Poziv za napačno parkiranje na hrvaškem?

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.438
2.300
113
Govorimo o prekrških, ki so iztreljivi samo na Hrvaškem.
Vprašanje: Je tak redarski prekršek zaveden v bazi, ko te slika kamera na meji - tablico ali skenira tvoj oebni dokument?
Je mogoče pri nas v navadi, da je tvoj avto zaveden v bazi, ko greš čez mejo?
Pač ne iti več tja, ker ko te ustavijo, pokasiraš za nazaj - saj poznate tistega Madžara, ki je dobil 15 kazni za nazaj cca ??? €!
V enki zelo enaki temi sem predlagal, da kakšen, ki je bolj domač v Avstriji pogleda, ali Avstrijci dobivajo naše listeke?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Skrajni čas je, da začnete EU dojemat kot svojo državo in ne samo pobirat njene dobrobiti (kolikor jih še sploh je). Fajn so odprte meje (Šengen) in enotna valuta (evro območje), ko pa je treba prometni prekršek plačat pa to naenkrat ni več naša "država".
Neplačilo cestnine iz N in S tudi pride po pol leta v SLO, pa N sploh ni v EU.

Kar navadite se!

Pri konkretni zadevi je bolj vprašljiv "začetek postopka". To ni radar kamera, pa da dobiš domov. Komot bi ti listek na šipo dali, ti kot poštenjak pa bi plačal na plejs of fejs.
Drugače pa če razumem pravilno si se vozil po "promenadi" in parkiral "samo" za pet minut - kako znano.
wink-1.gif
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.814
817
113
MB
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:


Pri konkretni zadevi je bolj vprašljiv "začetek postopka". Komot bi ti listek na šipo dali, ti kot poštenjak pa bi plačal na plejs of fejs.

Pravilno
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.285
23
38
Murska republika
Tudi sam se strinjam da postopek za izdajo naloga za plačilo kazni ni bil ali sploh ni bil pravilen in izveden, Če se lastnika v takem primeru terja kazen ki je res minimalna' in je v mejah ko ni potrebno sprožiti sodnega spora-do 70 eur je dober razlog vse skupaj zavrniti oz napisati pritožbo v tem primeru na tega ki ti je sedaj izdal nalog ki se je nerazumno povišal za znesek ki pa potem v takem -tvojem -primeru zadostuje za izterjavo, saj pravim da so te zadeve dobro naštudirane s strani izvršitelja terjatve.
Še bolj nerazumno in banalno je to da ta firma te minimalne kazni ODKUPI! in jih potem z svojim nerazumnim postopkom in dobičkom po zakonu ki je veljaven v europi kasira, zakaj sem to napisal? ker Hrvaška ni podpisnica zakonodaje glede izterjave kazni za prometne prekrške, ki so bili storjeni v tujini,zato pa jih z odkupom lahko terja to tuje podjetje. Razumete politiko??
 
13. jul 2011
2.677
625
113
V bistvu norveško cestnino pobira, v imenu Norvežanov, ravno ta ista firma EPC. Pravzaprav niti ne gre za izterjavo neplačane cestnine, pač pa je taka ena od možnosti elektronskega cestninjenja. Lahko kupiš elektronsko napravo, lahko se s svojim vozilom in kreditno kartico prijaviš v sistem do 2 meseca, lahko pa ne storiš nič in ti račun za cestnino kasneje pošlje EPC.
S tem ni nič narobe, tudi ni nič narobe z mednarodno izterjavo kazni za parkiranje. Narobe je, da OP ni dobil listka z obvestilom o prekršku in globi na steklo avtomobila, kot to dobijo domači vozniki. Obvestilo je dobil šele od EPC in to s pomanjkljivo, oz. nikakršno pravno obrazložitvijo, poleg tega pa obstaja velika verjetnost, da so mu neupravičeno zaračunali najvišjo možno kazen, ki je predvidena za napačno parkiranje na drugih mestih (mesta za invalide) in ne tam, kjer je on napačno parkiral. Ker pa ni bil deležen pravne utemeljitve je težko preveriti katero od različno dragih oblik napačnega parkiranja mu očitajo.
 
Nazadnje urejeno:

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Tele zadeve so podoben natega kot tist Euro Business imenik - vsak 5 statistično plača. Če pooblastijo našega odvetnika ta lahko na podlagi Zakona o odvetništvu zaprosi organ za podatke o lastniku vozila in ga dobi - tako pride do tebe. Ker pa gre za izvirno pristojnost organa, ta ne more pooblastiti tretje osebe za kaj drugega kot "grožnjo". Sem zadnjič reševal eno "notarsko izvršbo" zaradi neplačila parkirnine. Je bil ugovor mogoč v 8. dneh - če daš ugovor, gre spor na sodišče. Ok, itak je bilo že 4 leta mimo, 5 let za zastaranje zadeve. Je "partner" stranke iz tuje države podal izjavo, da je on vozil, kot ugovor... pol se pa zadeva seveda neha, ker morajo njemu v tujino poslat zadevo, hehe. Pa spet tuji organ, tuja jurisdikcija. Najbolj enostavno, boljš kot da se zafrkavaš s pravnim problemom "prenosljivosti" izvirne pristojnosti, pa tudi to bi šlo - če ima nekdo koncesijo na nekem področju, ima navadno tudi prekrškovno funkcijo. Na kratko: koncesija je izključna pravica - po naravi ni prenosljiva na tretjo osebo, tako da odvetnik ne more izvajat nekega prekrškovnega organa - lahko je poštar, to je pa tud vse. Pa seveda kot so rekli, pod 70 EUR (kazni, ne stroškov) v tuji državi ni izvršbe, tako da je to statistika. Če samo vsak 10. plača, so stroški pošte in dobiček prinešeni notri.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
... Denar, ki ga pridobi z izvrševanjem odločbe, ostane Sloveniji, razen če s tujo državo ni drugače dogovorjeno, medtem ko stroški izvrševanja, ne glede na uspeh izterjave, bremenijo proračun Slovenije. Skratka, če storilec prekrška globe v določenem roku ne plača, ga prisilno izterja davčna uprava....
Da bo nepravilno parkiranje izvršljivo, bo potrebna sodna odločba. Ali bo to izdalo sodišče v Celju ali pa sodišče na Hrvaškem je odvisno od postopka. Če je terjatev iz naslova cestnoprometnih prekrškov, potem bo šla izvršba preko sodišča v Celju. Če pa je stvar civilno- pravnega razmerja pa preko Hrvaških sodišč. Ker domnevam, da denar hočejo dobiti Hrvatje se bo neplačilo nadaljevalo preko civilnopravnega zahtevka in obligacijskega zakonika, kjer pa meja 70€ ne igra nobene vloge.
Vsekakor priporočam, da se na vsak tak zapis odgovori oz. se mu oporeka, saj se bo drugače lahko izdala zamudna sodba. Ko pa bo enkrat taka sodba pravnomočna, pa sploh ne bo več važna utemeljenost zahtevka, višina zneska, kdo je parkiral... ampak se bo izterjala dosojena vsota z vsemi stroški.


PS- Pa še vir
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Eno vprašanje - da gredo kazni za prometne prekrške nad 70 EUR v "evropski mehanizem" je jasno. Ampak ta ne vključuje raznih EPC-jev. Kako pa je z občinskimi kaznimi oz. kaznimi za kršenje občinskih odlokov? Mislim, da gre pri OP za to. Ker če pogledaš fotografijo vidiš, da ni parkiral v nasprotju s splošnimi prometnimi predpisi, pač pa je kršil občinski odlok, ki prepoveduje parkiranje na obali.
Kako bi bilo, če bi na obali postavil šotor, pride redar, te popiše, da v roke položnico, ti pa potem ne plačaš? Tole gotovo ne more iti v mehanizem za prometne prekrške.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
Takole je... Prvo moram pohvaliti našo informacijsko pooblaščenko. Čez vikend spisal mail z vprašanjem na temo kdo lahko pridobi moje osebne podatke in danes zjutraj že dobil klic z obširno obrazložitvijo. So kar dobro seznanjeni s to problematiko ki se jo gredo Hrvati. Največkrat preko slovenskih odvetnikov. Pri nas pravi, da je postopek za pridobitev podatkov skoraj sigurno bil peljan korektno. Če bi želel info kdo jih je zahteval (redarstvo hrvaške ali odvetniška hiša) bi moral vložiti uradno poizvedbo. Je pa bolj vprašljivo ali lahko redarstvo potem te podatke preda tretji osebi. To pa ni več stvar naše zakonodaje ampak bi bilo potrebno poizvedovati na Hrvaške. Nasvet med vrsticami je bil naj se pritožim in zahtevam "specifikacijo" te kazni.

Seveda pa mi ni dalo miru in sem povprašal še Hrvate... njihov odgovor:
Poštovani,, obavještavamo Vas da obavijest koju ste dobili je od tvrtke koju je angažirao Grad Labin.
Međutim, uvidom u bazu podataka prometnog redarstva uvidjeli smo da ste dobili kaznu na šetnici Obali Maršala Tita na koju je dozvoljen pristup za dostavu i osobama s ograničenim sposobnostima kretanja (invalidima).

In ker je bil moj razlog ustavljanja na tej "promenadi" prav "pobiranje" osebe z omejenim gibanjem (na avtu je bila invalidska izkaznica) sem dobil odgovor: molimo Vas da nam putem emaila pošaljete skeniranu karticu, pa ako je valjana æemo kontaktirati tvrtku da obustave postupak prema Vama te æemo Vas obavijestiti putem emaila.

Po telefonu mi je dal tudi informacijo, da je za ta prekršek kazen 300kn oziroma polovička za plačilo v 8 dneh.
No upam, da bo s tem zadeva za mene zaključena. Še vedno pa sem mnenja, da tole ni čisto in da ribarijo v precej kalnem...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik pinkobalinko pravi:
V bistvu norveško cestnino pobira, v imenu Norvežanov, ravno ta ista firma EPC. Pravzaprav niti ne gre za izterjavo neplačane cestnine, pač pa je taka ena od možnosti elektronskega cestninjenja. Lahko kupiš elektronsko napravo, lahko se s svojim vozilom in kreditno kartico prijaviš v sistem do 2 meseca, lahko pa ne storiš nič in ti račun za cestnino kasneje pošlje EPC.
S tem ni nič narobe, tudi ni nič narobe z mednarodno izterjavo kazni za parkiranje. Narobe je, da OP ni dobil listka z obvestilom o prekršku in globi na steklo avtomobila, kot to dobijo domači vozniki. Obvestilo je dobil šele od EPC in to s pomanjkljivo, oz. nikakršno pravno obrazložitvijo, poleg tega pa obstaja velika verjetnost, da so mu neupravičeno zaračunali najvišjo možno kazen, ki je predvidena za napačno parkiranje na drugih mestih (mesta za invalide) in ne tam, kjer je on napačno parkiral. Ker pa ni bil deležen pravne utemeljitve je težko preveriti katero od različno dragih oblik napačnega parkiranja mu očitajo.

No in sedaj samo čakam kaj bo priletelo iz Portugalske. Nisem se prijavil v njihov sistem elektronskega cestninjenja pri vstopu v državo, ker sem imel plan voziti se izven plačljivih cest. Pa me je navigacija na enem odseku usmerila na plačljivo cesto. Opazil sem seveda ko sem se že peljal skozi "kontrolo". Bil je samo en odsek, ampak... Kasneje se vpisati v sistem ne da.

Pustimo na strani, da je pa Španija cela posejana z radarji in je skoraj nemogoče da v mesecu dni nisem katerega prevozil.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.285
23
38
Murska republika
Čudno, ker bi ti morali zatakniti obvestilo za storjen prekršek za brisalec če bi šlo vse skupaj uradno skozi postopek in potem papirologijo.Zato bi morali imeti na mestnem redarstvu kopijo -dvojnik- izpisane kazni in če tega nimajo potem res ne razumem kak način kaznovanja imajo uveden, samo slika in potem pošljejo v izterjavo?? po tem takem piši pritožbe kolikor se le da in ne popuščaj njihovemu načinu kaznovanja brez obvestila o storjenem prekršku.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.814
817
113
MB
Hvala ti za info o tvojem postopku, tako, da se znamo še sami orientirat ,če nas bo kaj takega doletelo.
nahrung002.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.096
805
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
No in sedaj samo čakam kaj bo priletelo iz Portugalske. Nisem se prijavil v njihov sistem elektronskega cestninjenja pri vstopu v državo, ker sem imel plan voziti se izven plačljivih cest. Pa me je navigacija na enem odseku usmerila na plačljivo cesto. Opazil sem seveda ko sem se že peljal skozi "kontrolo". Bil je samo en odsek, ampak... Kasneje se vpisati v sistem ne da.

Sem pred leti ponesreči prevozil celo Madžarsko brez nakupa vinjete in sem v Sloveniji na Pincah že po prehodu meje kupil vinjeto. Ker je bila kupljena na dan koriščenja AC nisem dobil kazni. Me je verjetno sistem sam iz prekrška dal.
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.826
509
113
evo njihov odgovor

U Sloveniji je pak otpor plaæanju kazni sa svim prateæim troškovima poprimio institucionalni oblik. Naime, tamošnji ministar pravosuđa je prije godinu dana javno izjavio da on nikada ne bi platio troškove nego samo kaznu. I naravno da su građani Slovenije odbili plaæanje. Odvjetnik Pacheco Vinkoviæ naglašava da slovensko ministarstvo pravosuđa učestalo pokušava javno obznaniti navodne razloge zbog kojih građani ne bi trebali plaæati parkiranje, iako se radi o pitanjima koja se mogu rješavati isključivo pred sudovima. Tako potenciraju i potiču daljnje neplaæanje, a utječu jedino na to da æe dužnici u konačnici snositi i sve dodatne sudske troškove prisilne naplate.

http://www.jutarnji.hr/vijesti...a-u-rh/4519262/
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
10-15 let nazaj so jokali da ni gostov in so biuli vsakega slovenca veseli, sedaj smo jim odveč tako da nevem kaj rinete dol.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.617
203
63
Kranj
jaz tudi ne vem čemu res....pejte na našo obalo malo dvignit gospodarstvo.