Mater si trd kot asfalt. Jaz trdim samo, da je med učitelji na osnovnih stopnjah velika večina žensk in to zato, ker je to slabo plačan poklic. In ne vem, kje si pobral, da trdim, da ima učitelj višjo plačo kot učiteljica.Po tvoji trditvi so moški in ženske ucitelji
razlicno plačani. Ali trdis da moški učitelj začne v višjem plačilnem razredu kot ženske? Oziroma
Ker je to slabo plačan poklic, ima tako zaposlitev veliko žensk? Ti to resno? A po tvoje ženske trzajo na nizke plače ali kaj?Jaz trdim samo, da je med učitelji na osnovnih stopnjah velika večina žensk in to zato, ker je to slabo plačan poklic.
Morda ti bo znal tale bolje razložiti stvari, ki so zame same po sebi umevne:Ker je to slabo plačan poklic, ima tako zaposlitev veliko žensk? Ti to resno? A po tvoje ženske trzajo na nizke plače ali kaj?
Dr. Aleksander Zadel, Inštitut za osebni razvoj
»Na prvi pogled se zdi, da so nekateri poklici feminizirani zaradi narave samega dela. Marsikoga bi težko prepričali, da temu ni tako. Večina ljudi, tudi kadrovskih delavcev, meni, da imamo v vrtcih pretežno vzgojiteljice (ne vzgojiteljev) in v bolnicah medicinske sestre (ne medicinskih tehnikov) zato, ker je narava dela taka, da se pri teh delih ženske bolje znajdejo od moških. Sam sem prepričan, da poteka selekcija glede feminizacije poklicev na drug način. Večina poklicev, ki niso uravnoteženi po spolu, skriva v ozadju preprosto računico. Bolje kot je nek poklic plačan in boljša kot je njegova statusna pozicija, bolj v njem prevladujejo moški. S tem v zvezi je zelo zanimivo opazovati zdravniški poklic. Dokler je ta veljal za izredno dobro plačanega in dokler je bilo biti zdravnik močan statusni simbol, so v njem prevladovali moški. Bolj kot se izgubljata omenjeni karakteristiki, večje je ravnovesje med spoloma. Če se bo trend nadaljeval, bomo čez leta lahko rekli, da se je poklic zdravnika feminiziral. Odveč je poudariti, da se bo trend obrnil, če se bosta spremenila plačna politika in status tega poklica. Podobno si lahko razložite, zakaj na menedžerskih pozicijah prevladujejo moški in se vprašate, kako to, da v vrhu modne industrije prevladujejo moški, medtem ko je večina šivilj žensk.«
Ah, Aleksander, ga bom ob priliki, ko bova urejala zavarovanja, res malo povprašal kako in kaj, je z njim prav prijetno klepetati.Morda ti bo znal tale bolje razložiti stvari, ki so zame same po sebi umevne:
In v čem se ti dve izjavi razlikujeta? Boljši ugled, višja plača ---->moški, manjši ugled, nižja plača---> ženske. Sicer sem jaz omenjal samo plačo, je pa seveda važen tudi ugled poklica.Ah, Aleksander, ga bom ob priliki, ko bova urejala uzavarovanja, res malo povprašal kako in kaj, je z njim prav prijetno klepetati.
Drugače pa ne, on ne trdi tega kar si ti napisal ---> če je nek poklic bolje plačan ter z večjim statusnim položajem in v njem prevladujejo moški kot navaja Aleksander ("Bolje kot je nek poklic plačan in boljša kot je njegova statusna pozicija, bolj v njem prevladujejo moški)" to potem še ne pomeni kar avtomatsko, da pa ženske prevladujejo v manj plačanih poklicih zato, ker so ti manj plačani kar si pa ti izjavil ("jaz trdim samo, da je med učitelji na osnovnih stopnjah velika večina žensk in to zato, ker je to slabo plačan poklic). Naj povem še drugače - moški lahko oz. dejansko trzajo na bolje plačane poklice ampak na podlagi tega ne moreš sklepati/reči, da pa ženske trzajo na manj plačane in se zaposlijo v manj plačanem poklicu zato, ker je ta manj plačan. In točno to trdiš ti.
Razlikujeta se v temu, da je nekako logično, da se stremi k višji plači in boljšemu statusnemu položaju medtem ko pa za obratno res ne moremo trditi. Razen, če si bizi.In v čem se ti dve izjavi razlikujeta? Boljši ugled, višja plača ---->moški, manjši ugled, nižja plača---> ženske. Sicer sem jaz omenjal samo plačo, je pa seveda važen tudi ugled poklica.
Pojav je, analize ni
Številke nesporno kažejo, da feminizacija poklicev v pravosodju obstaja. Predsednica slovenskega sodniškega društva in obenem predsednica okrožnega sodišča v Kranju Janja Roblek je nanizala nekaj okoliščin, ki na to vplivajo: »Eden od razlogov za take podatke je lahko zahtevnost študija, pri katerem so dekleta marljivejša in vztrajnejša. Poklic sodnika pa ni samo poklic, je način življenja s precej omejitvami. Službenih avtov, računalnikov in telefonov ni in prav take ugodnosti navadno pritegnejo bolj moške kot ženske. Zahtevno delo ni ustrezno cenjeno in zato verjetno zlasti moški boljši zaslužek najdejo drugod, kar pa seveda ni pravilo.«
Tudi na ministrstvo za pravosodje smo povprašali za oceno tega pojava in odgovorili so nam, da se podobno dogaja v tujini. »Smo država, kjer se pravo in njegove vrednote šele gradijo. Ugled sodniškega poklica je v percepciji slovenskega naroda še precej v povojih in k temu prispeva tudi javno mnenje.«
Pravilno razmišljaš, zato pa so moški razgrabili gradbeništvo, metalurgijo, rudarstvo, ladjedelništvo, cestarstvo, in še kako delo.Mater si trd kot asfalt. Jaz trdim samo, da je med učitelji na osnovnih stopnjah velika večina žensk in to zato, ker je to slabo plačan poklic. In ne vem, kje si pobral, da trdim, da ima učitelj višjo plačo kot učiteljica.
Model, ravnokar si mi potrdil. Pojav je, analize ni.Tukaj menijo drugače:
Sodstvo, razen pri vrhu, je v ženskih rokah
Od 905 ljudi, ki na slovenskih sodiščih delijo pravico, je skoraj štiri petine žensk. Na okrožnih sodiščih v Krškem in Slovenj Gradcu je le po en sodnik, na sedemnajstih okrajnih pa nobenega.www.dnevnik.si