Katera klimatska naprava

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
990
113
Celje
Obišči stran
Že nekaj let imam klimo Mitsubishi, pa je treba ne nekaj let se znebiti nekega smrada. Vem, da pred leti so prišli iz servisa pa je nekaj posprical in po kakšnem dnevu je še bil vonj po spreju, ko je klima pihala, ko je vonj po kemiji odšel, potem je bilo pa spet mir za nekaj let.
Igi in ostali, kje bi dobil ta sprej in kam ga je treba naspricat, po satovju ali kje drugje kjer je kakšna onesnažena vlaga v klimi?
Sprej dobis v klima trgovinah ala MGK, Empor in podobno.

ampak na klimi stari vec kot 5 let bo treba kaksno generalno ciscenje. sprej bo samo zakril smrad. Svinjarija ostane.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
bi rad videl to meritev plina ;). Oziroma bi ti jo odsvetoval v naprej :)
Kaj vem. Zunaj je našraufal nek inštrument s kazalcem in ugotovil, da je s plinom vse v redu. Drugače je pa odstranil in očistil vso plastiko, zamenjal filtre iz filca in vse prešprical s sprejem. Drugače pa po vsaki sezoni sam očistim in operem filtre, letvic pa ne upam sam razdirati. Filtri nikoli niso kaj prida zaprašeni ali umazani.
 
Kaj vem. Zunaj je našraufal nek inštrument s kazalcem in ugotovil, da je s plinom vse v redu. Drugače je pa odstranil in očistil vso plastiko, zamenjal filtre iz filca in vse prešprical s sprejem. Drugače pa po vsaki sezoni sam očistim in operem filtre, letvic pa ne upam sam razdirati. Filtri nikoli niso kaj prida zaprašeni ali umazani.

dej reči a je ta instrument povedal al je plin za janšo al kontra.....
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
990
113
Celje
Obišči stran
Kaj vem. Zunaj je našraufal nek inštrument s kazalcem in ugotovil, da je s plinom vse v redu.
Ce bi zelel izmeriti kolicino plina, bi ga moral izcrpati in stehtati. Z manometri pa vidis “nic” sploh pri inverter klimah.

bolj problematicnonoa je, da pri vsakem taksnem posegu izpustis nekaj plina iz sistema alj pa spravis zrak v sistem.
zato tega res ne pocnes.
drži se pravila “don't fix it if it ain't broke”.

ciscenje pa ja absolutno. Po 5 letih poglej predvsem ventilator notranje enote. Bos presenecen, ce klima malce vec deluje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in trance0

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Kak komentar tukaj na ta test in zmagovalce? https://www.zps.si/test/legacy-pdf/download/51
Verjetno bom letos menjal staro klimo z novo. Pa recimo, da cena ni problem, ker bi rad, da dela dobro, NESLIŠNO in "varčno". Bo pa 99% samo za gretje. Za hlajenje je eno nadstropje višje in je lani ohladila oba nadstropja bp... Sedaj uporabljam kamin na drva. Ogreje še preveč. Samo bi pa radi manj prahu, manj dela in ko nas ni doma, da ne pridemo v mrzlo hišo. Zime so zgleda vse slabše, tako, da bi s klimo držal nekih 21-22st. Za romantiko in tistih par dni minusa, pa na drva...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
990
113
Celje
Obišči stran
Kak komentar tukaj na ta test in zmagovalce? https://www.zps.si/test/legacy-pdf/download/51
Verjetno bom letos menjal staro klimo z novo. Pa recimo, da cena ni problem, ker bi rad, da dela dobro, NESLIŠNO in "varčno". Bo pa 99% samo za gretje. Za hlajenje je eno nadstropje višje in je lani ohladila oba nadstropja bp... Sedaj uporabljam kamin na drva. Ogreje še preveč. Samo bi pa radi manj prahu, manj dela in ko nas ni doma, da ne pridemo v mrzlo hišo. Zime so zgleda vse slabše, tako, da bi s klimo držal nekih 21-22st. Za romantiko in tistih par dni minusa, pa na drva...
Če cena ni bistvenega pomena, potem pojdi višje po lestvici. Kak Mitsubishi serije LN je praktično neslišen.
Če je ideja ogrevati "celo zimo", kar pomeni tudi tistih 10 dni, ko je zunaj pod nulo in po možnosti še sneži, se stegni še do modela z ogrevanim dnom zunanje enote. Brez tega boš imel precej hitro zunaj "ledeno kocko".
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Če cena ni bistvenega pomena, potem pojdi višje po lestvici. Kak Mitsubishi serije LN je praktično neslišen.
Če je ideja ogrevati "celo zimo", kar pomeni tudi tistih 10 dni, ko je zunaj pod nulo in po možnosti še sneži, se stegni še do modela z ogrevanim dnom zunanje enote. Brez tega boš imel precej hitro zunaj "ledeno kocko".
Hvala.
zunanja enota je praktično pod streho, tako, da je sneg ne more pokrit. Ali misliš zrmzovanje vlage oz vode, ki gre po cevki? Če tistih 10dni samo na drva kurim, ni noben problem. oz ob takih dnevih sigurno bom še drva uporabljal. Vse ostale dni pa bi pa klima vzrdževala temp.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
990
113
Celje
Obišči stran
Hvala.
zunanja enota je praktično pod streho, tako, da je sneg ne more pokrit. Ali misliš zrmzovanje vlage oz vode, ki gre po cevki? Če tistih 10dni samo na drva kurim, ni noben problem. oz ob takih dnevih sigurno bom še drva uporabljal. Vse ostale dni pa bi pa klima vzrdževala temp.
Pri gretju se kondenz nabira na zunanji enoti. Če boš ogreval pozimi je bolje ne imeti priklopljeno cevko, ker bo zmrznila in kondenz ne bo odtekal.
V osnovi sem pa imel v mislih nabiranje ledu na dnu zunanje enote. Če imaš nekaj dni zaporedoma pod nulo, se ta ne more odtaliti in ga je vedno več. Posledično se ga v nekaj dneh nabere toliko, da se ustavi ventilator. Pri enotah, ki so narejene namensko za ogrevanje pa je na dnu enote dodaten grelec, ki sproti odtali ta led in ni težav.

Večina pravi "bom tistih nekaj dni kuril", potem pa klic "ej, klima je postala ful glasna in ne greje več..." :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: smrkec in Hanzi

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.162
3.088
113
Zgolj za medmet: ali je grelni kabel na dnu zunanje enote edina razlika med klasično in "nordic" izvedbo?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
990
113
Celje
Obišči stran
Zgolj za medmet: ali je grelni kabel na dnu zunanje enote edina razlika med klasično in "nordic" izvedbo?
Pri cenejših enotah ja.

Nekaj na sredini je dodano še bolj napredno krmiljenje (ekspanzijski ventil, ventilator zunanje enote)

Pri dražjih pa je več sprememb vključno s kompresorjem, ki ob nizkih temperaturah ne izgublja toliko moči. Je že bolj podobno toplotni črpalki za ogrevanje.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.162
3.088
113
Če prevedemo na količino pridobljene uporabne toplote: je primerjava vseh stroškov v življenjski dobi cenene in tiste napredne primerljiva ali se prevesi na stran tiste naprednejše?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
990
113
Celje
Obišči stran
Če prevedemo na količino pridobljene uporabne toplote: je primerjava vseh stroškov v življenjski dobi cenene in tiste napredne primerljiva ali se prevesi na stran tiste naprednejše?
uf, če bi računal samo uporabno toploto bi težko upravičil toliko višjo ceno.

Imam v skladišču najcenejšo xy in deluje. V stanovanju imam pa nekaj iz vrha ponudbe, ki tudi deluje :)
Je pa občutna razlika v prijaznosti do uporabnika (glasnost notranje enote, glasnost zunanje enote, usmerjanje pihanja, regulacija moči pihanja...).

Če pa govorimo o ogrevanju preko cele zime, je pa spet fino, da ni potrebno razmišljati kako se bo obnašala, ko bo zunaj teden dni -5 stopinj.


Pa saj je pri vseh stvareh podobno. Imaš pralni stroj za 250eur in imaš "enak" pralni stroj za 2500eur.
 
Miele za 299€ dokupis 125 mesečno garancijo
kaj pa vem pr miletu se jo po moje skr ne rab..sušilc mi laufa že ene 8 let res konkretno laufa brez da bi serviserja vidu..posesaš filtre i, stankaš vodo in to je to
pralc mam ene 3 leta trkam da bo tko še naprej kot je sedaj

ostale tehnike nimam, mam pa liebherrja (hladilno) po kateri (v nekaterih primerih, v nekaterih seže po drugih manufaktorjih) seže tud mile..no tu velja isto kot zgoraj napisano...ko jih 1x ložiš na mesto so tam dokler ne ribnejo...in ja majo kr življenjsko dobo
 
  • Všeč mi je
Reactions: MieleFan

MieleFan

Fizikalc
7. sep 2014
1.034
78
48
kaj pa vem pr miletu se jo po moje skr ne rab..sušilc mi laufa že ene 8 let res konkretno laufa brez da bi serviserja vidu..posesaš filtre i, stankaš vodo in to je to
pralc mam ene 3 leta trkam da bo tko še naprej kot je sedaj

ostale tehnike nimam, mam pa liebherrja (hladilno) po kateri (v nekaterih primerih, v nekaterih seže po drugih manufaktorjih) seže tud mile..no tu velja isto kot zgoraj napisano...ko jih 1x ložiš na mesto so tam dokler ne ribnejo...in ja majo kr življenjsko dobo
Moj sušilni stoj Miele dopolnil 9 let.Brez ene napake v tem času.Laufa poleti in pozimi.Ker ga nism kupil za dekoracijo,ampak da služi svojemu namenu.Isto ostale aparate Miele.
Pralni stroj 5 let z Twindosom.Brez napak.Avtomatsko doziranje je zakon.Neb nikol več kupu stroja,da moreš sam pralna sredstva dozirat...
Pomivalc tud 5 let brez ene napake.Pomiva vsaki dan...za vikend 2 stroja na dan.
Sesalc cat&dog...dopolnil tud 5 let.Še vedno isto močan,kot prvi dan.Ni zgubil na moči.Še vedno učinkovit na max...To ti pove vse...
Indukcija Miele.Od oktobra lani...deluje vse tako kot mora.Ni važno kam postavim posodo po celi plošči.Top zadeva :zmaga: :zmaga: :zmaga:
Pečica Miele stara 7 let.Peče vrhunsko kot krušna peč...
Vgradna mikrovalovna Miele...Odlično.
Tako...da pr meni še samo Miele...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Glede na nick bi za karkoli drugega pri tebi bili razočarani:cool:. Jaz imam drugačno taktiko: vedno vzamem stroj s 5-letno garancijo, ko pretečejo 4 leta in še malo prodajam (še v garanciji, prodajna cena za kos 150 ali več) in kupim novega s spet 5-letno garancijo. Recimo Hoover pralni in sušilni sta mi delala zdaj en 4,5 let, en pa 5 let, brez okvare. In to taveliki (9 in 8kg), količina pranja je večja kot pri predhodnem sporočilu. Zdaj sem vzel oboje s po 10kg kapacitete, pa bo spet za 5 let mir. Se pa tehnični napredek pozna, tanovi so bolj tihi (aja, pa inverter motor 1600 obratov, pa TČ ipd.). Tako za občutek: pri prodaji obeh dobiš notri 300 EUR, nakup obeh skupaj 799 (vzel v Italiji v neki -42% akciji, garancija je EU, online dobil bp), razlika 500 EUR na 5 let, kar je za 2 stroja s kapaciteto po 10kg in vsemi gadgeti verjetno boljši p/p kot posamezen Miele z 10letno garancijo, po 1.800 za kos. Potem pa ponovim vajo (in ne, ni nobena muka 1x na pet let).
Tako za večino smrtnikov boljša alternativa, se pa zavedam, da je takih kot ti, ki e skeširajo in potem držijo en stroj 15 let, malo, takih kot jaz, ki menjamo "čisto dober stroj" pred iztekom garancije pa le za odtenek več. Večina kupi pa "fura", dokler se ne stegne. Zdaj kaj je optimalno - kakor komu paše, pa kakor je kdo pri financah. Lahko bi tudi fural "dokler ne crkne", ampak tisto je loto - če rata lahko furaš to tudi 10 ali 12 let, če imaš smolo pa si na slabšem kot s prej opisano opcijo menjave pred iztekom garancije. Tako da "if you are feeling lucky" se menja ko crkne (ker ko crkne gre v veliki večini elektornika in je to s posegom 200eur plus), če ne pa moj scenarij ali Mielefan-ov scenarij. Kakor kdo torej, težko reči kaj je bolje, ker imamo vsaj svoj prav.

p.s.: vem da je offtopic mal tole že, tako da se gre vrnit na klimatske - tam tudi jaz ne menjam pred iztekom garancije :). Imam 18 let stare Gorenje ki jih skoraj ne prižigam (poleti skoraj ni potrebe - gorenjska), prehodno obdobje imam TČ pa spet ni potrebe. Mularija na podstrešju ima pa twin split Micki pa ju poleti fura že 6 let (vmes ena okvara main plate zaradi napake na el. omrežju... long story... elektro povrnil strošek brez vprašanj, isto na micka TČ 16kW, ki jo furam 8. leto).