APC Back-UPS 300 za brezprekinitveno napajanje

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Pozdravljeni, doma imam dva komada APC Back-UPS 300. Sicer milijardo let stara zadeva. Eden je pred časom že odpovedal, itak ga nismo rabili, drugi, na katerem imam pa desktop PC pa je odpovedal včeraj. 10 sekund po izpadu elektrike se PC ugasne. Zdaj pa vprašanje... svetovali so mi ta akku, naj bi bil še boljši kot do sedaj:

https://ebatt.si/si/mw-power/2721-m...umulator.html?search_query=mwh+9-12&results=2

Pa me zanima a se vam zdi popravilo tega za 30€ smoterno? Se pa mi ne sanja koliko je ta zadeva (APC) sploh dobra in kolilo stanejo nove primerljive zadeve. Kolikor sem gledal imajo te novejše mašine tudi za UTP zaščito in še kaj. Kje je sploh smisel te UTP zaščite?

Hvala...
 

Priponke

  • Screenshot_20220913-145235_Gallery.jpg
    Screenshot_20220913-145235_Gallery.jpg
    1,2 MB · Ogledi: 96

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
UPS zaščita in ne UTP. Najpogostejši smisel je v tem, da ob prekinitvi elektrike lahko pospraviš svoje delo in mašino pravilno ugasneš. Prav pride tudi, da boljši UPS-i izravnavajo nihanje napetosti.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pozdravljeni, doma imam dva komada APC Back-UPS 300. Sicer milijardo let stara zadeva. Eden je pred časom že odpovedal, itak ga nismo rabili, drugi, na katerem imam pa desktop PC pa je odpovedal včeraj. 10 sekund po izpadu elektrike se PC ugasne. Zdaj pa vprašanje... svetovali so mi ta akku, naj bi bil še boljši kot do sedaj:

https://ebatt.si/si/mw-power/2721-m...umulator.html?search_query=mwh+9-12&results=2

Pa me zanima a se vam zdi popravilo tega za 30€ smoterno? Se pa mi ne sanja koliko je ta zadeva (APC) sploh dobra in kolilo stanejo nove primerljive zadeve. Kolikor sem gledal imajo te novejše mašine tudi za UTP zaščito in še kaj. Kje je sploh smisel te UTP zaščite?

Hvala...
Pod 30€ popravilo je vključena nova baterija? Ker načeloma moraš menjati samo baterijo in je to to. Baterije se menjuje na 3-5 let ker je to pač potrošni material, uporabljaš pa ga dokler ne crkne oz. ti ni dovolj zmogljiv več. Tudi sam imam en APC UPS, ki je sedaj že 15+ let star in še vedno dela brez težav, so pa bile že baterije ene 3-4x menjane vmes.

Po menjavi baterij izvedi kalibracijo, v kolikor UPS to omogoča - zato da se bo zavedal nove kapacitete in bo lažje vedel kako dolgo še bo zdržal pri neki obremenitvi.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Pod 30€ popravilo je vključena nova baterija? Ker načeloma moraš menjati samo baterijo in je to to. Baterije se menjuje na 3-5 let ker je to pač potrošni material, uporabljaš pa ga dokler ne crkne oz. ti ni dovolj zmogljiv več. Tudi sam imam en APC UPS, ki je sedaj že 15+ let star in še vedno dela brez težav, so pa bile že baterije ene 3-4x menjane vmes.

Po menjavi baterij izvedi kalibracijo, v kolikor UPS to omogoča - zato da se bo zavedal nove kapacitete in bo lažje vedel kako dolgo še bo zdržal pri neki obremenitvi.

To si bom sam zamenjal, 4 vijaki???? Bi rekel da nima kalibracije.

Poglej prilogo če se kaj spoznaš.
 

Priponke

  • ASTE-6Z7UYC_R0_EN.pdf
    223,5 KB · Ogledi: 123

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.090
113
Ni kalibracije. Kupi baterijo 20-30€, odvisno od kapacitete in zamenjaj sam, če znaš vsaj malo obračat srafncigr.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Hmmm si 100% ok... Kaj pa načeloma lahko s takšnim APC-jem daljinsko počneš?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Na tem mojem mi gre edino na živce da nima Schuco vtičnic od zadaj. Pa še nekaj me zanima, en priklop od zadaj je:

Full-Time Surge Protection Outlet

Ostalo pa:

Surge and Battery Backup Outlets

Kaj je razlika?
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Na tem mojem mi gre edino na živce da nima Schuco vtičnic od zadaj. Pa še nekaj me zanima, en priklop od zadaj je:

Full-Time Surge Protection Outlet

Ostalo pa:

Surge and Battery Backup Outlets

Kaj je razlika?
Tisti eden zgleda ima samo zaščito pred prednapetostjo, če pa štroma zmanjka bo pa crknilo, karkoli je pač na njemu. Probaj s kako lampo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Tisti eden zgleda ima samo zaščito pred prednapetostjo, če pa štroma zmanjka bo pa crknilo, karkoli je pač na njemu. Probaj s kako lampo.

Ja saj, bom akku nabavil nov in potestiral, pravzaprav se nikoli nisem prav s tem ukvarjal. Bo verjetno res najceneje dat 30€. So pa verjetno ti stari APC-ji veliko bolj kvalitetni kot ta novodobna roba, X znamke namreč APC se začne tam od 110-120€ naprej...
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.475
5.469
113
APC je kvalitetna znamka, kot napisano vsakih nekaj let zamenjaš baterijo/baterije in to je to.

Preko UTP vtičnice na data portu z ustreznim kablom spremljaš delovanje, tako da se ti računalnik naprimer sam zaustavi, predno zmanjka baterije. Lahko spremljaš tudi ostale dogodke (test baterije, poraba, temperatura, ...).

Čez drugi par UTP (na sliki levo) lahko spelješ naprimer xDSL modem in ti zagotavlja prenapetostno zaščito.

Full-Time Surge Protection Outlet - prenapetostna zaščita za naprave, ki ne potrebujejo baterije (ko ni omrežne napetosti se ugasnejo, naprimer televizor ali STB)
Surge and Battery Backup Outlets - prenapetostna zaščita in baterija ob izpadu omrežje napetosti (računalnik)
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Sej to pravzaprav niti ni popravilo za 30€, ampak zgolj menjava potrošnega meateriala tok kot menjava tonerja pri printerju. Bistveno ceneje te kapacitete vrjetno ne boš našel, na mimovrste je nek generičen tudi okrog 30€. Jaz sem nazadnje vzel iz Nemčije za 20€, ampak se ne bi splačalo zaradi poštnine, če ni bi vzel skupaj z accujem za avto.

Tist data port na UPSju, ki si ga zgoraj linkal, pa ni za zaščito, niti ni ethernet, ampak se gor priklopi USB kabel za povezavo z računalnikom. Poanta teh UPSjev je večinoma, da zdržijo kratkotrajne izpade, ob daljših pa da ti mašino varno ugasnejo in s tem prepričijo izgubo podatkov, za kar seveda rabiš povezo s PCjem (oziroma strežnikom/NASom/karkoli). Mrežno povezavo v ta namen imajo ponavadi šele precej dražji modeli.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
A na tem mojem predpotopnem se da kakorkoli nastaviti da ob izpadu elektrike PC zaključi in se ugasne?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.090
113
Zadaj bi moral imet rj45 konektor za rs232 protokol. Ce na racunalniku nimas serijskega porta, potrem uporabi nek usb na rs232 adapter in prikljuci gor. So pa bile ene verzije, ki tega prikljucka niso imele, tako da pac poglej zadaj.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Naj bi se dalo preko serijskega porta, če sploh imaš serijski port na PCju (ali pa USB-serial adapter) in najdeš ustrezne driverje/SW.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Komunikacijski port (USB, RS232, UTP) služi samo za neko osnovno diagnostiko in pa za obvestilo o izpadu elektrike - zato da se lahko računalnik pravočasno izklopi (seveda rabiš dodaten software, ki bo to izvedel).

Recimo moj UPS je relativno star, ampak ker je Smart serija ima že USB priklop in lahko preko njega predčasno ugasnem linux server. Vidim tudi trenutno obremenitev, voltažo/frekvenco omrežja, voltažo/temperaturo baterije in pa predvideno avtonomijo ob trenutni obremenitvi (za točno napoved potrebuješ redne kalibracije baterije - recimo 1-2x letno).