Električno ogrevanje - radiatorji...info

Juvani

Pripravnik
3. jan 2009
46
0
6
Pozdravljeni,

Na novo si bom uredil oz. prenovil stanovanje in naredil ogrevanje z električnimi radiatorji.
Sem že mal iskal in bral na internetu, vendar je še vedno dobro slišati kakšno informacijo s strani poznavalcev in uporabnikov.
Največ se govori na o dveh znamkah radiatorjev, to sta BEHA in GLAMOX.
Sedaj me pa zanimajo kaj izbrati, katere modele, kakšna je poraba, so še kateri boljši, ki sem jih spregledal, kje najceneje do njih,.... pač vse in vse.
smile-1.gif


Še nekaj informacij, ki so lahko v pomoč pri nasvetih:
Dnevna soba: 21,5 m2
Spalnica: 15 m2
Kuhinja: 14,5 m2
kopalnica: 5,5 m2
hodnik: 5 m2

Hvala za pomoč in informacije.

lp
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
za 62m2 nekje srednje izoliran objekt bo nekje 150€ mesečno za eletriko skoraj premalo če misliš se ogrevati z električnimi radiatorji.
dnevna 3kw radiator
spalnica 2kw radiator
kuhinja 2kw radiator
kopalnica 1kw radiator
hodnik 1kw radiator

vse skupaj je 9kw.torej če bodo vsi radiatorji laufali 1 uro bo to 1€ elektrike.
recimo da bodo goreli po 8-12 ur dnevno da bodo ohranjali nekje 23 stopinj v prosotru bo to od 8-12€ elektrike dnevno samo za ogrevanje
torej
nekje med 80 in 120€ na 10 dni brez bojlerja in ostalih porabnikov.pa rečva da sm za 20e preveč napisal za 10 dni porabe da boš malo šparal še vedno pride veliko.sploh glede na to da boš za radiatroje dal več ali isto kot za eno inverter klimo z TČ ki bo porabila 5x manj če boš vzel zadevo z dobrim izkoristkom.druga varijanta je električna centralna ki je tudi bolj ugodna zadeva od telih električni radiatorjev
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
se strinjam.samo je računano na to da ima v vsakem prostoru svoje grelno telo ki je primerno za toliko kvadratov.sej verjetno ne bo v vseh prostorih laufal radijatorje 24ur ne.torej če jih v spalnici pred spanjem in v dnevni ter kuhinji večino časa ter kopalnici potem je to nekje 5kw kar je primerno za tako kvadraturo.
 

Juvani

Pripravnik
3. jan 2009
46
0
6
Ma ja, mislim, saj ne ogrevaš vseh prostorov 24 ur na dan. Poleg tega pa je zima oz. da se greje samo kakih 5 mesecev. torej me povprečno mesečno ne bi smelo priti več kot 100€.
A ni pa koga da bi mi lahk iz izkušenj povedal kolk plačuje in kak se obnese.

lp
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
če si na primorskem potem ja 5 mesecev.če pa ne pa računaj kar 7 mesecev.
sredina oktobra pa do sredine aprila.če so povprečne temperature.jaz sem bil tudi na tem da bi glamox not poknil ker se mi ni dalo zafrkavati z dimnikom in cisterno v kleti.na koncu po računici sem videl da se ne splača.vzel T pa je zadeva rešena.elektrike pa plačujem od 30-50€ mesečno.hec je to da mi bojler požre več štroma kot ogrevanje
bonk.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
967
113
Obišči stran
Sam imam lepo centralno peč magma 6, jo furam na 4kw, za ogrevanje pa skrbijo 4je radiatorji. Stanovanje ogrevam na 22 stopinj, poraba pa je najhujša le ob večjih minusih. Ko je malo pod nulo ali tam okol, je pa poraba dokaj ugodna. Aja, stanovanje ni izolirano, ker gre za staro bajto.

Sam če že, bi se odločil za centralno električno ogrevanje in ne posamezne radiatorje.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Poraba pri el. radiatorju (glede na posamezno znamko) je brez veze računati...vsi imajo dober izkoristek - praktično 100 %.

Le ogrevanje direktno z el. energijo (torej el. radiatorji) je hud draga reč (najdražja možna). Pa še zdaj, ko je govora o progerisvni lestvici pri obračunu el. energuije, zna biti še precej draže kot se človek v štartu nadeja.

Kak bo poraba je težko pisati...zavisi od izolacije objekta, lege stanovanja (koliko zunanjih sten, ali jeprizlično stanovanje, vrhnje (najvišje), ali sonova okna..itd itd.

Osebno bi svetoval da poleg omenjenega načina ogrevanja (če pač za drugega ni interesa oz možnosti) da si omisliš še eno dobro klimo (najboljše ne trgu) da boš vsaj za silo prinesel nekaj cekinov noter na račun (konkretno) manjše porabe.
 

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
Pri nas smo šli letos na električne radiatorje in smo ful zadovoljni. Sicer smo najprej za vse prostore razen za enega nakupili Beha radiatorje, ker imajo 5 let garancije. No, za zadnji prostor sem kasneje dokupil en Atlantis, ki ima sicer garancije leto dni, a za 20 EUR lahko dokupiš še 4 dodatna leta. Je pa boljši, ker ima digitalni termostat in ga lahko poljubno nastavljša za cel teden naprej po urah in temperaturah. Beha ima po drugi strani samo on/off gumb in analogni kolešček za temperature.

Nad porabo sem pa več kot navdušen. Sicer sva v bajti samo dva in se pač ne kuri skoz v vseh prostorih, ampak odkar sem na začetku oktobra nastavil obrok na 100 EUR sva povprečno v treh mesecih porabila točno toliko, oz. dobila še 7 EUR nazaj po poračunu. Je pa vse na elektriko pri nas - tudi bojler, steklokeramika, ... V tistem času bi za 600 EUR (na kolikor trenutno ocenjujem max. porabo el. za ogrevanje) dobil nekje 700 L kurilca če se ne motim, kar za bajto nikakor ne bi blo dovolj. Da o tem, da je zdaj v bajti en plac več, ker ni kurilnice, niti ne govorim.
 

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
Odvisno kaj pomeni 'toplih'. Na 19 sta skoz hodnik in kopalnica (ta se zvečer in zjutraj preklopi na več) naštimana, spalnica se vklopi zvečer, kuhna, dnevna & delovna soba popoldan in se grejejo do večera. Termostati so naštimani tam na 20 - 21. Med vikendi je drugač - včasih vse gori cel dan, včasih pa cel dan nič.

Nimam nobene potrebe ogrevat prostorov, ko jih ne potrebujem, niti nimam potrebe pozimi po bajti hodit v kratkih hlačah. Če se vsaj malo potrudiš se da pri kurjavi ogromno prišparat.
 

Juvani

Pripravnik
3. jan 2009
46
0
6
In kolk kvadratov imaš stanovanje? Kakšne so okne, višina stropov in izolacija?
Pa če te lahko še prosim, če mi poveš katere modele beha imaš v kako velikem prostoru?

Hvala in lp
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Mi smo imeli prej ogrevanje s termo pečmi in vzdrževanje temp. na okoli 18 st. ni velik strošek, če hočeš imeti 22-23st. je pa druga pesem.
 

Juvani

Pripravnik
3. jan 2009
46
0
6
Škoda da mi i+uporabnik Kinimod ni odgovoril na moje vprašanje, bi mi bilo mal bolj jasno.
Načeloma sem še vedno prepričan, da ne bo slaba invensticija nakup električnih radiatorjev.

No zdaj mam pa še eno vprašanje, načeloma sem bil odločen da nabavim BEHA radiatorje, vendar mi je nekdo predlagal ATLAS, da dobim za manjši denar popolnoma enako zadevo, vendar imajo pe ti digitalni timer za lažje nastavitve.
Ma kdo kaj izkušenj? Kaj predlagate? Glede na to, da je pri vseh 100% izkoristek, bistvenih razlih v gretju ne bi smelo biti. Mam prav?
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
751
113
jaz imam 70m2 stanovanje, ki je (zaenkrat še) zelo slabo izolirano. ogrevanje je centralno, na 6 kW peč (2+4 kW), ki mi ogreva tudi bojler. v dnevni sobi mi greje klima, v spalnici imam ogrevano vodno posteljo. radiatorje imam odprte samo v kuhinji, kabinetu in kopalnici. načeloma mi peč laufa na 2kW, edino okoli novega leta, ko je bil tisti mraz, sem moral vklopiti 4kW. trenutno imam mesečni pavšal elektrike ~100 EUR, upam da bo poraba čim bolj padla, ko bo nova fasada.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Citat:
Uporabnik Juvani pravi:

Načeloma sem še vedno prepričan, da ne bo slaba invensticija nakup električnih radiatorjev.

Slabše investicije praktično ni.

Poceni nakup, drago obratovanje.
 

MiranR

Pripravnik
3. sep 2007
223
4
18
Murska Sobota
Moj primer. Imam enosobno stanovanje 30 m2 v bloku. Soba in kuhinja, majhen hodnik in majhna kopalnica. Imam en GLAMOX v sobi in en GLAMOX v kuhinji. Ko sem doma ( popoldan po službi in v soboto in nedeljo) ogrevam na 18 do 20 stopinj, če je res sila tudi na 22 stopinj.

Ko sem odsoten imam termostate nastavljene na 14 stopinj ali pa celo odklopljene. Zame daleč najcenejša in najlepša rešitev. Vse v stanovanju pa je na elektriko: pečica, velik bojler, pralni stroj, računalnik, glasbeni stolp, varčne žarnice in GLAMOXi in plačam 37 EUR na mesec.
 

Juvani

Pripravnik
3. jan 2009
46
0
6
In kako močna imaš radiatorja? Tako me zanima, da vem kakšno moč kupiti za določen prostor.
No znesek se mi ne zdi pretiran in mislim, da manj ne bi plačeval za katerokoli ogrevanje.
 

MiranR

Pripravnik
3. sep 2007
223
4
18
Murska Sobota
Popoldan preverim in ti sporočim
write.gif
.
Meni temperatura 20 stopinj ustreza, je pa res da sem normalno oblečen (na primer v trenirki).

Ko pa pridejo obiski
grin1.gif
.
Eh, takrat pa je poraba elektrike dejansko zelo velika, saj radiator laufa skoraj neprekinjeno.