Mitsubishi Zubadan Ecodan

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
Evo, da malce obudim temo.

Zanima me, kolikšno porabo elektrike imate na račun TČ?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
Altherma LT

oktober cca230kWh
november cca 560 kWh

vse to brez fasade in zraven je tudi gretje sanitarne vode (400 litrov). . ogreva se cca150 m2, temperatura v stanovanju niha med 21,5 in 22,5. Tu noter se gibljemo. Vodo v talno šiba zdaj (te dni ko je zunaj med 0 in 2 stopinji) med 29 in 31 stopinjami.

zadnje dni v novembru smo hišo oblekli z 18cm grafitnega... pa da vidimo zdaj.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.369
5.405
113
Kako to? A ni bil ogledan mercedes ala štibl? Namenska torej, ne izpeljanka klime? Ne me silit, da grem tvoj post iskat, sem si pa zapomnila visokoleteco aroganco vedno prisotno na začetku gradnje...
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
No pustmo sedaj to
smile-1.gif

Mene samo zanima, kolikšno porabo energijo imate lestniki TČ, da imam neko sliko.
Sej ni mus,da je ecodan, lahko je tudi kaka druga firma.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.369
5.405
113
Ves kaj, boš mogu pa mal več napisat. A ti prištejem SV zraven ali ne? Ali ti povem po kvadratu ali za celi bajto pa bilo kaka je? a je kaj važno a je izolirana ali ne? kaj važno a imam notri 20 ali 23 stopinj. Pa iz kje sem, da nisem slučajno s Portoroža. Ne moreš to tuko. Sej olja tudi bajte porabijo od jurja do 4.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
lol si ti tečna. Ja bila sta ogledana dva visoko cenovna, tudi sredstva so bila, sem bil že pred avansom, pa so me kolegl prepričali da naj ne serjem z dragimi napravami. in potem je bila razlika vseeno prevelika, da bi se šel nemca ali šveda. Po prvih izračunih so bili premium toplotne cca 2 do 3 kilo dražje..no potem je pa realnost pokazala. da je ran 2x cene ali celo več. Sem raje tistih 6 jurjev drugam vrgel. Še pa vedno trdim ja tista dražja boljša, ni kaj, In bi mel tisto. Tu smo pač racionalizirali. Žal mi ni,zdaj dela dovolj dobro.
tak je epilog.

Človeku ki je pa vprašal kolt ti kaj porabi, se pa da enostavno napisat, tako kot sem jaz. Brez pretirane drame.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.811
113
Citat:
Uporabnik disc pravi:
No pustmo sedaj to
smile-1.gif

Mene samo zanima, kolikšno porabo energijo imate lestniki TČ, da imam neko sliko.
Sej ni mus,da je ecodan, lahko je tudi kaka druga firma.

In Jabe kar point..če nič ne napišeš svojih podatkov ne pričakuj korektnega odgovora oz. si z njimi ne boš mogle pomagat, ker ne boš znal primerjat (razen če pričakuješ da se bojo drugi pošteno potrduili če se že tebi ne da?
grims-1.gif
)

Kot bi vprašal kako imate kaj porabo lastniki avtomobilov...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.369
5.405
113
da se, pomagalo mu ne bo nič.
povprečna T v novembru 4 stopinje. notranja 23. poraba za ogrevanje objekta 1,11kWh/m2 bruto površine. poraba za SV 34,64kWh/osebo. evo na dve decimalki natančno.

če si bo na podlagi takih podatkov (pa so tile podani dokaj relevantni) ustvarjal sliko, zna biti razočaran ali pa vzhičen. ena mala verjetnost pa je, da bo imel enako. kar je njemu važno je samo, koliko je njegova hiša potratna, tam kjer je z želeno notranjo T. če temu rečeš drama, pa naj bo.
 
Nazadnje urejeno:

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
Zadeva je taka, Vrhnika, dobrih 100 kvadratov,STV in radiatorsko ogrevanje, 5 članska družina. Srednje izolirana hiša. Pokurilo mu je par dni nazaj 50kwh/dan. Sedaj pa ugotavljamo, zakaj takšna poraba??
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
radiatorsko je že en od zadev da j višje, pa sanitarne precej več pokurite kot recimo mi, ki smo 3je. itd. pasrednje izolirana hiša, tudi ni recept za nizko porabo. Plus še kup detajlov, če ti kje piha noter ali ve in ti ohlaja hišo.Pa odvisno na kolk se grejete. Imho, vse nad 23 stopinj je povsem potrata in nezdravo gretje.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.213
5.595
113
Kaj je srednje izolirana hiša (hidro, fasada, streha) ? Kolikšne so izgube na m^2 ?
Stanje stavbnega pohištva ?
Zubadan koliko kW ? Katero krivuljo ogrevanja imaš v uporabi ?
Kolikokrat zračite, imate okna na kip ?
Na koliko greješ sanitarno vodo ?
Imaš radiatorje odprte na full in optimizirano temperaturo dvižnega voda (ne previsoko in ne prenizko) ? So dovolj veliki/predimenzionirani (še bolje) ?
Tč dela 24/7 v istem režimu ?


Lastniki TČ zrak-voda-poraba el.
http://www.podsvojostreho.net/forum/viewtopic.php?f=7&t=18576

TČ Zubadan + Ecodan
http://www.podsvojostreho.net/forum/viewtopic.php?f=7&t=30688
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.213
5.595
113
Koliko je bila povprečna dnevna poraba, gledano za celotni pretekli mesec ?
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
Moja izkušnja:
Zubadan v kombinaciji z orco.
80 m2 gretja, starejša hiša, radiatorsko in talno gretje. Okna novejša, izolacije zgoraj zunaj ni. Spodaj pod talnim majhna.
temperatura gretja 21-23, ponoči 19. V 10 dneh poraba 350 kWh.
Ja je kar nekaj. Če komu kaj pomaga.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
ksz

Te toplotne črpalke so podobno kot lastniki avtomobilov za 80kEUR, ki jih imajo vsak mesec na izrednem servisu, obenem pa govorijo, da se nikoli ne kvarijo in da imajo samo redne servise 1x na leto za 120EUR.
90% ljudi, ki govori, da toplotna v hladnih mesecih porabi 50eur/mesec za celotno hišo, ponavadi pa "pozabijo" še kakšna dejstva naštet.
In to so, da imajo v vseh prostorih 18stopinj, razen v dnevni in kuhinji, kjer imajo kamin in se familija cel dan noter greje. Za spat pa itak ni panike, če je 18. Na ta način je še 50eur na mesec preveč.

Toplotna očitno ni za vsako hišo. Potrebno je imet izredno dobro izolirano, po vsej verjetnosti še na precej sončni lokaciji. Pa talno gretje po možnosti. Pač v idealnih pogojih seveda zelo malo pokuri. Ampak po drugi strani bi tudi drugi viri ogrevanja v takih situacijah prekleto malo pokurili. Je pa res komot, to pa.

Skratka vsakemu svoje. Pač kar komu paše, naj ima. Samo malo bolj realno bi blo potrebno povedat. Kupil sem avto za 80k, pa bom popiz...., sem vsak mesec na servisu. Ampak mi je kul. Ali kupil sem toplotno za 8k, bajta slabo izolirana, sem mislil, da bom prišparal na gretju, pa imam za 30% večje stroške kot prej s plinom npr. Za popiz..... Tako nekako.
d055.gif
 

sgh

Fizikalc
19. feb 2014
2.644
0
36
Vprašljive so te investicije v TČ ali kak drug sistem,ker v primerjavi z kurilnim oljem porabe pod 2000 litrov in še ob predpostavki,da dobiš na bolhi za 300 evrov komplet dobro namensko peč z gorilcem ??

Dejmo malo računice.... 2000 litrov olja je 1900 eur poraba TČ preračunano v eur je 1000 eur manj na leto.
Torej investicija se odplača po 10 letih in vprašljivo je ali bo ta TČ delovala brezhibno in brez dodatnih stroškov za popravilo??
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Sem v eni drugi temi spraševal o smiselnosti TČ kot zamenjava z KO ob predpostavki, da ohranim obstoječe radiatorje, ker ne mislim po celi bajti delat talnega, niti mi talno ne odgovarja. Pa se mi sploh ne gre za prihranek, bolj za izogib dimnikarjem in da bi prihranil nekaj prostora v zdajšnji kurilnici, ki bi jo nato lahko spremenil (vsaj delno) v shrambo...

Moral bi it potem na VT verzijo (ker nebi menjaval radiatorjev), katera že samo na stand-by porabi 200W, prihranek prostora tudi ni ne vem kakšen (vsekakor bi odpadla shramba), udobje je (vsaj zame) nižje kot na fosilnih gorivih in če hočeš imet ponoči nižjo temperaturo kot čez dan - pozabi, brez kakšnih drugih pametnih posegov (mešalni ventili z regulatorji pretoka). To je mene vsaj zaenkrat odvrnilo od TČ in seveda to, da prihranka napram KO praktično ni. Za našo hišo (250m2) porabimo letno med 2000 - 2500l KO (2 gospodinjstvi, 6 ljudi, vključno z sanitarno vodo), izračun Daikina Altherma HT pa je bil pri enakem režimu okorog 1600€ na leto. Pa nekje sem zasledil, da v to ceno ni upoštevana poraba elektrike v stand-by. To je cca. 140kWh dodatno na mesec.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
Še nekaj podrobnosti:
V kolikor obratuje zraven peč na drva, zagotavlja dovolj vroče vode, TČ rabi 185 W, ko je temp. stabilna še vedno 45 W.
Še ena podrobnost, ko bo "prava" zima, ima TČ el. grelce, v mojem primeru 12 kW. Sam jih imam izključene. Pozimi bo več časa obratoval peč na drva.
TČ za starejšo hišo na radiatorje, ni dovolj, vsaj kakšna manjše moči.
Popolna avtomatika je lahko v takšnem primeru samo plin, olje, peleti, ali zeeeeloo vekika TČ.
Ja ekonomika je včasih pomebna stvar!
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.369
5.405
113
Vsak naj zase zracuna. Osnovne matematične funkcije ne bi smele biti problem.
 

sgh

Fizikalc
19. feb 2014
2.644
0
36
Ja zelo pomembno je kako potratno imaš hišo,bolj ko je potratna bolj primerna so drva z nekoliko manj udobja zaradi kurjenja.Tudi peč na podpih pride hitro okoli 7 tisoč ojrov.Vendar je za povprečne slovenske domove še najcenejše.Spet drugi,ki nimajo prostora in hočejo udobje je TČ ok zadeva.Ampak treba je investirat nekaj potem imaš vsaj malo bolj ekološko čisto,ker poglejte v teh dneh zvečer kako onesnažen je zrak!? Pa to ni za verjet,kako nam zasvinjajo z navadnimi pečmi na drva!!