo večjo moč (ne vem kolk si se pripravljen žarčit in pretiravanje je grdo do sosedov). Ampak se mi zdi bolj zihr potegnit žico in dodatni AP, zlasti če bi rad ac pokritost.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.317
1.339
113
Ali pa s kakim wifi hot spotom v elektro vtičnico na vsaki strani. Pri nas v enem stanovanju to odlično deluje.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.709
1.620
113
Koliko je od routerja do otroske sobe? Ene 5m? Sem zdaj sprobal pri sebi, med routerjem in mano je 5m razdalje in 2 cigl stene vmes. Hitrost pade iz 150 mbps na 25, signal kaže eno črtico manj.
Predvidevam da imaš armirano betonske stene?
Wifi extender na hodniku bi ti verjetno rešil problem
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
733
113
Ja armiran beton sesuje signal ......., rešitve so ti že vse napisali, variante del mreže po elektriki, navadno dobro delajo....
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.283
3.688
113
davorinm.wordpress.com
Koliko je od routerja do otroske sobe? Ene 5m? Sem zdaj sprobal pri sebi, med routerjem in mano je 5m razdalje in 2 cigl stene vmes. Hitrost pade iz 150 mbps na 25, signal kaže eno črtico manj.
Predvidevam da imaš armirano betonske stene?
Wifi extender na hodniku bi ti verjetno rešil problem


Hvala vsem! Blok je iz 50-ih let, oficirski :) ne vem kaksne so stene.

Kateri wifi extender pa priporocate?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Hvala vsem! Blok je iz 50-ih let, oficirski :) ne vem kaksne so stene.

Kateri wifi extender pa priporocate?
Najboljša opcija je definitivno dodaten AP, ki je s kablom povezan v ostalo mrežo, vse ostalo so kompromisi, če nimaš druge opcije. Če extender že slabo lovi, potem tudi naprej ne bo delovalo najboljše, čeprav bo signal ok. Pa če nima dveh fizično ločenih WiFi interfaceov (se pravi, da se z enim poveže na prvotno omrežje in z drugim oddaja naprej), bo avtomatsko hitrost na extenderju v najboljšem primeru polovična.

Sicer pa je za ubit 5GHz WiFi dovolj že ena konkretna železobetonska stena. Jaz imam recimo Ubiquiti UAP AC PRO, ki sicer dela super, ampak že pol metra stran na drugi strani železobetonske nosilne stene, ni dovolj signala, da bi se sploh povezal na 5GHz Wifi. Dela seveda 2.4GHz, ampak zna bit (še posebaj v bloku) precej overcrowded (samo 3 neprekrivajoči WiFi kanali, na katerih je žnj sosedov + kup drugega sranja v tem spektru, kot so BT, brezžične miške/tipkovnice, babyphonei, cordless fiksni telefoni, mikrovalovke, itd). V mojem primeru deluje tudi 2.4GHz dokaj kul, je pa hitrost jasno precej manjša, ker avtomatsko odpade AC wifi in nekaj motenj le je. V tisti polovici fleta, kjer se AP nahaja in poslednično lovi 5GHz, imam pa prenos realnih 300-500Mbps, tako da ob priliki planiram še en AP na drugi strani nosilne stene (ostalo so kanuf pregradne, čez katere 5GHz nima težav).
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.880
2.111
113
Če imaš router oziroma njegove antene zelo blizu stene , lahko prihaja tudi do resonančnih problemov, tako da ga poskusi malo odmaknit od nje. Ta router ima zunanje gibljive antene, zato jih premikaj, eno daj pokonci, drugo nagni z 45st, tretjo za kot 45 v kontra stran drugi oziroma prvi. Sam imam praktično enak tloris kot ti, samo da ni stanovanje, ampak hiša in da je 2x večje, in določene stene so nosilne in imajo železo v sebi, pa ni neke velike težave, je recimo tam kjer imaš ti v otroški sobi rdeče označeno, pri meni še vedno moč dobiti vsaj minimalno signala 5GHz, toliko da se poveže, dela pa 2,4GHz boljše.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.366
382
83
Asus fw ima moznost skeniranja okoliskih omrezj - site survey. Preveri nasicenost in kateri kanali so prosti, nastavi rocno kanal ki je najbolj prost. Za n standard na 2,4ghz je pametno nastavit bandwidth na 20mhz only, ampak tvoj ruter pomojem podpira tudi 5ghz? Kako je tam, ne vem.

Poigraj se tudi z antenami, kot ze predlagano.

Obstaja tudi alternativni fw, fork merlina by hggomes, ki ti omogoci povecanje oddajne moci, ampak ni vec (javno) dostopen. Tudi avtor je poniknil neznano kam. Ce bi poizkusil, se mi javi na pn, bom probal poiskat stare linke.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.772
626
113
Še par komentarjev:
  • Idealna rešitev je t.i. mesh sistem, kjer so posamezni AP-ji med seboj povezani s kablom. Ampak to je tudi najdražja rešitev.
  • Brezžičnih WIFI extenderjev ne priporočam, ker če v neki sobi ni kvalitetnega signala, bo tudi extender imel enake težave.
  • Dodaten AP, povezan preko kabla, je boljša rešitev, vendar pri takšni konfiguraciji ne boš imel seamless roaminga, t.j. naprave ne bodo optimalno preklapljale med AP-ji. Teh problemov pri mesh rešitvah načeloma ni.
  • blazko pri nasičenosti kanalov pade hitrost prenosa in ne jakost signala. Tukaj bi potem bila težava že v dnevni sobi, kar pa ni bilo omenjeno.
Za začetek najprej testno prestavi router na hodnik (potegni kabel kar po tleh), da boš videl ali boš s tem kaj izboljšal signal v problematičnih sobah (in ali se signal v dnevni sobi signifikantno zniža). Seveda testiraj tako da imaš vsa vrata zaprta. V kolikor ti je ta situacija sprejemljiva, potem moraš samo še poskrbeti, da na malo lepši način potegneš kabel do tja.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Še par komentarjev:
  • Idealna rešitev je t.i. mesh sistem, kjer so posamezni AP-ji med seboj povezani s kablom. Ampak to je tudi najdražja rešitev.
  • Brezžičnih WIFI extenderjev ne priporočam, ker če v neki sobi ni kvalitetnega signala, bo tudi extender imel enake težave.
  • Dodaten AP, povezan preko kabla, je boljša rešitev, vendar pri takšni konfiguraciji ne boš imel seamless roaminga, t.j. naprave ne bodo optimalno preklapljale med AP-ji. Teh problemov pri mesh rešitvah načeloma ni.
  • blazko pri nasičenosti kanalov pade hitrost prenosa in ne jakost signala. Tukaj bi potem bila težava že v dnevni sobi, kar pa ni bilo omenjeno.
Za začetek najprej testno prestavi router na hodnik (potegni kabel kar po tleh), da boš videl ali boš s tem kaj izboljšal signal v problematičnih sobah (in ali se signal v dnevni sobi signifikantno zniža). Seveda testiraj tako da imaš vsa vrata zaprta. V kolikor ti je ta situacija sprejemljiva, potem moraš samo še poskrbeti, da na malo lepši način potegneš kabel do tja.
Kako seamless bo roaming je predvsem odvisno od konkretne rešitve (pa delno tudi od odjemalca) in ne od tega ali so povezani preko kabla ali po luftu. Je pa dejstvo, da za (bolj ali manj) seamless roaming rabiš še kontroler, ki ga večina mesh sistemov tako ali drugače ima vgrajenega, pri APjih na kablu pa je odvisno kako zadevo izvedeš.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.772
626
113
Za DIY varianto z ločenimi AP-ji še jaz nisem našel neke pametne rešitve za seamless routing s kontrolerjem. Z openWRT se da skonfigurirati 802.11r*, ki omogoča fast roaming, vendar ti tukaj še vedno manjka kontroler, ki bo metal kliente iz enega AP-ja na drugega. Brez kontrolerja se klient sam odloči kdaj bo izvedel roaming, kar pa navadno ni niti približno optimalno.

* zadeva seveda ne deluje, v kolikor klienti tega ne omogočajo (novejši telefoni praviloma to že podpirajo)
 

map

Guru
6. jul 2008
7.795
1.930
113
najrajš na babi
odpiralcu teme. Nekako tako imam jest razporeditev, router je na hodniku in mi pokrije celo stanovanje tudi na 5 Ghz. je pa velikost stanovanja malo manjša 65 m2, pak kak zid več je gips. Ampak čez en nosilni zid komot potegne tudi 5 Ghz. Mam pa asus rt ac 86 (AC 2900). Zelo zadovoljen z routerjem.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Za DIY varianto z ločenimi AP-ji še jaz nisem našel neke pametne rešitve za seamless routing s kontrolerjem. Z openWRT se da skonfigurirati 802.11r*, ki omogoča fast roaming, vendar ti tukaj še vedno manjka kontroler, ki bo metal kliente iz enega AP-ja na drugega. Brez kontrolerja se klient sam odloči kdaj bo izvedel roaming, kar pa navadno ni niti približno optimalno.

* zadeva seveda ne deluje, v kolikor klienti tega ne omogočajo (novejši telefoni praviloma to že podpirajo)
Opensource rešitev na tem področju res nisem kaj dosti gledal, ampak tudi mesha verjetno ne bi šel sestavljat v lastni režiji. Jaz laufam UniFi controller od Ubiquitija na mišini, kjer imam itak virtualni router/NAS/itd, APji pa tudi niso tako grozno dragi. Kar se mene tiče, bistveno boljša rešitev kot kakršenkoli mesh, če imaš le možnost spravit kabel do APjev.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.795
1.930
113
najrajš na babi
Iz tiste skice zgoraj je razvidno da ima probleme, ko gre signal čez 2+ zida. V hodniku recimo (na skici pod besedo hodnik) ima v vsak prostor 1 zid. Garant bo zadeva delala bolje. Vsaj N standard more komt potegnit povsod za en normalni stream.