pranje perila

sppela

Zelenc'
14. jun 2009
12
0
1
lep pozdra!

z mojim fantom sva dobila novi pralni stroj in sedaj imam zelo taka skoraj malo neumna vprašanja.
zanima me kateri prašek uporabljate, tekoči ali v zrncah, moja tašča je rekla da mam srečo da se mi pri 30 stopinjah, ker pač skoz tko perem doma srečo da se prašek sploh stopi, samo jaz imam tekoči prašek.
no in še eno vprašanje ali dajate vi prašek v predal ali v posodico ki jo dobite zraven pralnega pršaka in potem v boben.
jaz doma preme skoz na 30 in skoz dajem v posodico pralni prašek in v stroj,. moj ima pa sedaj pomisleke., ker on ni nikoi pral še.
tko da mnenja prosim..
hvala
 

rainbow

Pripravnik
18. avg 2007
606
8
18
Tekočega v lonček in v stroj, zrnca v predalček - tako delam jaz.

Pranje na 30 je čisto OK za določene cunje, samo včasih pa vseeno malo privij temperaturo (belo perilo ipd....)

Tašča pa....je tašča
wink-1.gif
 

Maxi25

Fizikalc
4. maj 2009
2.341
0
36
Evo,jaz perem že od kar pomnim in do sedaj še nisem uničila ne cunj in ne pralnega stroja.

Posodica, ki jo potegneš vn iz stroja je namenjena prašku. Nima veze kateremu. Če boš prašek stresla v hladno vodo in ga nekaj cajta premetaval sem ter tja, se bo stopil. Ni kle fora temperature.

Res pa je, da so tekoči praški manj agresivni. Jaz nikoli ne dajem praška med cunje, ker ni fore. Danes so pralni stroji tako narejeni, da tega res ne rabiš.

Brez kompliciranja. Jasno je, da se danes pere skoraj vse na 30, ker so materiali večino v k.... Temu primerno so začeli tudi izdelovati pralne stroje.
cool-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Kakšno črno perilo ne peri s zrnci ker ti zna pustiti sledove na perilu.....
Kakšno "svinjarijo" je bolje prati na višji temperaturi kot nizki. Pač "maščobe" se bolje topijo v vroči vodi kot mrzli. (prašek gor ali dol)
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Barvno perilo:
tekoči pralni prašek, vseeno kam ga daš - če je orenk svinjsko, potem raje v boben

Belo perilo:
pralni prašek v prahu, v posodico. Nic se bat, tudi na 30 bo vse stopilo, le predoziraj ga ne.
 

pikapoka

Fizikalc
24. avg 2007
2.148
0
36
Domžale
Za barvno in črno perilo tekoči prašek, ki ga damo v boben. Za belo perilo zrnca v dozirni predal stroja. Peremo večino na 40 stopinj, belo na 90 - predvsem brisače, kuhinjske krpe, belo spodnje perilo (izjemoma je fino perilo in občutljive stvari). Do sedaj še nobenih problemov.
 

sppela

Zelenc'
14. jun 2009
12
0
1
najlepša hvala za odgovore, ste mi zelo pomagali, res je njaboljše tako kot je napisala rainbow.
in tko bova tudi prala.
hvala
 

sonick

Polo 6n2 frajer
22. sep 2007
3.091
0
36
on the run
...ksz

Zakaj pa tekočega nebi smel dat zgoraj??? Jaz vedno vse zgoraj not vržem, pa je do zdaj čist cool.....
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Spodnje perilo le malček bolj zakuri...vsaj tja do 60 stopinj
rolleyes-1.gif


glede praška se ne boj..razloži tašči da se boben v stroju vrti..podobno kot z žico zmešaš sirup in vodo (ali cedevito v (hladni) vodi).

Načeloma naj bi se uporabljalo predale na stroju, ker se dozira prašek (tudi mehčalec) v trenutku, kot je predvideno glede na cikel in program pranja. Doziranje direktno v boben pa običajno za kake madeže, kaj delikatnega...