Popravilo pokanih sten

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Pozdravljeni!
V gradbeništvu nisem doma in res nimam pojma kako se lotiti stvar. Namreč kupil sem stanovanje, ki je bilo pred 5 leti komplet obnovljeno, z namenom čimanj razbijanja itd.
Skratka, ker bom celotno stanovanje prepleskal, me zanima s čim popraviti razpoke na stenah? Razpoke niso velike, nekje jih bo pokrila kar barva v 80% verjetno, ampak kaj pa tam kjer so večje, s čim se to sanira? Govorim o "površinskih" razpokah. Recimo da bi stvar prej malo "popravil", pa pustil da se posuši in nato prebarval.
Primer pokanja barve in odstop barve je med oknom in steno. Mislim sem odvečno barvo odstraniti in potem z nečim malo "sanirati" in nato prefarbati?
Potem luknje v steni od raznih slik in podobno? Vem da je vprašanje neumno, ampak stvar nisem še nikoli delal in bi se rad malo sam naučil, da bom znal za drugič
smile-1.gif
Kot sem povedal, nimam dveh levih rok.

Problem je, da je v trgovini toliko raznih "izravnalnih" mas, da sploh ne veš kaj uporabiti itd. Želel bi tudi čimveč mnenj oz. svetovanj od praktičnih ljudi in ne onih iz trgovine, da nebi potem kaj zajebal. Sicer res nimam kaj zajebat ker je itak samo za prefarbat ampak vseeno.
Mislim da bom v naslednjih parih tednih kar aktiven na forumu, saj bom imel verjetno kar nekaj vprašanj, ampak začnimo z zgornjimi?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Več boš spraševal, prej boš zahebal kaj
evil.gif

Najbolje bo, da pokličeš pleskarja in ti bo vse poravnal in prebarval.
Citat:
Želel bi tudi čimveč mnenj oz. svetovanj od praktičnih ljudi in ne onih iz trgovine,
in ti na alter naletiš
uf-1.gif
Pa ne od vseh... samo , kako boš pa vedu, komu verjet in kdo "naklada"
LP
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.690
8.981
113
Sam za te zadeve uporabljam knauf fugirno maso. Med oknom in steno pa lahko potegneš akrilni silikon.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.562
9.269
113
nekomplicirat

Jubolin, pokitaj, malo pobrusi, barvo prek. Za 5 let bo vredu.

Če bi hotel to v nulo, bi moral stolčt, mreža, zaribat,kit brušenje in cela jeba.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.212
1.835
113
Odvisno kje tiči vzrok pokanja. V kolikor je konstrucijske narave se bo razpoka vrnila ne glede na to kaj narediš.

Kar lahko narediš sam je, da potegneš izravnalno maso in upaš da se razpoke ne pojavijo nazaj. Problem nastane če stene že prvotno niso potregnjene z izravnalno maso, ker bo tisti del vizuelno izstopal in ne bo nikamor zgledalo.

Tako da..tu je več možnih variant.

Če so stene brez izravnalne mase in bi rad pleskal sam (zaradi finance) enostavno prebeli in se ne sekiraj za razpoke.
Če so že potegnjene z izravnalno maso se tisti del potegne še enkrat in prebeli. a se razpoke pojavijo nazaj ali ne bo povedal čas.
Če ni izravnalne mase na stenah jo lahko daš potegnit po sveh...to bo verjetno moral delati drug a bo cena precej višja kot samo beljenje (v lastni ali tuji izvedbi)...
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Da se razumemo; nebom se špilal malarja seveda ne. Stanovanje je v res dobrem stanju, samo sedaj ko je prazno bi ga pač malo poiskusil sam "izpopolniti".
Razpoke so tiste "lasne", ki nastajajo po dolžini, recimo med stikom okno/barva. Vibracije se prenašajo preko konstrukcije pri odpiranju/zapiranju. Ker so okna že bila menjana in so se sedaj že "ulegla", mojster jih je prišel še drugič "nastaviti" in je povedal da je to to. Da stvar nima kam iti. Tako da se načeloma tiste majčkene razpoke nebi več smele pojavlati.
Včesaj sem šele dobil ključ, tako da bom danes poskusil slikati za kašne razpoke gre. Meni je zgledalo bolj kot pokanje "barve" in ne tiste hude razpoke kot si nekateri mislite.

Za luknje od slik so pa v Merkurji tudi meni svetovali kar jubolin pa da naj grem parkrat iz različnih smeri čez luknjico, počakam da se posuši in čez barvo. Govorim za recimo fi 4 luknjo. In takšnih stvari je tudi največ.
Prejšnja lastnica je imela pač ogromno slik po stavanju sedaj, ko jih pa ni več, se pa vidijo luknje. Stena je zdrava in tudi nič ni poškodovano od vrtanja vložkov (ali okrhjeno).

Še enkrat ponavljam, da res nebi kompliciral, ker stvar res ni velika (no vsaj zame ne), ker večino razpok, bi prekrila že samo barva.
Nazadnje je namreč bilo prebeljeno pred 10 leti, pred petimi leti pa samo okoli oknov, ker so bila menjana. Bom poskusil danes slikati, da bo bolj jasno, če bo večina predlogov, da je to bolj za strokovnjaka se bom seveda umaknil.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.412
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Citat:
Uporabnik Abomination1 pravi:
Za luknje od slik so pa v Merkurji tudi meni svetovali kar jubolin pa da naj grem parkrat iz različnih smeri čez luknjico, počakam da se posuši in čez barvo. Govorim za recimo fi 4 luknjo.

Če so konkretne luknje, ti bo jubolin kit tekel ven in boš imel izboklino. Tam zmešaj malo gipsa ali drugo izravnalno maso a.k.a. kemaglet fx itd načmokaj, po potrebi pokitaj z jubolinom in prebarvaj...

Podsvojostreho imaš miljavžen tem na tvoje vprašanje. Veselo branje...
smile-1.gif

http://www.podsvojostreho.net/forum/viewtopic.php?f=36&t=17626

zmaga.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.690
8.981
113
Jubolin ni za luknje flikat. Zraven jubolina na polici ima pa mojster v Merkurju jubov kit za te namene. Sam ne, on priporoča jubolin. Kot sem rekel, gips, ali fugirna masa za knauf, najučinkoviteje, s tem da gips ni tok udoben za delat, ker se hitro trdi, dosti bolje se obnese omenjena knauf masa. Od juba namenski kit tudi ni napačen.

Kar se tiče tistih razpokic med steno in oknom, lahko pustiš, ker bo tam vedno mikrorazpoka, lahko pa vzameš akrilni silikon, potegneš tanek sloj s pištolo, potem fajn z vodo našpricaš in potegneš s prstom. Silikon mora bit obvezno akrilni.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Evo mene. Sem šel še enkrat danes pogledat, šele včeraj sem dobil ključ pa sem bolj na hitro pogledal. No ko sem danes pogledal malo bolj potrobno me je kar zabolelo.
Ko je bilo okno montirano (ne vem še kako) je bilo ali narejeno šlampasto ali pa niso bili ustrezno uporavleni materiali. Okoli okna je med "fasado" in plastiko okna ( tista okrasna plastika), začelo pokati in se lušiti. V kuhinji je celo tako daleč da lahko tisti "omet" z roko kar zdrobim ven. Trenutno je čez kar nek "trak" ki vse skupaj drži kao "skupaj", da se ne lušči.
Kaj svetujete? Poleg tega da pokličem strkovnjaka, pa da me ne nategne
smile-1.gif




 
22. jul 2007
12.859
1.333
113
123
Ti potrebuješ za to sanacijo TOLE + kemaglet ali kako se že reče.
So bili pa šalabajzerji na delu, da na takšen način sanirajo
tongue-1.gif
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Potem samo postrgam okoli in okoli okna kolikor bo pač tega šlo ven/dol, potem pa zafilam z tisto mavčno izravnalno maso. počakam da se posuši, prebarvam in ko se barva posuši nalimam okrasne letvice?.
Bi moral pred barvanjem uporabiti še emuzijo?

Me je pa vedno zanimalo s čim se zafilajo tile kanali med oknom in steno, doma se nisem toliko zanimal, sedaj ko sem na svojem, pa počasi dobivam malo zanimanja. S čim se ponavadi to zafila? Ko smo iskali stanovanje, je bila spodaj tudi takšna zelo široka letvica in ko sem jo vzel dol, je bila pod oknom skoraj luknja? Podobno kot bi bilo pri meni, ampak pri meni je šele začetek in je bilo vsaj "zafilano".
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.212
1.835
113
evil.gif


To je samo porezana purpena ter prebeljena...seveda je popokalo.


Kot rečeno...nabavi okrasne letvice in polepi (pri prvi sliki verjetno ne bo šlo drugače).

druga opcija je obdelava špalete (odvisno od debeline..ali z lepljenjem gips plat, ali s stirodurjem + čez mrežica in fasadno lepilo)...a tu bipo vsej verjetnosti rabil menjat tudiokenske police (notranje) da bi kam zgledalo.

Sicer ne vidimo slike zunanje straniokna..a takole na prvo žogo bi rekel, da je okna menjal šalabajzar (vsaj po točnosti izmer
grims-1.gif
).
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Citat:
Uporabnik Abomination1 pravi:
Da se razumemo; nebom se špilal malarja seveda ne. Stanovanje je v res dobrem stanju, samo sedaj ko je prazno bi ga pač malo poiskusil sam "izpopolniti".

Glede na slike je to daleč od res dobrega stanja. Stene so potrebne brušenja, kitanja in beljenja.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Tako. Stene cele pokitaj, pobrusi, prebeli. Kolk vidim, imaš grobi omet, zato bi bilo najboljše, da daš nekemu mojstru narediti.
Ja, tisti, ki je pa okna meril in vstavljal, si pa težko da naziv "maister".
Zadeva ni niti tako dramatična. Vse se da narediti oz. popraviti.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Sem dobil par nasvetov. Nekdo mi je priporočil Fugenfiller ali nekaj takega in čez mrežico. Seveda prej potrebno ostraniti vso nesnago okoli. Drug nasvet pa je bil da naj zafilam z nekim akrilom v tubi, se stisne notri, počakaš da se posuši in lahko direktno preko barvaš.

Drugač pa imam sedaj problem pri drugem oknu, ki se okoli špalet ne luši, je pa spodaj desno ob oknu bila stena malo "napihnjena". Na udarec je delovala "prazno" in ni imela tisti "polni" zvok, pa sem utrgal dol z lahkoto.



Rana je velika cca. 10cm po dolžini in globoka max 3cm. Zgedala tako, kot da je vmes tisti grobi omet odstopil. Verjetno zaradi vlage. Kaj je sedaj bolje narediti v mojem primeru. Na grobo zametati, pa potem na fino pokitati, pobrustiti in pobeliti?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.520
59
48
Kranj
najprej odstrani še tisto na desni ki odstopa in spraskaj vse iz luknje kar se ne drži dobro. Malo namoči ter zameči z grobo malto. Če boš lepo zagladil greš potem čez samo še s kitom in tako naprej kot si opisal.
Drugače je pa fugenfiller dober za večje razpoke in mrežico čez. Akril je pa bolj za manjše razpoke. Recimo med oknom in zidom do ene 3mm.