Kateri WiFi router

nokia456

Pripravnik
17. feb 2010
42
0
6
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Citat:
Uporabnik nokia456 pravi:
Sem zmanjšal čas veljavnosti IP naslova. Sicer to ni problem, ker je omrežje ločeno - dvomim, da bi kdo čepel tri dni v dosegu ruterja.
bonk.gif

Ne razumeš problema. Ni poanta da 3 dni čepiš tam. Poanta je da ko se en klient poveže na AP, se mu dodeli IP in ta IP se za njega rezervira do 3 dni. Tudi če je bil na router povezan samo 1 min. In ko se ti v enem dnevu obrne par 100 clientov se ti /24 IP pool hitro izprazni in novi klienti več ne dobijo IPja, ker so vsi že rezervirani za zelo dolg čas.

Hvala za poduk. Čas sem že zmanjšal.
Sicer to ni zelo problematično - vseeno ne živim v centru.

Mimo hiše pa včasih hodijo tujci - zakaj ne bi zgolj omejil hitrosti in jim odprl omrežje? Tudi sam sem včasih velikokrat uporabil druge WIFI-je.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Pa izbriši port wlan2 v Bridge - Ports, ker boš dobival IPje od ne-gost DHCPja.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik nokia456 pravi:
Mimo hiše pa včasih hodijo tujci - zakaj ne bi zgolj omejil hitrosti in jim odprl omrežje? Tudi sam sem včasih velikokrat uporabil druge WIFI-je.

To pa je tvoja odločitev. Meni ne bi bilo všeč da lahko vsak pride v moje omrežje in potencialno dela tudi zlonamerne zadeve.
Tudi v kakšni gostilni ne bi imel WIFI kar brez zaščite, ampak bi imel geslo nekje na vidnem mestu napisano. Že zaradi tega, da po zraku ne leti nešifriran promet.

Pa seveda bi imel tudi cron job, ki bi ob času zaprtja morebitne gostilne (ali karkoli že pač imaš) izklopil guest wifi. Zjutraj pa ga seveda spet nazaj vklopil.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Če vskočim v temo.

V majhni firmi se selimo in moram vzpostavit mrežo. Dobimo optiko 10/10, sedaj pa iščem predlog glede opreme. Ker imamo dovolj 8 LAN portov, sem razmišljal o WiFi routerju z 8 porti. Ker že dolgo nisem več v teh vodah, bi bil vesel nasveta, kaj bi bil pameten nakup. Cenovno ciljam na 200€, če je razlog, lahko tudi več.
Če za to obstaja razlog, se lahko nabavi tudi ločeno switch in router.

Hvala za predloge.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Hvala.

Modem oz stikalo, kakor ga poimenujejo na Telekomu, ostane, ker imamo en izhod za internet, enega za telefon pa še ena zadeva, ki se jo trenutno ne spomnim.

Vsaj tako me je prepričeval mož iz telekoma. Prvotno sem tudi sam razmišljal v to smer, da se optični kabel direktno vklopi v napravo.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.255
5.820
113
kako naj zmanjšam oddajno moč na mikrotiku?

sem probal vse na temo, pa ne jebe 5%...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Na navadnih switchih (layer-2) je načeloma nameščen SwOS. Na layer-3 switchih pa je očitno že Router OS.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.255
5.820
113
Citat:
Uporabnik mckmck pravi:
Vsi imajo podobno Router OS pač.
Glede zmanjšanja moči greš pod Wireles, klikneš spodi wifi povezavo in maš potem antena gain za nastaviti:
http://cybronix.net/antennagain.jpg

Mislim, pa da ni pri vseh te možnosti, nisem siguren!

Saj sem tepec. Točno to sem nastavljal, pa ne da bi šel potem ročno naokrog preverit kako je s signalom
bonk.gif
Če meriš 2m stran od ruterja pač težko opaziš zmanjšanje signala...
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Ja, ko sem malo razmislil, sem hitro prišel čez 8 portov.
Trenutno jih rabimo 6, ampak potem pa lahko pride še kakšna dodatna WiFi točka, kakšne IP kamere, prisotnost, mogoče kakšen dodaten server in smo krepko čez 8 portov. Bom kar tega s 24 porti vzel.
 

jab1

Pripravnik
17. feb 2014
242
0
16
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Po specifikaciji je sicer Layer-3 switch, ampak je pa gor Router OS. Sklepam da je potem enako kot prej linkane naprave.
Layer-3 switch==ruter

Citat iz opisa:

"but if you want, ports can be removed from the switch configuration, and used for routing purposes"
"this means you can have an AP, a router with any number of ports (and so on...)"
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik jab1 pravi:
Layer-3 switch==ruter

Layer-3 switch je še vedno switch. Ima le preproste ACLje in inter-VLAN routing, za kar potrebuješ logiko na layerju 3. Ne zna pa povezovati različnih omrežij niti ne pozna routing protokolov.

Dotični switch pa je router zato, ker so ga pač tako naredili. V opisu lepo piše, da je v osnovi switch, ampak lahko poljubne porte assignaš za routing namene. Torej je neke vrste hibrid. "Navadni" layer-3 switchi tega nimajo.
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Naj še to povem, da so Mikrotik zasnovani tako, da se večino stvari naredi preko ukazne vrstice! Imajo zelo dober Wiki glede tega. Torej vse se ne da preko klikanja narediti kot pri nekaterih drugih usmerjevalnikih.