napajalnik od računalnika kot univerzalni usmernik

hermann

Guru
19. mar 2014
9.255
5.820
113
Prišel sem na idejo, da bi iz starega napajalnika naredil usmernik, ker kar naprej rabim kaj za preizkušat. Ok, darovalca sem našel takoj (prastara pokvarjena hpjeva kišta, ki že leta leži pod mizo na šihtu). Napajalnik sem priklopil in prižgal s sponko in se lepo prižge. Problem mi delajo izmerjene napetosti, še posebej 12v, ki jo namerim samo 10v. A je možno, da ima napajalec težave, ker ni obremenjen, ali pa je preprosto fuč?

In še eno vprašanje: a ni bilo včasih za atx napajalec prižgat dovolj, da se je samo za hip staknilo pina 15 in 16 in je ostal prižgan? Pri temu moram ves čas pustit sklenjeno, poleg tega so nekatere barve in pini pobrkani. Očitno je hp malo poseben, pa jaz sem tudi že malo iz vaje
smile-1.gif


lp
 

PPG78

Pripravnik
29. nov 2009
96
0
6
Povratna vezava je pri ATX napajalnikih narejena iz 5V linije tako da je napajalnik malo predelati da daje stabilnih 12V.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
zelena je ponavadi na črno. Breme pa 20 ohm 5w upor samo če se ugaša ko stakneš one dve drugače ni treba. fajn je vzet nek novejši, ki ima na izhodu regulacijo, pazi ko priklapljaš izdode uporabi vse žice ne sam po eno ampak vse rumene 12V stakni skupaj prav tako rdeče 5v in oranžne.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.255
5.820
113
tnx, sem vmes že pogooglal pa si malo razjasnil vseskupaj

v planu imam nekaj podobnega. za breme bo 10 omov 20w upor, med -12 in +12v pa bom dal regulator. za silo bo moralo bit ok.
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.353
1.733
113
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
Prišel sem na idejo, da bi iz starega napajalnika naredil usmernik, ker kar naprej rabim kaj za preizkušat. Ok, darovalca sem našel takoj (prastara pokvarjena hpjeva kišta, ki že leta leži pod mizo na šihtu). Napajalnik sem priklopil in prižgal s sponko in se lepo prižge. Problem mi delajo izmerjene napetosti, še posebej 12v, ki jo namerim samo 10v. A je možno, da ima napajalec težave, ker ni obremenjen, ali pa je preprosto fuč?

In še eno vprašanje: a ni bilo včasih za atx napajalec prižgat dovolj, da se je samo za hip staknilo pina 15 in 16 in je ostal prižgan? Pri temu moram ves čas pustit sklenjeno, poleg tega so nekatere barve in pini pobrkani. Očitno je hp malo poseben, pa jaz sem tudi že malo iz vaje
smile-1.gif


lp

Pa se res hočeš jebat s tem. S kitajske lahko naročiš neslišni adapterček poljubnih karakteristik za nekaj dolarjev.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.255
5.820
113
seveda se mi da jebat s tem, ker gre za hobi. sploh pa je "laboratorijski usmernik" malo bolj splošno uporabna zadeva kot je adapter.

imam drugače cel kup poceni kitajskih adapterjev
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
amaterji
smile-1.gif

pozabite na žarnice in upore.

tole je edina prava rešitev, za stabilno nastavljivo napetost z zaščito.
http://boginjr.com/electronics/lv/atx-mod/

uporabljam za modelarske polnilce. enega na 14v do 15A enega pa na 12v do max 20A obadva LCpower. S tem, da ima en čip omenjen v članku, drugi pa nekega "kompatibilnega" in sem mogo uporabit verzijo predelave brez vgrajene zaščite. Torej je na liniji dodana varovalka 5A manj kot je deklariran napajalnik na tisti liniji.
 
Nazadnje urejeno:

hermann

Guru
19. mar 2014
9.255
5.820
113
Citat:
Uporabnik Frenckie pravi:
@hermann še eno dobro navodilo za predelavo:
http://reber.si/nasveti_in_ideje/napajalnik_12V_iz_racunalniskega/index.htm

dobro branje, mi je malo razjasnilo situacijo

Citat:

Še replika na ''med -12 in +12v pa bom dal regulator''.
Dvomim, če bo šlo tako. Priključek -12V ima samo nekaj 10mA, +12V pa od 18A dalje - odvisno od moči napajalnika.
Uporabljam tudi sam tak predelan napajalnik.

jop, tudi jaz gruntam, da sem preveč optimističen s to idejo. sicer bom zadovoljen, če dobim približno stabilnih 12v, pa potem reguliram 1-9v...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
glej ne odkrivaj tople vode na polovičnih rešitvah. naredi to kaj sem dal link.